Jump to content

Google Nexus 6 (by Motorola)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά έχει αλλάξει κάνεις μπαταρία; γιατί η δικιά μου τα είχε παίξει τελείως πήγα σε μια κινεζια από ebay και καλά γνήσια όντως ήταν ίδια αλλά μάλλον ήταν μαϊμουδίτσα τώρα παρήγγειλα μια από ebay akku powercell να την δοκιμάσω γερμανική, όταν ήρθε η κινεζική ήταν τελείως ίσια (φλατ) ενώ αυτή που είχε το κινητό, η μαμά μπαταρία, είχε καμπύλη όπως είναι και το σχήμα του κινητού μας, αφού λοιπόν έβγαλα του κινητού έφτιαξα μόνος καμπύλες στην άλλη ίδιες με αυτές της μαμάς μπαταρίας, η μπαταρία κράτησε περίπου 2 μήνες νορμάλ και τώρα έχει γίνει τελείως ασταθής μπορεί να είναι το κινητό 96% γεμάτο και να σβήσει αν δε πιάνει καλό 3g σήμα με reset τα στατς της μπαταρίας δεν έχω κάποιο αποτέλεσμα. Έχω δει όλα τα βίντεο και πουθενά δεν αναφέρουν κάτι. Η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής την καινούργια την μπαταρία την βάζουμε ίσια μέσα ή φτιάχνουμε τις καμπύλες, μήπως τελικά ήταν γνήσια και την τραυματισα εγώ την κινεζική. Κατά τα άλλα το Quick Charging ή το Wireless Charging κατά πόσο κάνουν κακό στην μπαταρία; μήπως είναι καλύτερα να το φορτίζω με κλασσικό φορτιστή;

 

Συγνώμη για την παράγραφο αλλά ήθελα να είμαι λίγο αναλυτικός ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια και γνώση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά έχει αλλάξει κάνεις μπαταρία; γιατί η δικιά μου τα είχε παίξει τελείως πήγα σε μια κινεζια από ebay και καλά γνήσια όντως ήταν ίδια αλλά μάλλον ήταν μαϊμουδίτσα τώρα παρήγγειλα μια από ebay akku powercell να την δοκιμάσω γερμανική, όταν ήρθε η κινεζική ήταν τελείως ίσια (φλατ) ενώ αυτή που είχε το κινητό, η μαμά μπαταρία, είχε καμπύλη όπως είναι και το σχήμα του κινητού μας, αφού λοιπόν έβγαλα του κινητού έφτιαξα μόνος καμπύλες στην άλλη ίδιες με αυτές της μαμάς μπαταρίας, η μπαταρία κράτησε περίπου 2 μήνες νορμάλ και τώρα έχει γίνει τελείως ασταθής μπορεί να είναι το κινητό 96% γεμάτο και να σβήσει αν δε πιάνει καλό 3g σήμα με reset τα στατς της μπαταρίας δεν έχω κάποιο αποτέλεσμα. Έχω δει όλα τα βίντεο και πουθενά δεν αναφέρουν κάτι. Η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής την καινούργια την μπαταρία την βάζουμε ίσια μέσα ή φτιάχνουμε τις καμπύλες, μήπως τελικά ήταν γνήσια και την τραυματισα εγώ την κινεζική. Κατά τα άλλα το Quick Charging ή το Wireless Charging κατά πόσο κάνουν κακό στην μπαταρία; μήπως είναι καλύτερα να το φορτίζω με κλασσικό φορτιστή;

 

Συγνώμη για την παράγραφο αλλά ήθελα να είμαι λίγο αναλυτικός ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια και γνώση.

Για την αλλαγή δεν έχω ιδέα

 

Για το Quick και το wireless charging, δεν νομίζω να επηρεάζουν την ζωή της μπαταρίας. Η μπαταρία έχει ζωή και απόδοση με βάση τους συμπληρωμένους πλήρεις κύκλους φόρτισης, οι οποίοι κύκλοι μάλλον δεν έχει σημασία πως θα συμπληρωθούν, γρήγορα αργά ενσύρματα ασύρματα ολόκληροι ή τμηματικά. ίσως αυτό θέλει περισσότερο ψάξιμο, αλλά μάλλον δεν είναι η αιτία του προβλήματος της μπαταρίας σου

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω screenshots της Ν (αλλά και της ΜΜ) και στο εικονίδιο σήματος-δεδομένων βγάζει LTE. Εμένα, είτε με stock rom, είτε με custom rom μέχρι 4G πάει.

 

Εσάς; :p

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστική έκδοση του Android N από σήμερα.

και μπαίνει πανεύκολα μεσώ ota.

 

https://www.google.com/android/beta

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστική έκδοση του Android N από σήμερα.

και μπαίνει πανεύκολα μεσώ ota.

 

https://www.google.com/android/beta

Είναι πολύ νωρίς ακόμα, έχει θέματα και δεν συνίσταται για συσκευή που χρησιμοποιείται ως κύρια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ νωρίς ακόμα, έχει θέματα και δεν συνίσταται για συσκευή που χρησιμοποιείται ως κύρια

 

Την εχεις δοκιμασει?

