Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Oμορφα. γιατί δν ηξερα αν ηταν αυτό που έπρεπε να κοιτάξω ή σε κάποιο άλλο σημείο. Την τελευταία ρομ από που την κατεβάζω; Nα φανταστώ χρειαζομαι custom recovery για να την περάσω, σωστά;

 

Και μια τελευταια ερώτηση. Κάποιο εργαλείο για να δουμε ποιες μπαντες υποστηρίζει η συσκευή, υπάρχει;

 

edit. αυτό κατεβάζω από εδώ;

ASUS ZenFone 2=ZE551ML(Z00AD/Z00ADA/Z00ADB/Z00ADC) software Image: V2.20.40.139 for WW SKU only*

https://www.asus.com/Phone/ZenFone_2_ZE551ML/HelpDesk_Download/

 

Ριξε μια ματια εδω λογικα ειναι οι οδηγιες που ψαχνεις

:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Oμορφα. γιατί δν ηξερα αν ηταν αυτό που έπρεπε να κοιτάξω ή σε κάποιο άλλο σημείο. Την τελευταία ρομ από που την κατεβάζω; Nα φανταστώ χρειαζομαι custom recovery για να την περάσω, σωστά;

 

Και μια τελευταια ερώτηση. Κάποιο εργαλείο για να δουμε ποιες μπαντες υποστηρίζει η συσκευή, υπάρχει;

 

edit. αυτό κατεβάζω από εδώ;

ASUS ZenFone 2=ZE551ML(Z00AD/Z00ADA/Z00ADB/Z00ADC) software Image: V2.20.40.139 for WW SKU only*

https://www.asus.com/Phone/ZenFone_2_ZE551ML/HelpDesk_Download/

 

Δεν έχει Recovery WW και δεν θα μπορεί να την κάνει αναβάθμιση πάντως χρειάζεται αναβάθμιση το τηλέφωνο .

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει Recovery WW και δεν θα μπορεί να την κάνει αναβάθμιση πάντως χρειάζεται αναβάθμιση το τηλέφωνο .

Πως τσεκάρω τι recovery φοράω; Μπηκα στην recovery, και όταν πατησα να μπει στην recovery, μου έβγαλε ένα ξαπλωμένο ρομποτ με κάτι κινέζικα από κατω. Οπότε φοράει κινέζικη recovery και πρέπει να βάλω την WW. σωστά;

 

H διαδικασία ειναι unlock bootloader, εγκατάσταση ww recovery, flash την ρομ;

 

Aπορία 1. αφού φοράει κινέζικη recovery, πως και έχει WW rom μεσα από τους κινέζους;

Απορία 2. εγω θέλω να περάσω την ww Asus Stock Recovery, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να κάνω κι εγώ μια ερώτηση.Εμένα φοράει την Ρόμ CN. Xρειάζεται να κάνω αλλαγή region και αν ναι, για ποιο λόγο;Τι κερδιζουμε;

Ας κανει καποιος παραθεση το ποστ αν εχει απαντηθει σχετικα...

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τον οδηγό κατα γράμμα και τώρα είμαι στην τελευταία έκδοση. Κατά την διάρκεια της εγκατάστασης μου δημιουργηθηκαν 2 απορίες

 

1ον. στο φάκελο του mediafire με τα αρχεια boot για να κάνουμε την μετατροπή του κινητού απο CN->WW, ειχε τα boot.img από κάθε έκδοση ξεχωριστά. Μπορούσα να περάσω όποιο θέλω ή έπρεπε να επιλέξω της έκδοσης firmware που είχα ήδη; (η λογική μου λεει ότι δεν έχει σημασια μιας και αυτό το κάνουμε για να μπορέσουμε να περάσουμε την WW rom μετά. σωστά;)

 

και 2ον. στο πέρασμα της ρομ (upgrade firmware), το έκανα μέσω sideload και έκανε 100 χρόνια μέχρι να τελειώσει. Δεν θα μπορούσα να το εγκαταστήσω με εγκατάσταση από την internal sd; Απο δω και πέρα θα μπορώ να το κάνω εγκατάσταση από την internal και να μην χρειαζεται να το κάνω με sideload;

Link to comment
Share on other sites

Πως τσεκάρω τι recovery φοράω; Μπηκα στην recovery, και όταν πατησα να μπει στην recovery, μου έβγαλε ένα ξαπλωμένο ρομποτ με κάτι κινέζικα από κατω. Οπότε φοράει κινέζικη recovery και πρέπει να βάλω την WW. σωστά;

 

H διαδικασία ειναι unlock bootloader, εγκατάσταση ww recovery, flash την ρομ;

 

Aπορία 1. αφού φοράει κινέζικη recovery, πως και έχει WW rom μεσα από τους κινέζους;

Απορία 2. εγω θέλω να περάσω την ww Asus Stock Recovery, σωστά;

 

Ναι φοράει CN Recovery απλά έχει γίνει εγκατάσταση WW Firmware από image αρχείο (Firmware.img) παρακάμπτοντας έτσι τον έλεγχο Region της Recovery.

