Jump to content

Τριχόπτωση/εμφύτευση μαλλιών


sadiagraxa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει αυτό το βιντεάκι στο metacafe που Πλαστικός Χειρουργός περιγράφει τη διαδικασία μικρομεταμόσχευσης.

 

http://www.metacafe.com/watch/1072474/

 

Το ίδιο βιντεάκι υπάρχει στο site του Πλαστικού: http://www.hairanaplasis.gr

Νομίζω ότι είναι ενδιαφέρον.:!:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 519
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχει αυτό το βιντεάκι στο metacafe που Πλαστικός Χειρουργός περιγράφει τη διαδικασία μικρομεταμόσχευσης.

 

http://www.metacafe.com/watch/1072474/

 

Το ίδιο βιντεάκι υπάρχει στο site του Πλαστικού: http://www.hairanaplasis.gr

Νομίζω ότι είναι ενδιαφέρον.:!:

 

Εδώ ο ίδιος ο χειρουργός και δεν έχει μαλλιά..:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ο ίδιος ο χειρουργός και δεν έχει μαλλιά..:lol:

CaptainX ωραίο το βιντεάκι που ανέβασες.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι η εικόνα του γιατρού:wacko:, γιατί μου δημιουργεί μιά εύλογη νομίζω απορία.

Δεν εμπιστεύεται τη μέθοδο ή δεν εμπιστεύεται κανένα από τους εκατοντάδες συναδέλφους του σε όλο το κόσμο που κάνουνε μεταμοσχεύσεις μαλιών;:X

Αν όμως αυτός αντιμετωπίζει το θέμα έτσι, τί να πούνε οι απλοί άνθρωποι που προβληματίζονται με το δίκιο τους.

Link to comment
Share on other sites

eleos den iparxei stamathmos sthn trixoptosh..... kai pou sai akoma...... erxontai kai xeirotera

iparxei kanenas pou na exei kanei 'h esto na exei dei metamosxeush mono sth mprostinh grammh? milame gia thn strogilada pou sximatizetai mprosta na ginei kai pali isia??

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μετασμόσχευση στην μπροστινή γραμμή το 2001.

Μάλιστα αύριο έχω ραντεβού να κάνω 2η μεταμόσχευση ακριβώς πίσω από την μπροστινή γραμμή και μέχρι πίσω.

 

Προσωπικά ευχαριστημένος είμαι. Φυσικό αποτέλεσμα έχω.

 

Τι ακριβώς θες να μάθεις;

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα αύριο έχω ραντεβού να κάνω 2η μεταμόσχευση ακριβώς πίσω από την μπροστινή γραμμή και μέχρι πίσω.

Αποφάσισες τελικά που θα τη κάνεις και με ποιά κριτήρια;;;

Αν μπορέσεις σήμερα να ποστάρεις έχει καλώς.

Αλλιώς καλή επιτυχία να έχεις αύριο.

Link to comment
Share on other sites

geia sas.prin apo 5 meres ekana kai ego tin proti moy metamosxeysi me tin methodo strip.ime poly eyxaristimenos apo tin diexagogi tis epemvasis kai apo tin metepita prosoxi stin metenxiritiki periodo.telika dialexa tin bergman kord kai gia mena toylaxiston oi entyposis se ola ine parapano apo poly kales.eyxome se olous na tolmisoun analoga pada kai me tin ypokimeniki katastasi tis areosis toys ..ine mia apli apofasi poy omos epireazei se thetikotato bathmo tin psyxologia kathe adra.
Link to comment
Share on other sites

darthsokrates εμενα με ενδιαφερει η ουλη που σου αφηνουν πισω.

