Jump to content

Lenovo P70t


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα το μπαγκ με τον ήχο πρέπει να είχε σχέση με το atmos, ανεβασα την ένταση όπως είπαμε απο το mtk και απενεργοποίησα to atmos. Δεν το έχει παρουσιασει ξανα. Αυτό με τα ςμς έχω μόνο, αν και κάποια στιγμή κολησε και ήθελε restart ανεφ λόγου...από idle μάλλον σαν να μην ήθελε να επανέλθει. πατησα αρκετή ώρα το power και επανεκκινησε. παντός αψογη δουλεια.

 

 

Στάλθηκε από το P70-A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το πρόβλημα με τα sms εξακολουθεί να υπάρχει έστω και αν μετέτρεψα όλα τα τηλέφωνα στη μορφή +30.

Επίσης όταν πάω.... ρυθμίσεις.... ταπετσαρία.... επιλογή ταπετσαρίας κλείνει η εφαρμογή με μήνυμα "η εφαρμογή σταμάτησε"

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι'απο εμενα, μηπως μπορει καποιος να με διαφωτισει, που μπορω να βρω το μενου για φορτιση της μπαταριας(γρηγορη ή κανονικη)? Στην αρχη το εμφανιζε οταν το εβαζα στον φορτιστη...αυτοματα, τωρα δεν....ισως να αλαξα καποια ρυθμιση. Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Γεια στην παρέα και πάλι.

 

Έκανα μια παύση, όπως έκανα και δοκιμές σε κάποιες ROMs... android 6 κατά βάση.

 

Vibe 3.5 S424 (marshmallow)

Είναι πια σχεδόν απόλυτα λειτουργική (μόνο η μπροστινή κάμερα δεν δουλεύει και κάποια άλλα πολύ μικρά - αναφέρουν και κάποια άλλα οι ρώσοι αλλά δεν μπορώ να καταλάβω...).

Το περιβάλλον είναι το ίδιο (όμορφο) όπως έχω αναφέρει σε άλλα ποστ παραπάνω για 5.1.

Η ασφάλεια στο android 6 έχει αλλάξει, και η υλοποίηση στο Vibe δεν μου άρεσε όσο πριν.

Βασικά η έκδοση που δοκίμασα είναι αυτή.

[εμπεριέχει όλα τα fix που υπάρχουν μέχρι τώρα]

[έχει ελληνικά. 1-2 εφαρμογές βγαίνουν σε κινέζικα - αν κάποιος τις θέλει ας μου πει]

[η ROM θεωρώ ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για καθημερινή χρήση]

 

 

@IliasPav

Προφανώς θα το έχεις κάνει... factory reset

Κάποια πρόοδος;

 

@jimfil

Μάλλον μιλάς για εργοστασιακή ROM. Δεν το γνωρίζω.

 

 

MiUI 7.2.2 - [Πάμε στα "δικά" μας τώρα]

@leon

Το πρόβλημα με τα sms δεν το έχω, αλλά θα το δω στο ΣΚ.

Τώρα για τη ταπετσαρία... 7.2.2 δεν έχεις; Δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα. Έβαλες κάποιο από τα patch που έγραψα παραπάνω (gestures, shake, ...);

 

Μερικές προσθήκες ακόμη

  • Αλλαγή στη status bar με αυτή από 7.3.1 (είναι χωρίς το widget της μουσικής και κινέζικα - όπως αυτή που είχα αλλάξει για την 7.1.3 [δείτε την εικόνα εδώ])
  • Προσθήκη Control CPU και CPU Statistics στο μενού Ρυθμίσεις - Πρόσθετες ρυθμίσεις - Επιλογές για προγραμματιστές - CPU Control/CPU Stats
    Στο CPU Stats μπορείτε να δείτε πώς συμπεριφέρεται το κινητό σας για όλες τις καταστάσεις λειτουργίας της CPU (τσεκάρετε εδώ το χρόνο του Deep Sleep που ΔΕΝ πρέπει να είναι μηδενικός)
    Στο CPU Control μπορείτε να δείτε και να ορίσετε στα πόσα GHz θα δουλεύει η CPU. Πολύ χρήσιμο για υπερχρονισμένους kernels (πάνω από το εργοστασικαό 1.7 GHz), αλλά επίσης και για να κάνετε περισσότερη οικονομία στη μπαταρία (χωρίς υπερχρονισμό).

Download link

 

Επίσης για τα παιδιά που έχουν MiUI. Όλα λειτουργούν κανονικά (έστω με τα μικροπροβλήματα παραπάνω);

 

 

Κάποιος φίλος παλιότερα είχε ρωτήσει για το P70t 2/16 GB.

