Jump to content

Galaxy S4 Mini: Εγκατάσταση CyanogenMod 12


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάρα πολύ καλός ο οδηγός και συγχαρητήρια για την δημιουργία του. Επειδή το πείραγμα δεν είναι στα άμεσα σχέδια ελεώ knox, έχει παρατηρήσει κάποιος bugs όπως σε άλλα κινητά σχετικά με gps, μπαταρία κλπ;

 

Όχι. Προσωπικά δεν βλέπω κανένα bug πλέον.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδιά θέλω να μου πείτε τι χάνουμε από λειτουργίες του κινητού περνώντας αυτή την custom rom σε σχέση σε την original .και γενικά εάν λειτουργούν όλα .γιατί κάτι διαβάζω για μισά ελληνικά πρόβλημα σε ξυπνητήρια και διάφορα άλλα .
Link to comment
Share on other sites

παιδιά θέλω να μου πείτε τι χάνουμε από λειτουργίες του κινητού περνώντας αυτή την custom rom σε σχέση σε την original .και γενικά εάν λειτουργούν όλα .γιατί κάτι διαβάζω για μισά ελληνικά πρόβλημα σε ξυπνητήρια και διάφορα άλλα .

 

Με τις τελευταίες εκδόσεις έχουν διορθωθεί όλα τα προβλήματα. Όλα δουλεύουν καλά. Ξυπνητήρια, ήχος κλήσης, ο έλεγχος για ενημερώσεις, τα θέματα, η κάμερα, όλα εντάξει. Αυτά που χάνεις είναι οι εφαρμογές της Samsung (αν και μπορείς να βρεις τα apk για να τις εγκαταστήσεις ξανά - εγώ βρήκα π.χ. το WatchOn πριν) και χάνεις επίσης κάποιες "έξυπνες" λειτουργίες που έχει το κινητό όπως ας πούμε όταν είσαι σε μία επαφή και καλείς αμέσως τον άλλον απλά βάζοντας το κινητό στο αυτί σου χωρίς να πατήσεις την επιλογή "κλήση". Βλακείες δηλαδή.

 

Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος και προτιμώ το κινητό έτσι όπως είναι τώρα. Είναι πολύ καλύτερο με την custom rom. Το λειτουργικό είναι πιο ελαφρύ, πιο κομψό και μοντέρνο. Και κατά συνέπεια δεν κουράζει τόσο πολύ την μπαταρία μου. Το μόνο αρνητικό κατ' εμέ είναι ότι χάνεις την εγγύηση.

 

Όποιος δεν ενδιαφέρεται για την εγγύηση μπορεί πολύ απλά να περάσει την custom, να το δοκιμάσει και αν έχει πρόβλημα να επιστρέψει στην stock.

Link to comment
Share on other sites

Με τις τελευταίες εκδόσεις έχουν διορθωθεί όλα τα προβλήματα. Όλα δουλεύουν καλά. Ξυπνητήρια, ήχος κλήσης, ο έλεγχος για ενημερώσεις, τα θέματα, η κάμερα, όλα εντάξει. Αυτά που χάνεις είναι οι εφαρμογές της Samsung (αν και μπορείς να βρεις τα apk για να τις εγκαταστήσεις ξανά - εγώ βρήκα π.χ. το WatchOn πριν) και χάνεις επίσης κάποιες "έξυπνες" λειτουργίες που έχει το κινητό όπως ας πούμε όταν είσαι σε μία επαφή και καλείς αμέσως τον άλλον απλά βάζοντας το κινητό στο αυτί σου χωρίς να πατήσεις την επιλογή "κλήση". Βλακείες δηλαδή.

 

Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος και προτιμώ το κινητό έτσι όπως είναι τώρα. Είναι πολύ καλύτερο με την custom rom. Το λειτουργικό είναι πιο ελαφρύ, πιο κομψό και μοντέρνο. Και κατά συνέπεια δεν κουράζει τόσο πολύ την μπαταρία μου. Το μόνο αρνητικό κατ' εμέ είναι ότι χάνεις την εγγύηση.

