Jump to content

Χριστούγεννα-Πρωτοχρονιά - Χρόνια πολλά


FREAK_OF_NATURE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω να προτεινω κατι.Εντος αυτων των χαρουμενων γιορτινων ημερων,να πραγματοποιησουμε τις χριστουγεννιατικες μας συναντησεις τα μελη του Myphone.Tι λετε?Μιλαω για συναντησεις Θεσσαλονικης και Αθηνας.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τα μεγάλα μαγαζιά έχουν στολίσει ήδη, το κινητό μου έχει πλέον ως ringtone το "First Noel" και background χριστουγεννιάτικο...

 

37 and counting...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

μέχρι προχθές φορούσα κοντομάνικο! δεν έχω καταλάβει ότι πλησίασε τόσο ο καιρός!

 

Bάλε κάτι πάνω σου... έρχεται κρύο!:X Βtw τα πρώτα λαμπάκια και ένας φωτεινός I-Vasilis έκαναν την εμφάνισή τους και στη γειτονιά μου.:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Περιμέντε ρε παιδιά να μπει ο Δεκέμβρης.Κάθε γιορτή έχει το νόημα της και το χρόνο της.

 

Εμείς ξεκινήσαμε από τέλη Οκτώβρη να γιορτάζουμε τα Χριστούγεννα...

Link to comment
Share on other sites

Περιμέντε ρε παιδιά να μπει ο Δεκέμβρης.Κάθε γιορτή έχει το νόημα της και το χρόνο της.

 

Εμείς ξεκινήσαμε από τέλη Οκτώβρη να γιορτάζουμε τα Χριστούγεννα...

sthn agglia apo tote ta giortazoun:lol::lol:
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ξεφτυλισει την εννοια των Χριστουγεννων

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να χιονίσει λιγάκι φέτος. Ο καιρός αγρίεψε πάντως από αργά χθες το βράδυ εδώ στο Βόλο, όπως και στην υπόλοιπη χώρα φαντάζομαι.

 

Οι θεσσαλονικείς ξέρετε αν και πότε θα γίνει η καθιερωμένη "Γιορτή των αγγέλων"?

Ίσως να με φέρει ο δρόμος μου στη Θεσσαλονίκη για κάποιες μέρες κοντά στις γιορτές και θέλω να ξέρω πότε θα είναι. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

λογικα αρχες δεκεμβρη.

ηδη απο το σ/κ στηνουν το καραβακι(5 εργατες,2 δουλευουν και 3 κανουν καμακι τις περαστικες)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

λογικα αρχες δεκεμβρη.

ηδη απο το σ/κ στηνουν το καραβακι

 

Ξέρω, ήμουν το σ/κ Θεσσαλονίκη και είδα από μακριά ότι έχουν στήσει ήδη το χριστουγεννιάτικο δέντρο.

Christmass in Salonica, η καλύτερή μου. Όπως όταν σπούδαζα. :D

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ξεφτυλισει την εννοια των Χριστουγεννων

 

αν δεν εχεις μεγαλο χριστουγεννιατικο δεντρο που πας;;

στο παρισι αρχισαν να κανουν οικονομια στο ρευμα στον πυργο του αιφελ κ εμεις ψαχνουμε παλι για το ψηλοτερο δεντρο, για τα χιλιαδες λαμπακια που δηθεν μας φερνουν πιο κοντα στον ευρωπαικο κοσμο.

εδω ειναι ελλαντα. μηδεν οικολογικη ευαισθησια, χαρατσι απο τη δεη για τα λαμπιονια.

Χριστουγεννιάτικα από το Νοέμβριο. Η φτώχεια θέλει καλοπέραση.

Link to comment
Share on other sites

Τα Χριστουγεννα ειναι η πιο ωραια γιορτη. Δωρα και χαρα παντου!:)

Ηδη αρχισα να βαζω τους μαθητες μου στο πνευμα των Χριστουγεννων και το κρυο που εχουμε ειναι μεγαλη βοηθεια!

