Jump to content

Cubot S200


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν ήταν χαλασμένη η κάρτα θα είχε πρόβλημα συνεχώς. Όχι σε τυχαίες στιγμές μετά από reboot.

Επίσης δεν υπάρχουν χρήματα για να αγοράζω καβάτζες SD.

 

Εγώ νομίζω πως κάτι γίνεται με το initialization της SD κάποιες φορές και ίσως ευθύνεται και το οτι την έχω αρκετά γεμάτη. 25 GB από τα 30 περίπου πραγματικής χωρητικότητας.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν δεις στο φόρουμ έχουν μερικές ρυθμίσεις για ΜΤΚ επεξεργαστές. Να αλλάξεις ρυθμίσεις σε μικρόφωνο - μεγάφωνο κλπ...

[HOW TO]Increase Speaker and Mic Volume

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας...έχω πρόβλημα με το ακουστικό του τηλεφώνου..

Είναι πολύ χαμηλή η ένταση του,το έχει αντιμετωπίσει κάποιος?

Ποια version της ROM έχει η συσκευή σου;

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν χαλασμένη η κάρτα θα είχε πρόβλημα συνεχώς. Όχι σε τυχαίες στιγμές μετά από reboot.

Επίσης δεν υπάρχουν χρήματα για να αγοράζω καβάτζες SD.

 

Εγώ νομίζω πως κάτι γίνεται με το initialization της SD κάποιες φορές και ίσως ευθύνεται και το οτι την έχω αρκετά γεμάτη. 25 GB από τα 30 περίπου πραγματικής χωρητικότητας.

 

Προφανώς δεν εχει πρόβλημα η καρτα. Το πιο πιθανό είναι ότι εχειςαρκετές εφαρμογές στην sd card και αργεί να κάνει initialization. Θα πρέπει να αυξήσεις το speed της κάρτας για να κάνει πιο γρήγορα boot. Ο πιο εύκολος τρόπος είναι να βάλεις το app sd booster. Επέλεξε τιμή για το cache της κάρτας αρχικά 1024. Δες αν υπάρχει βελτίωση. Μπορείς να επιλέξεις και τιμή 2048. Οσο αυξάνεις την τιμή αυξανεται και η ταχυτητα. Στο app έχει προτεινομενες τιμές. Αν έχεις πολλες εφαρμογές ισως χρειάζεσαι τιμή 4096+. Άλλη εφαρμογή που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι το trickster mod, αλλάζεις το read ahead buffer size για ταχύτητα κάρτας. Σε άλλο κινητό, εχω μάλλον την ίδια κάρτα απο το geek με 2048 και δεν έχω κάποιο θέμα. Προσοχή μην το παρακάνεις με την τιμη όμως.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν εχει πρόβλημα η καρτα. Το πιο πιθανό είναι ότι εχειςαρκετές εφαρμογές στην sd card και αργεί να κάνει initialization. Θα πρέπει να αυξήσεις το speed της κάρτας για να κάνει πιο γρήγορα boot. Ο πιο εύκολος τρόπος είναι να βάλεις το app sd booster. Επέλεξε τιμή για το cache της κάρτας αρχικά 1024. Δες αν υπάρχει βελτίωση. Μπορείς να επιλέξεις και τιμή 2048. Οσο αυξάνεις την τιμή αυξανεται και η ταχυτητα. Στο app έχει προτεινομενες τιμές. Αν έχεις πολλες εφαρμογές ισως χρειάζεσαι τιμή 4096+. Άλλη εφαρμογή που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι το trickster mod, αλλάζεις το read ahead buffer size για ταχύτητα κάρτας. Σε άλλο κινητό, εχω μάλλον την ίδια κάρτα απο το geek με 2048 και δεν έχω κάποιο θέμα. Προσοχή μην το παρακάνεις με την τιμη όμως.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω για την εξέλιξη.

Αν και το πρόβλημα δεν είναι η ταχύτητα του boot αλλά τα παγώματα μετά από καθυστερημένο boot που συμβαίνει τυχαία και όχι συνεχώς.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Το πέρασα και έβαλα 1024 MBs.

Δεν παρατήρησα μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα του "κανονικού" boot.

Βλέπω όμως οτι βοηθάει και στην αποδέσμευση ποσοστού της RAM;

Από εκεί που είχα κάτω από 200 MB ελεύθερη RAM σε idle, τώρα έχω 200+

Καλό αυτό :)

Edited by Yngwiedis
Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Το πέρασα και έβαλα 1024 MBs.

Δεν παρατήρησα μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα του "κανονικού" boot.

Βλέπω όμως οτι βοηθάει και στην αποδέσμευση ποσοστού της RAM;

Από εκεί που είχα κάτω από 200 MB ελεύθερη RAM σε idle, τώρα έχω 200+

Καλό αυτό :)

Αν εχεις εφαρμογες στην sd card βοηθαει γενικα και στη διαχειρηση μνημης γιατι τρεχουν και φορτωνουν πιο γρηγορα οι εφαρμογες. Μπορεις να το βαλεις αφοβα τιμη και 2048, θεωρειται πλεον default value για καρτες απο class 4 και πανω. Αν εχεις πολλες εφαρμογες στην sd card δοκιμασε και 4096.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή δείχνει όμως οτι είναι too big το 2048.