Για να κάνεις την αλλαγή Region της Recovery και να εγκαταστήσεις WW Firmware δεν χρειάζεται να ρουτάρεις (unlock bootloader )την συσκευή.

Την διαδικασία για την αλλαγή Recovery και εγκατάσταση WW Firmware θα την βρεις εδώ.

Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να κάνω κι εγώ μια ερώτηση.Εμένα φοράει την Ρόμ CN. Xρειάζεται να κάνω αλλαγή region και αν ναι, για ποιο λόγο;Τι κερδιζουμε;

Ας κανει καποιος παραθεση το ποστ αν εχει απαντηθει σχετικα...

Από ότι κατάλαβα κάνοντας την διαδικασία, για να προχωρήσει η διαδικασία χρειάζεται να ειναι στην σωστή region. Αλλά μην σε αγχώνει. 3 κλικ παραπάνω είναι η διαδικασία. είναι πολυ πολυ απλή και ο οδηγός πολυ αναλυτικός και με φωτογραφίες. έχει και βιντεο που μην το παρακάμψεις, το οποιο σου δείχνει τον συνδιασμό κουμπιών για να μπει στην recovery.

 

Άλλη μια ερώτηση: (σας εχω πρηξει) για να κάνω εγκατάσταση xposed framework, χρειαζομαι custom recovery, σωστά; οποτε και ξεκλείδωμα του bootloader.

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να κάνω κι εγώ μια ερώτηση.Εμένα φοράει την Ρόμ CN. Xρειάζεται να κάνω αλλαγή region και αν ναι, για ποιο λόγο;Τι κερδιζουμε;

Ας κανει καποιος παραθεση το ποστ αν εχει απαντηθει σχετικα...

 

Η διαφορά της CN Rom με την WW στις προεγκατεστημένες εφαρμογές όπως π.χ. το Play Store της Google που αντίκειται στην νομοθεσία της Κίνας.

Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τον οδηγό κατα γράμμα και τώρα είμαι στην τελευταία έκδοση. Κατά την διάρκεια της εγκατάστασης μου δημιουργηθηκαν 2 απορίες

 

1ον. στο φάκελο του mediafire με τα αρχεια boot για να κάνουμε την μετατροπή του κινητού απο CN->WW, ειχε τα boot.img από κάθε έκδοση ξεχωριστά. Μπορούσα να περάσω όποιο θέλω ή έπρεπε να επιλέξω της έκδοσης firmware που είχα ήδη; (η λογική μου λεει ότι δεν έχει σημασια μιας και αυτό το κάνουμε για να μπορέσουμε να περάσουμε την WW rom μετά. σωστά;)

 

και 2ον. στο πέρασμα της ρομ (upgrade firmware), το έκανα μέσω sideload και έκανε 100 χρόνια μέχρι να τελειώσει. Δεν θα μπορούσα να το εγκαταστήσω με εγκατάσταση από την internal sd; Απο δω και πέρα θα μπορώ να το κάνω εγκατάσταση από την internal και να μην χρειαζεται να το κάνω με sideload;

 

1) Τα αρχεία .img (recovery, boot, droidboot) εκτός από την αλλαγή Region είναι απαραίτητα για Downgrade Firmware (υποβάθμιση λειτουργικού). Δηλαδή αν για οποιονδήποτε λόγο θέλουμε να εγκαταστήσουμε Firmware προγενέστερης έκδοσης από την εγκατεστημένη στην συσκευή. Κάνοντας πρώτα εγκατάσταση των αρχείων .img (recovery, boot, droidboot) της έκδοσης Firmware που θα εγκαταστήσουμε. Στο Upgrade (αναβάθμιση λειτουργικού) δεν χρειάζεται εγκατάσταση των αρχείων .img (recovery, boot, droidboot) εφόσον το Firmware που θα εγκαταστήσουμε είναι ίσης ή μεταγενέστερης έκδοσης των αρχείων .img (recovery, boot, droidboot).

 

2) Εφόσον έχεις κάνει την αλλαγή της Region πλέον μπορείς να κάνεις τις αναβαθμίσεις με την μέθοδο της αντιγραφής επικόλλησης στην εσωτερική SD της συσκευής.