 

Όποιος δεν ενδιαφέρεται για την εγγύηση μπορεί πολύ απλά να περάσει την custom, να το δοκιμάσει και αν έχει πρόβλημα να επιστρέψει στην stock.

 

ναι αλλά περνώντας ξανά την oficiall rom κάτι είχα διαβάσει ότι έχει μετά πρόβλημα το NFC και θέλει κάτι pach για να φτιάξει .

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά περνώντας ξανά την oficiall rom κάτι είχα διαβάσει ότι έχει μετά πρόβλημα το NFC και θέλει κάτι pach για να φτιάξει .

 

Δεν γνωρίζω κάτι για αυτό. Άλλωστε, δεν με ενδιαφέρει καθόλου το NFC.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Με τη βοήθεια των οδηγών του φόρουμ είχα εγκαταστήσει στο κινητό μου το 4.4.2, τη βελγική έκδοση. Έκανα και root με το towelroot, διέγραψα και το Knox και όλα καλα. Τώρα σκέφτομαι να εγκαταστήσω το lollipop. Ήθελα να ρωτήσω αν θα έχω κάποιο πρόβλημα με το Knox και την εγγύηση, παρόλο που το έχω διαγράψει.
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά περνώντας ξανά την oficiall rom κάτι είχα διαβάσει ότι έχει μετά πρόβλημα το NFC και θέλει κάτι pach για να φτιάξει .

 

Φήμες... Δεν υπάρχει περίπτωση να μη σου δουλεύει το NFC αφού περάσεις την στοκ.

 

Καλησπέρα παιδιά. Με τη βοήθεια των οδηγών του φόρουμ είχα εγκαταστήσει στο κινητό μου το 4.4.2, τη βελγική έκδοση. Έκανα και root με το towelroot, διέγραψα και το Knox και όλα καλα. Τώρα σκέφτομαι να εγκαταστήσω το lollipop. Ήθελα να ρωτήσω αν θα έχω κάποιο πρόβλημα με το Knox και την εγγύηση, παρόλο που το έχω διαγράψει.

 

Το knox είναι ένας μηχανισμός που δεν γίνεται να τον διαγράψεις, διότι είναι γραμμένος στον bootloader. Αυτό που έκανες που "διέγραψες" το knox, ήταν απλά διαγραφή των εφαρμογών που είναι σχετικές με αυτό, αλλά όχι του μηχανισμού. Το knox ουσιαστικά αυτό που κάνει είναι να αλλάξει μια τιμή από 0χ0 σε 0χ1, εάν προσπαθήσεις να περάσεις άλλο λογισμικό ή recovery η ρομ, πέρα από το official. Οπότε αν περάσεις την CyanogenMod θα χάσεις την εγγύηση αφού ο knox θα πάρει την τιμή 0x1.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Τώρα το κατάλαβα. Θα περιμένω λοιπόν να περάσει η εγγύηση και βλέπουμε...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχθες εβαλα την cm12 αλλα δεν μπορω να δημιουργήσω φακελους στο μενου και να αλλαξω θεση τα εικονιδια ξερει κανενας πως γινεται ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχθες εβαλα την cm12 αλλα δεν μπορω να δημιουργήσω φακελους στο μενου και να αλλαξω θεση τα εικονιδια ξερει κανενας πως γινεται ?

 

Αν μιλάς για το μενού με το σύνολο των εφαρμογών τότε απ' όσο γνωρίζω δεν μπορείς να αλλάξεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχθες εβαλα την cm12 αλλα δεν μπορω να δημιουργήσω φακελους στο μενου και να αλλαξω θεση τα εικονιδια ξερει κανενας πως γινεται ?

 

Εγώ χρησιμοποιώ τον Nova Launcher και με έχει βολέψει πολύ!! Δοκίμασε τον.

