Jump to content

Xiaomi Mi Note


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 122
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γτ ρε παιδιά γίνεται να παραγγειλουμε πλέον από εξωτερικό με PayPal ?

εγω ειχα ενα φιλο απο το εξωτερικο και μου το παρηγγηλε:D αλλιως δεν γινεται...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ φίλε μου το παρηγγηλα απο το fastcardtech με 303 ευρω:D;)

 

Με το καλο να το δεχθεις και καλοδουλευτο!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να το δεχθεις και καλοδουλευτο!!!:D

ευχαριστω! Πριν ειχα το meizu mx4 και τωρα xiaomi για να δουμε...:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ποια rom μου προτείνεται να του βάλω για καλύτερη?
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό ειναι φοβερό σε όλους τους τομείς φανταστική οθόνη ακομα με εχει εντυπωσιασει η μπαταρια πολυ καλη αυτονομια και εχει παρα πολυ καλο ενισχυτη ηχου μεχρι στιγμης δεν εχω βρει κατι αρνητικο!Πριν ειχα το Meizu MX4 και πιστευω το Xiaomi ειναι καλυτερο σε ολους τους τομεις απο το MX4!:D;)
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό ειναι φοβερό σε όλους τους τομείς φανταστική οθόνη ακομα με εχει εντυπωσιασει η μπαταρια πολυ καλη αυτονομια και εχει παρα πολυ καλο ενισχυτη ηχου μεχρι στιγμης δεν εχω βρει κατι αρνητικο!Πριν ειχα το Meizu MX4 και πιστευω το Xiaomi ειναι καλυτερο σε ολους τους τομεις απο το MX4!:D;)

 

Πες μας και οι κεραίες του πως ειναι; (λήψη wifi, gps, σήμα κινητής ). Κανένα θέμα; Επίσης νυχτερινές φωτογραφιες; Ανεβάζει θερμοκρασίες;

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα το κινητό δεν πιάνεται και σε wifi και δίκτυα τα πάντα και την νύχτα βγάζει αρκετά καλές φώτο είμαι παρα πολύ ευχαριστημένος για τα λεφτά που έδωσα..:D;)
Link to comment
Share on other sites

Τούμπανο η μπαταρία μου εβγαλε 6 ωρες με ενεργη οθονη...:p:D Edited by Tasos12koufales
Link to comment
Share on other sites

Τούμπανο η μπαταρία μου εβγαλε 6 ωρες με ενεργη οθονη...:p:D

 

Το dual sim πως δουλεύει; ποιανουν 4g ταυτόγχρονα και οι 2 καρτες; Ή 4g η μια και 3g/2g η αλλη; Αν ισχυει το 2ο χρειαζεται να τις αλλαζεις θέση για να πιάνει 4g η άλλη κάρτα ή αλλάζει μέσα από το software;

Link to comment
Share on other sites

Το dual sim πως δουλεύει; ποιανουν 4g ταυτόγχρονα και οι 2 καρτες; Ή 4g η μια και 3g/2g η αλλη; Αν ισχυει το 2ο χρειαζεται να τις αλλαζεις θέση για να πιάνει 4g η άλλη κάρτα ή αλλάζει μέσα από το software;

Έχει ρύθμιση μέσα στο κινητό και λέει ποια κάρτα θες για ίντερνετ και ποια για κλήσεις

Link to comment
Share on other sites

To τηλεφωνο απλα δεν υπαρχει.....:) ειναι σκετη απολαυση να το κρατας και να το δουλευεις, καλο και το Note 2 αλλα με το μεγαλο Note δεν συγκρινεται.

Οποιος το εχει ας μου πει αν φοραει την Ελληνικη rom και αν η διαδικασια ειναι η κλασικη!

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το έχω 1εβδομαδα, μετά από το thl t100s που για τα λεφτά του πολύ καλό, το me not απλά τα σπάει! Μέχρι τώρα το βρίσκω άριστο ένα ολοκληρωμένο κινητό!

Μια ερώτηση: ο φορτιστής πόσα mA είναι?

Δεν μου δώσανε τον δικό του κόσμου δουλεύω έναν 1500mA κάνω καλά?

