Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

"WhatsApp uses your phone's Internet connection (4G/3G/2G/EDGE or Wi-Fi, as available) to send and receive messages to your friends and family. You do not have to pay for every message."

 

Προφανως εχω χασει επεισοδια που λενε :lol:

Δεν μπορω να σκεφτω/θυμηθω πως γινεται internet και 2G αλλα για να το λενε.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγκυκλοπαιδικη Ερώτηση κρίσεως μεχρι ποσα gb καρτα σηκωνει το κινητό? Σκέφτομαι να παρω απο ebay μια SanDisk 128gb
Link to comment
Share on other sites

Εγκυκλοπαιδικη Ερώτηση κρίσεως μεχρι ποσα gb καρτα σηκωνει το κινητό? Σκέφτομαι να παρω απο ebay μια SanDisk 128gb

 

Επίσημα απο την Asus, μέχρι 128.

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Στη 2η sim έχω κάρτα whats'up, έχει καταφέρει κανείς να δουλέψει η εφαρμογή της What's up?

Συνέχεια μου βγάζει το μηνυμα:

Η εφαρμογή είναι διαθέσιμη μόνο για συνδρομητές whats'up. Μπορείται ομως κτλ κτλ κτλ

"WhatsApp uses your phone's Internet connection (4G/3G/2G/EDGE or Wi-Fi, as available) to send and receive messages to your friends and family. You do not have to pay for every message."

 

Προφανως εχω χασει επεισοδια που λενε :lol:

Δεν μπορω να σκεφτω/θυμηθω πως γινεται internet και 2G αλλα για να το λενε.....

 

Ο ένας μιλάει για κάρτα Cosmote Whats' up...... και ο άλλος απαντάει για την εφαρμογή WhatsApp!! :X:O:lol:

Edited by Ayrton
Link to comment
Share on other sites

Στη 2η sim έχω κάρτα whats'up, έχει καταφέρει κανείς να δουλέψει η εφαρμογή της What's up?

Συνέχεια μου βγάζει το μηνυμα:

Η εφαρμογή είναι διαθέσιμη μόνο για συνδρομητές whats'up. Μπορείται ομως κτλ κτλ κτλ

Οσοι εχουν καταφερει να το δουλεψουν, εχουν κανει το εξης τρικ. Πρώτα ξεκινανε το κινητο με μόνο την what's up καρτα μέσα στην 2η θυρα και τρέχουν την εφαρμογή κανονικά. μετα μολις τελειωσουν με την εφαρμογή, βάζουν και την κανονική τους κάρτα στην 1η θεση και ετσι συνεχιζει να λειτουργει κανονικα η εφαρμογη της what's up.

To what's up χρειαζεται internet/data connection για να δουλεψει.

Από τη στιγμή που η δευτερη SIM ειναi μόνο 2G (άρα δεν υποστηριζει data) δεν θα δουλεψει.

Μην μπερδευεσαι η 2η σιμ στο κινητό μας δεν ειναι ενεργοποιημενη για δεδομενα ελεω του dual active. όχι επειδη ειναι μόνο 2g. μια χαρα δεδομένα έχεις και με 2g αλλά οι ταχύτητες είναι απελπιστικά αργες. για να σου παρομοιασω τι ταχύτητες πιανεις, το 2g είναι σε ταχυτητες σαν το απλό pstn dial up που ειχαμε κάποτε στις γραμμες στα σπιτια μας και πιανει καπου 5-10kb/s μεγιστη ταχυτητα, και το edge ειναι σαν την isdn γραμμη δλδ καπου 15-20kb/s. υπερβολικά χαμηλές ταχυτητες αλλά με edge μια χαρα σου λειτουργουν εφαρμογές σαν το viber, messenger & whatsapp(για μηνυματα μονο παντα οι προηγουμενες) και γενικα εφαρμογες που δεν χρησιμοποιουν πολλά δεδομενα.

"WhatsApp uses your phone's Internet connection (4G/3G/2G/EDGE or Wi-Fi, as available) to send and receive messages to your friends and family. You do not have to pay for every message."

 

Προφανως εχω χασει επεισοδια που λενε :lol:

Δεν μπορω να σκεφτω/θυμηθω πως γινεται internet και 2G αλλα για να το λενε.....

ελπιζω να μην μπερδεψες το what's up με το whatsapp:p

Link to comment
Share on other sites

Προφανως τα μπερδεψα, γιατι δεν χρησιμοποιω κανενα απο τα δυο :lol:

 

Παντως, το καθε SIM slot εχει και διαφορετικο modem (γι' αυτο ειμαι σιγουρος το ειδα γραμμενο αλλα δεν θυμαμαι που), δεν ειναι μονο το dual active.

Δεν ειναι δηλαδη θεμα "κλειδωματος" η κατι τετοιο

Edited by isurfer
Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχουν καταφερει να το δουλεψουν, εχουν κανει το εξης τρικ. Πρώτα ξεκινανε το κινητο με μόνο την what's up καρτα μέσα στην 2η θυρα και τρέχουν την εφαρμογή κανονικά. μετα μολις τελειωσουν με την εφαρμογή, βάζουν και την κανονική τους κάρτα στην 1η θεση και ετσι συνεχίζει να λειτουργει κανονικα η εφαρμογη της what's up.

 

Δοκίμασα μόλις αλλά δεν... :(

 

http://i63.tinypic.com/2r53tab.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα μόλις αλλά δεν... :(

 

Δοκιμασε τότε να σεταρεις την εφαρμογή με την σιμ στην 1η σλοτ πριν την βάλεις στην δεύτερη. τράβα και ένα clear cache στην εφαρμογή πρώτα..

