Jump to content

Windows 10 technical preview (Insider Program)


iStewie
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν πέρασα την τελευταία Redstone και για 1η φορά στο τηλ/νό μου (635).

Από το λίγο που ασχολήθηκα θετικά και μόνο, προβλήματα εδώ και 'κει ναι αλλά έχουμε ευτυχώς

λίγο ακόμα για "κλείδωμα" build.

Τι είδα.

1. Μπήκε σχετικά γρήγορα και η μετεγκατάσταση έχει πια 7 μόνο βήματα από τα 22;

2. Είδα 2 από αυτές τις αόρατες ειδ/σεις που μέχρι τώρα είχαν να κάνουν με εικονίδια του συστήματος.

3. Στα μηνύματα που τα έχω σβησμένα ΔΕ μπορώ να δημιουργήσω νέο. Δεν υπάρχει κάποιο κουμπί, η εφαρμογή είναι

ένα άδειο παράθυρο με το τίτλο συζητήσεις. Από την επαφή που επέλεξα και αποστολή sms πάλι τα ίδια.

4. Λείπει ένα κουμπί (όταν κάνεις ανάπτυξη στην notification bar) ίσως ήταν του Ραδιόφωνου?

5. Το overhaul σε εικονίδια και περισσότερο για μένα στις γραμματοσειρές και το μέγεθός τους είναι στα θετικά.

6. Οι Here εφαρμογές και το Ραδιόφωνο αφαιρέθηκαν (γνωστό).

7. Ωραία προσθήκη επίσης το κουμπί Κάμερας στην Κλειδωμένη οθόνη.

8. Στο 635 που δεν υπάρχει αυτόματη απόκρυψη της Navigation bar πολλές εφαρμογές βλ. Χάρτες

πάνε σε φουλ και από πίσω της και δε μπορείς να τις δουλέψεις. Ίσως εκεί κάτι να υπάρχει κάποιο κουμπί +

που δε μπορώ να δω για δημιουργία νέου μηνύματος. Τα ανέφερα και τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άμα το διαγράψεις δεν θα μπορεί να πάρει πλέον καινούρια builds, και όταν με το καλό βγει η επίσημη redstone θα το ξαναβάλεις το ms account στις ρυθμίσεις του Insider και θα την κατεβάσεις, μόνο τότε θα μπορείς θα βγεις τελείως από Insider και να γλυτώσεις το recovery tool. Με λίγα λόγια η προϋπόθεση είναι να βγει επίσημα μια build με μεγαλύτερο αριθμό από αυτόν που έχεις τώρα (πχ από 14364 που είναι τώρα να πάει 14365 ας πούμε και πάνω..) και την περάσεις, αλλά ταυτόχρονα πρέπει να βγει και στο fast ή slow ring, διότι μόνο από αυτά μπορεί να επιλέξεις εσύ. Λοιπόν, βγαίνει η επίσημη redstone και σε fast ή slow, την περνάς και βγαίνεις από insider. Αυτά τα ολίγα....... Πιστεύω να μην σε μπέρδεψα.....

 

Σε έχω πρήξει συγνώμη! Από την στιγμή που θα γίνει όλο αυτό και βγω από insider θα παίρνω τις επίσημες ενημερώσεις μετά?

Link to comment
Share on other sites

Σε έχω πρήξει συγνώμη! Από την στιγμή που θα γίνει όλο αυτό και βγω από insider θα παίρνω τις επίσημες ενημερώσεις μετά?

 

Δεν υπαρχει πρηξημο, μην ανυσηχεις, οτι θελεις ρωτησε με.... !! Ναι, απο εκει και περα μονο τις επισημες ενημερωσεις θα παιρνεις.... !!

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια ερωτηση λογικα παντα θα βγω απο insider αυτοματα αφου κατεβασω την official η απο τις ρυθμισεις;

 

Οχι, δεν θα γινει αυτοματα, θα πας στις ρυθμισεις, στην κατηγορια Insider και θα πατησεις Stop Preview Insider Builds και τελος, απλος για να γινει αυτο πρεπει να εχεις μια επισημη εκδοση με μεγαλυτερο αριθμο build απο αυτον που εχεις τωρα... !!

