Jump to content

Meizu M1 Note


venividivici
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν μπορεις να περασεις την "Ι" αν εισαι με Α ή U

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να προσθέσω οτι αν εισαι root υποστηρίζει exposed και σε συνδιασμο με το flyme tools μπορουμε να παραμετροποιησουμε ακομα περισσότερο τη flyme.

Μπλοκαρισμα των διαφημίσεων πως γινεται;

Εγκαθιστώντας το ADAWAY ή ADFREE.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια εχει βρει καποιος επιλογη να κλεινει μονο του το wifi μετα απο λιγο για εξοικονομηση μπαταριας, οπως εχει στα αλλα android;
Link to comment
Share on other sites

Είναι δεκάδες οι λόγοι.

Θα σταθώ σε 2,3 μόνο:

- μπλοκάρισμα όλων των διαφημίσεων

- backup όλων των δεδομένων μέσω Titanium backup

- προσθήκη δυνατοτήτων και παραμετροποίηση όπως το παράδειγμα πιο πάνω, ότι μπόρεσα και πέρασα άλλον dialer κλπ

 

φιλε junglist, τώρα σε περίπτωση που βγει καινούρια ρομ απ'την meizu, δε θα μπορείς να την πάρεις μέσω ΟΤΑ, σωστά;; Γνωρίζεις αν είναι ευκολη η διαδικασία unroot (ωστε να μπορεις να παρεις το update οταν αυτο βγει)? Είναι πολύ σημαντικό το root για μένα, μόνο και μόνο για greenify και titanium αξίζει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει βρει καποιος επιλογη να κλεινει μονο του το wifi μετα απο λιγο για εξοικονομηση μπαταριας, οπως εχει στα αλλα android;

 

λογικα ειναι στο wifi->more->advanced

 

φιλε junglist, τώρα σε περίπτωση που βγει καινούρια ρομ απ'την meizu, δε θα μπορείς να την πάρεις μέσω ΟΤΑ, σωστά;; Γνωρίζεις αν είναι ευκολη η διαδικασία unroot (ωστε να μπορεις να παρεις το update οταν αυτο βγει)? Είναι πολύ σημαντικό το root για μένα, μόνο και μόνο για greenify και titanium αξίζει...

 

τις παιρνεις απλα πρεπει να κατεβαζεις ολοκληρη τη ρομ 700+mb αντι μονο τα 50-80 του update και οταν ανοιξει να ανοιξεις παλι το ρουτ στις ρυθμίσεις. Παλι ΟΤΑ αν θες κατεβαινει με το update της meizu απο το server της κατευθειαν το μονο που αλαζει ειναι το μεγεθος του αρχειου.

Edited by sam28
Link to comment
Share on other sites

Καμία ιδέα για τα sms υπάρχει; Τις πιο πολλές φορές δεν δέχεται. Είναι με τη u πάροχος cosmote whatsup. Έχουν δοκιμαστεί η στοκ εφαρμογή καθώς και hangouts, messenger, gosms.
Link to comment
Share on other sites

Και κατι κουφο, εκλεισα το κινητο εχθες στο 24% η μπαταρια και ανοιξα σημερα και ηταν στο 3%.!!!πως γινεται αυτο;

Εμενα οταν φτανει στο 10% η μπαταρια μετα απο κατι δευτερολεπτα κλεινει. Μαλλον αναμονη να σεταριστει λιγο η μπαταρια

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καμία ιδέα για τα sms υπάρχει; Τις πιο πολλές φορές δεν δέχεται. Είναι με τη u πάροχος cosmote whatsup. Έχουν δοκιμαστεί η στοκ εφαρμογή καθώς και hangouts, messenger, gosms.

Και γω whatsup εχω και δεχεται μνμ κανονικα. Εχω βεβαια την Α

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα με την μπαταρία υπάρχει και σε μένα. Μετά το 10% πέφτει σχεδόν κατευθείαν στο 0.Αλλα γενικά η μπαταρία του πέφτει κατακόρυφα με ελαφριά χρήση... Πέρασα και την Α αλλά πάλι τα ίδια. Μήπως να το κάνω root;
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα με την μπαταρία υπάρχει και σε μένα. Μετά το 10% πέφτει σχεδόν κατευθείαν στο 0.Αλλα γενικά η μπαταρία του πέφτει κατακόρυφα με ελαφριά χρήση... Πέρασα και την Α αλλά πάλι τα ίδια. Μήπως να το κάνω root;

Δεν θα κερδισεις κάτι από το root στην εξοικονόμηση μπαταρίας.

Μόνο να δεις από προγράμματα τι την τρώει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κερδισεις κάτι από το root στην εξοικονόμηση μπαταρίας.

