Jump to content

LG G Flex2 (H955)


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να σε βοηθησω, επειδη τυγχανει να εχω διαβασει ολο το θεμα εδω αλλα και παρα πολυ στο xda, το κινητο δεν εχει κανενα προβλημα hardware απο την πρωτη κιολας παρτιδα μεχρι σημερα. Απλα καποιοι αναφερουν bootloop οταν τα φτυνει η μπαταρια μετα απο κανα χρονο βαριας χρησης. Σαυτη την περιπτωση δεν χανεις δεδομενα γιατι λενε το βαζεις μονιμα στο φορτιστη και αναβει, απλα επειδη η μπαταρια δεν ειναι αποσπωμενη πρεπει να το στειλεις στο service να την αλλαξουν. Οσον αφορα τη μπαταρια οι ειδικοι λενε οτι μιας και εχει χαμηλοτερη αναλυση οθονης απο g3 και g4 και επειδη η οθονη ειναι πρακτικα ο κυριοτερος παραγοντας για την καταναλωση, το flex θα σου βγαλει τη μερα. Τα νουμερα που βγαζει το gsmarena για το battery endurance το επιβεβαιωνουν (το 62h που δινουν ειναι λιγο γιατι τοτε κυκλοφορουσε με την 5.0.1, καθως μετα με το που βγηκε η 5.1.1 εκτος του οτι αυξηθηκαν οι επιδοσεις αυξηθηκε και η αυτονομια με διαφορα, τα εχω δοκιμασει). Γνωμη μου λοιπον το flex θα σε καλυψει πληρως. Edited by omnian
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό για τη μπαταρία δεν το γνώριζα. Πάντως το bootloop είχε εμφανιστεί και στο G3 αλλά και στο G4 στις πρώτες παρτίδες... (προφανώς όχι από την αρχή αλλά μετά από μερικούς μήνες, απλά είχα διαβάσει ότι στις επόμενες παρτίδες δεν υπήρχε θέμα)

 

Άσχετο, αλλά έχω την εντύπωση ότι το καπάκι της quick circle είναι πιο ανθεκτικό από το υποτιθέμενο self healing του κανονικού! :p

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Conception οτι εχεις διαβασει για το flex σχετικα με το bootloop εχει να κανει αυτο με την μπαταρια. Απλα το παθαν προφανως πρωτοι αυτοι που το πρωτοπηραν απο τις πρωτες παρτιδες και ψαχνοντουσαν τοτε. Οι επομενοι διαβασμενοι πλεον αλλαζουν μπαταρια και δεν αναφερουν καν για θεμα hardware bootloop.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο G3 ενός φίλου παρουσιάστηκε bootloop μετά από αναβάθμιση σε 6.0.1 και έστρωσε ύστερα από hard reset όπως μου είπε. Δεν ξέρω τι γίνεται.

 

Αλλά μέχρι να χρειαστεί να αλλάξω μπαταρία, θα έχω αλλάξει συσκευή μάλλον... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω γιατι δε θα βρεις καλυτερη συσκευη μεχρι τοτε οποτε με μια μπαταρια θασαι κομπλε παλι :)
Link to comment
Share on other sites

Με μια μέση χρήση που κάνω και φόρτιση συνήθως κάθε 2 μέρες, θέλω να πιστεύω ότι η μπαταρία θα κρατήσει για πολύ καιρό. Αν καταφέρει να κλείσει χρόνο το κινητό στα χέρια μου θα είναι μέγα επίτευγμα!!! :p

 

Πάντως οι 5,5 ίντσες είναι πολλές για εμένα...αν ήταν άλλη συσκευή με πιο μεγάλα bezel θα είχε δοθεί από τις πρώτες μέρες! Ευτυχώς ο καμπυλωτός σχεδιασμός το σώζει και κάθεται καλύτερα στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήταν η τρίτη φορά που το στέλνω στο σέρβις. Αυτή τη φορά σταμάτησε να λειτουργεί η κύρια κάμερα, δεν επανήλθε ούτε με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.Σε 4 μήνες μου λήγει η εγγύηση. Ζήτησα αντικατάσταση συσκευής. Για να δούμε...
Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά μου άλλαξαν οθόνη. Είχε το γνωστό πρόβλημα με τις κιτρινίλες. Τη δεύτερη είχε μπει τόση σκόνη στη μπροστινή κάμερα που δε φαινόταν σχεδόν τίποτα. Υποθέτω δεν το "σφράγισαν" καλά την πρώτη φορά. Τώρα η κεντρική κάμερα...Δηλαδή έλεος..Δεν πάει άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω μακάρι να γίνει αντικατάσταση να πάρεις μοντέλο από τις πρόσφατες παρτίδες που δεν έχουν προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι, θα επιμείνω πάντως. Δεν θα το αφήσω έτσι. Ήδη έχω μιλήσει με κεντρικά LG κι έχω ζητήσει αντικατάσταση.
Link to comment
Share on other sites

psycho_fordakias το θέμα είναι τι χρήση κάνεις, για το συγκεκριμένο κινητό ειδικά παίζει παραπάνω ρόλο πιστεύω

