Jump to content

Redmi 2


manolisg10
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κινητο οταν μου ερθει θα εχει το play store? Επισης αφου η πρωτη (η οχι ελληνικη) λεει οτι υποστηριζει και ελληνικα, για ποιο λογο να βαλω να την ελληνικη?

εντάξει,τα' χουν λίγο χύμα εκεί στο miui.gr...

δεν θα' πρεπε η συγκεκριμένη να είναι στην καρτέλα:"Επίσημες MIUI ROMS"

λοιπόν για να τα ξεκαθαρίσουμε έχεις 3 βασικές επιλογές:

1.η original από en.miui.com με en/ch(έχει και global έκδοση με google apps μέσα,αν και λογικά σου έστειλαν την china)

2.αυτή που συχνά αναφέρεται σαν multi από xiaomi.eu ή miuiandroid.com με όλες τις γλώσσες(με κακή και λειψή θα έλεγα μετάφραση)

3.η ελληνική,με καλύτερα ελληνικά (και en/ch),κάποιες επιπλέον παρεμβάσεις,μείον κάποια κινέζικα app,από xiaomi-miui.gr.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 915
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οκ καταλαβα, δηλαδη οταν το κινητο θα μου ερθει θα εχει μεσα την original από en.miui.com εφοσον το παρηγγειλα με την original rom ετσι? Θα εχει μεσα το play store? Και κατι ακομα, τι ειναι καλυτερα να βαλω μετα, την stable εκδοση ή την αλλη που βγαινει καθε βδομαδα?
Link to comment
Share on other sites

Οκ καταλαβα, δηλαδη οταν το κινητο θα μου ερθει θα εχει μεσα την original από en.miui.com εφοσον το παρηγγειλα με την original rom ετσι? Θα εχει μεσα το play store? Και κατι ακομα, τι ειναι καλυτερα να βαλω μετα, την stable εκδοση ή την αλλη που βγαινει καθε βδομαδα?

όπως γράφω και πριν αν έρθει με την global(που δεν νομίζω)θα έχει και play.

εφ' όσον βάλεις την ελληνική (ή και την multi) βέβαια είναι κομπλέ.

θα σου σύστηνα την stable.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις για το Redmi 2 2Gb (ΗΜ2014813). Μόλις μου ήρθε ένα στα χέρια μου από Vickmall με ένα θλιβερό "πειραγμένο" firmware. Θα βάλω είτε το GTV firmware πάνω, είτε το xiaomi.eu. Πρώτα όμως ήθελα να φλασάρω μια stock Αγγλοκινέζικη (κατά προτίμηση μέσω fastboot) και μετά κάποια από τις GTV/xiaomi.eu. Εδώ τώρα:

 

* από το vickmall μου λένε ότι αν φλαριστεί αγγλοκινέζικη θα έχω θέμα, δλδ δε θα μπορώ να κάνω κλήσεις! Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο; Και αν ναι, δε θα "φτιάξει" με το που θα βάλω την GTV/xiaomi.eu;

 

* Σε κάθε περίπτωση δε μπορώ να βρω πουθενά την στοκ Αγγλοκινέζικη για κατέβασμα. Ούτε fastboot, ούτε κάτι άλλο... Γνωρίζει κανείς κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις για το Redmi 2 2Gb (ΗΜ2014813). Μόλις μου ήρθε ένα στα χέρια μου από Vickmall με ένα θλιβερό "πειραγμένο" firmware.

 

Εχθές μου ήρθε και εμένα από vickmall. Τι εννοείς πειραγμένο firmware? Εμένα μου φάνηκε αγγλοκινέζικη.

 

* από το vickmall μου λένε ότι αν φλαριστεί αγγλοκινέζικη θα έχω θέμα, δλδ δε θα μπορώ να κάνω κλήσεις! Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο; Και αν ναι, δε θα "φτιάξει" με το που θα βάλω την GTV/xiaomi.eu;

 

* Σε κάθε περίπτωση δε μπορώ να βρω πουθενά την στοκ Αγγλοκινέζικη για κατέβασμα. Ούτε fastboot, ούτε κάτι άλλο... Γνωρίζει κανείς κάτι;

 

εγώ του

* έβαλα TWRP http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=114090&highlight=2014813

* GTV 5.5.15 https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Category/515-Xiaomi-Redmi-2-TD-2GB/

 

Το τηλέφωνο δείχνει οκ, δεν του έχω βάλει ακόμα sim. Νομίζω ότι κάτι άλλο έχει καταλάβει το vickmall. Προτίμησα την GTV (αν και δεν θέλω τα ελληνικά menus) γιατί έχει έτοιμα τα google apps και έχει ξεφορτωθεί όλες τις κινέζικες εφαρμογές.

