Jump to content

Meizu M1 Note


venividivici
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στην ομαδα meizu!!Επειδη ενδιαφερομαι και γω για την αγορα του και ειμαι ασχετος για αγορες απο κινα για να μην κανω κανενα λαθος μπορει καποιος να μου πει τα βηματα που πρεπει να κανω;;site βλεπω το vickmall αλλα τι πρεπει να τους πω για να ερθει ελλαδα;;

 

κανενας;;;

Link to comment
Share on other sites

κανενας;;;

 

Δεν πρέπει να τους πεις κάτι ιδιαίτερο, ξέρουν αυτοί! Προχώρα την παραγγελία, διάλεξε singapore post και πλήρωσε κατά προτίμηση με paypal. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

 

(άντε αν θέλεις πες τους ότι χρειάζεσαι eu αντάπτορα, αν και το ξέρουν :) )

..κάτι μαγικό!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα στην ομαδα meizu!!Επειδη ενδιαφερομαι και γω για την αγορα του και ειμαι ασχετος για αγορες απο κινα για να μην κανω κανενα λαθος μπορει καποιος να μου πει τα βηματα που πρεπει να κανω;;site βλεπω το vickmall αλλα τι πρεπει να τους πω για να ερθει ελλαδα;;

 

Δες εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Οπως θα δείτε και στην φωτογραφία στο κουτί αναφέρει ότι το τηλέφωνο υποστηρίζει FDD-LTE και το ίδιο μας επιβεβαιώνουν και οι resellers.Διαβάζοντας όμως ένα κείμενο του Andi από το GizChina αναφέρει τα εξής:

 

"Current versions of the phone do not have FDD LTE even in China it hasn't launched yet.The listing on the Meizu site is for future ref. That box is odd. The Chinese does say China Unicom, but under it says TD-LTE which is China Mobile (the sticker on the right). I'll double check but I thought it hadn't gone on sale yet"

 

Αν ισχύει το παραπάνω καταλαβαίνετε τι μπορεί να σημαίνει για μας που το παραγγείλαμε.

Link to comment
Share on other sites

Local Date and Time Week Local places of transhipment Transshipment records

RF317498631SG

2015-02-16 06:27:22

GRATH

Despatched to ATC

2015-02-14 09:17:13

SINGAPORE

到港 rrive at Airport

2015-02-14 09:13:35

HONGKONG

离港 Depart from Airport

2015-02-14 09:08:27

HONGKONG

出货 Depart from facility

2015-02-13 18:25:17

 

Received from Customer

2015-02-14 09:05:23

HONGKONG\

到达 Arrive at facility

2015-02-14 09:06:58

HONGKONG

到达 Arrive at facility

2015-02-13 09:56:00

 

Shipment ready

2015-02-12 23:25:00

Lan Guang,Shenzhen,China

货物到达作业中心 Shipment arrived at facility

2015-02-12 23:25:00

Lan Guang,Shenzhen,China

操作完成 Shipment operation completed

2015-02-11 14:11:28

 

货物电子信息已经收到 Shipment information received

 

 

παιδιά εμένα έφτασε Αθήνα?

Link to comment
Share on other sites

αν το διαβάζω σωστά, νομίζω πως ναι... πρεπει να έφτασε. Καλυτερα θα ηταν να εβαζες παντως screenshot.

 

update: εβαλα τον κωδικό σου στο τρακινγκ. ΟΧΙ! Δεν εφτασε. Ξεκινησε η ξεκινα με την επομενη πτήση για τα μέρη μας.

 

@Gkako: σημαίνει οτι αν δεν παίζει FDD LTE, θα το στείλουμε πίσω πακέτο

Edited by Alphaleader
Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Οπως θα δείτε και στην φωτογραφία στο κουτί αναφέρει ότι το τηλέφωνο υποστηρίζει FDD-LTE και το ίδιο μας επιβεβαιώνουν και οι resellers.Διαβάζοντας όμως ένα κείμενο του Andi από το GizChina αναφέρει τα εξής:

 

"Current versions of the phone do not have FDD LTE even in China it hasn't launched yet.The listing on the Meizu site is for future ref. That box is odd. The Chinese does say China Unicom, but under it says TD-LTE which is China Mobile (the sticker on the right). I'll double check but I thought it hadn't gone on sale yet"

 

Αν ισχύει το παραπάνω καταλαβαίνετε τι μπορεί να σημαίνει για μας που το παραγγείλαμε.

 

Δες τι μου ειπε η meizu http://prntscr.com/65tjad

Στις προηγουμενες σελιδες που το παρελαβε καποιος ειπε οτι δουλευει το 3g οποτε λογικα και το 4g..

