Jump to content

Ulefone Be Pro


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσο αφορά το θέμα με τις κοκκινίλες καιτις κιτρινίλες στις φωτογραφίες, στην αρχή δεν είχα παρατηρήσει τίποτα γιατί όταν το πήρα, τραβούσα φωτογραφίες πρωί. Παρατήρησα αυτά τα προβλήματα, όταν άρχισα να τραβάω φωτογραφίες μέσα στο σπίτι ή γενικά σε κλειστό χώρο και με φωτισμό. Προσπάθησα να παίξω με το white balance και λοιπές ρυθμίσεις όμως, ενώ στην οθόνη του κάμερας κάπως διορθώνονταν τα πράγματα, με το που τραβούσα την φωτογραφία, χάλια μαύρα. Ή το κίτρινο θα ήταν πολύ έντονο ή το κόκκινο. Είδα απο ένα παιδί εδώ στο forum προτάσεις για κάποιες εφαρμογές αλλά δεν διορθωνόταν με τίποτα. Σήμερα κατέβασα το Camera FV-5 απο το Play Store και είδα φώς. Με το που πατούσα το preset στο white balance για λάμπα πυρακτώσεως (καταλάβατε τώρα), όχι μόνο φτιαχνόταν η εικόνα στην οθόνη αμέσως, αλλά τραβούσε την φωτογραφία με τα σωστα χρώματα. Που σημαίνει ότι δέν είναι hardware αλλά software το πρόβλημα. Παρακάτω έχω και δύο φωτογραφίες. Η μία είναι τραβηγμένη με όλα στο auto και η άλλη με το Camera FV-5 και στο white balance επιλεγμένο ένα preset με λάμπα. Δεν είμαι και φωτογράφος, οπότε να συγχωρήσετε την άγνοιά μου όσο αφορά τους φωτογραφικούς όρους.

 

Νασαι καλά φίλε, οντως το δοκίμασα και εγώ και έιναι ακριβώς΄οπως τα λές.

Ακόμα να πώ πως η λειτουργια βίντεο της μαμίσιας εφαρμογής οταν το γυρισεις σε λαμπα φθωρισμού, εξαφανίζει τις κιτρινίλες και στην οθόνη αλλα και στο αρχειο που δημιουργείτε. Το λέω αυτό γιατή η εφαρμογή camera fv 5 δεν εχει βίντεο. Σε παραπέμπει να κατεβάσεις την cinema fv 5 η οποία όμως για κάποιο λόγο εμένα δεν μου δουλεύι (δείχνει μαύρα!!).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 786
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για όποιον δεν το είδε υπάρχει νεότερο OTA update από 28/2. Τώρα τι φτιάχνει, άγνωστο (λέει απλά bug fixes). Πάντως το θέμα με SmallWindow και Play Music παραμένει, αν μπορούσα να κάνω root θα σταματούσα το SmallWindow τελείως. Δεν ξέρω τι κάνει αλλά δεν το έχω ξαναδει σε android συσκεύη.
Link to comment
Share on other sites

Πήγα να κάνω εγκατάσταση την ενημέρωση και μου λέει ότι η συσκευή είναι κατεστραμένη και δεν την κάνει. Έκανα επαναφορά χωρίς αποτέλεσμα. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι σε χώρο με φασαρία δεν απομόνωνει τον θόρυβο και δεν ακούω τον συνομιλητη καλα. αυτό είναι πρόβλημα που έχει λυθεί με ενημέρωση η φταίει το δίκτυο της Vodafone που δεν είναι και το καλύτερο
Link to comment
Share on other sites

Πήγα να κάνω εγκατάσταση την ενημέρωση και μου λέει ότι η συσκευή είναι κατεστραμένη και δεν την κάνει. Έκανα επαναφορά χωρίς αποτέλεσμα. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι σε χώρο με φασαρία δεν απομόνωνει τον θόρυβο και δεν ακούω τον συνομιλητη καλα. αυτό είναι πρόβλημα που έχει λυθεί με ενημέρωση η φταίει το δίκτυο της Vodafone που δεν είναι και το καλύτερο

Οντως δεν εχει και το πιο δυνατο ακουστικό. Ελπιζω απλά ναναι softwariko προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

πηραν tracking οι φιλοι με ολλανδικο ταχυδρομειο ,,,τι παιζει τωρα? πως ερχεται Ελλαδα? τελωνειο θα εχουμε θεμα?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

πηραν tracking οι φιλοι με ολλανδικο ταχυδρομειο ,,,τι παιζει τωρα? πως ερχεται Ελλαδα? τελωνειο θα εχουμε θεμα?