 

εγω κουρευομαι συχνα κοντα (ειδικα το καλοκαιρι)οποτε καταλαβαινεις τους ενδιασμους μου. :rolleyes:

 

αν θελεις βαλε καμμια φωτο με το πισω μερος του κεφαλιου σου να δουμε την ουλη που σου αφησαν. ;)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ποσο εχει η τιμη μεταμοσχευσης στην dhi. Δηλαδη ποσο κοστιζουν τα τριχοθυλακια? Σε μια παλαιοτερη επισκεψη μου ειχαν πει 3 ευρο το τριχοθυλακιο ενω τωρα στο site βλεπω οτι εχει 5 ευρο ξερει κανεις να μου πει τι γινεται τι εγινε ακριβειναν? ευχαριστω πολυ

 

Υ.Γ ειμαι υπερ της FUE γιατι πολυ απλα αν δεν σου αρεσει το αποτελεσμα τα ξυριζεις και τελειωσε το θεμα ουτε ουλες φαινονται ουτε τιποτε και τελος...

Link to comment
Share on other sites

foustar νομιζω οτι στην dhi σου μεταφερουν μονο μονα τριχοχοθυλακια δλδ εαν σου ειπαν 600 τριχοθυλακια τοτε μιλαμε για 600 τριχες, το καθε τριχοθυκαλιο ποσο παει?
Link to comment
Share on other sites

κροκοδιλακια με μονες τριχες σου μεταφερουν μονο στην μπροστινη γραμμη.(frontline)

πιο πισω για γεμισμα σου βαζουν τριχοθυλακια με 2 - 4 τριχες (αναλογα και τι εχεις περισσοτερο υποθετω)

 

3500 % 600 = 5,83 euro / trixouylakio

Link to comment
Share on other sites

darthsokrates εμενα με ενδιαφερει η ουλη που σου αφηνουν πισω.

 

εγω κουρευομαι συχνα κοντα (ειδικα το καλοκαιρι)οποτε καταλαβαινεις τους ενδιασμους μου. :rolleyes:

 

αν θελεις βαλε καμμια φωτο με το πισω μερος του κεφαλιου σου να δουμε την ουλη που σου αφησαν. ;)

file moy me tin proti eykeria tha to kano.ta ramata ta vgazo stin alli deytera.pantos akoma kai me ta ramata tora den fenete tipota kai piso ixa arketa kondo koyrema.molis ta vgalo tha soy steilo foto.:)
Link to comment
Share on other sites

ax...egw xtes molis diapistwsa exw kanei lampa pisw.... :cry:

eimai 19 xronwn....kai mou ksekinise apo ta 14 h trixoptwsi.thn karafla den thn glitwnw...fer sure.oloi karafloi einai sto soi mou...mexri kai oi giagiades mou araia mallia exoun...krima re gamwto.den exw koimithei katholou apo xtes pou eida thn lampa.giauto guys to thema einai na to paroume apofasi.kai na sas pw kai kati.den exei shmasia to malli.an eisai omorfos eisai.den nomizw oti auto mporei na empodisei mia kopela na ta ftiaxei mazi sou...

Link to comment
Share on other sites

σωστα δεν κανουν τα μαλλια τον ανθρωπο.κ σιγουρα αν το ψαξεις κ αρκετα νωρις το θεμα σαφως πιστευω θα ειναι κ οι λυσεις πιο πολλες κ πιο αποτελεσματικες
Link to comment
Share on other sites

Eπισης παιδια ειναι πολυ σημαντικο ο ιατρος ο οποιος θα κανει την επεμβαση να ειναι μελος της ISHRS (international society of hair restoration surgery). Ειναι ο μοναδικος φορεας με τον οποιο οι ιατροι μπορουν να ενημερωθουν σχετικα με τις νεες εξελιξεις στον χωρο της μεταμοσχευσης μαλλιων.

Στην ελλαδα (με βαση το site) υπαρχουν μονο 3!! ελληνες ιατροι σας τους παραθετω παρακατω.

 

Alexandros I. Santo, MD Athens εχει δικο του ιατρειο

 

Georgios E. Velimvasakis, MD δουλευει για την transmend

 

 

Theodoros G. Vernikos, MD δεν γνωριζω κατι!!

