Jump to content

Cubot S200


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στο σημειο που γράφει πόσες ώρες το κινητό βρίσκεται με χρήση της μπαταρίας απο την (τελευταία φόρτηση δηλαδή) έχει κολλησει και δείχνει 6 μέρες ενώ το έχω φορτήσει ήδη 2 φορές. καμιά γνωμη για να ξεκολησει??
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βρήκα από play sore to customise my calling screen και δουλεψε καλα για οποιον ενδιαφερεται.

 

Κατι ακόμα:

1) πως μπορώ να απεμεργοποιήσω τη στιγμιαία δόνηση μόλις απαντιέται η κλήση που κάνω. Καπου το διαβασα πριν καιρό στο τόπικ εδώ αλλα δεν μπορώ να το βρω

2) Γνωρίζουμε το SAR της συσκευής? Μου φαίνεται πως ζεσταίνεται αρκετα στο πισω μέρος ψηλα είτε από γενική χρήση είτε κατα τη διάρκεια κλήσεων.

 

Κάποιος φίλος το είχε στο σχέδιο να το μετρήσει! Τελικά τι έγινε? Καλό θα ήταν να ξέρουμε :confused:

Link to comment
Share on other sites

2) Γνωρίζουμε το SAR της συσκευής? Μου φαίνεται πως ζεσταίνεται αρκετα στο πισω μέρος ψηλα είτε από γενική χρήση είτε κατα τη διάρκεια κλήσεων.

 

Το είχα βρει σε μια ιστοσελίδα πριν μια βδομάδα και όταν είδα το SAR του κινητού έψαξα τα επίπεδα και βρισκόταν στην κατηγορία ''απο τόσο έως τόσο = χαμηλό''

Edited by Pantelis_S200
Link to comment
Share on other sites

Μετά την δεύτερη φόρτιση η μπαταρία έφτασε στο 10% μετά από 1 ημέρα και 2μιση ώρες. Ανοιχτό wifi, bluetooth, 3G, δύο sim on, φωτεινότητα από 0 έως 1/4, ανοιχτά viber, skype, tapatalk, 2 εφαρμογες mail, χρήση οθόνης 2 ώρες και κάτι. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι πέφτει γρήγορα από το 100% στο 80% ενώ αντίθετα δεν ξεκολλάει από το 20%.
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι.. Και που να δεις ποσο κρατάει στο 2-3%, περιπου οσο μενει απο το 20 μεχρι το 0.

Αλλα εχεις ανοιχτά μονιμως wifi+3g?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

1) πως μπορώ να απεμεργοποιήσω τη στιγμιαία δόνηση μόλις απαντιέται η κλήση που κάνω. Καπου το διαβασα πριν καιρό στο τόπικ εδώ αλλα δεν μπορώ να το βρω

 

Υπαρχει μια εφαρμογη για root τηλεφωνα που λεγεται vibrafix. Απενεργοποιει πληρως την δονηση. δοκιμασε

 

Όσο για το ότι ζεσταίνεται ισχύει. Εχεις δει θερμοκρασίες; πρέπει να το κοιτάξω κι εγώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ετσι ειναι.. Και που να δεις ποσο κρατάει στο 2-3%, περιπου οσο μενει απο το 20 μεχρι το 0.

Αλλα εχεις ανοιχτά μονιμως wifi+3g?

 

Προς το παρόν (χθες έκανα τρίτη φόρτιση) δεν το έχω αφήσει να πέσει κάτω από 10%. Ναι μονίμως. Κάνω κάτι λάθος ή είναι καλοί οι χρόνοι;

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνονται πάρα πολύ καλοί, για 24ωρο 3g

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνονται πάρα πολύ καλοί, για 24ωρο 3g

 

Ναι είναι όντως. Από χθες (μετά την τρίτη φόρτιση) απενεργοποιώ το βράδυ κανά 8ωρο wifi, 3g, bluetooth. Να δούμε πόσο θα πιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Αν ενεργοποιήσετε το Air shuffle for unlock σας λειτουργεί;

Ενώ όλες οι άλλες επιλογές λειτουργούν κανονικά με το Air shuffle, ξεκλείδωμα δεν μπορώ να κάνω.

