Jump to content

Meizu M1 Note


venividivici
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ δεν έκανα root και δεν απεγκατέστησα καμία εφαρμογή. Απλά τις έβαλα όλες σε ένα φάκελο και δεν με ενοχλούν. Εξάλλου ο χώρος που καταλαμβάνουν είναι πολύ λίγος.

 

απλά μερικές τρέχουν στο παρασκήνιο και ισως και να τρωνε λιγη ραμ/μπαταρια...

 

 

ΥΓ: Παιδια τελικα τη θηκη που ανεφερα και πανω λεω να την ανταλλάξω με τίποτα αλλο αν κανεις ενδιαφέρεται..Ας πουμε μια ποιοτική θήκη πλατης (δε με βολεύει τελικα η θηκη τύπου ατζέντα) ή κανενα άλλο αξεουάρ όπως ακουστικά (ασχησιμοποιητα :P)

Edited by aggeloszog
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ δεν έκανα root και δεν απεγκατέστησα καμία εφαρμογή. Απλά τις έβαλα όλες σε ένα φάκελο και δεν με ενοχλούν. Εξάλλου ο χώρος που καταλαμβάνουν είναι πολύ λίγος.

Το ότι τις έβαλες σε έναν φάκελο, δεν σημαίνει ότι δεν τρέχουν από πίσω, τρώγοντας μπαταρία και μνήμη.

 

Η σωστή λύση ξέρεις ποια είναι. Τα υπόλοιπα είναι ημίμετρα.

Αυτό που έκανες λέγεται και στρουθοκαμηλισμός.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

απλά μερικές τρέχουν στο παρασκήνιο και ισως και να τρωνε λιγη ραμ/μπαταρια...

 

 

ΥΓ: Παιδια τελικα τη θηκη που ανεφερα και πανω λεω να την ανταλλάξω με τίποτα αλλο αν κανεις ενδιαφέρεται..Ας πουμε μια ποιοτική θήκη πλατης (δε με βολεύει τελικα η θηκη τύπου ατζέντα) ή κανενα άλλο αξεουάρ όπως ακουστικά (ασχησιμοποιητα :P)

 

Για μένα χτύπα αυτήν εδώ στό χρώμα που νομίζεις οτι ταιριάζει http://www.vickmall.com/original-high-quality-nillkin-ultra-frosted-hard-case-for-meizu-m1-note.html

και ενα tempered glass για την οθόνη και καθαρισες .Γιατί αγκαλιάζει όλο το κινητό πίσω και γύρω εκεί που πρέπει, αισθητικα και πρακτικά άψογη, και κυρίως είναι σαγρέ πίσω και δεν γλυστράει το κινητό.

οι 20 μέρες αναμονής περνάνε και πρακτικά θα ξεννοιάσεις απ,αυτό το θέμα.

Χρήστος.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια , μολις σημερα παρελαβα και εγω :) μετα απο 1 μηνα αναμονης. Το κινητο ειναι πανεμορφο , και με πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης. Σε οποιον το σκεφτεται , με κλειστα ματια...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα.Άψογο το κινητάκι.

Είμαι στην 4.2.0.3U και προσπαθώ να το κάνω update στην 4.2.0.5U αλλά όταν κάνει επανεκκίνηση μου βγάζει corrupted file.Κάποια ιδέα?

Επίσης στην εκκίνηση του κινητού εκεί που γράφει 4g έχει και κάτι κινέζικα.Γενικά βλέπω κινέζικο πράμα στην U.Να φλασάρω κάποια άλλη;Αν και τώρα το έστησα με τα apps που θέλω.

Κάθε βοήθεια δεκτή :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, νεος κατοχος και εγω του κινητου ( 3ων ημερων) και αντιμετωπιζω ενα προβλημα στο internet.Εκει που πλοηγουμαι απο σελιδα σε σελιδα ξαφνικα μου βγαζει την ειδοποιηση οτι η σελιδα δεν ανταποκρινεται πια και ζηταει αναμονη ή κλεισιμο (παραθετω και μια φωτο)!Εχει τυχει σε καποιον κατι αναλογω;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει εγκατεστημενη εφαρμογη στο κινητο που να κανει αντιγραφο ασφαλειας(backup δηλαδη) γιατι ψαχνω και δεν μπορω να την βρω; ευχαριστω εκ των προτερων......
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει εγκατεστημενη εφαρμογη στο κινητο που να κανει αντιγραφο ασφαλειας(backup δηλαδη) γιατι ψαχνω και δεν μπορω να την βρω; ευχαριστω εκ των προτερων......

 

Ρυθμίσεις,σχετικά με το τηλεφωνο,αποθηκευτικός χώρος,αντιγραφή & ανάκτηση

Κάνοντας εδώ backup,αργότερα σε όποια έκδοση πάμε, πάλι απο εδω κάνοντας ανάκτηση,το έχουμε όπως πρίν.

Και απο εφαρμογές titanium backup από play store κορυφή και παραμετροποιήσιμο.

Edited by coolbe
Χρήστος.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα.Άψογο το κινητάκι.