 

Δεν συζηταμε θεματα τελωνειου στο φορουμ,θα ερθει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Δεν συζηταμε θεματα τελωνειου στο φορουμ,θα ερθει κανονικα

με ελτα μαλλον ετσι? γιατι τους εδωσαν ενα site για το tracking που παραπεμπει σε UPS

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

με ελτα μαλλον ετσι? γιατι τους εδωσαν ενα site για το tracking που παραπεμπει σε UPS

 

http://www.postnl.post/tracktrace

http://www.17track.net/en/

θα το κοιτας εδω,κανει περιπου 20-30 μερες να ερθει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα!!!πρωι πρωι παρέλαβα κι εγώ και το σκαλίζω!!!στα γρήγορα σχετικά με τα αναφερθέντα προβλήματα: 1) η κάμερα όντως έχει κοκκινίλα, με την αναβάθμιση όμως (της 12/2/2015, της 28ης δεν μου το έβγαλε) ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ!!!! :) Κάνα δυο φωτό που έβγαλα μέσα και έξω μου φαίνονται μια χαρά (προηγούμενο κινητό star h7500 8mp κάμερα). κρατώ μια επιφύλαξη για την μπροστινή,αν έχει θέμα με τα χρώματα, η πίσω πάντως είναι κομπλέ! 2)handsfree της samsung, απλά, in ear, δουλεύουν κανονικά στη μουσική (ακόμη sim δεν έχω βάλει). απλά, όταν τα συνδέω,στο τέλος το πιέζω λίγο και "κουμπώνει" :) 3) το auto brighness δουλεύει κανονικά. πάντως, σε όποιον δεν δουλεύει, συνιστώ να δοκιμάσει το Lux lite,που είναι άψογο. Από εκεί και πέρα, συσκευασμένο άψογα από geekbyuing,συσκευασία από ulefone προσεγμένη,μεγάλο σε μήκος το κινητό αλλά λεπτό,αρκετά ελαφρύ και κάθεται καλά στο χέρι με την βασική πίσω θήκη.Την sandstone δεν τη δοκίμασα ακόμα(ήταν δώρο).Τα κουμπιά είναι πολύ χαλαρά όταν βγει η πίσω θήκη,όταν όμως κουμπώσει,σταθεροποιούνται και αυτά.Και φυσικά το κινητό πολύ γρήγορο!Κλήσεις,gps ακόμη δεν δοκίμασα. Αυτά από μένα,κυρίως ήθελα να ενημερώσω σχετικά με τα βασικά ζητήματα που έχουν προκύψει και σε άλλα παιδιά,εγώ δεν τα αντιμετώπισα...Ίσως και να ήμουν τυχερός,τι να πω... :)
Link to comment
Share on other sites

http://www.postnl.post/tracktrace

http://www.17track.net/en/

θα το κοιτας εδω,κανει περιπου 20-30 μερες να ερθει.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 ερωτησεις,

 

1) υπάρχει τρόπος για root, το έχει κάνει κανέις?

2) οι 2 sim slots εχουν ακριβώς τις ίδιες λειτουργίες? (4g κυρίως) Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ μονο την micro sim. Sorry που ρωτάω κατι τόσο basic αλλά δεν έιχε ποτέ κινέζικο κινητό ούτε dual sim!

 

Ευχαριστώ

 

το εκανα με iroot πολυ ευκολο αλλα ταλαιπωρηθικα λιγο με τους drivers . το τελευταιο update που εμφανίστηκε προχθες δε το παιρνει ομως δε ξερω αν εχει σχεση με το root

Link to comment
Share on other sites

το εκανα με iroot πολυ ευκολο αλλα ταλαιπωρηθικα λιγο με τους drivers . το τελευταιο update που εμφανίστηκε προχθες δε το παιρνει ομως δε ξερω αν εχει σχεση με το root

Είχα διαβάσει σε ξένο forum ότι το έκαναν root και με Kingroot.

Και επειδή για το iroot υπάρχουν διάφορες επιφυλάξεις, μιας και κάνει όλα τα antivirus να... βαράνε κόκκινα (και αφήνει όντως και στο PC κάποια ύποπτα 'σκουπίδια', τα οποία καλό είναι να διώξει κανείς μετά την απεγκατάσταση του iroot (δεν τα... παίρνει μαζί του!), ελπίζω να παίζει (και) το Kingo!

Επιφυλάσσομαι να το δοκιμάσω σε Be Pro φίλου (μόλις τον δω - και το τηλέφωνό του!) και να ενημερώσω... :)

Link to comment
Share on other sites

το εκανα με iroot πολυ ευκολο αλλα ταλαιπωρηθικα λιγο με τους drivers . το τελευταιο update που εμφανίστηκε προχθες δε το παιρνει ομως δε ξερω αν εχει σχεση με το root

 

Εμένα σήμερα που μου εμφάνισε το update το έβαλα κανονικά χωρίς προβλήματα. Δεν έχω κάνει root ακόμα. Τι ακριβώς πρόβλημα συνάντησες με τους drivers?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα βρήκα ακουστικά (AKG K451) που άκουσα σωστό stereo επιτέλους, οχι το αριστερό μόνο και από τα δυο όπως πριν. Πάλι πάντως θέλει αρκετή πίεση το βύσμα για να κάτσει σωστά.
Link to comment
Share on other sites

Στο netbook μου που τρεχει xp ( το μοναδικο μηχανημα σπιτι μου που δουλευει με σκουπιδια της microsoft και το κραταω για τετοιες δουλιτσες) δεν εβλεπα το κινητο μεχρι που εγκατεστησα PDAnet
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις ποτε θα μας δωσουν την 5;Επισης υπαρχει εργαλειο για να δυναμωσω την εξοδο στα ακουστικα γιατι ειναι χαμηλη!Το mtk mobile uncle tools δεν δουλευει με root
wifi planet
Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 ερωτησεις,

 

1) υπάρχει τρόπος για root, το έχει κάνει κανέις?