Εδώ υπάρχει VIBEUI 3.0 - Android 5.1 - x64, απροβλημάτιστη (όπως λένε)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα το τελευταίο fix, η πιο απλή μπάρα με βολεύει καλύτερα και τα στατιστικά ενδιαφέροντα:

- 1690MHz 40%

...

- 1170MHz 23%

...

Deep Sleep 3%

 

στα 22 λεπτά που κάνω "ιστορίες", φαντάζομαι αργότερα θα αλλάξουν τα ποσοστά.

Κατά τα λοιπά, αν εξαιρέσουμε την μαύρη οθόνη που καμιά φορά δυσκολεύει λίγο τον τερματισμό της κλήσης - πρέπει να πατήσεις το κουμπί power για να ζωντανέψει και μετά να το κλείσεις - η συσκευή είναι άψογη. Σκεπτόμουν τώρα που έπεσε η τιμή, να αναβαθμιστώ σε δίκαρτο LG G4 λόγω κάμερας, αλλά με τα ζόρια που τραβάνε τα παλικάρια (βλ. το σχετικό νήμα) αποφάσισα να μείνω για αρκετό καιρό με το "νέο" κινητό που μας χάρισε ο UserXP.

 

Για άλλη μια φορά ευχαριστούμε αγαπητέ φίλε! :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όσες ώρες/λεπτά είναι η οθόνη του κινητού κλειστή, αυτή τη τιμή πρέπει να βλέπετε στο Deep Sleep. Αν υπάρχουν σημαντικές διαφορές, τότε κάτι δεν αφήνει το κινητό να "πέσει" σε "βαθύ ύπνο", πράγμα που είναι πολύ-πολύ κακό για την μπαταρία.

 

@fufutos όταν λες:

"μαύρη οθόνη που καμιά φορά δυσκολεύει λίγο τον τερματισμό της κλήσης - πρέπει να πατήσεις το κουμπί power για να ζωντανέψει και μετά να το κλείσεις - η συσκευή είναι άψογη"

εννοείς ότι σου "βγαίνει" το bug κατά την κλήση; Και μετά λειτουργεί το (ας το πούμε) fix και μπορεί να πραγματοποιηθεί η κλήση;

Αν ναι, πόσο συχνά σου τυχαίνει; Με reboot επανέρχεται;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι bug, εννοώ ότι δεν έχω συνηθίσει την ρύθμιση που σβήνει η οθόνη όταν απαντάς και μετά πρέπει να πατήσεις το power για να επανέλθει και να τερματίσεις την κλήση.

 

Το deep sleep ήρθε στα ίσια του, 96%...

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, τώρα κατάλαβα. Άρα το bug με το InCallUI δεν το έχεις συναντήσει. Ωραία.

Πάντως γι' αυτό που λες τσέκαρε

Ρυθμίσεις κλήσεων - Ρυθμίσεις εισερχόμενων κλήσεων - Αισθητήρας εγγύτητας

Link to comment
Share on other sites

MIUI 7 Android 5.0 - x64 (v6.5.12 beta) Ελληνική ROM -- Lenovo P70-A

Download Link για MIUI 7 Android 5.0 - x64 (v6.5.12) Ελληνική ROM.

Πολλά ευχαριστώ στον Easyloy

Source: MultiROM

 

 

Οδηγίες εγκατάστασης

Δείτε εδώ

 

Σχόλια

  • Είναι η πρώτη μου προσπάθεια να κάνω port μία ROM... [be nice]
  • Όσο την δοκίμασα είναι σταθερή και λειτουργική.
  • Έχω "ξεχάσει" να μεταφράσω κάποια κομμάτια εδώ κι εκεί (από την βιασύνη μου να "ανεβάσω"), οπότε μπορεί να δείτε και κάποια αγγλικά (είναι πολύ-πολύ λίγα).
  • Δεν έχω προσθέσει κανένα patch. [Αργότερα...]
  • Είναι ότι τελευταίο κυκλοφορεί από MiUI.

Link to comment
Share on other sites

Νικ πες και σε μας τους αδαείς, τι διαφορές έχει από την near perfect 7.2.2 που μας έχεις φτιάξει?
Link to comment
Share on other sites

Διαφορές stable versions από beta versions.

  • Η πρώτη διαφορά είναι είναι ότι "παίρνεις" τελευταία έκδοση με τις όποιες ενημερώσεις ασφαλείας για το android (κάτι παρόμοιο με τα security updates των windows).
    Δείτε στο Ρυθμίσεις - "Σχετικά με το τηλέφωνο" - "Επίπεδο ενημ. έκδοσης κώδικα ασφαλείας Android"
  • Change logs από έκδοση σε έκδοση δείτε εδώ (αγγλικά) - [αν βρω κάποιο πιο συγκεντρωτικό Link θα ποστάρω - κάπου είχα δει ένα]
  • Έχεις την τελευταία λέξη του λειτουργικού

 

 

Ωραίο το "near perfect"!