Από 15 σε2ωρες φτάνει το 96

Link to comment
Share on other sites

Από δύο παρακάτω site ποιο προτείνετε?

 

minideal

 

coolicool

 

Πάντως βλέπω ότι οι τιμές είναι πολύ χαμηλές γιατί σε άλλα κινέζικα eshops παίζει σε 400 – 550$. Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάτι που δεν λένε?

Link to comment
Share on other sites

Από δύο παρακάτω site ποιο προτείνετε?

 

minideal

 

coolicool

 

Πάντως βλέπω ότι οι τιμές είναι πολύ χαμηλές γιατί σε άλλα κινέζικα eshops παίζει σε 400 – 550$. Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάτι που δεν λένε?

 

Ακριβό το Coolicool. To Vickmall το έχει 370$ επίσης. Αυτό θα διάλεγα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ωραια νεα το ΝΟΤΕ θα παρει πρωτο το απντειτ σε ΜΜ http://en.miui.com/thread-195007-1-1.html

 

"Mi 3 W/C, Mi 4 3G/4G and Mi Note will be the first ones to get Android M (6.0)! From Dec. 11, these three devices will no longer get updates based on Android Kitkat (4.4). The beta updates of MIUI 7 based on Android Marshmallow 6.0 for Mi 3 W/C, Mi 4 3G/4G and Mi Note will roll out in the near future. Please stay tuned."

OnePlus 7 pro, MATE 20, iPad Air.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ποια rom μου προτείνεται να του βάλω για καλύτερη?

 

παιδια πρωτη φορα επιχειρω να αγορασω κινεζικο κινητο..αλλα πριν προχωρησω θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με τη γλωσσα.. αν αγορασω την multi language με τα ελληνικα μεσα.. θα εχω καποιο θεμα με τη γλωσσα? δεν εχω καταλαβει, θα ειναι οπως ολα τα κινητα εδω ή θα μου κανει μεταφραση λεξεων? κ τα update πως θα γινονται? δεν εχω πολυ καταλαβει τι παιζει :/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα... Αν το κινητό υποστηρίζει τα εξής δίκτυα , θα ειναι συμβατό με τα Ελληνικά δίκτυα;;

 

Networking:

 

2G: GSM bands 2/3/5/8,

3G: TD-SCDMA bands 34/39, UMTS/HSPA+/DC-HSDPA bands 1/2/5

4G: FDD-LTE bands 3/7, TD-LTE bands 38/39/40/41

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Την βοήθεια σας στην παρακάτω επιλογή.

Εχει το Vickmall το mi note σε μαύρο στα 229$ και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά.http://www.vickmall.com/xiaomi-mi-note-4g-smartphone-snapdragon-801-android-4-4-miui-6-quad-core-2-5ghz-5-7-inch-13mp-camera-ram-3gb-rom-16gb.html

Εχω το MI4 το οποίο ξερώ πως έχει τα ίδια χαρακτηριστικά αλλά θέλω κάτι καινούργιο γιατί του έχω πιεί το αίμα και έχω αρκετές φθορές απο πτώσεις και γρατζουνιές.

Ημουν έτοιμος να πάρω το MX5 που μου αρέσει πολύ , αλλά είδα αυτό σε μαύρο και κόλλησα.

Θεωρώ πως είναι η πιο ποιοτική συσκευή της Xiaomi μέχρι και σήμερα (το Mi5 δεν έχει την ίδια ποιότητα κατασκευής) και νομίζω πως είναι απίστευτο VFM.Επίσης θα είναι απο τις πρώτες που θα αναβαθμιστούν σε Μiui 8 και η εταιρεία θα συνεχίσει να την υποστηρίζει σε βάθος χρόνου.

 

Οπότε αν μπορούν οι κάτοχοι του να με ενημερώσουν

1)αν όντως έχει τόσο καλό ήχο με ακουστικά όσο υπόσχεται απο τα specs του Hardware ηχου ,

2) Η κάμερα του είναι ανώτερη του Mi4 λόγω OIS ;

3) Η οθόνη 1080p είναι καλή για 5.7 ίντσες;

4) Η μπαταρία είναι πολύ χειρότερη απο το Μι4;

 

Ευχαριστώ!

