Jump to content

Redmi 2


manolisg10
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ποιοτικά πως τα πάει?

Δεν έχω εμπειρία από πολλές συσκευές για να έχω και μέτρο σύγκρισης αλλά είναι μια συσκευή που την έχω βάλει στο μάτι.

 

πχ πριν μια βδομάδα αγόρασα για άλλο άτομο το ZTE V5 redbull σε σχέση με αυτό είναι πιο ποιοτική συσκευή?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 915
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τέλεια! Καλοδούλευτο φίλε! :) Το περιμένω και εγώ αυτές τις μέρες !:D

Γνωρίζουμε τι sar έχει ; Το γράφει πουθενά στο κουτί ;

 

το sar δεν το ειδα πουθενα γραμμενο αλλα δε νομιζω να υπαρχει προβλημα, η xiaomi εχει ανεβει σε ολους τους τομεις, απο την πρωτη μερα περασα την ελληνικη ρομ γτ αυτη που ειχε μεσα ειχε κατι ελληνικα που εβγαζες τα ματια σου... ποιοτικα ειναι σε πολυ καλα επιπεδα, σχετικα ελαφρυ σαν συσκευη και η δυχρομια ασπρο-μαυρο μπορω να πω οτι μου αρεσε τελικα, ακρετα γρηγορο σε ιντερνετ και σε εφαρμογες που εβαλα χωρις κολληματα, καμερα ιδια με το 1s, και η μπαταρια δεν εχει καμια σχεση με τον προκατοχο του που κατεβαιναν τα επι τις εκατο σαν νερο...

Link to comment
Share on other sites

το sar δεν το ειδα πουθενα γραμμενο αλλα δε νομιζω να υπαρχει προβλημα, η xiaomi εχει ανεβει σε ολους τους τομεις, απο την πρωτη μερα περασα την ελληνικη ρομ γτ αυτη που ειχε μεσα ειχε κατι ελληνικα που εβγαζες τα ματια σου... ποιοτικα ειναι σε πολυ καλα επιπεδα, σχετικα ελαφρυ σαν συσκευη και η δυχρομια ασπρο-μαυρο μπορω να πω οτι μου αρεσε τελικα, ακρετα γρηγορο σε ιντερνετ και σε εφαρμογες που εβαλα χωρις κολληματα, καμερα ιδια με το 1s, και η μπαταρια δεν εχει καμια σχεση με τον προκατοχο του που κατεβαιναν τα επι τις εκατο σαν νερο...

 

Το έχω παραγγείλει από το b2c με multilingual rom, λες να έχω πρόβλημα; Η ελληνική rom που υπάρχει για να την έχω υπόψη μου;

Χαίρομαι πάντως που μάλλον δικαιώνομαι για την επιλογή μου! Αν οι κινέζοι έχουν ρίξει και το sar θα είναι super!!

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Το έχω παραγγείλει από το b2c με multilingual rom, λες να έχω πρόβλημα; Η ελληνική rom που υπάρχει για να την έχω υπόψη μου;

Χαίρομαι πάντως που μάλλον δικαιώνομαι για την επιλογή μου! Αν οι κινέζοι έχουν ρίξει και το sar θα είναι super!!

 

Όλες οι ρομ για τα xiaomi βρίσκονται στο xiaomi-miui.gr, η multilag που είχε μέσα ήταν πολύ χάλια, αν βάλεις την ελληνική δε θα έχεις πρόβλημα ούτε σε μετάφραση ούτε σε άλλα τυχόν προβλήματα της ρομ καθώς αναβαθμιζεται κάθε παρασκευη

Link to comment
Share on other sites

Εγκατασταση εφαρμογων στην SD κανεις η οπως και στο Note δεν μπορεις ?

Σαφηνει να επιλεξεις που να γιονονται οι εγκαταστασεις των εφαρμογων ? :wacko:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

εφαρμογες δεν μετακινουντai στην sd :mad: , ραδιοφωνο κανονικα...

Δεν μπορω να καταλαβω αυτη την εμμονη της Xiaomi .....

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

εφαρμογες δεν μετακινουντai στην sd :mad: , ραδιοφωνο κανονικα...