Θα αρχισουμε να στολιζουμε την ταξη μας... Θα ετοιμαζουμε σιγα σιγα και τη γιορτουλα του σχολειου μας... Θα κανουμε και χριστουγεννιατικες κατασκευες...:up:

Ολα θα δειχνουν γυρω μας Χριστουγεννα σε λιγες μερες! :clap:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε μόνο να θέλουν και εκείνοι να μπουν από τώρα στο πνεύμα τον Χριστουγέννων. Γιατί υπάρχει πάντα ο φόβος να αρχίσουν να αντιπαθούν τα Χριστούγεννα μόνο και μόνο επειδή κάποιος τους πιέζει να φέρονται...χριστουγεννιάτικα!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Και Λαρισα παντος εμαθα οτι συνεργεια ειδη αρχισαν να στηνουν στο κεντρο το μεγαλο χριστουγεννιατικο δεντρο!

Αντε και πλησιαζουμε....απο κυριακη βραδυ θα εχει και χιονια!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ξεφτυλισει την εννοια των Χριστουγεννων

 

Τα Χριστούγεννα έχουν καταντήσει κατά τη γνώμη μου εμπορική γιορτή.Οι καταστηματάρχες θα τρίβουν τα χέρια τους τις άγιες μέρες των Χριστουγέννων ενώ εμείς έχουμε διαγράψει το νοήμα της λέξης ''Χριστούγεννα'' και τη βλέπουμε ως μέρες άδειας,καλοπέρασης,τρόπος να βγάλουμε λεφτά (κάλαντα)κ.α.Δεν λέω ότι είναι κακό να χαλαρώνουμε αυτές τις μέρες και να στρεφόμαστε προς τις οικογένειες μας απλώς να θυμηθούμε τι γίνεται αυτές τι ημέρες και να μην τις περνάμε στο ντούκου.:)

Link to comment
Share on other sites

Ε καλα...

Βασικά για τους εμπόρους είναι θέμα χρημάτων.

Για τα κάλαντα τώρα, μην γελιόμαστε, τίποτα δεν είναι τα χρήματα. Αστεία πράγματα. Απλά τα παιδιά χαίρονται που κλείνουν τα σχολεία. Αν είναι δηλαδή να πούμε ότι τα παιδιά έχουν χάσει το νόημα των Χριστουγέννων, δε νομίζω ότι είναι τόσο το ότι θα βγάλουν λεφτά όσο το ότι δε θα έχουν σχολείο (και θα σπάνε τα νεύρα των πωλητών γκκκκκρρρρρ :mad: )

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή γουστάρω στολίζω εξάλλου εγώ στολίζω το σπίτι μόνο εσωτερικά και όχι εξωτερικά.Δεν θα κάνω εγώ το σπίτι μου τσίρκο με πολλά φωτάκια.:)

ε οχι και τσιρκο τα πολλα φωτακια,ισα-ισα ειναι ωραιο και σε βαζει στο κλιμα, οταν περναω απο γειτονιες που στολιζουν και τον εξωτερικο χωρο το πρωτο πραγμα που σκεφτομαι ειναι οτι προκειται για χαρουμενες οικογενειες που ζουνε τις γιοτρες στο φουλ και καλα κανουν,δεν σκεφτομαι οτι κανουν "το κομματι τους".αντιθετα οταν περνω απο σπιτια που δεν στολιζουν αμεσως σκεφτομαι"τί μιζερια εχει πεσει σ'αυτη την γειτονια".

Link to comment
Share on other sites

Εχετε σκεφτει καποιον προορισμο για να περασετε τις γιορτινες μερες των χριστουγεννων?Εγω σκεφτομαι να παω με παρεα καπου αλλα δεν καταληξαμε το που ακομη.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω θα την πω την αμαρτια μου.

ενω παντα μου αρεσαν τα χριστουγεννα φετος δε τα θελω καθολου

θα ξεχασω τι ειναι, δε θα στολισω, απλα θα δουλευω πολυ και θα αγνοω τα λαμπακια

 

δεν υπαρχει λογος εξαλλου αν δεν εισαι στα καλα σου και εχεις αλλα που επειγουν , να κανεις πως σε ενδιαφερουν τα χριστουγεννα

:X
Link to comment
Share on other sites

ε οχι και τσιρκο τα πολλα φωτακια,ισα-ισα ειναι ωραιο και σε βαζει στο κλιμα, οταν περναω απο γειτονιες που στολιζουν και τον εξωτερικο χωρο το πρωτο πραγμα που σκεφτομαι ειναι οτι προκειται για χαρουμενες οικογενειες που ζουνε τις γιοτρες στο φουλ και καλα κανουν,δεν σκεφτομαι οτι κανουν "το κομματι τους".αντιθετα οταν περνω απο σπιτια που δεν στολιζουν αμεσως σκεφτομαι"τί μιζερια εχει πεσει σ'αυτη την γειτονια".