Θα το δοκιμάσω...

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δυστυχώς το ξανάκανε το πρόβλημα.

Έκανα reboot και έκανε 3 λεπτά να ζητήσει τα pins των καρτών SIM και πάνω από 5 λεπτά να φορτώσει όλα τα εικονίδια.

Μετά λειτουργούν όλα σωστά ακόμα και για ώρες μετά αν το χρησιμοποιώ. Μέχρι που θα κλειδώσει μόνο του την οθόνη ή μέχρι να την κλειδώσω εγώ manually.

Μπορώ να ξεκλειδώσω την οθόνη και να αλλάζω σελίδες στον launcher αλλά κανένα εικονίδιο δεν αποκρίνεται.

Η ώρα επίσης μένει παγωμένη.

Τα έχω ξαναγράψει...

:(

Αναγκαστικά έκανα ξανά reboot και ξεκίνησε κανονικά.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Αποκτησα πριν 1 εβδομαδα το cubot s200 και 2 φορες μου εχει βγαλει υπερθρεμανση μπαταριας .μου λει οτι πρεπει να την βγαλω και η υσχης που εχει πεφτει απα 75% στα 38% ξαφνικα το ακουω να κανει μπιπ μπιπ.Γιατι? Μπορει καποιος να μου πει τι θα κανω
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν έχει αναφερθεί ξανά τέτοιο πρόβλημα.

Μάλλον έχεις προβληματική μπαταρία.

Κάτι άλλο δεν μπορώ να υποθέσω.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Το εχω 5 μερες τι προβλημα να εχει η μπαταρια το κινητο φορτιζει κανονικα.Ειναι σαν να λητουργει συνεχεια οταν το εχω στο τσαντακι μου υπερθερμενετε απο κατι και κανει μπιπ μπιπ και βγαζει την ενδειξη η μπαταρια εχει υπερθερμανθη βγαλτε την.
Link to comment
Share on other sites

Για το GPS βρέθηκε κάποια λύση;

Έχω δοκιμάσει τον οδηγό που υπάρχει στο forum και δεν έκανε τίποτα.

Το μόνο πρόγραμμα που δεν έχει ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ απόκλιση μέχρι στιγμής είναι το here maps της nokia.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με το GPS τι παίζει ακριβώς?Βλέπω συνέχεια ότι όλοι έχουν πρόβλημα απόκλισης.Εμένα λειτουργεί μια χαρά που δεν το ανοίγω και πολύ.Το ίδιο και ενός φίλου μου που το εχει 15 ημέρες το κινητό.Είχε κάνει διαδρομή με το αμάξι αρκετά μεγάλη και δεν είχε κανένα πρόβλημα.

Όσο για τον φίλο με τη μπαταρία απο πάνω,λογικά έχει θέμα η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε δούλεψε το gps τελικά. Ίσως τώρα που έχει καλό καιρό να βγώ στους αγρούς να δω τι θα πιάσει :P
Link to comment
Share on other sites

Το gps του, οπως και να το κανουμε, δεν ειναι να το εμπιστευτεις για ασφαλη πλοηγηση.

Στο περιπου θα σε δειχνει που εισαι, θα σε παει εκει που θες αλλα υπαρχουν πολυ καλυτερα απο αυτο.

Δυστυχως ειναι το αδυνατο σημειο του.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω οτι σας έχω πρήξει αλλά για το πρόβλημα μου έχετε να προτείνετε κάτι;

Να δεχτώ οτι ίσως η συσκευή μου έχει ελλατωματικό επεξεργαστή και να το καταπιώ να τελειώνω;

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν φταίει η συσκευή. Εγώ σπάνια το κάνω restart. Τις προάλλες που το έκανα μου έκανε εντύπωση οτι έκανε αρκετό περισσότερο χρόνο να ξεκινήσει απ΄ότι παλαιότερα. Τώρα όμως έχω γεμίσει τι συσκευή με εφαρμογές. Τις περιορίζω όμως . Κλείνω το start up permission, αλλά πάλι...αργεί. Κάρτα μνήμης ακόμα δεν έχω μόνιμα. Απλα πιστεύω οτι 25 bg είναι πολλά...Ίσως να κλείσεις μερικές άδειες για εκκίνηση στο boot? Edited by stargr
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου δεν είναι το πόσο χρόνο θα χρειαστεί για να κάνει boot.

Ας κάνει και ένα τέταρτο. Δεν με νοιάζει.

Το πρόβλημα είνσι το πάγωμα και η μη απόκριση που συμβαίνει όταν μπει σε idle μετά από καθυστερημένο boot.

Επίσης από τα 25 GB που περιέχει η SD τα 20 περίπου είναι μουσική σε mp3 και όχι εφαρμογές ή άλλα δεδομένα.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει να κάνεις έναν έλεγχο στην κάρτα, βάζοντάς την π.χ. σε ένα card reader και κάνοντας κανένα scandisk από το PC...;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...