Είμαι στην 4.2.0.3U και προσπαθώ να το κάνω update στην 4.2.0.5U αλλά όταν κάνει επανεκκίνηση μου βγάζει corrupted file.Κάποια ιδέα?

Επίσης στην εκκίνηση του κινητού εκεί που γράφει 4g έχει και κάτι κινέζικα.Γενικά βλέπω κινέζικο πράμα στην U.Να φλασάρω κάποια άλλη;Αν και τώρα το έστησα με τα apps που θέλω.

Κάθε βοήθεια δεκτή :)

Έλεος..

Δεν διαβάσετε ούτε 5 ποστ πριν ποστάρετε;

Πιό πάνω έγραψα Πώς γίνεται με ροοτ και αφαίρεση των κινέζικων εφαρμογών.

Κανένα άλλο φλασαρισμα δεν χρειάζεται.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, νεος κατοχος και εγω του κινητου ( 3ων ημερων) και αντιμετωπιζω ενα προβλημα στο internet.Εκει που πλοηγουμαι απο σελιδα σε σελιδα ξαφνικα μου βγαζει την ειδοποιηση οτι η σελιδα δεν ανταποκρινεται πια και ζηταει αναμονη ή κλεισιμο (παραθετω και μια φωτο)!Εχει τυχει σε καποιον κατι αναλογω;

Ευχαριστω

 

στο mx4 δεν μου έχει τύχει ποτέ , αλλά βάλε κανενα chrome και δοκίμασέ τον

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας.

 

Είμαι νέος χρήστης στο Forum εδώ καθώς και νέος ιδιοκτήτης κινητού Android και συγκεκριμένα του Meizou M1 Note.

Διαβάζοντας αυτό το Topic όταν ήταν ακόμη στις 120 σελίδες αποφάσισα να πάρω αυτό το τηλέφωνο το οποίο έφτασε στα χέρια μου μόλις χτες.

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι είμαι παντελώς άσχετος με τα περισσότερα θέματα τα οποία πραγματεύεστε εδώ μέσα και έχω κάποια μικρά προβληματάκια με το τηλέφωνο.

Το να διαβάσω άλλη μια φορά όλες τις σελίδες από την αρχή δεν θα με βοηθήσει γι αυτό θέλω να παρακαλέσω όποιος απο εσάς έχει 15 λεπτά να σκοτώσει να μου στείλει το τηλέφωνο του σε prive μήμυμα (ή να δώσω εγώ το δικό μου αν το προτιμά) για να τον καλέσω και να μου εξηγήσει 2-3 πραγματάκια παρακαλώ πολύ.

 

Όσον αφορά το τηλέφωνο για να μην είμαι εντελώς Offtopic είναι πάρα πολύ κομψό, στιβαρό και η μπαταρία του δείχνει για την ώρα να είναι πολύ αξιόπιστη από τη πρώτη κιόλας φόρτιση.

Επίσης το Flyme είναι πολύ εύκολο στην περιήγηση και ακόμα ένας σαν εμένα που δεν έχει ξαναπιάσει Android τηλέφωνο στα χέρια του στο παρελθόν μπορεί εύκολα να βρει αυτό που ψάχνει.

 

Ελπίζω σε ανταπόκριση στο κάλεσμα μου για βοήθεια ώστε να μπορέσω να απολαύσω και εγώ τη συσκευή μου και να μπορέσω να επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες εδώ στο Topic.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ketzie καλωσηλθες στην παρεα , εκανες καλη επιλογη , δεν χρειαζεται να διαβασεις ολες τις σελιδες απλα να χρησιμοποιησεις την ευρεση στο θεμα, εαν δεν βρεις αυτο που θελεις μπορεις να ρωτησεις
Link to comment
Share on other sites

Έλεος..

Δεν διαβάσετε ούτε 5 ποστ πριν ποστάρετε;

Πιό πάνω έγραψα Πώς γίνεται με ροοτ και αφαίρεση των κινέζικων εφαρμογών.

Κανένα άλλο φλασαρισμα δεν χρειάζεται.

 

Έχεις δίκιο.Συγγνώμη :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα.Άψογο το κινητάκι.

Είμαι στην 4.2.0.3U και προσπαθώ να το κάνω update στην 4.2.0.5U αλλά όταν κάνει επανεκκίνηση μου βγάζει corrupted file.Κάποια ιδέα?

Επίσης στην εκκίνηση του κινητού εκεί που γράφει 4g έχει και κάτι κινέζικα.Γενικά βλέπω κινέζικο πράμα στην U.Να φλασάρω κάποια άλλη;Αν και τώρα το έστησα με τα apps που θέλω.

Κάθε βοήθεια δεκτή :)

 

εγω απο εδω http://www.flyme.cn/firmwarelist?modelId=27&type=1 κατεβασα την τελευταια 5Α... και την περασα πολυ ευκολα διαβασε post 723 αναλυτικα.... αυτο που αλλαζει ειναι οτι κανει το κινητο unbraded και πλεον στην εκκίνηση βγαινει το meizu εικονιδιο και του flyme ... ελληνικα εχει κανονικα και εχει και καποιες 6-8 νομιζω κινεζικες εφαρμογες στην δευτερη προς τα δεξια αρχικη οθονη τις οποιες κάνεις ευκολα απεγκατασταση... επίσης στην οθονη του μαμα browser δεν βγαινουν κινεζικα πλεον. οπως εχουν αναφερει και τα παιδια κατα τα αλλα δεν εχει διαφορες...απλα θα πρεπει να το στησεις παλι απο την αρχη (οι φωτογραφιες δεν χανονται)παρολο που εκενα εκεθαριση δεδομενων.

