Jump to content

Redmi 2


manolisg10
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά δεν μου βρίσκει το update.zip όταν πατάω στο recovery Install update zip to System....πρέπει να το βάλω σε κάποιον φάκελο?...εγώ απλά το έβαλα στην sd.

 

Βάλτο στην εσωτερική μνήμη αντί για την SD.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 915
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μήπως δεν είναι σωστά φορμαρισμένη η SD card;

http://www.wikihow.com/Format-an-SD-Card

 

δεν ειναι ετσι δηλαδη σε ολα τα redmi 2?σε αλλους το επιτρεπει? τονιζω οτι δε το εχω κανει ρουτ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θυμάμαι να παρατήρησα τέτοιο θέμα, αν θες ρώτα και εδώ: https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Board/114-RedMi-2-20140811-RedMi-2-TD-20140813/?b8338525 - λογικά δεν είναι θέμα root καθώς θα το είχαν και άλλοι.
Link to comment
Share on other sites

Για το 4G πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση από το κινητό?

 

settings-> sim cards -> sim 1 -> preffered network type -> prefer LTE. όλα αυτά αφού πρώτα επικοινωνήσεις με τον πάροχο σου για να σου ενεργοποιήσουν το 4g στο νούμερο σου.

Link to comment
Share on other sites

Επισης όταν στέλνω μηνύματα μου γράφει το όνομα αλλά όταν μου στέλνουν μόνο τον αριθμό....ξέρεις κανείς καμία λύση?
Link to comment
Share on other sites

Επισης όταν στέλνω μηνύματα μου γράφει το όνομα αλλά όταν μου στέλνουν μόνο τον αριθμό....ξέρεις κανείς καμία λύση?

ποια rom φοράς? Εμένα δεν το κάνει αυτό (dev rom 5.12.24 από το ελληνικό Miui). Καν' του και ένα restart..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Μήπως αν πας στις ρυθμίσεις/εφαρμογές και ψάξεις την εφαρμογή για τα μηνύματα για να κάνεις clear data/cache;

Ίσως να χαθούν και τα μηνύματα με το clear data οπότε κάνε ένα backup αν τα χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά την βρήκα την λύση....ήθελε το +30 μπροστά και το έκανα με το number fixer.

 

εγω στο gmail τις εχω ολες με +30 αλλα στο κινητο δε το εχει περασει. εχει μονο το νουμερο του κινητου.τι να κανω;το Number fixer δε θα μου χαλασει και τα νουμερα που εχω και ειναι με κωδικο αλλης χωρας;

Link to comment
Share on other sites

εγω στο gmail τις εχω ολες με +30 αλλα στο κινητο δε το εχει περασει. εχει μονο το νουμερο του κινητου.τι να κανω;το Number fixer δε θα μου χαλασει και τα νουμερα που εχω και ειναι με κωδικο αλλης χωρας;

 

Στην εφαρμογή θα βάλεις τον αριθμό 10. Και θα σου επιστρέψει τα νούμερα που έχουν τόσα ψηφία. Λογικά τα νούμερα που έχεις από άλλες χώρες είναι παραπάνω από 10 ψηφία οπότε δεν θα στα πειράξει. Πέρα από αυτό πριν προσθέσει το +30 θα σου βγάλει μια λίστα με τους αριθμούς που θα αλλαχτουν. Οπότε την κοιτάς και ότι δεν θες να αλλάξει το ξετικαρεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί κάποιος να μου στείλει ενα link με ένα αξιόλογο tempred glass για αυτό το κινητό γιατί εχω μπερδευτεί και δεν μπορώ να βρώ κάποιο που να ταιριάζει ..

ΖΤΕ v967s

ONDA V975M rozak v 2.0.1

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά την βρήκα την λύση....ήθελε το +30 μπροστά και το έκανα με το number fixer.

 

Ναι, και εγώ το είχα πάθει. Αλλά πάει καιρός και ξέχασα τη λύση.. :lol:

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ή stock camera δεν βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες. Είναι γρήγορη μεν αλλά νομίζω ότι βγάζει θολές και κάπως ψεύτικες φωτό χωρίς κοντραστ.

Τη συγκρινω με το hongmi που εχω από το 2014 και το παρέδωσα στον πατέρα μου. Ποια camera app προτείνετε ? Το camera mx ? Το τελευταίο το έχω για βίντεο γιατί γράφει σε mp4 αντί για 3gp που γράφει ή stock.

Link to comment
Share on other sites

Ή stock camera δεν βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες. Είναι γρήγορη μεν αλλά νομίζω ότι βγάζει θολές και κάπως ψεύτικες φωτό χωρίς κοντραστ.

Τη συγκρινω με το hongmi που εχω από το 2014 και το παρέδωσα στον πατέρα μου. Ποια camera app προτείνετε ? Το camera mx ? Το τελευταίο το έχω για βίντεο γιατί γράφει σε mp4 αντί για 3gp που γράφει ή stock.