1. αν δε σε ενδιαφέρει το root, τότε πας πιο εύκολα, καθώς θα βάλεις την MM που έχει αρκετά λιγότερα κολλήματα εώς μηδαμινά όπως λένε κάποιοι, αλλά προσωπική εμπειρία δεν έχω

Αν θέλεις root από την άλλη, προσωπικά θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κάποιο άλλο κινητό καλύτερα

εγώ π.χ. που θέλω root είμαi στην 5.1.1 και πλέον απλά τα έχω συνηθίσει τα κολήμματα, όχι ότι μου αρέσει

2. όσον αφορά τη μπαταρία εγώ θα την έκρινα μέτρια και λίγο προς τα κάτω ίσως, ειδικά αν με την πολύ χρήση gps, εννοείς πλοήγηση google κτλ, η μέρα πολυυυύ χλωμό να βγει

προσωπικά πλέον κάνω σχετικά ελαφριά χρήση γιατί βαριέμαι να παλεύω και με τα κολλήματα λίγο ίσως, και δε νομίζω το βράδυ να έχει τύχει να μην το βάλω για φόρτιση

δεν μπορώ να διανοήθω να μου κρατάει 2 μέρες, έστω και με σχετικά ελαφριά χρήση που κάνω πλέον

3. επίσης αν βάζεις πολλές εφαρμογές παίζει ρόλο και αυτό, αν βάζεις 10-20 είσαι οκ λογικά

εγώ που έχω αρκετά περισσότερες, έχω πιο έντονα φαντάζομαι τα 2 παραπάνω θέματα, των κολλημάτων και της μπαταρίας

Τώρα άλλα θεματάκια, π.χ. bootloop λόγω μπαταρίας, πολύ πιθανό να σου βγει μετά τον πρώτο χρόνο χρήσης, όπως έχει τύχει σε αρκετούς και σ'εμένα και την άλλαξα

για μένα αυτά τα 3 πρέπει να σκεφτείς λίγο, προσωπική άποψη όλα αυτά

 

 

pangousis το ίδιο θέμα με την κάμερα είχα κι εγώ την πρώτη φορά που το έστειλα στο service (η 2η ήταν για bootloop-μπαταρία), αλλαγή πλακέτας κάνανε, ήταν hardware το θέμα σ'εμένα τουλάχιστον

και στο ιντερνετ που είχα ψάξει λίγο είχα βρει πάλι αντίστοιχη περίπτωση, δεν είναι και τόσο σπάνιο μάλλον δηλαδή

τώρα αντικατάσταση συσκευής προσωπικά το βλέπω δύσκολο να σου κάνουν, μιας και δεν προβλέπεται από κάπου, ενημέρωσέ μας πάντως για οτιδήποτε

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή παιδιά για να καταλάβω το bootloop αν και όταν εμφανιστεί είναι καθαρά θέμα μπαταρίας; Και στα άλλα μοντέλα που παρουσιάστηκε (G3, G4) η αιτία ήταν η μπαταρία;

 

RickDangerous εσύ τι έχεις προσθέσει/βελτιώσει στο λογισμικό με το root που το προτιμάς απ΄το να κάνεις αναβάθμιση (η οποία δεν έχει root) ; Στο λέω γιατί ενδεχομένως να δεις σημαντική βελτίωση στη μπαταρία με την 6.0.1. Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος γιατί κράτησα την 5.1.1 μόλις μια μέρα αλλά από προηγούμενη συσκευή που είχα μετά την αναβάθμιση είδα αρκετή διαφορά (10-12 ώρες..σχεδόν μισή μέρα παραπάνω) με την ίδια χρήση!