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες ;)

Τις έβγαλα τις περισσότερες κινέζικες.

Τελευταία μου απορία.Μπορεί το κεντρικό-κουμπί led,αντί για το άνοιγμα της αναζήτησης στο παρατεταμένο πάτημα, να βγάζει τις πρόσφατες εφαρμογές(ώστε να μπορούμε να κλείνουμε αυτές που δε θέλουμε)?

Όσο κ αν έψαξα στις ρυθμίσεις δεν τα κατάφερα!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες ;)

Τις έβγαλα τις περισσότερες κινέζικες.

Τελευταία μου απορία.Μπορεί το κεντρικό-κουμπί led,αντί για το άνοιγμα της αναζήτησης στο παρατεταμένο πάτημα, να βγάζει τις πρόσφατες εφαρμογές(ώστε να μπορούμε να κλείνουμε αυτές που δε θέλουμε)?

Όσο κ αν έψαξα στις ρυθμίσεις δεν τα κατάφερα!

Γιατί να το κάνεις Αυτό όταν βγαίνουν με slide up,από το κάτω μέρος της οθόνης;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Είμαι καινούριος στο flymeos(τόσο καιρό έπαιζα miui), οπότε γι'αυτό κ οι απορίες.

Λοιπόν χρήσιμα κολπάκια από το forum της meizu.

--//--

Όπως ανέφερα και σε προηγούμενο post, φοράω την 4.2.0.3U και προσπαθώ να μεταβώ στην 4.2.0.5U μέσω του updater.

Στην αρχή κατέβασε ένα αρχειάκι ~50mb, έκανα reboot αλλά μου βγάλε ότι το αρχείο είναι corrupted.

Mετά από κάμποσες προσπάθειες κατέβασε όλη τη ρομ ~700mb αλλά πάλι έβγαλε ότι το αρχείο είναι corrupted.

Να την κατεβάσω από το πισί και να τη φλασάρω μόνος από updater?

Aντιμετώπισε κανείς ίδιο πρόβλημα?

Edited by riki
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς από που ρυθμίζεις τις λειτουργίες του smart button? Βολεύει πολύ αλλά θέλω να το παράμετροποιησω..

Θέλει Flyme tools και xposed.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Είμαι καινούριος στο flymeos(τόσο καιρό έπαιζα miui), οπότε γι'αυτό κ οι απορίες.

Λοιπόν χρήσιμα κολπάκια από το forum της meizu.

--//--

Όπως ανέφερα και σε προηγούμενο post, φοράω την 4.2.0.3U και προσπαθώ να μεταβώ στην 4.2.0.5U μέσω του updater.

Στην αρχή κατέβασε ένα αρχειάκι ~50mb, έκανα reboot αλλά μου βγάλε ότι το αρχείο είναι corrupted.

Mετά από κάμποσες προσπάθειες κατέβασε όλη τη ρομ ~700mb αλλά πάλι έβγαλε ότι το αρχείο είναι corrupted.

Να την κατεβάσω από το πισί και να τη φλασάρω μόνος από updater?

Aντιμετώπισε κανείς ίδιο πρόβλημα?

Κατεβασε με downloader. Η σύνδεση σου με τον σέρβερ δεν είναι μάλλον καλή

Edited by parisp82
Link to comment
Share on other sites

Είμαι καινούριος στο flymeos(τόσο καιρό έπαιζα miui), οπότε γι'αυτό κ οι απορίες.

Λοιπόν χρήσιμα κολπάκια από το forum της meizu.

--//--

Όπως ανέφερα και σε προηγούμενο post, φοράω την 4.2.0.3U και προσπαθώ να μεταβώ στην 4.2.0.5U μέσω του updater.

Στην αρχή κατέβασε ένα αρχειάκι ~50mb, έκανα reboot αλλά μου βγάλε ότι το αρχείο είναι corrupted.

Mετά από κάμποσες προσπάθειες κατέβασε όλη τη ρομ ~700mb αλλά πάλι έβγαλε ότι το αρχείο είναι corrupted.

Να την κατεβάσω από το πισί και να τη φλασάρω μόνος από updater?

Aντιμετώπισε κανείς ίδιο πρόβλημα?

Στη σελιδα 101 στο σχολιο 1510 εξηγω πως το εβαλα απο pc. Αν δεν βγαλεις ακρη καντο ετσι

Link to comment
Share on other sites

ενος φιλου μου εχει το ιδιο προβλημα με του tsport , ακουγεται αλλα αργει να του εμφανιστει η κληση και εχει το contacts related μεγαλο ποσοστο καταναλωσης, εχουμε καποια προταση πανω σε αυτο εκτος απο το να παει απο την 5Α στην 4Α?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...