 

Γενικά δεν βγάζει καλές (για τα γούστα μου) φωτογραφίες ειδικά στα "μακρινά" πλάνα είναι άσχημες σε σημείο που φοβόμουν ότι δεν εστιάζει μακρυά. Η τελευταία έκδοση που έβαλα (5.12.24) βελτίωσε την stock camera σε σχέση με την rom που είχε έρθει ή μπορεί να είναι ιδέα μου. Παράπονα σωβαρά έχω με την εστίαση. Για να βγάλω σωστή φωτογραφία πρέπει να εστιάσω πρώτα (κλικ με το δάκτυλο στο σημείο που θέλω). Αν πατήσω να βγει κατ'ευθείαν μάλλον θα βγει ανεστίαστη με καλή πιθανότητα. Τέλος υποφέρει από "κάψιμο" λευκών (πολύ μα πολύ χαμηλό dynamic range) το οποίο σε σκηνικά με υψηλό contrast το χαλάει τελείως. Προσωπικά έχω αυξήσει αρκετά το sharpness (από τις ρυθμίσεις) κάτι για το οποίο κανονικά είμαι αρνητικός να γίνεται.

 

Κρίμα τα reviews που λένε οτι έχει "καλή" κάμερα. Σε σχέση με άλλα 8άρια (samsung mini s4 κτλ) ναι και πάλι όχι καλύτερη ίσως ψιλοανάλογη (μάλλον χειρότερη δλδ) αλλα σε σχέση με τους νέους 13mp της sony που έχουν τα περισσότερα νέα κινητά η διαφορά είναι εμφανής (υπέρ των 13mp) κυρίως στο Dynamic Range (ηλιοβασιλέματα, κόντρα φως κτλ). Και το βιντεο δεν έχει αρκετό sharpness νομίζω.

 

Στην ερώτησή σου. Έχω δοκιμάσει την open camera. Παράγει διαφορετικό αρχείο είναι γεγονός (saturation, sharpness). Δεν ξέρω αν είναι πολύ καλύτερες οι φώτο που δείνει, είναι όμως διαφορετικές. Είναι πιο αργή, αλλα πιο ρυθμίσιμη λίγο. Μείον ότι είναι και ασταθής (στο άσχετο τερματίζει), τουλάχιστον με τη δικιά μου rom. Άλλη δεν έχω δοκιμάσει αλλά ψάχνω.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πειράζει αν φορτίζω το κινητό με φορτιστή samsung?.....το λέω αυτό γιατί ο φορτιστής του Xiaomi λέει 1A ενώ του Samsung 0.7A....η διαφορά είναι οτι θα φορτίζει ποιο αργά ή θα υπάρξει και κανένα πρόβλημα στην μπαταρία? Edited by giorgospap
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πειράζει αν φορτίζω το κινητό με φορτιστεί samsung?.....το λέω αυτό γιατί ο φορτιστής του Xiaomi λέει 1A ενώ του Samsung 0.7A....η διαφορά είναι οτι θα φορτίζει ποιο αργά ή θα υπάρξει και κανένα πρόβλημα στην μπαταρία?

 

Κανένα πρόβλημα απλώς θα παίρνει πιο πολύ ώρα να φορτίσει

Link to comment
Share on other sites

εγώ το φορτίζω και 500mA φορτιστή (samsung). απλά κάνει 4+ ώρες να φορτίσει.. :p

 

Υ.Γ. Η αργή φόρτιση θεωρείται καλύτερη φόρτιση btw. Σε βάθος χρόνου συντηρεί την μπαταρία καλύτερα.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησαν την open camera και μου αρέσει καλύτερα από την stock. Την έκανα προεπιλεγμένη στις ρυθμίσεις εφαρμογών , αλλά από την lockscreen οταν κάνω swipe στην κάμερα, μου ανοίγει πάντα τη stock. Γιατί ? Έχω την 6.1.28 - 004. Όχι αυτή που βγήκε χθες (6.2.17 - 006), και μάλλον δεν θα τη βάλω ακόμα γιατί όλα είναι ΟΚ με τη ROM που έχω , εκτός από το θέμα που αναφέρω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, πηρα και εγω ενα με κινεζικη tdd . το οποιο στην αρχη ειχε το λειτουργικο miui7...... Οταν μπηκα να κατεβασω μια ταπετσαρια στην εφαρμογη ΜΙUI ξαφνικα αλλαξαν τα παντα.

Στις ρυθμισεις το ελληνικο μενου εγινε ελληνοκινεζικο και πλεον και η ημερομηνια στην αρχικη οθονη εχει ιδεογραμματα μαζι με ελληνικα.

Στο about στις ρυθμισεις το λειτουργικο πλεον ειναι ΜIUI 66.77.33.00.

Γυρισα σε αγγλικο μενου αλλα και αυτο ειναι αγγλοκινεζικο.

Τι εγινε? Μπορω να κανω κατι?

my tv boxes:X96 MAX X3 4/32, BEELINK KM2 , XIAOMI MI STICK 4K

Link to comment
Share on other sites

Αν άλλαξες κάποιο theme ίσως να μην υποστηρίζει ελληνικούς χαρακτήρες....Επιστροφή στο προηγούμενο!

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...