 

Βασικα εχω μεγαλη εμπειρια απο ολλες τις κλινικες τις εχω επισκεφτει για ενημερωση και θα μπορουσα να σας πω πολλα πραγματα.

Περιληπτικα θα σας πω οτι μεταξυ τους εχουν πεσει σε πολλες αντιφασεις μεταξυ τους(κυριως ως προς τον αριθμο τριχοφυλακιων που θα χρειαστω.) Αλλες σου λενε πραγματικα ποσα χρειαζεσαι και αλλες αναλογα με το τι πορτοφολι δειχνεις οτι εχεις.

ΣΥΜΒΟΥΛΗ μου

¨1 το καλυτερο πραγμα που εχετε να κανετε πριν κανεται κατι να περασετε απο ΟΛΛΕΣ τις κλινικες. Εκ του οτι μαθαινετε πολλα πραγματα σχηματιζεται και αποψη για τις κλινικες(ποιες πραγματικα νοιαζονται και ποιες σας βλεπουν σαν αλλο ενα 'πελατη'.

2. Θα μαθεται τ πραγματα οπως ακριβως ειναι μην πιστευεται οτι γραφεται ,εγω γελαω με τα περισσοτερα και μην περνεται στα σοβαρα της εμπειριες ως προς το αποτελεσμα.(δεν ξερετε την εκταση της καραφλας που εχουν και τησ προσδοκιες που μπορει να εχουν)

3.Τα πραγματα ως προ το αποτελεσμα ειναι πολυ απλο μα παρα πολυ απλο για παραδειγμα για να εχεις αριστο αποτελσμα πρεπει η πυκνοτητα να ειναι 60 τριχοθυλακια ανα cm2. αλλα απαιτειται μεγαλος αριθμος τριχοθυλακιων. Δηλαδη για να γεμισεις με αυτη την πυκνοτητα την μπροστινη και λιγο πανω περιοχη πρεπει να να βαλεις 4000 τριχοθυλακια!

 

Υ,Γ ξερεις κατι για τον ιατρο alex santo μονο εκει δεν εχω παει...

καποιος που εχει κανει strip ποσο καιρο εκανε να φυγουν τα σημαδια τη επεμβασης δηλδ ραματα κοκινιλεσ κακαδια? Δηλαδη ποσο καιρος μεσολαβησε για να μην δειχνετε οτι κανατε επεμβαση(σε μηνες)

Αυτα....

Link to comment
Share on other sites

καποιος που εχει κανει strip ποσο καιρο εκανε να φυγουν τα σημαδια τη επεμβασης δηλδ ραματα κοκινιλεσ κακαδια? Δηλαδη ποσο καιρος μεσολαβησε για να μην δειχνετε οτι κανατε επεμβαση(σε μηνες)

Αυτα....

Υπολόγισε γύρω στίς 8-10 μέρες για να φύγουν οι κοκκινίλες και τα σημάδια στο πάνω μέρος. Αυτό βέβαια εφόσον γίνουν σωστά τα πρώτα 5-6 λουσίματα και η καθαριότητα που επιβάλλεται. Μπορείς να ζητήσεις από τη κλινική να τα κάνεις εκεί τα λουσίματα για να είσαι σίγουρος. Περιλαμβάνεται άλλωστε στη μεταμόσχευση και η μετεγχειρητική φροντίδα.

Όσο για τα ράμματα, δεν φαίνοντα ακόμη και από τη πρώτη μέρα και αφαιρούνται μετά από 12-14 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Οσο αναφορα τις μεθοδους δεν τιθεται θεμα οτι η μεθοδος strip παρουσιαζει περισσοτερα πλεονεκτηματα και κατα κυριο λογο καλυτερα αποτελεσματα σε σχεση με την μεθοδο fue.Για την μεθοδο strip διατηρώ ακομα καποιες επιφυλαξεις...