2) οι 2 sim slots εχουν ακριβώς τις ίδιες λειτουργίες? (4g κυρίως) Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ μονο την micro sim. Sorry που ρωτάω κατι τόσο basic αλλά δεν έιχε ποτέ κινέζικο κινητό ούτε dual sim!

 

Ευχαριστώ

Φιλε μου να σε ρωτησω κάτι; Στη micro sim που χρησιμοποιείς έχει 4g η 3g ανάλογα με το δίκτυο σου; Στη κανονικη τη sim παντως εγω με wind που εχει μονο 3g δουλευει κανονικα και να ρωτησω οποιον το εχει παραλαβει εντυπωσεις απο την εμβελεια του wifi ειναι σχετικα μικρη η μου φαινεται. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις ποτε θα μας δωσουν την 5;Επισης υπαρχει εργαλειο για να δυναμωσω την εξοδο στα ακουστικα γιατι ειναι χαμηλη!Το mtk mobile uncle tools δεν δουλευει με root

 

Παντως σε 2 τηλεφωνα ρουταρισμενα με kitkat (jiayu s3 & leagoo lead 7) το mobile uncle δουλευει. Δοκιμασε και αυτο: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Go.EngModeMtkShortcut

ειναι το ιδιο πραγμα, σε βαζει σε engineering mode...

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν ξερω εβγαλα και εβαλα ξανα το mobile uncle tool αφου ειχα κανει ροοτ και με εβαλε σε engineer mode.Eπισης με το camera fv-5 δεν φτιαχνει η κιτρινιλα το βραδυ!Πρεπει να πας χειροκινητα στο awb να το αλλαξεις για να βγαλεις φωτογραφια.
wifi planet
Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν ξερω εβγαλα και εβαλα ξανα το mobile uncle tool αφου ειχα κανει ροοτ και με εβαλε σε engineer mode.Eπισης με το camera fv-5 δεν φτιαχνει η κιτρινιλα το βραδυ!Πρεπει να πας χειροκινητα στο awb να το αλλαξεις για να βγαλεις φωτογραφια.

 

Εξαρχής όμως ίσχυε αυτό, δλδ οτι επρεπε να πας χειροκινητα στο awb και να το αλλάξεις στο camera fv5 ωστε η βραδυνη σου φωτο να μην εχει κιτρινιλα. τεσπα...

Μετα όμως το τελευταιο update παρατηρησα οτι πλεον και στην μαμισια εφαρμογη καμερας, αν χειροκινητα αλλαξεις το white balance σε λαμπα φθωριου, τοτε παλι εχεις το ιδιο σωστο αποτελεσμα οπως και με την camere fv5

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα! :) μετα απο τρεις μερες συμβιωσης με το κινητο,να προσθεσω/επιβεβαιωσω κ εγω: πραγματι,στις φωτο με λαμπα με κιτρινο φως,βγαινουν "κιτρινιαρικες". Χειροκινητη αλλαγη του λευκου,το "στρωνει". Γενικα,ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τις φωτο,κ στην καθαροτητα κ στα χρωματα. Η μπαταρια μετα απο δυο μονο πληρεις φορτισεις,πεφτει αρκετα γρηγορα με τη χρηση ιντερνετ,ειδικα 4g.σε αναμονη κ τηλεφωνα,δεν καιει καθολου. Το wifi,αν κ δεν φαινεται δυνατο βασει γραμμων,πρακτικα δεν εχει διαφορα απο το προηγουμενο κινητο μ,κ δεν εχει αποσυνδεσεις.κατα τα αλλα,προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος :)
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου να σε ρωτησω κάτι; Στη micro sim που χρησιμοποιείς έχει 4g η 3g ανάλογα με το δίκτυο σου; Στη κανονικη τη sim παντως εγω με wind που εχει μονο 3g δουλευει κανονικα και να ρωτησω οποιον το εχει παραλαβει εντυπωσεις απο την εμβελεια του wifi ειναι σχετικα μικρη η μου φαινεται. Ευχαριστω

 

Και με micro sim wind και με sim wind που το δοκιμασα δουλευε κανονικα το 3g. (ως γνωστον η wind δεν είχε μεχρι προχτες 4g)

Οσον αφορα την εμβελεια του wifi θα συφωνησω με τον paixtis21 απο πανω

Link to comment
Share on other sites

Αρα awb λειτουργια δεν εχουμε στο κινητο, και εμενα παρουσιαζει το ιδιο θεμα με τις κιτρινιλες, θεμα software η hardware ομως?
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...