Jump to content

[Google Nexus 6] Τροποποιήσεις/Βελτιώσεις


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εντωμεταξύ δεν υπάρχει ακόμα update των Play Services σωστά; Δηλαδή όλες οι 5.1.1 συσκευές που δεν εχουν περασει παλιοτερο ή γυρισει το location σε Device Only κρασάρουν συνεχώς; Μπράβο η Google...
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, κάποιος που παίζει RR3 ή asphalt 8 με ένα τέταρτο παιχνιδιού τι θερμοκρασίες πιάνει;
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Οι developers των περισσότερων ROM στο Xda έβγαλαν updates με τη λύση του Temasek για τα Google Play Services. Από τις 7 το πρωί τρέχω την καινούρια έκδοση της Benzo με το Location στο Battery saving και ούτε ένα κρασάρισμα. Γενικά πολύ γεμάτη η Benzo, περισσότερα καλούδια από τη Euphoria, εξίσου σταθερή (αν και μου κάνει κάποια νερά στο upload των φωτογραφιών στο Dropbox), και με πολύ καλή κατανάλωση μπαταρίας με τον ενσωματωμένο kernel της. Παραμένω λοιπόν σε Benzo μιας και δε μου δημιουργείται η ανάγκη να γυρίσω σε Euphoria.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μπήκα στο κόλπο των custom ROMs kernel etc.

Και γιατί άργησα αναρωτιέμαι :)

Ξεκίνησα με euphoria και gapps απο Benzo

Οκ το κινητό σφαίρα και επιλογές παρα πολλές παραμετροποίησης .

Ηδη άλλαξα λίγο το χρωμα (μειωσα red οθονη) και ουαο έφυγε η κιτρίνιλα που είχα .

Επίσης 440 dpi και sharpness at last!

Πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής.κανένα. θέμα.φυσικά μπαταρία ία ξέρω σε κάνα 2 μέρες.

Μια ερώτηση μονο.Πως μπορω να κάνω τα κουμπια στη navigation bar κάτω να είναι πιο κοντινά μεταξύ τους.με τη μείωση του DPI. Απομακρύνθηκαν παραπανω απο όσο ηδη ήταν.πήγα settings, navigation width αλλά δεν είδα κάτι να αλλάζει.

Ευχαριστώ

 

EDIT : πήγα σε διάταξη buttons και έβαλα τέρμα αριστερά αναζήτηση οποτε ήρθαν όλα πιο δεξια.οκ προσωρινό fix :)

Edited by jimpsar

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω την carbon lp και μπορώ να πω πως έχουν κάνει αρκετά καλή δουλειά. ....είναι full σε παραμετροποιηση και πολύ γρήγορη....από θέμα μπαταρίας δεν έχω ακόμα γνώμη. ...όπως μου έκανε εντύπωση ότι έχει animations και drawer από preview android M..

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα AOSiP, Temasek, Spring. Οι δύο τελευταίες έφαγαν άκυρο γιατί έχουν το κλασσικό θέμα του ήχου. Η πρώτη, αρκετά καλή αλλά μου έλειπε η CM Theme Engine. Έτσι ξαναγύρισα στη Benzo με το nandroid backup που είχα κάνει (αφού πριν φλάσαρα τη στοκ 5.1.1 για να πάρω το καινούριο baseband 101R). Η Benzo σε σχέση με τη Euphoria έχει κάποια μικρά bugs, αλλά θα παραμείνω σε αυτήν γιατί οι ήχοι ακούγονται στο 100% της έντασης τους.

Το ιδανικό για εμένα θα ήταν η Euphoria (είναι ίσως η πιο σταθερή απ'όλες τις custom) με διορθωμένους τους ήχους.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με τα google play services τι γίνεται???? Ξέρετε κάποια gapps που τα services να λειτουργουν χωρίς πρόβλημα?

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με τα google play services τι γίνεται???? Ξέρετε κάποια gapps που τα services να λειτουργουν χωρίς πρόβλημα?