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Η 6.0.1 στο flex δεν βελτιωνει την αυτομια σε σχεση με την 5.1.1, δοκιμασμενο. Ειναι στα ιδια περιπου. Fordakia μια διευκρυνιση: αν εννοεις οτι με το g3 βγαζεις οριακα τη μερα, τοτε με το flex πιστευω θα τη βγαλεις ανετα. Αν ομως ρωτας αν το flex ειναι στα ιδια πλαισια με το g3 στο θεμα μπαταρια τοτε γενικα ναι αλλα ενα επιπεδο καλυτερα στο flex.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή παιδιά για να καταλάβω το bootloop αν και όταν εμφανιστεί είναι καθαρά θέμα μπαταρίας; Και στα άλλα μοντέλα που παρουσιάστηκε (G3, G4) η αιτία ήταν η μπαταρία;

Στο flex σε όσους παρουσιάστηκε εδώ ήταν θέμα μπαταρίας, στις άλλες συσκεύες εικάζω προς όχι

Τώρα δεν αποκλείεται να παρουσιαστεί και στο flex bootloop που ΔΕΝ οφείλεται σε μπαταρία, ή να έχει παρουσιαστεί ήδη σε κάποιον/κάποιους και να μου έχει διαφύγει προσωπικά

 

RickDangerous εσύ τι έχεις προσθέσει/βελτιώσει στο λογισμικό με το root που το προτιμάς απ΄το να κάνεις αναβάθμιση (η οποία δεν έχει root) ; Στο λέω γιατί ενδεχομένως να δεις σημαντική βελτίωση στη μπαταρία με την 6.0.1. Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος γιατί κράτησα την 5.1.1 μόλις μια μέρα αλλά από προηγούμενη συσκευή που είχα μετά την αναβάθμιση είδα αρκετή διαφορά (10-12 ώρες..σχεδόν μισή μέρα παραπάνω) με την ίδια χρήση!

Κι εγώ δεν πιστεύω να δω διαφορά στην μπαταρία και δε νομίζω να έκανα γι'αυτό την αναβάθμιση ακόμα κι αν πίστευα ότι θα έβλεπα σημαντική διαφορά. btw το drain είναι το θέμα μου, όχι το SOT

Τα κολήμματα είναι αυτά που σπάνε νεύρα στην 5.1.1, power bank και φορτιστή αυτοκινήτου έχω αν χρειαστεί.

Τώρα τι είναι αυτό που θέλω στο root? Κυρίως titanium backup και μετά πάμε σε cerberus, adaway, xposed με διάφορα modules

Link to comment
Share on other sites

Τα κολήμματα είναι αυτά που σπάνε νεύρα στην 5.1.1, power bank και φορτιστή αυτοκινήτου έχω αν χρειαστεί.

Τώρα τι είναι αυτό που θέλω στο root? Κυρίως titanium backup και μετά πάμε σε cerberus, adaway, xposed με διάφορα modules

Και είναι πιο σημαντικά όλα αυτά από το να έχεις μια συσκευή αλαγκάριστη και να την ευχαριστιέσαι; Νομίζω ότι η 6.0.1 κάνει το κινητό όπως έπρεπε να είναι από την αρχή. Δεν ξέρω για τη μπαταρία (αν έχεις 100 εφαρμογές ό,τι και να κάνεις ποτέ δε θα σου φτάνει) αλλά η εμπειρία χρήσης είναι άριστη.

 

Σχετικά με τα βίντεο παρατήρησα το εξής. Έχω ενεργοποιημένο το photos και μου σώζει στο drive όλα όσα τραβάω με την κάμερα. Τράβηξα λοιπόν ένα βίντεο 1080p κι ένα 4K. Λόγω της συμπίεσης που κάνει στα αρχεία το 4K το μετέτρεψε σε 1080p (δεν το ήξερα αυτό) και είχε καλύτερη ποιότητα (κυρίως στον ήχο) από το κανονικό 1080p που είχα τραβήξει!

Link to comment
Share on other sites

Και είναι πιο σημαντικά όλα αυτά από το να έχεις μια συσκευή αλαγκάριστη και να την ευχαριστιέσαι;

Όλα σχετικά είναι φίλε μου.

Αν το μόνο που μέτραγε είναι να έχεις μια συσκευή αλαγκάριστη, σίγουρα δεν θα κράταγα το flex, αλλά το Nexus 6 που είχα επίσης πάρει σχεδόν ταυτόχρονα.

Αλλά κράτησα το Flex κι έδωσα το Nexus. Και μιλάμε για Nexus με τεράστια υποστήριξη και γενικά κινητάρα το συγκεκριμένο.

Γιατί κράτησα το Flex κι έδωσα το Nexus; Γιατί δεν είχε microSD, αυτός ήταν ο μοναδικός λόγος.