Bug;

Κάποιος να το δοκιμάσει για να το επιβεβαιώσει;

 

 

Επίσης αν θέλετε να έχετε σταθερό mac address χωρίς τις πολύπλοκες διαδικασίες του οδηγού που έγραψα πριν μερικές ημέρες κατεβάστε την εφαρμογή ChameleMAC.

Δίνει σταθερό mac address στην συσκευή με ένα click και έχει το ίδιο ακόμα και μετά από reboot.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.. Ειμαι υποψηφιος αγοραστης και θα ηθελα να ρωτησω αναμεσα στο cubot s200 και το thl t6pro ποιο θα προτεινατε? Με νοιαζει να ειναι γρηγορο χωρις πολλα κολλημτα και να βγαζει καλουτσικες φωτο..
Link to comment
Share on other sites

Aυτη ειναι μια δυσκολη κοντρα.. Τα εχω παρει και τα δύο. Θεωρω το s200 πιο ομορφο, ειναι σβελτο, δεν εχει κανενα κολλημα και εχει απολαυστικη οθονη. Στα ιδια επιπεδα ειναι και το T6 pro, θα επαιρνα το s200 λογω εμφανισης.

Αλλα γενικα δεν ειναι το σωστο τοπικ για συγκρισεις.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Aυτη ειναι μια δυσκολη κοντρα.. Τα εχω παρει και τα δύο. Θεωρω το s200 πιο ομορφο, ειναι σβελτο, δεν εχει κανενα κολλημα και εχει απολαυστικη οθονη. Στα ιδια επιπεδα ειναι και το T6 pro, θα επαιρνα το s200 λογω εμφανισης.

Αλλα γενικα δεν ειναι το σωστο τοπικ για συγκρισεις.

 

Ε μιας και ρωτάει, S200 άνετα πιο όμορφο κινητό χωρίς σημαντικά κολήμματα. Δε συμπαθώ τα Thl οπότε θα προτείνω το Cubot. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν ενεργοποιήσετε το Air shuffle for unlock σας λειτουργεί;

Ενώ όλες οι άλλες επιλογές λειτουργούν κανονικά με το Air shuffle, ξεκλείδωμα δεν μπορώ να κάνω.

Bug;

Δεν είναι bug . Για να λειτουργήσει πρέπει στις ρυθμίσεις ασφαλείας, οθόνη κλειδώματος να έχεις επιλέξει διαφάνεια.

Δύο πράγματα σ' αυτή την ζωή δεν έχουν τέλος, το σύμπαν και η ηλιθιότητα των ανθρώπων αν και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα βέβαιος.

Α.Einstein

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις.

Υπέθετα πως οτι ασφάλεια και να βάλεις το Air shuffle θα άνοιγε απλά την οθόνη και εσύ μετά θα ξεκλείδωνες με όποιο τρόπο είχες επιλέξει.

Κρίμα που δεν λειτουργεί με όλους τους τρόπους...

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Το viper4android για τον ηχο αραγε θα δουλεψει ? Δοκιμασε κανεις ?

 

Τι ειν τούτο?? Έχει να κάνει με βελτίωση στο ηχείο?? ρωταω γιατι το ηχείο τραυλίζει..

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Το ηχείο τραυλίζει γιατί είναι πάρα πολύ δυνατά σεταρισμένος ο ήχος και παραμορφώνει.

Ίσως με το viper4android μπορέσουμε να μειώσουμε το μέγιστο επίπεδο ήχου.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Το μέγιστο επίπεδο ήχου ρυθμίζεται με το Mobileuncletools engineer mode > engineer mode MTK> Hardware testing > audio

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Το μέγιστο επίπεδο ήχου ρυθμίζεται με το Mobileuncletools engineer mode > engineer mode MTK> Hardware testing > audio

 

Ένας φίλος στο θέμα για Mlais M9 έκανε καλή δουλειά με τις ρυθμίσεις και βελτίωσε τον ήχο. Το έχει ψάξει κανένας εδω??