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε τότε να σεταρεις την εφαρμογή με την σιμ στην 1η σλοτ πριν την βάλεις στην δεύτερη. τράβα και ένα clear cache στην εφαρμογή πρώτα..

Στην 1η σλοτ δουλεύει, αλλά μόλις την βάλω στη 2η, χάνεται το σετάρισμα .... Καλά πόσο δύσκολο είναι αν φτιάξουν την εφαρμογή :X

Link to comment
Share on other sites

Στην 1η σλοτ δουλεύει, αλλά μόλις την βάλω στη 2η, χάνεται το σετάρισμα .... Καλά πόσο δύσκολο είναι αν φτιάξουν την εφαρμογή :X

Όντως δεν υπάρχει πουθενά settings για την δεύτερη κάρτα. Υπέροχο κινητό αλλά για αυτό και μόνο έκανα μεταβίβαση με G4. Και μου δουλεύει κανονικά η δεύτερη SIM (Planet Sim) ενώ πριν δεν μπορούσα να πάρω τηλέφωνο . μόνο με έπαιρναν

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το κινητό για φόρτιση το βράδυ και το πρωί δεν είχε φορτίσει καθόλου και δεν άνοιγε (καθώς είχε κλείσει λόγω μπαταρίας). Μετά από πολλές προσπάθειες και συνδυασμό κουμπιών (power button + volume down) άνοιξε και τώρα φορτίζει κανονίκα. Τι μπορεί να έγινε;;;
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έγινε με ξένο φορτιστή, είχε φορτίσει αρκετές φορές όμως κι όλα είχαν πάει κανονικά. Όταν το έβαλα στον δικό του φορτιστή μετά από αρκετές προσπάθειες άνοιξε τελικά. Έφταιγε ο ξένος φορτιστής;;
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι καμια φορα με αλλους φορτηστες βγαζει ενα μυνημα π λεει οτι δεν ειναι συμβατος! Κ δεν φορτίζει μετά! Να φανταστεις εχω εναν Samsung μ βγαζει το μυνημα κ δεν φορτίζει... Βγαζει το καλώδιο το ξανακουμπωνω κ μετα φορτίζει.......
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησει κανεις αλλος οτι οταν ανοιγει τις ρυθμίσεις του wifi ριχνει κατι ψιλοκολληματα......
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έγινε με ξένο φορτιστή, είχε φορτίσει αρκετές φορές όμως κι όλα είχαν πάει κανονικά. Όταν το έβαλα στον δικό του φορτιστή μετά από αρκετές προσπάθειες άνοιξε τελικά. Έφταιγε ο ξένος φορτιστής;;

Το έπαθα πριν μια βδομάδα. Το έβαλα να φορτίσει με τον original φορτιστή. Πάντα με αυτόν το φορτίζω εκτός από το αυτοκίνητο που έχω έναν quick charge της aunkey. Είχε περίπου 5% μπαταρία και το πρωί βρήκα το κινητό κλειστό και το λαμπάκι σβηστό. Πάντα το κοιτάω αν κάνει quick charge γιατί μια φορά δεν έκανε και έβγαλα-έβαλα το βύσμα. ΠΑΝΙΚΟΣ!!! Βγάζω το βύσμα το ξαναβάζω τίποτα. ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ. Μέσα στον πανικό ξαναβγάζω το βύσμα και τότε δόνησε το κινητό και άναψε η οθόνη στιγμιαία με το εικονίδιο της μπαταρίας. Ξαναβάζω το βύσμα και άρχισε να φορτίζει. Από τότε όταν το βάζω να φορτίζει κοιτάω το λαμπάκι και αν γράφει quick charge και δεν το αφήνω να πέσει πολύ χαμηλά η στάθμη της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μετα την τελευταία αναβάθμιση και στις δυο sim χάνω τα μηνύματα (με σωστές ρυθμίσεις σε όλα τα δίκτυα) και με τις 3 εταιρίες κινητής.

 

Μεγάλη πατάτα από την asus. Τους ενημέρωσα αλλά λόγο πρωτοχρονιάς στην κίνα μετα τις 16 Φεβρουαρίου που τελειώνουν οι γιορτές τους.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Έχει άλλη τακτική από ότι βλέπω η Asus. Δεν περιμένει να μαζευτούν 'θέματα' για να δώσει συγκεντρωτικη αναβάθμιση. Καλύτερα έτσι όπως το κάνει
Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά από την μια με έχει κουράσει το θέμα της αναβάθμισης, από την άποψη ότι εκεί που περιμέναμε την 5.1 που ποτέ δεν ήρθε, τώρα περιμένουμε την 6 που ελπίζουμε να έρθει.

 

Προφανώς και δεν με ενοχλούν τα μικρά ,συχνά αλλά και ουσιαστικά updates. Και όσο το κινητό δουλεύει απροβλημάτιστα "δεν με πειράζει" που δεν έχω την 6.

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Έχει άλλη τακτική από ότι βλέπω η Asus. Δεν περιμένει να μαζευτούν 'θέματα' για να δώσει συγκεντρωτικη αναβάθμιση. Καλύτερα έτσι όπως το κάνει

 

Κι εγώ το ίδιο βλέπω.Μου θυμίζει πολύ την τακτική της huawei στην πρηγούμενη συσκευή που είχα.Τακτικά updates και όχι ένα κάθε έξι μήνες όπως στα htc που είχα παλιότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...