Edited by VASKIR
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Την βοήθεια σας στην παρακάτω επιλογή.

Εχει το Vickmall το mi note σε μαύρο στα 229$ και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά.http://www.vickmall.com/xiaomi-mi-note-4g-smartphone-snapdragon-801-android-4-4-miui-6-quad-core-2-5ghz-5-7-inch-13mp-camera-ram-3gb-rom-16gb.html

Εχω το MI4 το οποίο ξερώ πως έχει τα ίδια χαρακτηριστικά αλλά θέλω κάτι καινούργιο γιατί του έχω πιεί το αίμα και έχω αρκετές φθορές απο πτώσεις και γρατζουνιές.

Ημουν έτοιμος να πάρω το MX5 που μου αρέσει πολύ , αλλά είδα αυτό σε μαύρο και κόλλησα.

Θεωρώ πως είναι η πιο ποιοτική συσκευή της Xiaomi μέχρι και σήμερα (το Mi5 δεν έχει την ίδια ποιότητα κατασκευής) και νομίζω πως είναι απίστευτο VFM.Επίσης θα είναι απο τις πρώτες που θα αναβαθμιστούν σε Μiui 8 και η εταιρεία θα συνεχίσει να την υποστηρίζει σε βάθος χρόνου.

 

Οπότε αν μπορούν οι κάτοχοι του να με ενημερώσουν

1)αν όντως έχει τόσο καλό ήχο με ακουστικά όσο υπόσχεται απο τα specs του Hardware ηχου ,

2) Η κάμερα του είναι ανώτερη του Mi4 λόγω OIS ;

3) Η οθόνη 1080p είναι καλή για 5.7 ίντσες;

4) Η μπαταρία είναι πολύ χειρότερη απο το Μι4;

 

Ευχαριστώ!

Θα σου απαντήσω γιατι τυχαίνει να εχω τώρα το Mi Note και ειχα επίσης 2 φορές το Mi4 ενα με 2gb και ενα με τα 3gb .

1) Ο ηχος απ τα ηχεία ειναι απλά καταπληκτηκος..., απο τα ακουστικά λιγες φορες που ακουσα μουσική με τα pistons ήταν άριστος ειχε βάθος και ένταση καλή .

2) Νομιζω πως ναι , αν και το Mi4 ειχε πολυ καλη κάμερα... ειναι και αρκετός καιρός πισω , αν δεν εχεις της συσκευές μαζι δυκολα θα καταλάβεις 1 σχεδόν χρόνο μετα πια ειναι καλύτερη .

3)Μια χαρά οθόνη και φωτινη και με ζωηρά χρώματα ,για εμενα τα 1080 ειναι η καλύτερη ανάλυση δεν πνίγει τον επεξεργαστή και βοηθάει και στην μπαταρια .

4) Ναι ειναι χειρότερη οχι πολυ αλλα ειναι...

Ελπίζω να βοήθησα...

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Η τιμη στα 229 δολλαρια ειναι δελεαρ στο vickmall.

Ποια ειναι η καλυτερη rom γι αυτο το κινητο να πω να μου περασουν στο vickmall γιατι δεν το εχω με πειραγματα;

Αν κολλησει τυχον που δε βγαινει η μπαταρια πως κανεις επανεκκινηση;

Αξιζει ακομη και σημερα ως επιλογη;

Δωστε μου λιγο τα φωτα σας;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ναι η τιμή είναι φοβερή αλλά και το μαύρο χρώμα είναι αυτό που με έκαναν να το παραγγείλω και εγώ.

Σίγουρα το pro θα είναι καλύτερο αλλά δεν μου αρέσει που το έχει μόνο σε χρυσό - λευκό.

Επίσης αυτό το review με έκανε να ξεχάσω κάθε δεύτερη σκέψη (όχι για το θέμα υπερθένμανσης του pro που νομίζω δεν ισχυέι αλλά για τα υπόλοιπα ενώ θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου και τις βελτιώσεις που έχουν γίνει στην κάμερα μέσω των update απο τότε που έχει γίνει το review).