Μόνο να δεις από προγράμματα τι την τρώει.

Άντε και το γνωστό (και αμφισβητήσιμης χρησιμότητας) "battery calibration", είτε με εφαρμογούλα,

είτε σβήνοντας απλώς με έναν file manager το /data/system/batterystats.bin.

 

Α, και τώρα που το σκέφτομαι... Χωρίς root έχεις τη δυνατότητα στο FlyMe να ορίσεις πότε (ή και αν) θα ξεκινάνε εφαρμογές συστήματος; (για τις εφαρμογές του χρήστη, κάτι θα 'χει, φαντάζομαι...)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την μπαταρία δεν έχω κανένα πρόβλημα. Έτσι έχω τις εφαρμογές που θέλω να μένουν ανοιχτές [ATTACH]59076[/ATTACH][ATTACH]59078[/ATTACH][ATTACH]59079[/ATTACH]
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Άντε και το γνωστό (και αμφισβητήσιμης χρησιμότητας) "battery calibration", είτε με εφαρμογούλα,

είτε σβήνοντας απλώς με έναν file manager το /data/system/batterystats.bin.

 

Α, και τώρα που το σκέφτομαι... Χωρίς root έχεις τη δυνατότητα στο FlyMe να ορίσεις πότε (ή και αν) θα ξεκινάνε εφαρμογές συστήματος; (για τις εφαρμογές του χρήστη, κάτι θα 'χει, φαντάζομαι...)

Σαφώς και δεν αναφέρομαι σε calibration (που θεωρώ δεν προσφέρει τίποτα) .

 

Αναφέρομαι σε εφαρμογές όπως betterbatterystats ή wakelock detector, που βγάζουν όλες τις απαραίτητες πληροφορίες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν 2 εφαρμογες με rooted κινητο που οντως βοηθουν στην αυτονομια. Πρωτη και κλασικη το Greenify και δευτερη η εφαρμογη One Power Guard που μειωνει αισθητα (τουλαχιστον στη συσκευη που χρησιμοποιω τωρα) την καταναλωση στο stand by και οχι μονο.
Link to comment
Share on other sites

Έχω παραλάβει και εγώ από vickmall 1η Απριλίου την έκδοση με 32gb αλλά δεν έχω καθόλου data ούτε 2g, oute 3g oute 4g.

Μόλις ήρθε το κινητό του πέρασα την Α και έχω περάσει αρκετές φορές και την U και την Α αλλά δεν διορθώνεται το πρόβλημα καμιά ιδέα?

Δυστυχώς δεν συγκράτησα την έκδοση που είχε το κινητό όταν ήρθε . Λέτε να ήταν η κινέζικη έκδοση αν κάνω επαναφορά θα γυρίσει στην έκδοση που ήρθε?

Έχω μια sim για την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραλάβει και εγώ από vickmall 1η Απριλίου την έκδοση με 32gb αλλά δεν έχω καθόλου data ούτε 2g, oute 3g oute 4g.

Μόλις ήρθε το κινητό του πέρασα την Α και έχω περάσει αρκετές φορές και την U και την Α αλλά δεν διορθώνεται το πρόβλημα καμιά ιδέα?

Δυστυχώς δεν συγκράτησα την έκδοση που είχε το κινητό όταν ήρθε . Λέτε να ήταν η κινέζικη έκδοση αν κάνω επαναφορά θα γυρίσει στην έκδοση που ήρθε?

Έχω μια sim για την ώρα.

 

μην κάνεις εκκαθάριση δεδομένων στην εναλλαγή των ROM.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Έχω παραλάβει και εγώ από vickmall 1η Απριλίου την έκδοση με 32gb αλλά δεν έχω καθόλου data ούτε 2g, oute 3g oute 4g.

Μόλις ήρθε το κινητό του πέρασα την Α και έχω περάσει αρκετές φορές και την U και την Α αλλά δεν διορθώνεται το πρόβλημα καμιά ιδέα?

Δυστυχώς δεν συγκράτησα την έκδοση που είχε το κινητό όταν ήρθε . Λέτε να ήταν η κινέζικη έκδοση αν κάνω επαναφορά θα γυρίσει στην έκδοση που ήρθε?

Έχω μια sim για την ώρα.

Πέρασες χερατα τα apn settings του παρόχου σου;

Αλλιώς πώς περιμένεις να δουλέψει το 3G;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πέρασες χερατα τα apn settings του παρόχου σου;

Αλλιώς πώς περιμένεις να δουλέψει το 3G;

 

 

 

εγω δεν τα περασα στο χερι.... δουλεψε by default, αλλα ειναι μια πιθανοτητα που θα πρεπει να ελεγχθει.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν τα περασα στο χερι.... δουλεψε by default, αλλα ειναι μια πιθανοτητα που θα πρεπει να ελεγχθει.