Y.Γ green_dragon δηλαδη σε ενα με ενα,δυο μηνες ι δεν υπηρχε κανενα "εμφανες" σημειο που εδειχνε οτι εκανες μεταμοσχευση?

Τα μαλλια στην περιπτωση σου πως εβγαιναν... (ομοιομορφα?)

Ειχες ξυρισει το κεφαλι σου?

Ενας λογος για το οποιο ακομα δεν σκεφτομαι την strip ειναι οτι δεν θελω να φαινεται το γεγονος οτι εκανα μεταμοσχευση μαλλιων...τωρα αν ισχυει αυτο που λεει και ο green dragon οτι τα σημαδια φευγουν σε τοσο μικρο διαστημα...Βεβαια η εμπειρια μου αλλα μου λεει...

Link to comment
Share on other sites

green_dragon δηλαδη σε ενα με ενα,δυο μηνες ι δεν υπηρχε κανενα "εμφανες" σημειο που εδειχνε οτι εκανες μεταμοσχευση?

Αστειεύεσαι; Τι ένα με δύο μήνες; Εδώ σου μιλάω και εκ πείρας για δέκα μέρες. Προυπόθεση όπως είπα και παραπάνω σωστά λουσίματα τις πρώτες μέρες. Κατα προτίμηση να στα κάνουνε οι ίδιοι για σιγουριά.

Και αν έχουνε και άλλοι παρόμοια εμπειρία πάνω στο θέμα "σημάδια κ.λ.π", ας μας πούνε.

Τα μαλλια στην περιπτωση σου πως εβγαιναν... (ομοιομορφα?)

Ειχες ξυρισει το κεφαλι σου?

Δεν είχα ξυρίσει το κεφάλι μου. Άλλωστε είχα ελάχιστα μαλλιά.

Τα μαλλιά της μεταμόσχευσης άρχισαν να βγαίνουν μετά από τρείς περίπου μήνες και ήταν ομοιόμορφα. Και πήρε 3-4 μήνες ακόμη μέχρι να βγούν όλα και να πάρουν και λίγα εκατοστά ώστε να δείχνει το αποτέλεσμα καλίτερα.

Link to comment
Share on other sites

ax...egw xtes molis diapistwsa exw kanei lampa pisw.... :cry:

eimai 19 xronwn....kai mou ksekinise apo ta 14 h trixoptwsi.thn karafla den thn glitwnw...fer sure.oloi karafloi einai sto soi mou...mexri kai oi giagiades mou araia mallia exoun...krima re gamwto.den exw koimithei katholou apo xtes pou eida thn lampa.giauto guys to thema einai na to paroume apofasi.kai na sas pw kai kati.den exei shmasia to malli.an eisai omorfos eisai.den nomizw oti auto mporei na empodisei mia kopela na ta ftiaxei mazi sou...

 

εάν σκεφτείς πώς στις ταινίες, οι κακοί, προδότες, μοχρθηροί άνθρωποι παίζονται απο καραφλούς ηθοποιούς ενώ ο καλός που έχει όλες τισ γυναίκες έχει πλούσιο μαλί!

Link to comment
Share on other sites

ax...egw xtes molis diapistwsa exw kanei lampa pisw.... :cry:

eimai 19 xronwn....kai mou ksekinise apo ta 14 h trixoptwsi.thn karafla den thn glitwnw...fer sure.oloi karafloi einai sto soi mou...mexri kai oi giagiades mou araia mallia exoun...krima re gamwto.den exw koimithei katholou apo xtes pou eida thn lampa.giauto guys to thema einai na to paroume apofasi.kai na sas pw kai kati.den exei shmasia to malli.an eisai omorfos eisai.den nomizw oti auto mporei na empodisei mia kopela na ta ftiaxei mazi sou...

 

Apo pou thn klhronomhses??Apo ton patera sou h apo to soi ths manas sou??Polu periergo mou fainetai na sou ksekinhse apo ta 14..

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...