Link to comment
Share on other sites

κατι ακομα γιατι ειμαι λιγο ασχετος οποιος μπορει ας βοηθησει..

ειχα περασει στην αρχη cm-12-20150126 μετα κατεβασα την cm-12-20150128 με γραφει ''Σημειωση: Απαιτειται μια συμβατη recovery για την λειτουργεια της αλλιως η ενημερωση θα πρεπει να εγκατασταθει χειροκινητα'' παταω ''ΕΠΑΝΑΚΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ'' κανει Reboot και με ρωταει

''Root acces possilbly lost. Fix ? (δειχνοντας το ρομποτακι κατω)

THIS CAN NOT BE UNDONE

-No

-Yes - fix root (/system/xbin/su)

 

Και οτι να πατησω απλα κανει επανεκκινηση και ειναι ακομα με την cm-12-20150126

Τι κανω λαθος ?

Edited by nikos154
Link to comment
Share on other sites

κατι ακομα γιατι ειμαι λιγο ασχετος οποιος μπορει ας βοηθησει..

ειχα περασει στην αρχη cm-12-20150126 μετα κατεβασα την cm-12-20150128 με γραφει ''Σημειωση: Απαιτειται μια συμβατη recovery για την λειτουργεια της αλλιως η ενημερωση θα πρεπει να εγκατασταθει χειροκινητα'' παταω ''ΕΠΑΝΑΚΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ'' κανει Reboot και με ρωταει

''Root acces possilbly lost. Fix ? (δειχνοντας το ρομποτακι κατω)

THIS CAN NOT BE UNDONE

-No

-Yes - fix root (/system/xbin/su)

 

Και οτι να πατησω απλα κανει επανεκκινηση και ειναι ακομα με την cm-12-20150126

Τι κανω λαθος ?

Έχει κάποιο ψιλοθεματακι στην 28 με τον cmupdater, το παρατήρησα και εγώ. Δεν την εγκαταστει. Πρεπει να μπεις στο recovery και να την κανείς manual. Δοκιμασες με την 30?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειχε η 26 προβλημα γιατι και με την 30 τα ιδια με ελεγε.

Τελικα περασα την 30 απο recovery αντε να δουμε..

Ασχετο στο facebook με κανει κατι προβληματα μολις την ανοιγω μετα απο λιγο κλεινει μονη της το εχει κανενας αλλος το ιδιο θεμα ?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειχε η 26 προβλημα γιατι και με την 30 τα ιδια με ελεγε.

Τελικα περασα την 30 απο recovery αντε να δουμε..

Ασχετο στο facebook με κανει κατι προβληματα μολις την ανοιγω μετα απο λιγο κλεινει μονη της το εχει κανενας αλλος το ιδιο θεμα ?

 

Έχεις το Facebook beta? Εγώ περνάω τώρα την 31, αλλά έχει ακόμα θέμα με το αυτόματο install. Πρέπει να την περάσω χειροκίνητα.

 

Σύμφωνα με έναν dev της CM επιβεβαιώνεται το πρόβλημα:

 

The updater changed how it invokes recovery so recoveries will have to be updated to handle the change.

In the meantime you can just flash the file manually from recovery (cm updater leaves the downloads in /sdcard/0/cmupdater/ ).

 

ΥΓ: Το bootanimation είναι πάλι με μαύρο background και όχι με άσπρομ και είναι πολύ καλύτερο!!

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω την beta την κανονικη εχω..

 

Οταν περνατε την καινουργια CM12 σας βγαζει αυτο το μηνυμα ή μονο σε μενα το κανει ?

'Root access possibly lost. Fix ? (δειχνοντας το ρομποτακι κατω)

THIS CAN NOT BE UNDONE

-No

-Yes - fix root (/system/xbin/su)

 

Αν ναι τι παταμε ?

 

Και μετα ξαναπερναμε τo SuperSU ?