 

Eγώ έκανα delete cache των Play Services και δουλεύει κανονικά. Αλλά πρέπει να το κάνεις σε κάθε restart. Όχι ότι κάνω συχνά restart, πιθανότανα να βγει update των services πριν κανω το επόμενο...

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα τη βοηθειάς σας.εχω κάνει root και θέλω να το βγάλω επειδή θέλω να φλασάρω την επίσημη 5.1.1.ανοίγω το tool kit πατάω για φλασάρισμα αφου πρώτα εχω κατεβάσει απο κει τη ρομ και στη συνεχεια η διαδικασία αποτυγχανει...μπορεί καποιος να με βοηθησει με τη διαδικασια?
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς πάς να φλασάρεις?

 

Edit: τελικά νομίζω ότι έλυσα το θέμα με τους χαμηλούς ήχους μέσω του gravitybox, ως τώρα βλέπω ότι δεν έχω θέμα

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Όντως φοβερά ενοχλητικό να πρέπει να αλλάξεις launcher μονο κ μονο για να βγει αυτή η μ*(&@#$. Ούτε με edit καποιου αρχείου δε γίνεται; Θα θελα να μείνω μια φορά με στοκ launcher, πάντα είχα την εντύπωση ότι όλοι οι launcher κάνανε κατα διαστήματα τα δικά τους, μικρο-καθυστερήσεις κτλ. σε όλες τις συσκευές που είχα.

 

Δεν νομίζω ότι προκύπτει ότι οι launchers τρίτων καθυστερούν ή έχουν προβλήματα

Βάλε APEX ή NOVA και είσαι έτοιμος

Link to comment
Share on other sites

τελικά νομίζω ότι έλυσα το θέμα με τους χαμηλούς ήχους μέσω του gravitybox, ως τώρα βλέπω ότι δεν έχω θέμα

 

Για δώσε πληλοφορία. Το έχω και γω το gravitybox αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω που να το ψάξω.

:D
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να το κάνω stock ,χωρίς root και unlock ,το έκανα τελικά αλλά τώρα δε μου βγάζει το update για 5.1.1....

 

Αυτό ακριβώς είχα πάθει και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα τη βοηθειάς σας.εχω κάνει root και θέλω να το βγάλω επειδή θέλω να φλασάρω την επίσημη 5.1.1.ανοίγω το tool kit πατάω για φλασάρισμα αφου πρώτα εχω κατεβάσει απο κει τη ρομ και στη συνεχεια η διαδικασία αποτυγχανει...μπορεί καποιος να με βοηθησει με τη διαδικασια?

 

Ήθελα να το κάνω stock ,χωρίς root και unlock ,το έκανα τελικά αλλά τώρα δε μου βγάζει το update για 5.1.1....

 

Εδώ υπάρχουν τα images και μπορείς να τα κατεβάσεις και να τα εγκαταστήσεις

https://developers.google.com/android/nexus/images#shamu

 

Δεν είναι OTA, είναι full images, τα σβήνουν όλα αν τα εγκαταστήσεις αυτούσια.

Αν δεν θες να σου σβήσει την υφιστάμενη εγκατάσταση, μην βάλεις το userdata.img (δηλαδή βάζεις bootloader, radio και από τα υπόλοιπα τμήματα μόνο τα boot.img, cache.img, system.img, recovery.img)

Link to comment
Share on other sites

Οκ κατάλαβα, επειδή έκανα unroot έχασα το ota?

 

Όχι

Δεν ξέρω γιατί δεν σου έρχεται το OTA που περιμένεις, μπορεί να έρχεται ανά παρτίδες ή ανά περιοχές

Αλλά αφού στα nexus η Google τα βάζει στο ίντερνετ, δεν υπάρχει θέμα

Εγώ είμαι με root και custom recovery (TWRP), αλλά την 5.1.1 την πέρασα, κατεβάζοντάς την από εκεί που σου είπα

Δεν πέρασα το userdata.img, δεν έσβησα τίποτα, και είναι σαν να πέρασα OTA

Link to comment
Share on other sites

Όχι

Δεν ξέρω γιατί δεν σου έρχεται το OTA που περιμένεις, μπορεί να έρχεται ανά παρτίδες ή ανά περιοχές