 

Δεν μπορω να καταλαβω αυτη την εμμονη της Xiaomi .....

 

Προσωπικά την sd δεν την φορτώνω με εφαρμογές, παρά μόνο με ταινίες ή φωτογραφίες ή άλλα αρχεία... Δεν ξέρω αλλά μου έχει δημιουργηθεί η αντίληψη ότι μια συσκευή αποδίδει καλύτερα αν οι εφαρμογές της είναι αποκλειστικά εγκατεστημένες στον αποθηκευτικό χώρο της συσκευής, αρκεί βέβαια να υπάρχει ικανός χώρος έτσι; :p ... anyway αυτά αντιλαμβάνεται το φτωχό μου μυαλό!

 

Λοιπόν, από το θέμα ελεύθερου χώρου που δίνει η συσκευή για εφαρμογές πως πάει ; Αφήνει τίποτα από τα 8gb ή θα κλάψει η μάνα του πελέ; :wacko:

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αποδίδει καλύτερα γιατί η ταχύτητα ανάγνωσης και εγγραφής της εσωτερικής (NAND) μνήμης είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτή της sd κάρτας ;)
Spend time to think before you do...
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε και το δικο μου χτες.Πολυ ομορφο,λιγο βαρυ αλλα αρκετα ποιοτικο.Καλη καμερα,καλη οθονη δυνατο φλας αλλα η multilang rom που εχει ειναι για τον διαολο.Κολληματακια και η μεταφραση ειναι οτι να 'ναι.Επειδη θα το παρει κοπελα,δεν το πειραζω προς το παρον.Αν ακουσω παραπονα,βλεπουμε.Επισης εχει αρκετα μαζεμενες διαστασεις για 4.7".
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι, παρέλαβα κι εγώ χθες το δικό μου μαζί με μερικά άλλα κορόιδα που δεν περιμέναμε να βγει η enhanced έκδοση. Το αγόρασα 20/1 από pandawill με multilingual ROM. Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και πολύ ωραία αίσθηση να το κρατάς με soft touch πισω κάλυμα. Δεν του φαινόταν από τις φωτογραφίες. Λυπηρό που δεν φωτίζονται τα πλήκτρα, εκτός κι αν δεν έχω βρει εγώ πως ενεργοποιείται κάτι τέτοιο. Έχει δυνατό ηχείο, φοβερή ανάλυση και ωραία κάμερα. Η γυαλιστερή οθόνη δεν με ξετρέλανε. Θα βάλω tempered glass. Το πήρα για να το χρησιμοποιήσω σαν 4g αλλά η vodafone θέλει επιπλέον 10 ευρώ το μήνα. Δεν έχω προλάβει να δοκιμάσω πολλές λειτουργίες γιατί έχει ένα σοβαρό bug το κινητό. Όταν πατάω το αριστερό κουμπί με τις επιλογές μου εμφανίζεται η εξής εικόνα λέγοντας μου ότι η διαδικασία com.android.systemui έχει σταματήσει. Καταλαβαίνετε ότι περιορίζονται πολύ οι δυνατότητες μου χωρίς να έχω στη διάθεσή μου αυτό το πλήκτρο. Να υποθέσω ότι προέρχεται από ελαττωματική multilingual ROM; Επίσης η γραμματοσειρά που χρησιμοποιείται για τα Ελληνικά σε αυτή τη ROM είναι τραγική. Πολύ αραιά τα γράμματα με αποτέλεσμα να δυσκολεύεσαι απίστευτα να διαβάσεις. Επίσης δεν χωράνε οι επεξηγήσεις στα μενού των ρυθμίσεων. Παραθέτω screenshot. Να υποθέσω ότι θα λυθούν αυτά τα προβλήματα αν κατεβάσω τη rom από το xiaomi-miui.gr;
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι, παρέλαβα κι εγώ χθες το δικό μου μαζί με μερικά άλλα κορόιδα που δεν περιμέναμε να βγει η enhanced έκδοση. Το αγόρασα 20/1 από pandawill με multilingual ROM. Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και πολύ ωραία αίσθηση να το κρατάς με soft touch πισω κάλυμα. Δεν του φαινόταν από τις φωτογραφίες. Λυπηρό που δεν φωτίζονται τα πλήκτρα, εκτός κι αν δεν έχω βρει εγώ πως ενεργοποιείται κάτι τέτοιο. Έχει δυνατό ηχείο, φοβερή ανάλυση και ωραία κάμερα. Η γυαλιστερή οθόνη δεν με ξετρέλανε. Θα βάλω tempered glass. Το πήρα για να το χρησιμοποιήσω σαν 4g αλλά η vodafone θέλει επιπλέον 10 ευρώ το μήνα. Δεν έχω προλάβει να δοκιμάσω πολλές λειτουργίες γιατί έχει ένα σοβαρό bug το κινητό. Όταν πατάω το αριστερό κουμπί με τις επιλογές μου εμφανίζεται η εξής εικόνα λέγοντας μου ότι η διαδικασία com.android.systemui έχει σταματήσει. Καταλαβαίνετε ότι περιορίζονται πολύ οι δυνατότητες μου χωρίς να έχω στη διάθεσή μου αυτό το πλήκτρο. Να υποθέσω ότι προέρχεται από ελαττωματική multilingual ROM; Επίσης η γραμματοσειρά που χρησιμοποιείται για τα Ελληνικά σε αυτή τη ROM είναι τραγική. Πολύ αραιά τα γράμματα με αποτέλεσμα να δυσκολεύεσαι απίστευτα να διαβάσεις. Επίσης δεν χωράνε οι επεξηγήσεις στα μενού των ρυθμίσεων. Παραθέτω screenshot. Να υποθέσω ότι θα λυθούν αυτά τα προβλήματα αν κατεβάσω τη rom από το xiaomi-miui.gr;