Edited by nikos154
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω την beta την κανονικη εχω..

 

Οταν περνατε την καινουργια CM12 σας βγαζει αυτο το μηνυμα ή μονο σε μενα το κανει ?

'Root access possibly lost. Fix ? (δειχνοντας το ρομποτακι κατω)

THIS CAN NOT BE UNDONE

-No

-Yes - fix root (/system/xbin/su)

 

Αν ναι τι παταμε ?

 

Και μετα ξαναπερναμε τo SuperSU ?

 

Πατάς yes. Αν έχεις το supersu 2.45 τότε δε χρειάζεται να το ξαναπεράσεις. Αν έχεις το 2.40 τότε πρέπει να το ξαναπεράσεις.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας φίλοι μου. πέρασα την lollipop σύμφωνα με τον οδηγό και όλα γίναν σωστά.

μετά όμως επειδή δεν άρεσε στην γυναίκα μου προσπάθησα και έβαλα πάλι την 4.4.2.

όμως τώρα αν πάω να κάνω ενημέρωση μέσω OTA μου βγάζει ότι το κινητό είναι τροποποιημένο

και δεν μπορεί να το κάνει και προτείνει να το κάνω με το kies. με το phone info βλέπω ότι υπάρχει

ακόμα το recovery-clockwork-6.0.5.1-serranoltexx. πως το επαναφέρω στο official ώστε να κάνω πάλι ενημερώσεις μέσω OTA?

εννοείται ότι πλέον το knox είναι 0x1. ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας φίλοι μου. πέρασα την lollipop σύμφωνα με τον οδηγό και όλα γίναν σωστά.

μετά όμως επειδή δεν άρεσε στην γυναίκα μου προσπάθησα και έβαλα πάλι την 4.4.2.

όμως τώρα αν πάω να κάνω ενημέρωση μέσω OTA μου βγάζει ότι το κινητό είναι τροποποιημένο

και δεν μπορεί να το κάνει και προτείνει να το κάνω με το kies. με το phone info βλέπω ότι υπάρχει

ακόμα το recovery-clockwork-6.0.5.1-serranoltexx. πως το επαναφέρω στο official ώστε να κάνω πάλι ενημερώσεις μέσω OTA?

εννοείται ότι πλέον το knox είναι 0x1. ευχαριστώ!!!!

Εαν κατεβάσεις την ελληνικη στοκ Ρομ απο http://www.sammobile.com και την περάσεις με Odin λογικά φτιάχνει.

Link to comment
Share on other sites

Εαν κατεβάσεις την ελληνικη στοκ Ρομ απο http://www.sammobile.com και την περάσεις με Odin λογικά φτιάχνει.

 

αυτήν εννοείς σωστά?

 

I9195XXUCNK1_I9195EURCNK1_I9195XXUCNK1_HOME.tar.md5

 

τώρα αυτή έχω επάνω αλλά δεν έχω ενημερώσεις μέσω ΟΤΑ.

αν την περάσω ξανά λες να φτιάξει? ευχαριστώ φίλε μου!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτήν εννοείς σωστά?

 

I9195XXUCNK1_I9195EURCNK1_I9195XXUCNK1_HOME.tar.md5

 

τώρα αυτή έχω επάνω αλλά δεν έχω ενημερώσεις μέσω ΟΤΑ.

αν την περάσω ξανά λες να φτιάξει? ευχαριστώ φίλε μου!!!

 

Ναι αυτήν εννοώ. Θα έπρεπε να σου λειτουργούν κανονικά!! Καλά όταν βγει το lollipop το πολυ πολυ το περνάς μέσω Odin...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτήν εννοώ. Θα έπρεπε να σου λειτουργούν κανονικά!! Καλά όταν βγει το lollipop το πολυ πολυ το περνάς μέσω Odin...

 

ευχαριστώ φίλε μου!!! να'σαι καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...