 

EDIT

Change logs για τις εκδόσεις developer (beta) για το MiUI μπορείτε να βρείτε εδώ, βρίσκοντας τα topic που ξεκινούν με [GTV-6.?.? (περίπου στη μέση του κάθε πρώτου post).

Σε σχέση με την τελευταία "δικιά" μας ROM 7.2.2 οι αλλαγές ξεκινούν από την έκδοση 6.3.17 beta και μετά (αν κρίνω από τις ημερομηνίες).

Edited by UserXP
Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω - αν καταλαβαίνω καλά - έχουνε θέμα με την μπαταρία αρκετοί, βέβαια μιλάνε για συσκευές xiaomi...
Link to comment
Share on other sites

@fufutos

Εννοείς στο xiaomi-miui.gr; Κάτι έχει ακουστεί και στο ρώσικο, αλλά όπως έχω (νομίζω) πει και παραπάνω, μετά από αλλαγή ROM είναι πολύ πιθανό να δούμε "προβλήματα" στη μπαταρία. Κανονικά χρειάζονται 2-3 πλήρης φορτίσεις για να μπορέσεις να αξιολογήσεις την κατανάλωση μπαταρίας.

Κι εγώ δεν έχω δει τίποτε σημαντικό στη μπαταρία (με 6.5.12).

 

 

[Έχω "ετοιμάσει" όλα τα σχετικά patch για την έκδοση 6.5.12 beta αλλά δεν "βλέπω" και πολύ προθυμία.

Λογικό μια που δεν προσφέρει και τόσα πολλά καινούργια πράγματα, σε σχέση με την 7.2.2.

Αφήστε που τώρα δοκιμάζω 6.5.19. Αυτή έχει ένα καινούργιο feature (από το MiUI 8) που είναι καλούτσικο]

 

Με την ευκαιρία να πω, επειδή εμένα (προφανώς) μου αρέσει, να αλλάζω ROMs και να βάζω ότι τελευταίο, το MiUI προσφέρει και local backup (στη κάρτα SD) των εφαρμογών μας, οπότε μου "παίρνει" κανένα 15' να επαναφέρω το κινητό "σχεδόν" όπως ήταν με σεταρισμένες τις εφαρμογές μου.

[Χρωστάω κι ένα check για τα SMS - με την πρώτη ευκαιρία θα το "δω"]

Link to comment
Share on other sites

Το local backup περιέχει και τα δεδομένα των εφαρμογών? Ρωτάω γιατί αυτό είναι το βασικό ζόρι μου (βλέπε gps κ.λ.π.).
Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρει (σε μένα τουλάχιστον) το 95+% των εφαρμογών μαζί με τα δεδομένα τους.

Νομίζω ότι δεν επαναφέρει μόνο τα obb αρχεία που υπάρχουν στο φάκελο Android της κάρτας SD.

Σε κάθε περίπτωση, μια δοκιμή δεν βλάπτει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μόλις παρείγγειλα το Lenovo P70 από το site e-lenovo.gr. (http://www.e-lenovo.gr/p.Lenovo-Smartphone-P70-4G-LTE-5-IPS-16GB-13MP-4000mAh-OctaCore-DualSim-BackCover-ScreenFilm.1163482.html).

Δεν ξέρω ποιά έκδοση θα έχει. Να προχωρήσω σε update ή όχι; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η σελιδα που το παρηγγειλες γραφει οτι θα εχει 4.4....αρα παραμενεις εκει....δεν εχεις διαβασει τα προηγουμενα σχολια?
Link to comment
Share on other sites

Η σελιδα που το παρηγγειλες γραφει οτι θα εχει 4.4....αρα παραμενεις εκει....δεν εχεις διαβασει τα προηγουμενα σχολια?

Τα διάβασα φίλε και μπερδεύτηκα.......

Link to comment
Share on other sites

Το τι γράφει η σελίδα και το τι θα έχει είναι υπό αίρεση... Όταν το ανοίξεις, αν σε ρωτήσει για αναβάθμιση πες όχι και μετά μπες στις ρυθμίσεις να δεις την έκδοση. Αν πράγματι έχει 4.4 έχεις δυο επιλογές: μένεις όπως είσαι και ξεμπερδεύεις, ή αν έχεις εμπειρία με root κ.λ.π. διαβάζεις κάποιες σελίδες πριν και αλλάζεις τελείως rom. Προσωπικά χρησιμοποιώ την miui 7.2.2 και είμαι μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...