Xiaomi Mi Note Review: get the standard not the Pro http://www.gizchina.com/2015/07/18/xiaomi-mi-note-review-get-the-standard-not-the-pro/

Ακόμη εμπιστεύομαι αρκετά τον συγκριμένο τύπο καθως αν και fan της xiaomi ήταν ο πρώτος που μόλις έπιασε το mi5 τόνισε πολύ χαρακτηριστικά την χαμηλότερη ποιότητα κατασκευής του mi5 σε σχέση με το mi note!

Σε ότι αφορά την ρομ, οι τελευταίες της Ελληνικής κοινότητας miui.gr που έχουν πάρει Android 6.0 είναι πολύ καλές (μιλάω με βάση την εμπειρία μου απο το Μι4).

Πρόσεχε όμως , υπάρχει μια μικρή διαδικασία για πέρασμα απο 5.0 σε 6.0 που περιγράφεται στο miui.gr που δεν νομίζω πως οι κινέζοι θα την καταλάβουν αν τους δώσεις απλά ένα λίνκ.

Εγώ στην παραγγελία που έκανα προχθές τους ζήτησα να μου το στείλουν με την original αγγλοκινέζικη και να το φτιάξω εγώ με βάση τις παρακάτω οδηγίες που είναι απλούστατες (το έχω κάνει στο mi4 χωρις να χάσω data ) https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/11655-%CE%A0%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CE%BD-Marshmallow-Android-6-0-1-%CF%83%CF%84%CE%BF-Mi-Note/

Επίσης βλέπω πως υπάρχει και αυτή απο κάποιο μέλος της miui.gr αλλά δεν ξέρω περισσότερα,δες στο νήμα του Pro που την έχουν περάσει κάποιοι.https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/6119-ROM-Custom-Rom-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-MiNotePro-MiNotePro-Leo-MiUi7-6-4-28/

 

Ως προς το αν αξίζει ως επιλόγη σήμερα η δική μου άποψη είναι πως σίγουρα έιναι μια πολύ ποιοτική κατασκευή , καλύτερη απο πολλά παλιότερα flagships και σίγουρα ισάξια με αυτά του 2016.Αυτό είναι σίγουρα το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του.

Τώρα ο 801 είναι σίγουρα παλιός αλλά με βάση την εμπειρία μου απο το mi4 είναι φοβερά αξιόπιστος με καταπληκτικό gps παρόλο που του έχω κάνει του κόσμου τις αλλαγές ρομ και αναβαθμίσεις χωρίς clean install ενάμισι χρόνο που το έχω και με πολλά βαλε βγάλε εφαρμογών και παρά το βαρύ miui δεν κολλάει πουθενά ειδικά σε performance mode.

Εντάξει δεν έιναι σαν τον 810 που έιχα στο Letv x800 που ήταν ξυράφι αλλά οι διαφορές είναι αισθητές μόνο σε πολύ βαριά παιχνίδια και...στα benchmarks.

 

Σκέψου επίσης πως παίρνει πρώτο τις μεγάλες αναβαθμίσεις της xiaomi και ας ελπισουμε πως η miui 8 θα είναι ότι καλύτερο ως τώρα και πιο ελαφριά ( π.χ. διάβαζα χθές για κάποιες νέες επιλογές που θα έχει στην διαχείριση κατανάλωσης ανα εφαρμογή - να την παγώνεις , να επιλέγεις το πληρες κλείσιμο στο backround κλπ- που φαίνονται πολύ θετικά νέα)

 

Τώρα ανυπομονώ να έρθει και ελπίζω να μην αναθεωρήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι η τιμή είναι φοβερή αλλά και το μαύρο χρώμα είναι αυτό που με έκαναν να το παραγγείλω και εγώ.

Σίγουρα το pro θα είναι καλύτερο αλλά δεν μου αρέσει που το έχει μόνο σε χρυσό - λευκό.