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Το αναφέρεται και η ίδια η Google έχοντας και έναν κατάλογο με σχετικά θέματα ( προβλήματα). Είναι, τουλάχιστον σε αυτή τη φάση, για δοκιμές developer μόνο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το αναφέρεται και η ίδια η Google έχοντας και έναν κατάλογο με σχετικά θέματα ( προβλήματα). Είναι, τουλάχιστον σε αυτή τη φάση, για δοκιμές developer μόνο.

 

Απτο πρωί που την εβαλα δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα, μια χαρα παει!

2 μικρα κοληματακια ειχα σε καποιες εφαρμογες αλλα με δευτερη προσπαθεια δουλεψαν.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με το μικρόφωνο με την Ν. Δεν σε ακούνε και ούτε σε βίντεο έχει ήχο.

Όλη μέρα είχα το hands free και δε το κατάλαβα. Κρίμα και νόμιζα ότι θα εμένα με αυτή..

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πολύ χρήσιμο το split screen στο κινητό.

Στο Nexus 6 πάντως δεν το έχει μέχρι στιγμής

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πρόβλημα με το μικρόφωνο με την Ν. Δεν σε ακούνε και ούτε σε βίντεο έχει ήχο.

Όλη μέρα είχα το hands free και δε το κατάλαβα. Κρίμα και νόμιζα ότι θα εμένα με αυτή..

Μια χαρά είναι ο ήχος παντού, αυτό που παρατήρησα είναι ότι τώρα στο ακουστικό υπάρχει μεγαλύτερη ένταση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο Nexus 6 πάντως δεν το έχει μέχρι στιγμής

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια χαρά είναι ο ήχος παντού, αυτό που παρατήρησα είναι ότι τώρα στο ακουστικό υπάρχει μεγαλύτερη ένταση.

 

Δεν λεω για τον ηχο αλλα για το μικροφωνο, εχεις παρει τηλ και σε ακουνε κανονικα χωρις καποιο προσθετο εξαρτημα?

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν γνωριζετε μπορω να βαλω την ΟΤΑ απο custom stock Rom (light rom) ? Η πρεπει πρωτα να επιστρεψω στην ρομ απο μαμα google?

Ευχαριστώ :)

Παύλος
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρέπει να φασαρεις στοκ image ώστε να περαστεί ή στοκ recovery
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει και γω την Ν από χθες το βράδυ OTA.

 

Πολύ καλή μέχρι στιγμής. To split screen υπάρχει κανονικά και το μικρόφωνο επίσης παίζει κανονικά χωρίς hadsfree.

Το μόνο πρόβλημα που βρήκα είναι οτι αν είσαι σε split screen και πατήσεις το back κάνει restart το ui και το άλλο είναι το widget Που ανοιγοκλείνει το hotspot έχει κάποιο θεματάκι και όταν το ανοίγεις κλείνει μονο του. Παίζει αν το ανοίξεις απο τις ρυθμίσεις.

Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει και γω την Ν από χθες το βράδυ OTA.

 

Πολύ καλή μέχρι στιγμής. To split screen υπάρχει κανονικά και το μικρόφωνο επίσης παίζει κανονικά χωρίς hadsfree.

Το μόνο πρόβλημα που βρήκα είναι οτι αν είσαι σε split screen και πατήσεις το back κάνει restart το ui και το άλλο είναι το widget Που ανοιγοκλείνει το hotspot έχει κάποιο θεματάκι και όταν το ανοίγεις κλείνει μονο του. Παίζει αν το ανοίξεις απο τις ρυθμίσεις.

Πώς παίζει το split screen; Σε εμένα δεν το βλέπω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πας εκεί που βλέπεις τις ανοιχτές εφαρμογές διαλέγεις μια κρατάς πατημένο πανω της και αν δεις γίνετε γκρι το πανω μερος της οθόνης. σέρνεις εκεί την εφαρμογή και μετά επιλέγεις και την επόμενη που θες να φαίνεται κάτω. Από ότι κατάλαβα αυτή που βάζεις πάνω μένει και την άλλη μπορείς να την αλλάζεις.
Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

Πας εκεί που βλέπεις τις ανοιχτές εφαρμογές διαλέγεις μια κρατάς πατημένο πανω της και αν δεις γίνετε γκρι το πανω μερος της οθόνης. σέρνεις εκεί την εφαρμογή και μετά επιλέγεις και την επόμενη που θες να φαίνεται κάτω. Από ότι κατάλαβα αυτή που βάζεις πάνω μένει και την άλλη μπορείς να την αλλάζεις.

Ok, έτσι γίνεται ευχαριστώ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μία ερώτηση για την εφαρμογή Gmail.

Γιατί δεν μπορώ να επιλέξω, πατώντας πάνω του, ένα link, π.χ. αυτό από το mail του myphone που μας παραπέμπει στη σελίδα του forum. Δεν είναι ενεργή η διεύθυνση.

Κάποια ιδέα;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βασικά μάλλον εξαρτάται από το mail. Το δοκίμασα και σε κάποια το κάνει (πχ gearbest), σε άλλα πάλι όχι.
Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Άλλες εφαρμογές για mail, όπως π.χ. το bluemail, δεν έχουν πρόβλημα. Το ερώτημα είναι εάν μπορεί να λυθεί και στο Gmail
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 6 (by Motorola)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...