 

Το κινητό είναι απίστευτο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδία καλημέρα!

Επειδή σκέφτομαι να πάρω το κινητό από vickmall, μπορεί να μου πει κανείς αν η θήκη που κάνουν δώρο λέει τπτ ή να παραγγείλω καμία πιο σκληρή;

Link to comment
Share on other sites

Παιδία καλημέρα!

Επειδή σκέφτομαι να πάρω το κινητό από vickmall, μπορεί να μου πει κανείς αν η θήκη που κάνουν δώρο λέει τπτ ή να παραγγείλω καμία πιο σκληρή;

 

Μια απλή θήκη σιλικόνης διάφανη είναι. Αν σε βολεύει δεν χρειάζεται να πάρεις άλλη.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις για το Redmi 2 2Gb (ΗΜ2014813). Μόλις μου ήρθε ένα στα χέρια μου από Vickmall με ένα θλιβερό "πειραγμένο" firmware.

Αγωνιώ κι εγώ να μας πεις για το θλιβερά πειραγμένο firmware, γιατί το παρήγγειλα απο VICKMALL και περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα και εγω για την κορη μου με την multilamguage αλλα τα ελληνικα ειναι απαισια πολυ χαλια η γραμματοσειρα διορθωνεται με κατι απλο χωρις να του αλλαξω rom? Αν πρεπει ποια προτεινεται?
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία αλλαγής rom είναι αρκετά απλή και δεν θα έχεις πρόβλημα αρκεί να ακολουθήσεις πιστά τα βήματα. Ποιά έκδοση έχεις, την απλή ή την advanced??

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Εχθές μου ήρθε και εμένα από vickmall. Τι εννοείς πειραγμένο firmware? Εμένα μου φάνηκε αγγλοκινέζικη.

 

Ερωτήσεις για το Redmi 2 2Gb (ΗΜ2014813). Μόλις μου ήρθε ένα στα χέρια μου από Vickmall με ένα θλιβερό "πειραγμένο" firmware.

Αγωνιώ κι εγώ να μας πεις για το θλιβερά πειραγμένο firmware, γιατί το παρήγγειλα απο VICKMALL και περιμένω.

 

Το πηρα και εγω για την κορη μου με την multilamguage αλλα τα ελληνικα ειναι απαισια πολυ χαλια η γραμματοσειρα διορθωνεται με κατι απλο χωρις να του αλλαξω rom? Αν πρεπει ποια προτεινεται?

 

Δεν είναι ζήτημα γραμματοσειράς. Δεν είναι καν το αυθεντικό firmware της Xiaomi. Μια χακεριά της κακιάς ώρας είναι.

 

Ο γρήγορος δρόμος είναι να κάνετε αυτό που λέει ο φίλος παραπάνω, δλδ:

εγώ του

* έβαλα TWRP http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=114090&highlight=2014813

* GTV 5.5.15 https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Category/515-Xiaomi-Redmi-2-TD-2GB/

 

Το τηλέφωνο δείχνει οκ, δεν του έχω βάλει ακόμα sim. Νομίζω ότι κάτι άλλο έχει καταλάβει το vickmall. Προτίμησα την GTV (αν και δεν θέλω τα ελληνικά menus) γιατί έχει έτοιμα τα google apps και έχει ξεφορτωθεί όλες τις κινέζικες εφαρμογές.

 

O αργός/σωστότερος όμως (IMHO) τρόπος όταν το base λειτουργικό έχει τόσο πολύ το χάλι του, είναι μέσω fastboot κάποιας official & stable image. To fastboot που βρήκα είναι 1.7Gb (!), όταν το firmware GTV/xiaomi.eu είναι κατά πολύ μικρότερο. Ίσως να φλασάρει και radio, ίσως να κάνει και repartitiong κτλ. Μόνο αφού μπει αυτή, θα έβαζα μετά την GTV/xiaomi.eu.

Edited by carmik
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει και κάποιος γνώστης των μπαντών συχνότητας που παίζει το Redmi 2 2Gb, ανάλογα με το μοντέλο, ας βοηθήσει. Βασικά εμείς θέλουμε το China Mobile, το China Unicom ή το China Telecom;

 

Γίνεται ένα παλιομπέρδεμα εδώ. Από το vickmall, αν θυμάμαι καλά το model name είναι HM 2LTE-CU όπου το CU μάλλον σημαίνει China Unicom.