Σε μένα ήθελε πάντως.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα με την μπαταρία υπάρχει και σε μένα. Μετά το 10% πέφτει σχεδόν κατευθείαν στο 0.Αλλα γενικά η μπαταρία του πέφτει κατακόρυφα με ελαφριά χρήση... Πέρασα και την Α αλλά πάλι τα ίδια. Μήπως να το κάνω root;

Αμα εξαιρεσεις αυτο το 10% εμενα η μπαταρια μου κραταει αξιοπρεπεστατα με ολα ανοιχτα και wifi και δυο καρτες ενεργες αμα εχεις την αθλια εφαρμογη facebook δοκιμασε να την βγαλεις γιατι τρωει παρα πολυ μπαταρία

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω παραλάβει και εγώ από vickmall 1η Απριλίου την έκδοση με 32gb αλλά δεν έχω καθόλου data ούτε 2g, oute 3g oute 4g.

Μόλις ήρθε το κινητό του πέρασα την Α και έχω περάσει αρκετές φορές και την U και την Α αλλά δεν διορθώνεται το πρόβλημα καμιά ιδέα?

Δυστυχώς δεν συγκράτησα την έκδοση που είχε το κινητό όταν ήρθε . Λέτε να ήταν η κινέζικη έκδοση αν κάνω επαναφορά θα γυρίσει στην έκδοση που ήρθε?

Έχω μια sim για την ώρα.

Στα ποσα λεφτα το πηρες; η κινεζικη εχει μεγαλη διαφορα τιμης απο την fdd.το vickmall δεν νομιζω να σου εστειλε κινεζικη αν πηρες fdd ειναι καλο μαγαζι σε σχεση με τον ανταγωνισμο(εκτος αν εγινε καταλαθος). Και εμενα που εβαλα καρτα ιντερνετ voda δεν συνδεοταν στην αρχη αλλα τουλαχιστων μου εδειχνε 3g. Οποτε πηγα στη voda και μου το ρυθμησαν. Τελικα

Στο apn αντι vf internet ηθελε να βαλω το vf internet corporate.

Link to comment
Share on other sites

[quote

Στο apn αντι vf internet ηθελε να βαλω το vf internet corporate.

 

ναι αυτο ηταν τελικά και ήθελε να κάνεις check και στο κουτάκι δίπλα στο vf internet corporate

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω κάνει όλα τα βήματα, αλλά στο τέλος με το συγχρονισμό μου λέει ότι οι servers της Google είναι απασχολημένοι και να δοκιμάσω αργότερα.

Δεν γίνεται τίποτα έχω δοκιμάσει πολλές φορές.

Επίσης πριν από την διαδικασία , είχα προσθέσει τον λογαριασμό μου στο gmail για να συνδεθώ και έχει συγχρονίσει όλα τα υπολοιπα (όπως τους σελιδοδείκτες στο Chrome) αλλά στις επαφές τίποτα.

 

Έχει κάποιος κάποια πρόταση ή ιδέα?????

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω κάνει όλα τα βήματα, αλλά στο τέλος με το συγχρονισμό μου λέει ότι οι servers της Google είναι απασχολημένοι και να δοκιμάσω αργότερα.

Δεν γίνεται τίποτα έχω δοκιμάσει πολλές φορές.

Επίσης πριν από την διαδικασία , είχα προσθέσει τον λογαριασμό μου στο gmail για να συνδεθώ και έχει συγχρονίσει όλα τα υπολοιπα (όπως τους σελιδοδείκτες στο Chrome) αλλά στις επαφές τίποτα.

 

Έχει κάποιος κάποια πρόταση ή ιδέα?????

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Φιλικά

Καταρχήν κάνε μια επανεκκίνηση. Μετά δοκίμασε να ξετικαρεις τον συγχρονισμό επαφών και να το τικαρεις πάλι. Αν δεν πιάσει reinstall τα Google services.

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει πολλές φόρες με τικάρισμα και εγκατάσταση play apps.

Ενώ όλα δουλευούν καλά πχ ημερολογιο, play store το μονο που δεν κάνει είναι συγχρονισμός επαφών.

Καποια άλλη πρόταση????

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει πολλές φόρες με τικάρισμα και εγκατάσταση play apps.

Ενώ όλα δουλευούν καλά πχ ημερολογιο, play store το μονο που δεν κάνει είναι συγχρονισμός επαφών.

Καποια άλλη πρόταση????

Η μαμά εφαρμογή contacts τρώει το πρόβλημα;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...