 

με την ελληνικη ρομ δε θα εχεις προβλημα.. περασε την

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Να υποθέσω ότι θα λυθούν αυτά τα προβλήματα αν κατεβάσω τη rom από το xiaomi-miui.gr;

 

Ναι... να το κάνεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αγορασα και εγω το xiaomi redmi 2 πολυ καλο μου ηρθε ρουταρισμενο με την εκδοση 16.2.4.0 stable.τα ελληνικα του ηταν αραια πολυ δηλαδη χαλια περασα την ελληνικη ρομ Xiaomi Redmi 2 (GTV-5.2.13) ολα καλα πολυ ωραιο περιβαλον και τα ελληνικα αψογα σε ολο το μενου.το μονο προβληα που μου κανει εαν μπορει να βοηθησει καποιος ειναι οτι το τηλεφωνο μου κλειδωνει και βγαζει μηνυμα να μην καλυπτω την επανω πορτοκαλι οθονη και λεει για να απενεργοποιησω θα πρεπει να πατησω ταυτοχρονα το επανω μπουτον volume και το back μαζι για να μπω στο κεντρικο μενου γνωριζει κανενας πως μπορω να το βγαλω;ευχαριστω. υποψην εχω βαλει tempered glass που την ζητησα σαν δωρο. Edited by panosiq
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα ενδιαφέρομαι και εγώ για αυτό το κινητό έχει κολλήματα με την μνήμη 1γβ η όχι; Εγώ δεν παίζω παιχνίδια οπότε δεν με ενδιαφέρει και πολύ η ρομ χρησιμοποιώ πολύ το μάνατζερ το φεις μπουκ και κανένα μισάωρο την ημέρα κλήσεις. Επίσης στο παλιό τηλέφωνο που έχω έλεγε κάρτα μνήμης 32γβ και έχω 64 αυτό θα την διαβάζει; Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αγορασα και εγω το xiaomi redmi 2 πολυ καλο μου ηρθε ρουταρισμενο με την εκδοση 16.2.4.0 stable.τα ελληνικα του ηταν αραια πολυ δηλαδη χαλια περασα την ελληνικη ρομ Xiaomi Redmi 2 (GTV-5.2.13) ολα καλα πολυ ωραιο περιβαλον και τα ελληνικα αψογα σε ολο το μενου.το μονο προβληα που μου κανει εαν μπορει να βοηθησει καποιος ειναι οτι το τηλεφωνο μου κλειδωνει και βγαζει μηνυμα να μην καλυπτω την επανω πορτοκαλι οθονη και λεει για να απενεργοποιησω θα πρεπει να πατησω ταυτοχρονα το επανω μπουτον volume και το back μαζι για να μπω στο κεντρικο μενου γνωριζει κανενας πως μπορω να το βγαλω;ευχαριστω. υποψην εχω βαλει tempered glass που την ζητησα σαν δωρο.