Edited by kapoios0
Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

ξέρουμε κανένα κάλο service στην θεσσαλονικη?
Link to comment
Share on other sites

3 ακόμα ερωτησούλες.

 

1ον. ενώ το έχω κάνει WW, γιατί πριν μπει στην recovery, αντί για "error!" που δείχνει στην φωτό του οδηγού, μου το δείχνει στα κινέζικα;

 

2ον. κανενας πλήρης οδηγός που να εχει δουλέψει σε κάποιον για exposed framework; ακολουθησα έναν κ το μονο που κατάφερα ήταν να μένει το κινητό σε bootloop και να πρέπει να ξαναπερναω την ρομ απο πάνω..

 

3ον. εχει περάσει κανένας σας custom recovery; περνάνε μετά οι ρομ πιο ευκολα; μπορουμε να κάνουμε την μαμα ρομ εγκατάσταση μέσω custom recovery; Με κουρασε υπερβολικά το να πρέπει να κανει τοοοση ώρα για να περάσει η ρομ...

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά της CN Rom με την WW στις προεγκατεστημένες εφαρμογές όπως π.χ. το Play Store της Google που αντίκειται στην νομοθεσία της Κίνας.

 

Υπαρχει καποιο πλεονεκτημα,εκτος απο αυτο;

Πχ εχει πιο πολλα updates;Μικροτερη καταναλωση;πιο σταθερη λειτουργια;

Ρωταω,γιατι αν δεν ισχυει κατι απο τα παραπανω,δεν βρισκω λογο να προχωρησω.Τωρα στη CN παιρνει αναβαθμισεις ΟΤΑ,εχω playstore,λειτουργει μια χαρα...

Για να καταλαβω,ειναι ολοιδιες ρομ,μονο που η μια ειναι για Κινα και η αλλη global;

Link to comment
Share on other sites

3 ακόμα ερωτησούλες.

 

1ον. ενώ το έχω κάνει WW, γιατί πριν μπει στην recovery, αντί για "error!" που δείχνει στην φωτό του οδηγού, μου το δείχνει στα κινέζικα;

 

2ον. κανενας πλήρης οδηγός που να εχει δουλέψει σε κάποιον για exposed framework; ακολουθησα έναν κ το μονο που κατάφερα ήταν να μένει το κινητό σε bootloop και να πρέπει να ξαναπερναω την ρομ απο πάνω..

 

3ον. εχει περάσει κανένας σας custom recovery; περνάνε μετά οι ρομ πιο ευκολα; μπορουμε να κάνουμε την μαμα ρομ εγκατάσταση μέσω custom recovery; Με κουρασε υπερβολικά το να πρέπει να κανει τοοοση ώρα για να περάσει η ρομ...

 

1) Προφανώς κάτι δεν πήγε καλά στην διαδικασία αλλαγής Region. Επανέλαβε την διαδικασία αλλαγής Region.

2) Για εγκατάσταση Exposed Framework δες εδώ.

3) Με Custom Recovery μπορείς να κάνεις εγκατάσταση Asus official firmware.zip. Ο χρόνος εγκατάστασης της αναβαθμίσεις είναι περίπου ο ίδιος με την μέθοδο της αντιγραφής επικόλλησης στην εσωτερική SD της συσκευής με Asus official recovery. Μετά την εγκατάσταση της Asus official firmware.zip θα γίνει αντικατάσταση της Custom Recovery με Asus official recovery. Δηλαδή δώρων άδωρο! Την Custom Recovery την εγκαθιστούμε συνήθως όταν θέλουμε να εγκαταστήσουμε Custom firmware π.χ Unofficial CyanogenMod.

 

Υπαρχει καποιο πλεονεκτημα,εκτος απο αυτο;

Πχ εχει πιο πολλα updates;Μικροτερη καταναλωση;πιο σταθερη λειτουργια;

Ρωταω,γιατι αν δεν ισχυει κατι απο τα παραπανω,δεν βρισκω λογο να προχωρησω.Τωρα στη CN παιρνει αναβαθμισεις ΟΤΑ,εχω playstore,λειτουργει μια χαρα...

Για να καταλαβω,ειναι ολοιδιες ρομ,μονο που η μια ειναι για Κινα και η αλλη global;

 

Η διαφορές μεταξύ Global και CN Firmware είναι η εναρμόνιση με την αντίστοιχη νομοθεσία Region. Δηλαδή η διάφορα τους έγκειται (όπως και προανέφερα) στις προεγκατεστημένες εφαρμογές και περιορισμούς χρήσεις υπηρεσιών και εφαρμογών που αντίκειται στην εκάστοτε νομοθεσία της χώρας. Κατά τα άλλα δεν έχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ τους.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

1) Προφανώς κάτι δεν πήγε καλά στην διαδικασία αλλαγής Region. Επανέλαβε την διαδικασία αλλαγής Region.