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 11 μέρες είναι Γερμανία!Αύριο μου το στέλνουν. Πιστεύω Σάββατο η Δευτέρα να το έχω στα χέρια μου!
Link to comment
Share on other sites

Φιλέ iliaszr απο που το εχεις παραγγείλει και ποτέ; Εγώ απο Vickmall 30/1 έχει φύγει απο Singapore 2/2 και ακόμα άφαντο... Απ'οτι έχω διαβάσει το τελευταιο διάστημα το SG post έχει καθυστερήσεις, παιζει κάτι τέτοιο;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πραγματικά έχω αρχίσει και ανησυχώ για τα δίκτυα 4g,3g. Αν κρίνω από την απάντηση που έδωσε η Meizu στο συμφορουμίτη δεν έχει βγει καν international μοντέλο. Έχει χαλάσει και η προηγούμενη συσκευή μου και δεν έχω περιθώρια να το στείλω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

Απο efox το παρηγγειλα 5/2 με dhl ομως...

Αν είναι με dhl είναι λογικό να σου έρχεται αύριο, ενημέρωσέ μας αν πέρασε τελωνείο και αν χρεώθηκες φόρους

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να μην σας μπερδευω το κινητο το παρηγγειλα μεσω Γερμανιας για να μην εχω θεματα με το τελωνειο και για να ερθει πιο γρηγορα.Εμενα τωρα θα μου το στειλουν με courier Ελλαδα.Οποτε δεν μπορω να σας πω κατι παραπανω για φορους και τελωνειο.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πραγματικά έχω αρχίσει και ανησυχώ για τα δίκτυα 4g,3g. Αν κρίνω από την απάντηση που έδωσε η Meizu στο συμφορουμίτη δεν έχει βγει καν international μοντέλο. Έχει χαλάσει και η προηγούμενη συσκευή μου και δεν έχω περιθώρια να το στείλω πίσω.

Η international εκδοση πράγματι δεν έχει βγει και παντα έρχεται τελευταία και είναι αυτή η εκδοση που φοράει την "I" εκδοση του flyme. Εμείς έτσι και αλλιως δεν έχουμε παραγγείλει την international αλλά το κινεζικό του υποστηριζει FDD LTE δίκτυα και φοράει την "Α" εκδοση του flyme. Επίσης δεν συμφέρει τα κινεζομαγαζα να πουλήσουν κάτι που δε θα παίζει Ελλάδα... Δε μπορώ να πιστέψω ότι έχουν κάνει τέτοια μπαρούφα στο vickmall γιατί θα είναι μεγάλο φάουλ.

Για όσους ενδιαφέρονται εδώ θα βρούν και το τελευταίο update της Flyme OS 4.2.0.3A που κυκλοφόρησε προχθές

http://www.flyme.cn/firmwarelist.jsp?modelId=27&type=1

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Η international εκδοση πράγματι δεν έχει βγει και παντα έρχεται τελευταία και είναι αυτή η εκδοση που φοράει την "I" εκδοση του flyme. Εμείς έτσι και αλλιως δεν έχουμε παραγγείλει την international αλλά το κινεζικό του υποστηριζει FDD LTE δίκτυα και φοράει την "Α" εκδοση του flyme. Επίσης δεν συμφέρει τα κινεζομαγαζα να πουλήσουν κάτι που δε θα παίζει Ελλάδα... Δε μπορώ να πιστέψω ότι έχουν κάνει τέτοια μπαρούφα στο vickmall γιατί θα είναι μεγάλο φάουλ.

Για όσους ενδιαφέρονται εδώ θα βρούν και το τελευταίο update της Flyme OS 4.2.0.3A που κυκλοφόρησε προχθές

http://www.flyme.cn/firmwarelist.jsp?modelId=27&type=1

 

Δηλαδή μπαίνεις απλά από το κινητό και το κατεβάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις το αρχείο στον υπολογιστή απο την διεύθυνση που έγραψα πιο πανω και ακολουθείς τις οδηγίες που θα διαβάσεις εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5699553#post5699553

Ο οδηγός είναι για το MX αλλά δεν αλλάζει η διαδικασία του update, απλα μη κατεβάσεις τη rom απο τις διευθύνσεις που λέει εκεί, γιατί δεν είναι για το note!