Αλλά αφού στα nexus η Google τα βάζει στο ίντερνετ, δεν υπάρχει θέμα

Εγώ είμαι με root και custom recovery (TWRP), αλλά την 5.1.1 την πέρασα, κατεβάζοντάς την από εκεί που σου είπα

Δεν πέρασα το userdata.img, δεν έσβησα τίποτα, και είναι σαν να πέρασα OTA[/quote

 

 

Εάν είσαι root την κατεβάζεις στην μνήμη της συσκευής zip και μετά την φλασάρεις;

Link to comment
Share on other sites

Η euphoria έδωσε ένα update, μέχρι τώρα όλα καλά και ο νέος hells zen δούλευει χωρίς προβλήματα . Είχα δύο reboots αλλά μάλλον επειδή ειχα κατεβάσει αρκετά την τάση cpu και δεν άντεξε, θα δούμε στην πορεία..

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Όχι

Δεν ξέρω γιατί δεν σου έρχεται το OTA που περιμένεις, μπορεί να έρχεται ανά παρτίδες ή ανά περιοχές

Αλλά αφού στα nexus η Google τα βάζει στο ίντερνετ, δεν υπάρχει θέμα

Εγώ είμαι με root και custom recovery (TWRP), αλλά την 5.1.1 την πέρασα, κατεβάζοντάς την από εκεί που σου είπα

Δεν πέρασα το userdata.img, δεν έσβησα τίποτα, και είναι σαν να πέρασα OTA

 

 

Εάν είσαι root την κατεβάζεις στην μνήμη της συσκευής zip και μετά την φλασάρεις;

 

Δεν χρειάζεται να είσαι ρουτ, γιατί γίνεται μέσω του πρωτοκόλου fastboot, μεταξύ PC και συσκευής

 

(1) Στο PC κατεβάζεις το fastboot (π.χ. από εδώ [TOOL]Minimal ADB and Fastboot)

(2) Συνδέεις το κινητό στο PC μέσω USB

(3) Μπαίνεις σε κατάσταση bootloader στο κινητό (vol down κατά την εκκίνηση της συσκευής)

(4) Μπαίνεις σε command line στα windows (τρέχοντας το cmd των windows) και επιβεβαιώνεις ότι το PC βλέπει το κινητό δίνοντας από command line την εντολή fastboot devices (θα σου βγάλει το serial number της συσκευής αν η σύνδεση είναι οκ)

(5) Μετά πρέπει να περάσεις με εντολή fastboot flash το image file ή τα τμήματα του image file που θες (δες εδώ)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την διαδικασία ακολουθούμε και όταν είμαστε root για να περάσουμε την official?:O

Ακόμα δεν έχω καταλάβει αν πρέπει να γίνω unroot πριν περάσω την official..

Έχω το nexus tool kit ,δεν γίνεται μέσω αυτού;

Ευχαριστώ πολύ:)

 

 

 

 

Δεν χρειάζεται να είσαι ρουτ, γιατί γίνεται μέσω του πρωτοκόλου fastboot, μεταξύ PC και συσκευής

 

(1) Στο PC κατεβάζεις το fastboot (π.χ. από εδώ [TOOL]Minimal ADB and Fastboot)

(2) Συνδέεις το κινητό στο PC μέσω USB

(3) Μπαίνεις σε κατάσταση bootloader στο κινητό (vol down κατά την εκκίνηση της συσκευής)

(4) Μπαίνεις σε command line στα windows (τρέχοντας το cmd των windows) και επιβεβαιώνεις ότι το PC βλέπει το κινητό δίνοντας από command line την εντολή fastboot devices (θα σου βγάλει το serial number της συσκευής αν η σύνδεση είναι οκ)

(5) Μετά πρέπει να περάσεις με εντολή fastboot flash το image file ή τα τμήματα του image file που θες (δες εδώ)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Google Nexus 6] Τροποποιήσεις/Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...