 

Μιλώντας με vickmall, φλάσαρα από το http://www.miui.com/shuaji-393.html αυτήν που αναφέρεται (με μετάφραση) ως "China Mobile" δλδ την 红米手机2 移动版 最新 稳定版 线刷Fastboot完整包点击下载 με link http://update.miui.com/updates/v1/fullromdownload.php?d=wt86047&b=F&r=cn&n=

 

Είναι η stable αγγλοκινέζικη. Δύο γραμμές παρακάτω έχει και την αντίστοιχη έκδοση για China Unicom, ως 红米手机2 电信/联通版 最新 稳定版 线刷Fastboot完整包点击下载 με link http://update.miui.com/updates/v1/fullromdownload.php?d=wt88047&b=F&r=cn&n=

 

Από το vickmall επέμεναν ότι πρέπει να πάρω την China Mobile. Τέσπα μετά που την φλάσαρα και αφού στο καπάκι έριξα καθαρά και την stable 6.5.4.0 multilang του xiaomi.eu, τώρα έχει τα παρακάτω στοιχεία:

 

Model: HM 2LTE-CMCC (προσέξτε το CMCC μάλλον China Mobile πλέον και όχι China Unicom)
modem version: MPSS.DPM.1.0.c7.18-00023-M8916EAAAANUZM-1-a1v15 

 

Μπορείτε να γράψετε εδώ τα αντίστοιχα δικά σας στοιχεία και πρόσθετα και ποιο firmware έχει λ.χ. vickmall σκέτο, vickmall και μετά GTV κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα το Redmi 2 με το 1GB RAM, εχει φτασει Ελλαδα και αυριο θα το παραλαβω, απλα εχω καποιες ερωτησεις σχετικα με την ROM. Σε περιπτωση που δεν θελω να βαλω ελληνικα, θα πρεπει να κατεβασω καποια απο αυτες https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Category/503-Xiaomi-RedMi-2/ ετσι? Αν το κατεβασω απο εδω http://en.miui.com/download-261.html#364 θα ειναι το ιδιο? Επισης εκει που λεει Redmi 2 4G Global θελει αυτην μηπως? Και κατι αλλο παιρνω και βαζω κατευθειαν την rom που θελω ή πρεπει πρωτα να εγκαταστησω προηγουμενη εκδοση και να μπει η μια μετα την αλλη? Και τελος, ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να βαλω μια rom απο αυτους http://en.miui.com/a-232.html? Edited by pavlos0160
Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα το Redmi 2 με το 1GB RAM, εχει φτασει Ελλαδα και αυριο θα το παραλαβω, απλα εχω καποιες ερωτησεις σχετικα με την ROM. Σε περιπτωση που δεν θελω να βαλω ελληνικα, θα πρεπει να κατεβασω καποια απο αυτες https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Category/503-Xiaomi-RedMi-2/ ετσι? Αν το κατεβασω απο εδω http://en.miui.com/download-261.html#364 θα ειναι το ιδιο? Επισης εκει που λεει Redmi 2 4G Global θελει αυτην μηπως? Και κατι αλλο παιρνω και βαζω κατευθειαν την rom που θελω ή πρεπει πρωτα να εγκαταστησω προηγουμενη εκδοση και να μπει η μια μετα την αλλη? Και τελος, ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να βαλω μια rom απο αυτους http://en.miui.com/a-232.html?

δεν μας λες όμως πως θα έρθει..

αν είναι με original και δεν σε ενδιαφέρουν τα ελληνικά,μπορείς απλά να αναβαθμίσεις από τον δικό του updater.

αν έρθει με "πειραγμένη" ROM και θέλεις την original(en/ch),την κατεβάζεις από en.miui.com και την περνάς μέσω recovery(με όλα τα wipes).

η global έχει απλώς τα gapps προεγκατεστημένα,αλλά αν σου έρθει με την china,υπάρχουν απλοί τρόποι να τα προσθέσεις.

επίσης,η original είναι πάντα σταθερότερη.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της αραιης γραμματοσειρας έχει λυθεί με το πρώτο update.

 

Επειδη δεν το 'επιασα'τι ενοεις οτι η αραιη γραμματοσειρα λυθηκε με το πρωτο update?με ποιο τροπο να το κανω και εγω γιατι μου εσπασε τα νευρα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

 

Για αρχή θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την βοήθεια που προσφέρετε σε όλα τα επίπεδα.

Κατα δεύτερον, έχω παραγγείλει το Xiaomi Redmi 2 το 1gb/8rom και θα ήθελα να μάθω από την εμπειρία σας με αυτή τη συκευή αν ανεβάζει θερμοκρασία κατά την χρήση του όπως γράφουν κάποιοι σε ξένα reviews.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν το 'επιασα'τι ενοεις οτι η αραιη γραμματοσειρα λυθηκε με το πρωτο update?με ποιο τροπο να το κανω και εγω γιατι μου εσπασε τα νευρα?

εννοεί ότι αν αναβαθμίσεις το πρόβλημα λύνεται...