 

Ρυθμίσεις- πρόσθετες ρυθμίσεις - οθόνη - πρόληψη ατυχων κλήσεων. Και διαλέγεις αν θέλεις αυτή τη λειτουργία ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα με την γραμματοσειρά είναι της τελευταίας miui,και το έχει και η τελευταία ελληνική:GTV-5.2.23

λύση η αλλαγή της γραμματοσειράς σε Roboto:

http://en.miui.com/thread-32569-1-1.html

 

Παιδιά καλησπέρα ενδιαφέρομαι και εγώ για αυτό το κινητό έχει κολλήματα με την μνήμη 1γβ η όχι; Εγώ δεν παίζω παιχνίδια οπότε δεν με ενδιαφέρει και πολύ η ρομ χρησιμοποιώ πολύ το μάνατζερ το φεις μπουκ και κανένα μισάωρο την ημέρα κλήσεις. Επίσης στο παλιό τηλέφωνο που έχω έλεγε κάρτα μνήμης 32γβ και έχω 64 αυτό θα την διαβάζει; Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

δεν θα έχεις πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Στο account μου στο basketbuild θα βρίσκετε τις τελευταίες εκδόσεις για το συγκεκριμένο μοντέλο, μιας και είναι ένα από τα 3 Xiaomi (Redmi Note 3G, Redmi 2, Redmi 1s) που ήδη έχω. Μεταφρασμένες στα ελληνικά αλλά και με τον official updater που θα εμφανίζει αυτόματα (και θα κατεβάζει) την τελευταία έκδοση. :)

 

Επίσης καλό είναι να γίνει αλλαγή στο recovery με Team Win Recovery Project.

Edited by deliopoulos
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις- πρόσθετες ρυθμίσεις - οθόνη - πρόληψη ατυχων κλήσεων. Και διαλέγεις αν θέλεις αυτή τη λειτουργία ή όχι.

 

Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

http://www.etotalk.com/xiaomi-redmi-2-216gb_p7623.html

 

το Xiaomi Redmi 2 Advance με 2gb ram 148 ευρω , λενε οτι ειναι διαθεσιμο τωρα

 

Αν ισχύσει αυτή η τιμή θα είναι καλή ευκαιρία!

 

Εμένα μου ήρθε χθες η πρώτη έκδοση 1/8 και μου έκανε πολύ καλή εντύπωση και από θέμα ποιότητας υλικών και από λειτουργικό. Από ότι είδα έχει και καλή υποστήριξη από το σιάομι ελλάς φόρουμ και αν κατάλαβα καλά είναι εύκολες και οι αλλαγές-αναβαθμίσεις ρομ. :)

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

http://www.etotalk.com/xiaomi-redmi-2-216gb_p7623.html

 

το Xiaomi Redmi 2 Advance με 2gb ram 148 ευρω , λενε οτι ειναι διαθεσιμο τωρα

 

Σε άλλα καταστήματα που κοίταξα δεν υπάρχει ακόμα η έκδοση με τα 2gb ram. Στο Vickmall και στο Minideal που ρώτησα είπαν δεν ξέρουν. Έχει κανείς καμιά άλλη πληροφορία;

Edited by kosmasdel
Link to comment
Share on other sites

Στο etotalk η τιμή ανέβηκε μέσα σε 2 μέρες κατά 10 δολλάρια.

Πριν λίγο το βρήκα και στο geekbuying, άρα δεν θα αργήσει και στα υπόλοιπα

http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Redmi-2-64bit-4G-LTE-4-7inch-Android-Phone-Qualcomm-MSM8916-Quad-Core-MIUI-6-Smartphone-IPS-HD-2GB-16GB-8MP-Grey-342389.html

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...