Ήταν πιο σημαντικός; Για μένα όπως το σκέφτηκα τότε, ναι, για κάποιον άλλο όχι. Σχετικό είναι ;)

 

Και δεν είναι ότι δεν μπήκα σκέψη ή δεν ζορίστηκα με την MM

Aλλά βαριέμαι και να μπαίνω στη διαδικασία τώρα, οπότε δεν το σκέφτομαι και πολύ ουσιαστικά :P

Κι επίσης όλα αυτά που δίνει το root, δίνουν κάτι παραπάνω στην "ευχαρίστηση" της συσκευής.

Οπότε το ερώτημα σου μπορεί να αντιστραφεί εξίσου εύκολα, άρα εκεί που καταλήγουμε είναι η προσωπική προτίμηση και τι συμβιβασμούς θέλει να κάνει ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εντάξει έχεις δίκιο έτσι όπως το θέτεις. Είναι και το πόσο θέλει ο καθένας να μπει στο τρυπάκι να «πειράξει» μια συσκευή για να την φέρει στα μέτρα του. Εγώ θέλω να παίρνω μια συσκευή που να με καλύπτει χωρίς να χρειάζεται root, custom rom κλπ. Βέβαια αν δεν είχε βγει η 6.0.1 πιθανόν να έμπαινα κι εγώ σ΄αυτή τη διαδικασία αλλά και πάλι θα με χάλαγε μια τόσο ωραία και δυνατή (στα χαρτιά τουλάχιστον) συσκευή να βλέπω ότι τρώει αδικαιολόγητα κολλήματα.

 

Επίσης θα προτιμούσα να μην έχω την ανάγκη της κάρτας μνήμης γιατί όσο αφορά τα βίντεο (κυρίως τα 4K) είναι απαραίτητη μια Class 10 U3 που κοστίζει αρκετά αν θες να πάρεις κάποια αξιόλογη. Έτσι κατέληξα σε μια Sandisk Ultra 32GB που υποστηρίζει μέχρι 1080p live recording.

 

Υποθέτω ότι ένας λόγος που χρειάζεσαι το root είναι για να περνάς τις εφαρμογές στην κάρτα αν έχεις πολλές. Εγώ έχω καμια 20ρια (όχι ότι δεν θα περάσω άλλες) και είμαι καλυμμένος προς το παρόν. Βέβαια θα προτιμούσα να είχα το 32ρι flex αλλά τι να κάνουμε...

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Ποια εκδοση λογισμικου εχεις; Η τελευταια της 5.1.1 ειναι η v15c. Αυτην εχω και δεν μου βγαζει αλλη αναβαθμιση (για OTA μιλαμε παντα).

Ναι αυτή είναι. V15c-EUR-XX

Link to comment
Share on other sites

Λογικα επεσες στη σπανια περιπτωση που θα σου ζηταει την v15d η v15e (αν το προχωρησεις θα σου το πει). Αυτες οι εκδοσεις δεν βελτιωνουν τιποτα σε σχεση με την v15c οπως λενε στο xda οποτε γνωμη μου μην την κανεις.
Link to comment
Share on other sites

Το προχώρησα να δω τι θα μου βγάλει, για να το επιβεβαιώσω, και τελικά εμφάνισε ότι έχω την τελευταία ενημερωμένη έκδοση!:wacko::lol:
Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα του κινητού είναι πολύ καλή αλλά θα ήθελα περισσότερες επιλογές (για iso κλπ.) Έχετε να προτείνετε κάποια εφαρμογή; Δωρεάν η και επί πληρωμή αν αξίζει!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά από LG μου έδωσαν πιστωτικό 4 μήνες πριν τη λήξη της εγγύησης. Αύριο θα παραλάβω τη συσκευή και μου είπαν ότι θα την επιστρέψω στο κατάστημα που την αγόρασα για να πάρω ό,τι θέλω με 299 ευρώ. Σίγουρα δεν θα βρω κάτι τόσο καλό, αλλά όπως και να έχει "αγοράζω" άλλα 2 χρόνια εγγύησης. Στα λεφτά αυτά έχουν το alcatel idol 4 :( Τρελή υποβάθμιση αν καταλήξω τελικά εκεί...
Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα του κινητού είναι πολύ καλή αλλά θα ήθελα περισσότερες επιλογές (για iso κλπ.) Έχετε να προτείνετε κάποια εφαρμογή; Δωρεάν η και επί πληρωμή αν αξίζει!

 

Manual camera.

Link to comment
Share on other sites

omnian ευχαριστώ. pangousis από ποιό κατάστημα το πήρες; Λογικά θα υπάρχει κάτι καλό σε αυτά τα χρήματα. To Alcatel δεν μου φαίνεται κακό πάντως...δεν το λες και τρελή υποβάθμιση!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...