2) Για εγκατάσταση Exposed Framework δες εδώ.

3) Με Custom Recovery μπορείς να κάνεις εγκατάσταση Asus official firmware.zip. Ο χρόνος εγκατάστασης της αναβαθμίσεις είναι περίπου ο ίδιος με την μέθοδο της αντιγραφής επικόλλησης στην εσωτερική SD της συσκευής με Asus official recovery. Μετά την εγκατάσταση της Asus official firmware.zip θα γίνει αντικατάσταση της Custom Recovery με Asus official recovery. Δηλαδή δώρων άδωρο! Την Custom Recovery την εγκαθιστούμε συνήθως όταν θέλουμε να εγκαταστήσουμε Custom firmware π.χ Unofficial CyanogenMod.

Εχω συνηθίσει στο παλιο μου κινητό που του έβγαζα τα μάτια στο πείραγμα (zte v5 red bull) και το είχα φέρει στα μέτρα μου και έτσι η στοκ recovery μου είχε κάτσει στον λαιμό.

 

Τελικά για να εγκαταστήσεις και να δουλέψει σωστά το xposed framework, εκτος από root, θελει και custom recovery. Όσο και αν προσπάθησα να το αποφύγω για να μην ξεκλειδώσω τον bootloader, τελικά κατέβασα το apk από την asus και ξεκλείδωσα τον bootloader μου. Κ έτσι πέρασα custom recovery, xposed framework και όλα καλά.

 

Με βλέπω πάντως να ξανακάνω clean install κάποια debloated rom γιατί βλέπω υπερβολική κατανάλωση!!θα ξιλωθούν τα παντα από google κυριως και αρκετά απο asus. Ευτυχώς τα έχουν και στο playstore και μπορώ να τα κατεβάσω πάλι ευκολα όσα θέλω.

 

Mια ακόμα ερώτηση. εσεις έχετε κανένα θέμα με αποσυνδέσεις στο viber; το έχω μόνιμα σαν εικονίδιο στην γραμμή κατάστασης και βλέπω ότι σε ανύποπτους χρόνους, ενω έχει wifi κανονικά ή δεδομένα, να ειναι αποσυνδεμένο. εννοειται ότι είναι κλειδωμένο στην μνημη η εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Mια ακόμα ερώτηση. εσεις έχετε κανένα θέμα με αποσυνδέσεις στο viber; το έχω μόνιμα σαν εικονίδιο στην γραμμή κατάστασης και βλέπω ότι σε ανύποπτους χρόνους, ενω έχει wifi κανονικά ή δεδομένα, να ειναι αποσυνδεμένο. εννοειται ότι είναι κλειδωμένο στην μνημη η εφαρμογή.

 

Δεν ειναι θέμα κινητού.... Το κάνει και σε μενα, αλλά και σε άλλη συσκευή (LG G4) Που έχω την ευχέρεια να τσεκάρω

 

Είναι θέμα της εφαρμογής

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω μόνιμα στην οθόνη αλλά δεν έχω παρατηρήσει δυσλειτουργία....καμία
Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα ερώτηση.πόσες ώρες οθόνη σας βγάζει; Και με τι χρήση; έχω απογοητευτεί με την αυτονομία της Κ ελπίζω να φτιάξει όσο κάνει κύκλους φόρτισης η μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα ερώτηση.πόσες ώρες οθόνη σας βγάζει; Και με τι χρήση; έχω απογοητευτεί με την αυτονομία της Κ ελπίζω να φτιάξει όσο κάνει κύκλους φόρτισης η μπαταρία.

 

Μου βγάζει 5 ώρες με πολλή χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει 5 ώρες με πολλή χρήση.

ok με επεισες αυριο ή σημερα αν έχω χρόνο, να περάσω καθαρή debloated ρομ. Mε τα 1000 ζόρια μου έβγαλε ουτε 3 ώρες..

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχει κανείς το ZE500KL να πει καμιά γνώμη; Το eshop το πηγε στα 200 ευρω και είναι μεσα στις συκευές που θα πάρουν επίσημα Android 6.