 

Βασικα και να μην βγαλεις το ms account απο τις ρυθμισεις Insider δεν υπαρχει προβλημα, γιατι οταν θα βγει η επισημη θα εχει σιγουρα πιο μεγαλο αριθμο build απο εκεινει που θα εχεις εκεινη την στιγμη σαν preview build της Redstone, δηλαδη κατ΄εμε απλος περιμενε μεχρι τοτε.... 29 Ιουλιου ειχαν πει οτι θα βγει...

Edited by bep1995
Link to comment
Share on other sites

Bug στην έκδοση 14367 στο fb δυστυχώς δεν μπορείς να δεις σχόλιο πατώντας απευθείας στην ειδοποίηση καθώς σου εμφανίζει απλά ένα λευκό κενό..Πρέπει να πας στην δημοσίευση και από εκεί να απαντήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια χαζή ερώτηση??

Όταν πατήσεις το πλήκτρο έναρξη για μερικά δευτερόλεπτα η οθόνη κόβει στη μέση το πάνω κενό τι είναι ??

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια χαζή ερώτηση??

Όταν πατήσεις το πλήκτρο έναρξη για μερικά δευτερόλεπτα η οθόνη κόβει στη μέση το πάνω κενό τι είναι ??

 

Ειναι για να το λειτουργείς και καλά με το ένα χέρι. Ουσιαστικά σου κατεβάζει την οθόνη στο μισό, οπότε το απο πάνω μένει κενό..!

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Ειναι για να το λειτουργείς και καλά με το ένα χέρι. Ουσιαστικά σου κατεβάζει την οθόνη στο μισό, οπότε το απο πάνω μένει κενό..!

 

Πφφ μόνο για 6 ίντσες και πάνω θα έλεγα γιατί στο 535 με 5" μια χαρά το δουλεύω με ένα χέρι

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Για πειτε πως παει το κινητο με την νεα Build ?

Απο οτι καταλαβα η μπαταρια μου πεφτει λογω των εφαρμογων Messenger/Facebook (Beta) , δεν εξηγειται αλλιως

Εαν καποιος δεν τα εχει εγκαταστησει ας μου πει ποσο κραταει η μπαταρια του :)

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Σε 640, μια από τα ίδια και χωρίς τις εφαρμογές, υψηλή θερμοκρασία και battery drain. Απλά, με τις beta εφαρμογές καταναλώνεται ακόμα περισσότερο λόγω μη σωστού optimization.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για το feedback είδα ότι γράφουν και στα Ελληνικά, ισχύει?

Συνήθως γράφω στα Αγγλικά.

Πρέπει τα της κάθε συσκευής να γράφονται από εκεί (λόγω log files)

ή mobile π.χ μπορώ να στέλνω κι απ' το desktop?

Link to comment
Share on other sites

Το deezer δουλευει σωστά στην τελευταια insider build? Ειχα γυρισει σε production επειδη δεν μου δουλευε σωστα πριν 2-3 εβδομαδες που ειχα περασει την insider (εκανε πηδηματακια το streaming). Δεν ειχα αλλο προβλημα με την insider και αν αποκατασταθηκε αυτο την ξαναβαζω.

 

Edit: Το δοκιμασα, η καινουργια εφαρμογή του deezer συνεχιζει να εχει θεμα οποτε αναγκαστικα χρηση της παλιοτερης που ειναι και για τα 8αρια προς το παρον η οποια λειτουργει κανονικα στην insider.