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

κοιτα το κινητο εχει κανονικα ελληνικα και δεν χρειαζεται να περασεις κατι.σου το λεω γιατι εχω το κινητο μια εβδομαδα.μεσα σε αυτη την εβδομαδα ηρθε αυτο το updade που το κανεις μεσα απο το κινητο
Link to comment
Share on other sites

κοιτα το κινητο εχει κανονικα ελληνικα και δεν χρειαζεται να περασεις κατι.σου το λεω γιατι εχω το κινητο μια εβδομαδα.μεσα σε αυτη την εβδομαδα ηρθε αυτο το updade που το κανεις μεσα απο το κινητο

 

Πες μας και καμιά πρώτη εντύπωση :)

..κάτι μαγικό!
Link to comment
Share on other sites

γιατι αυτοι που το εχουν, πολυ απλα δεν μας επιβεβαιώνετε αν οντως λειτουργει κανονικα το 4G?

 

Νομίζω μόνο σ'έναν έχει έρθει και είναι το παλλικάρι από πάνω που έγραψε ότι το έχει, ο οποίος και είχε πει ότι λειτουργεί κανονικά το 3G. Και είχα υποθέσει εγώ, ότι αφού λειτουργεί το 3G, δεν υπάρχει περίπτωση να μην δεν λειτουργεί το 4G. Και γενικά η Meizu απ'ότι κατάλαβα (μάλλον επειδή πλέον στοχεύει και πολύ στις αγορές πέραν Κίνας) δεν μπήκε στον κόπο να βγάλει 2 εκδόσεις, μια για Κίνα και μια για Ευρώπη ή όπου αλλού δουλεύουν στις ίδιες συχνότητες με τα εδώ δίκτυα, αλλά μία που τα υποστηρίζει όλα. Και απλά αλλάζει τη rom για τα εκτός Κίνας.

 

Εγώ για τη ρομ ήθελα να ρωτήσω, αν κατάλαβα καλά η I(nternational) έχει εκτός απ'τις γλώσσες, τα google services και απεγκατεστημενο κάθε τι "κινέζικο". Πρακτικά ότι μπορείς να κάνεις μέσα σε λίγα λεπτά και στην Α. Έχουν κι άλλες διαφορές; Και επίσης αν και η U έχει όλες τις γλώσσες, τι διαφορά έχει η U με την Α. Σκέτο μπέρδεμα μου φαίνονται όλα αυτά μετά από iOs. :p

www.brightsideofficial.com
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η "U" εκδοση εχει βγει για ενα κινεζικό πάροχο κινητής τηλεφωνίας (νομιζω unicom λέγεται εξού και U) και έχει μέσα καποιες επιπλέον κινέζικες εφαρμογές.

Η μονη διάφορα που έχει η "Α" με την "U" είναι οτι δεν έχει αυτές τις έξτρα εφαρμογές. Και οι δυο έχουν Ελληνικά. Όσοι έχουν την U μπορούν να εγκαταστήσουν την A και αντίστροφα, αλλά ποτε δε θα μπορέσουν να βάλουν τη "Ι" όταν κυκλοφορήσει με το καλό (έχει άλλο bootloader).

Εδώ θα βρειτει την "Α" όσοι ενδιαφέρεστε http://www.flyme.cn/firmwarelist.jsp?modelId=27&type=1

Η "Ι" είναι η international εκδοση του κινητού που απλα είναι απαλλαγμένη απο κάθε κινεζική εφαρμογή και έχει προεγκατεστημένο Google Play Service. Τέλος οι αναβαθμίσεις της "I" βγαίνουν πάντα τελευταίες και καθυστερημένες.

Αυτά είναι γενικές πληροφορίες που ισχύουν για όλα τα meizu.

Επίσης απ'οσο έχω διαβάσει κάποιοι έχουν αναφέρει οτι καλύτερα είναι να Κατεβάζεις την rom να την περνάς στο κινητό και εν συνεχεία να κανεις την εγκατάσταση απλα επειδή παλιότερα ειχε παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα, αλλιως την κανεις και κατευθείαν απο το κινητό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να rootαρουμε τη συσκευή θα πρέπει να ανοίξουμε ενα λογαριασμό στη meizu, κάνουμε login απο τη συσκευή μας με το account που φτιαξαμε και μετα η διαδικασία του root γίνεται μέσα από το κινητό πολύ απλά καθώς η επιλογή root εμφανίζεται στα settings. Βέβαια αν κανείς root χάνεις εγγύηση.

Όσοι ενδιαφερονται να ανοίξουν λογαριασμό μπορούν να το κάνουν από εδώ πάντα με την βοήθεια του google translate...

https://member.meizu.com/register?service=app&appuri=http://app.meizu.com/login&useruri=http%3A%2F%2Fapp.meizu.com%2F

Ζητάει αριθμό τηλεφώνου αλλά υπάρχει επιλογή και για εγγραφή χωρίς αριθμό με Account Name Registration

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...