Επίσης αυτό το review με έκανε να ξεχάσω κάθε δεύτερη σκέψη (όχι για το θέμα υπερθένμανσης του pro που νομίζω δεν ισχυέι αλλά για τα υπόλοιπα ενώ θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου και τις βελτιώσεις που έχουν γίνει στην κάμερα μέσω των update απο τότε που έχει γίνει το review).

Xiaomi Mi Note Review: get the standard not the Pro http://www.gizchina.com/2015/07/18/xiaomi-mi-note-review-get-the-standard-not-the-pro/

Ακόμη εμπιστεύομαι αρκετά τον συγκριμένο τύπο καθως αν και fan της xiaomi ήταν ο πρώτος που μόλις έπιασε το mi5 τόνισε πολύ χαρακτηριστικά την χαμηλότερη ποιότητα κατασκευής του mi5 σε σχέση με το mi note!

Σε ότι αφορά την ρομ, οι τελευταίες της Ελληνικής κοινότητας miui.gr που έχουν πάρει Android 6.0 είναι πολύ καλές (μιλάω με βάση την εμπειρία μου απο το Μι4).

Πρόσεχε όμως , υπάρχει μια μικρή διαδικασία για πέρασμα απο 5.0 σε 6.0 που περιγράφεται στο miui.gr που δεν νομίζω πως οι κινέζοι θα την καταλάβουν αν τους δώσεις απλά ένα λίνκ.

Εγώ στην παραγγελία που έκανα προχθές τους ζήτησα να μου το στείλουν με την original αγγλοκινέζικη και να το φτιάξω εγώ με βάση τις παρακάτω οδηγίες που είναι απλούστατες (το έχω κάνει στο mi4 χωρις να χάσω data ) https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/11655-%CE%A0%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CE%BD-Marshmallow-Android-6-0-1-%CF%83%CF%84%CE%BF-Mi-Note/

Επίσης βλέπω πως υπάρχει και αυτή απο κάποιο μέλος της miui.gr αλλά δεν ξέρω περισσότερα,δες στο νήμα του Pro που την έχουν περάσει κάποιοι.https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/6119-ROM-Custom-Rom-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-MiNotePro-MiNotePro-Leo-MiUi7-6-4-28/

 

Ως προς το αν αξίζει ως επιλόγη σήμερα η δική μου άποψη είναι πως σίγουρα έιναι μια πολύ ποιοτική κατασκευή , καλύτερη απο πολλά παλιότερα flagships και σίγουρα ισάξια με αυτά του 2016.Αυτό είναι σίγουρα το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του.

Τώρα ο 801 είναι σίγουρα παλιός αλλά με βάση την εμπειρία μου απο το mi4 είναι φοβερά αξιόπιστος με καταπληκτικό gps παρόλο που του έχω κάνει του κόσμου τις αλλαγές ρομ και αναβαθμίσεις χωρίς clean install ενάμισι χρόνο που το έχω και με πολλά βαλε βγάλε εφαρμογών και παρά το βαρύ miui δεν κολλάει πουθενά ειδικά σε performance mode.

Εντάξει δεν έιναι σαν τον 810 που έιχα στο Letv x800 που ήταν ξυράφι αλλά οι διαφορές είναι αισθητές μόνο σε πολύ βαριά παιχνίδια και...στα benchmarks.

 

Σκέψου επίσης πως παίρνει πρώτο τις μεγάλες αναβαθμίσεις της xiaomi και ας ελπισουμε πως η miui 8 θα είναι ότι καλύτερο ως τώρα και πιο ελαφριά ( π.χ. διάβαζα χθές για κάποιες νέες επιλογές που θα έχει στην διαχείριση κατανάλωσης ανα εφαρμογή - να την παγώνεις , να επιλέγεις το πληρες κλείσιμο στο backround κλπ- που φαίνονται πολύ θετικά νέα)

 

Τώρα ανυπομονώ να έρθει και ελπίζω να μην αναθεωρήσω.

 

Ησουν κατατοπιστικοτατος. Ευχαριστω.

Οποτε οι κινεζοι δεν θα μπορεσουν να περασουν τη τελευταια ελληνικη rom.

Θα τους πω να βαλουν τη multilanguage που λεει το vickmall και μετα βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...