 

ισως θα επρεπε να σκεφτεις οτι αυτοι οι ανθρωποι μπορει να ανηκουν στους "ατυχους" που η δουλεια τους τα χριστουγεννα δε τους επιτρεπει να "κλ@σουν" οχι δα να στολισουν...μπορει ακομα να εχουν πενθος για καποιο ανθρωπο που εχασαν η στη τελικη να μη γουσταρουν το δεκαπενθημερο του χαζοχαρουμενου..

Link to comment
Share on other sites

ισως θα επρεπε να σκεφτεις οτι αυτοι οι ανθρωποι μπορει να ανηκουν στους "ατυχους" που η δουλεια τους τα χριστουγεννα δε τους επιτρεπει να "κλ@σουν" οχι δα να στολισουν...μπορει ακομα να εχουν πενθος για καποιο ανθρωπο που εχασαν η στη τελικη να μη γουσταρουν το δεκαπενθημερο του χαζοχαρουμενου..

 

μιλησα για γειτονιες οπου δεν στολιζει κανενας,οχι για ενα-δυο σπιτια που δεν στολιζουν.σε περιπτωση πενθους δεν γινεται ολη η γειτονια να πενθει(εκτος αν μενεις σε χωριο οπου δεν ξερω εκει μπορει και να πενθει ολη η γειτονια,ισως και ολο το χωριο),οσο για το τελευταιο εσυ μπορει να χαρακτηρησεις αυτη την γιορτη χαζοχαρουμενη για αλλους ομως ειναι δεκαπενθημερο χαρας,ειναι οικογενιακη, ξεφευγεις απο το αγχος, ευκαιρια να χαλαρωσεις λιγο.χαζοχαρουμενοι ειναι οι ανθρωποι και οχι οι γιορτες και πιστεψε με δεν θα περιμενουν τις γιορτες για να βγαλουν αυτην την πλευρα τους γιατι "χαζοχαρουμενος δεν γινεσαι, γεννιεσαι!",εκεινοι που δεν εχουν μετρο και χοροπηδουν απο την χαρα τους "λογω εορτης",σε καμια περιπτωση δεν λεω να γινεις τετοιος ΑΛΛΑ γκρινιες και μιζεριες επισης δεν γουσταρω,emoκαταστασεις,ελεος. ισως λοιπον εσυ θα επρεπε να σκεφτεις αυτα και να αναθεωρησεις!

Link to comment
Share on other sites

ε οχι και τσιρκο τα πολλα φωτακια,ισα-ισα ειναι ωραιο και σε βαζει στο κλιμα, οταν περναω απο γειτονιες που στολιζουν και τον εξωτερικο χωρο το πρωτο πραγμα που σκεφτομαι ειναι οτι προκειται για χαρουμενες οικογενειες που ζουνε τις γιοτρες στο φουλ και καλα κανουν,δεν σκεφτομαι οτι κανουν "το κομματι τους".αντιθετα οταν περνω απο σπιτια που δεν στολιζουν αμεσως σκεφτομαι"τί μιζερια εχει πεσει σ'αυτη την γειτονια".

 

Απλώς δεν μου αρέσουν και πολύ τα εξωτερικά φωτάκια στα σπίτια.Ειδικά στην περιοχή που μένω εγώ όπου το σπίτι μου δεν το βλέπουν όσοι είναι στο δρόμο γιατί μπροστά είναι το σπίτι της γιαγιάς μου.Το σπίτι της γιαγιάς μου λογικό είναι να είναι full με φωτάκια αφού περνάει πολύς κόσμος απο μπροστά.Έτσι και αλλιώς θα φύγω για Χριστούγεννα και δεν ξέρω καλά-καλά αν θα στολίσω και δέντρο.:)

Link to comment
Share on other sites

Χριστούγεννα... Προετοιμασίες, φωτάκια παντού, δέντρα παντού, παιδάκια να φωνάζουν παντού,συγγενείς παντού...Αχ κ να τρέχω με τα 3 βαφτηστήρια μου για δώρα κ να ουρλιάζουν όλα μαζί..!:wacko: Στο τέλος όμως μου φέρνει μια μελαγχολία αυτή η γιορτή...:(
Link to comment
Share on other sites

Οταν τελειωνουν δηλαδη τα χριστουγεννα νιωθεις καπως μελαγχολικα?

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...