Edited by georgb
Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδες, πληροφοριακα ηθελα να σας αναφερω,οτι σε ενα Lumia 635 με 512 μνημη(της συζυγου μου) ,το οποιο κουβαλουσε εδω και μηνες την εκδοση 10586.164 (νομιζω) , εγκατεστησα την preview 10586.420 και δουλευει μια χαρα ... Μου εκανε εντυπωση γιατι θεωρουσα πως οσα εχουν 512 μνημη δεν θα μπορουσαν να παρουν καποια αναβαθμιση ....
((( M o I_ i \/ o S )))
Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδες, πληροφοριακα ηθελα να σας αναφερω,οτι σε ενα Lumia 635 με 512 μνημη(της συζυγου μου) ,το οποιο κουβαλουσε εδω και μηνες την εκδοση 10586.164 (νομιζω) , εγκατεστησα την preview 10586.420 και δουλευει μια χαρα ... Μου εκανε εντυπωση γιατι θεωρουσα πως οσα εχουν 512 μνημη δεν θα μπορουσαν να παρουν καποια αναβαθμιση ....

 

Το τελευταίο νομίζω ισχύει για το Anniversary Update.

Nokia 5630 Xpress Music -> Nokia Lumia 800 -> Microsoft Lumia 640 XL DS -> Samsung j5 2016 -> Xiaomi Mi9T Pro
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο νομίζω ισχύει για το Anniversary Update.

 

Ισχύει για όλα τα 10άρια. Έχει βγει πίνακας με το ποιες συσκευές υποστηρίζονται.

Άλλωστε αναφέρει ότι τα έχει περάσει με preview, official o update advisor θα του βγάλει Χ.

Link to comment
Share on other sites

Στην 14367 έχω σοβαρό θέμα με τη μπαταρία. Το τηλέφωνο είναι ζεστό συνέχεια ανεξαρτήτως αν το χρησιμοποιώ ή όχι. Πέφτει 20% κάθε μια ώρα και η φόρτιση είναι πολύ αργή.
Link to comment
Share on other sites

Hard reset έκανες μετά την αναβάθμιση?

 

Όχι αλλά δεν κάνω γενικά. Μόνο στις μεγάλες αναβαθμίσεις. Εγώ πήγα από την 14366 ή 364 δε θυμαμαι, στην 14367.

Link to comment
Share on other sites

Κατι δουλευει συνεχεια στο παρασκηνιο. Κλεισε την συσκευη, βλαλε την μπαταρια και ξαναβαλτην να γινει σοφτ ρεσετ και αν δεν στρωσει και ετσι αρχισε να κλεινεις background apps. Εμενα απο χθες που την εχω βαλει τρωει περιπου 1 - 2% την ωρα με ολα ανοιχτα. 20% ειναι καποια κολλημενη διεργασια. Edited by georgb
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει για όλα τα 10άρια. Έχει βγει πίνακας με το ποιες συσκευές υποστηρίζονται.

 

Άλλωστε αναφέρει ότι τα έχει περάσει με preview, official o update advisor θα του βγάλει Χ.

 

 

 

 

Θα συμφωνήσω Venejo,...πέρασα την preview, γιατί φοβήθηκα οτι official δεν θα μου την δεχόταν.....

 

 

 

iPad using Tapatalk

((( M o I_ i \/ o S )))
Link to comment
Share on other sites

Κατι δουλευει συνεχεια στο παρασκηνιο. Κλεισε την συσκευη, βλαλε την μπαταρια και ξαναβαλτην να γινει σοφτ ρεσετ και αν δεν στρωσει και ετσι αρχισε να κλεινεις background apps. Εμενα απο χθες που την εχω βαλει τρωει περιπου 1 - 2% την ωρα με ολα ανοιχτα. 20% ειναι καποια κολλημενη διεργασια.

 

Στο 1520 δυστυχώς δεν βγαίνει η μπαταρία. Soft reset έκανα πάντως αλλά δεν άλλαξε κάτι. Πως κλείνω backround apps;

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις-> Προστασία προσωπικώς δεδομένων-> Εφαρμογές παρασκηνίου και κλείνεις όσα δεν χρειάζεσαι.

 

Εγώ πάντως επιμένω στο hard reset και στήσιμο καθαρό από την αρχή ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...