Link to comment
Share on other sites

εννοεί ότι αν αναβαθμίσεις το πρόβλημα λύνεται...

Τωρα πηρα την συσκευη στα χερια μου,κοιταξα και δεν εχει updates στο miui της συσκευης.προσπαθω να του περασω την ελληνικη ρομ αλλα δεν μου βρισκει το update.zip που περασα στην SD.καμια προταση?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

επειδή σκέφτομαι την αγορά του Redmi 2/Red Rice 2 (16gb rom-2gb ram) θα μπορούσατε να μου πείτε αν όντως αξίζει σε σχέση με το redmi 2 η διαφορά τιμής;

επίσης έχει led ειδοποιήσεων στην μπροστινή όψη;

και κάτι τελευταίο ποιά η διαφορά του redmi2 $149.99 με το redmi2 $179.99

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

επειδή σκέφτομαι την αγορά του Redmi 2/Red Rice 2 (16gb rom-2gb ram) θα μπορούσατε να μου πείτε αν όντως αξίζει σε σχέση με το redmi 2 η διαφορά τιμής;

επίσης έχει led ειδοποιήσεων στην μπροστινή όψη;

και κάτι τελευταίο ποιά η διαφορά του redmi2 με το redmi2

 

τι να πούμε ;

είναι ξεκάθαρο , έχει διπλάσια μνήμη και χώρο , το αν αξίζει ή όχι από σένα εξαρτάται

αν ήταν να δώσω την συσκευή στον πατέρα μου που απλά κάνει κλήσεις ε δεν υπάρχει λόγος για το 2/16

αλλιώς , ε δεν υπάρχει λόγος για το 1/8 (με την προϋπόθεση ότι θες να "την παλεύει" η συσκευή για κάποσο καιρό)

Link to comment
Share on other sites

τι να πούμε ;

είναι ξεκάθαρο , έχει διπλάσια μνήμη και χώρο , το αν αξίζει ή όχι από σένα εξαρτάται

αν ήταν να δώσω την συσκευή στον πατέρα μου που απλά κάνει κλήσεις ε δεν υπάρχει λόγος για το 2/16

αλλιώς , ε δεν υπάρχει λόγος για το 1/8 (με την προϋπόθεση ότι θες να "την παλεύει" η συσκευή για κάποσο καιρό)

βασικά θέλω να τρέχει όσο γινεται απροβλημάτιστα εφαρμογες που τώρα ναι μεν δε θα έχω πρόβλημα αλλά είναι αυτό που γράφεις στο τέλος ''να την παλεύει η συσκευή για καμποσο καιρό''..

οπότε προφανώς παω για το μεγαλύτερο.

το eu warehaouse στην ουσία είναι απο ευρωπαική αποθήκη; και αν ναι ποια είναι η διαφορά (στη ρομ θα χρειαστεί και πάλι να περάσω εγώ ελληνικά κτλ ;)

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σημερα, φοβερο κινητο, πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης και πολυ γρηγορο, ηρθε με original rom (6.4.3 KHJCNCB Stable). Τα ελληνικα δεν με ενδιαφερουν οποτε να περασω κατευθειαν την Global http://en.miui.com/download-261.html#371 ? Επισης τη Rom την βαζουμε στην sd ή στην εσωτερικη μνημη του κινητου? Edited by pavlos0160
Link to comment
Share on other sites

Επειδη η επαφη μου ειναι ΜΟΝΟ με το redmi 1s με 1/8 μνημη

Καποιος που τα εχει και τα δυο αξιζει να παω στο 2/16;

Δεν παιζουν χρηματα για παραπανω απο 150-160 ευρω

Αλλιως θα καλοκοιτουσα το mi4i

Οπως με βλεπω δυσκολα θα ξεκολησω απο αυτην την xiaomi

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Σημερα ηρθε στα χερια μου το REDMI 2 με τα 2gb.Πολυ ομορφο κινητο αλλα δεν ειμαι καθολου εξοικιωμενος με την MUIUI. καταρχην εχει κατι κινεζικες εφαρμογες δεν εχει google store και δεν μπορω να κανω log in στο mail μου. Παραθετω model number HM 2KTE-CMCC android version 4.4.4 ktu84p muiui version 6.5.2.0 (khjcncd) stable. Δεν εχω ιδεα τι γινεται. εχω την τελευταια εκδοση? πως γινεται να εχω ολα τα google store aps κτλ και ελληνικα? πρεπει να βαλω ρομ ελληνκη και αν ναι ειναι η επισημη η οχι? καποια λινκ θα με βοηθουσαν. επισης αυτα που βρισκω μονοσ μου πχ εδω xiaomi-miui.gr αντοιστιχουν σε επισιμες εκδοσεισ που εχουν ελληνικα η οχι?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...