 

2ram και snapdragon 410 δεν νομιζω να αξιζει

Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος και εγώ .Μετά από πέντε χρόνια με windows phone είπα να ξαναγυρίσω σε android .Το πήρα λοιπόν και όντως για τα χρήματα του είναι πολύ καλό και όμορφο .Μετά από δύο μέρες αποφάσισα και πήρα και το flip cover deluxe και εκεί τα είδα όλα με την μπαταρία .Δεν πίστευα ότι θα ρουφούσε την μπαταρία σε τέτοιο βαθμό ,το δοκιμασα χωρίς το flip cover με data ανοικτά WiFi ,,Bluetooth συνδεδεμένο σε αμάξι και Microsoft band και εβγαζα άνετα μέρα μόλις εβαζα το flip cover στις πέντε ώρες φόρτιση.Εννοείται ότι το γύρισα πισω.Σήμερα πήρα το zenwatch 2 ,παιδιά δεν παίζεται ,ή Asus έχει κάνει παπάδες σε στυλ δυνατότητες και βασικά σε τιμολογιακή πολιτική.
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Εμένα έστρωσε αρκετά στο θέμα αυτονομία Κ πιστεύω θα στρώσει κι άλλο.Μου έβγαλε 4,5 ώρες οθόνης Κ είμαι στην τρίτη φόρτιση τώρα οπότε έχει περιθώρια βελτίωσης.αν κ βλέπω αρκετό drain σε κατάσταση αναμονής οπότε Ίσως τελικά δοκιμάσω μια debloated Rom..
Link to comment
Share on other sites

Παραθετω απο το φορουμ της Asus

 

it is neccessary to calibrate the battery when you find that there is uneven discharge of battery per % of charge.

The battery might lose calibration over time or after any Major update.On recalibration your battery stats.bin will be updated.

Steps:

to recalibrate battery,charge your phone to 100% withoutinterruption.

then discharge it normally till 0%(phone gets switched off).

charge it to 100% in switched off condition and keep it inthat state for a little more time.

now switch on your phone in charged condition and unplugwhen ASUS logo appears.

keep the phone unused for 5 mins.

 

Δεν το εχω δοκιμασει ακομα αλλα τις επομενες ημερες θα το κανω να δουμε... γενικοτερα σχεδον 1,5 με 2 ημερες μου βγαζει εκτος και εαν το σκισω με WIFI ή 3G/4G

:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος και εγώ .Μετά από πέντε χρόνια με windows phone είπα να ξαναγυρίσω σε android .Το πήρα λοιπόν και όντως για τα χρήματα του είναι πολύ καλό και όμορφο .Μετά από δύο μέρες αποφάσισα και πήρα και το flip cover deluxe και εκεί τα είδα όλα με την μπαταρία .Δεν πίστευα ότι θα ρουφούσε την μπαταρία σε τέτοιο βαθμό ,το δοκιμασα χωρίς το flip cover με data ανοικτά WiFi ,,Bluetooth συνδεδεμένο σε αμάξι και Microsoft band και εβγαζα άνετα μέρα μόλις εβαζα το flip cover στις πέντε ώρες φόρτιση.Εννοείται ότι το γύρισα πισω.Σήμερα πήρα το zenwatch 2 ,παιδιά δεν παίζεται ,ή Asus έχει κάνει παπάδες σε στυλ δυνατότητες και βασικά σε τιμολογιακή πολιτική.

Καλημέρα...απο που πήρες το ZenWatch 2 για να το πάρω και εγώ; θα έκανε καλό δίδυμο με το θηρίο μου...

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος και εγώ .Μετά από πέντε χρόνια με windows phone είπα να ξαναγυρίσω σε android .Το πήρα λοιπόν και όντως για τα χρήματα του είναι πολύ καλό και όμορφο .Μετά από δύο μέρες αποφάσισα και πήρα και το flip cover deluxe και εκεί τα είδα όλα με την μπαταρία .Δεν πίστευα ότι θα ρουφούσε την μπαταρία σε τέτοιο βαθμό ,το δοκιμασα χωρίς το flip cover με data ανοικτά WiFi ,,Bluetooth συνδεδεμένο σε αμάξι και Microsoft band και εβγαζα άνετα μέρα μόλις εβαζα το flip cover στις πέντε ώρες φόρτιση.Εννοείται ότι το γύρισα πισω.Σήμερα πήρα το zenwatch 2 ,παιδιά δεν παίζεται ,ή Asus έχει κάνει παπάδες σε στυλ δυνατότητες και βασικά σε τιμολογιακή πολιτική.

Πλακα κάνεις για το flip cover ; θα το αγόραζα για να μειώσω την κατανάλωση της μπαταρίας.

Κανείς άλλος απόψεις ; Είναι έτσι ;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...