Edited by stargr
Link to comment
Share on other sites

Αν ενεργοποιήσετε το Air shuffle for unlock σας λειτουργεί;

Ενώ όλες οι άλλες επιλογές λειτουργούν κανονικά με το Air shuffle, ξεκλείδωμα δεν μπορώ να κάνω.

Bug;

Δεν λειτουργεί. (v08, unrooted)

EDIT: Τώρα είδα ότι απαντήθηκε: «Δεν είναι bug . Για να λειτουργήσει πρέπει στις ρυθμίσεις ασφαλείας, οθόνη κλειδώματος να έχεις επιλέξει διαφάνεια.» (metalergr)

Edited by sarevag
Link to comment
Share on other sites

Το μέγιστο επίπεδο ήχου ρυθμίζεται με το Mobileuncletools engineer mode > engineer mode MTK> Hardware testing > audio

 

Το έχεις σεταρει ,ώστε να μας κατευθύνεις; ποιες είναι οι βέλτιστες ρυθμίσεις, ώστε να ακούγεται πιο ομαλά ο ήχος, χωρίς "γρατσουνισματα";;

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω πλέον στα χέρια μου, αλλά παρόλο που δεν είναι εξορισμου στο μέγιστο, μπορούμε να το κατεβάσουμε κατά το δοκούν. Τα level αντιστοιχούν στο κάθε ξεχωριστό επίπεδο (κάθε πάτημα του κουμπιου volume +/- ) και το Max value το μέγιστο επίπεδο στο οποίο παίζουν. Το μέγιστο που υπάρχει είναι το 160, ενώ αυτό έρχεται κάπου στο 126 αν θυμάμαι καλά. Αυτό άμα το κατεβάσουμε, πχ Max vol. 110 --> set, θα περιορίσουμε όλη τη γκάμα των επιπέδων. Αυτό το κάνουμε στο normal mode, στο loudspeaker που είναι το ηχείο, το headset που θα είναι τα ακουστικά, το mic θα είναι το μικρόφωνο κτλ...

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το ότι ζεσταίνεται ισχύει. Εχεις δει θερμοκρασίες; πρέπει να το κοιτάξω κι εγώ.

 

Από θερμοκρασίες εχω δεί μέχρι και 45 βαθμούς Κελσίου μια μέρα που το τάραξα στη χρήση

 

Χρειάζομαι λίγη βοήθεια:

1) Ενω έχω ρυθμίσει την αδρανεια οθόνης στα 15 seconds, μερικές φορές δεν απενεργοποιείται η οθόνη παρα μόνο αν πατησω παρατεταμένα το κεντρικο πληκτρο και σβήσω όλες τις εφαρμογές που εμφανιζει εκέινο το μενου. Προφανώς είναι εφαρμογές που τρέχουν από πίσω. Πως μπορώ να το αποφύγω αυτό?

2) Γιατί στις ρυθμίσιες μπαταρίας, φαινεται πως καταναλώνουν ενεργεια εφαρμογές που είναι απενεργοποιημένες π.χ WI-FI

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το ότι ζεσταίνεται ισχύει. Εχεις δει θερμοκρασίες; πρέπει να το κοιτάξω κι εγώ.

 

Από θερμοκρασίες εχω δεί μέχρι και 45 βαθμούς Κελσίου μια μέρα που το τάραξα στη χρήση

 

Χρειάζομαι λίγη βοήθεια:

1) Ενω έχω ρυθμίσει την αδρανεια οθόνης στα 15 seconds, μερικές φορές δεν απενεργοποιείται η οθόνη παρα μόνο αν πατησω παρατεταμένα το κεντρικο πληκτρο και σβήσω όλες τις εφαρμογές που εμφανιζει εκέινο το μενου. Προφανώς είναι εφαρμογές που τρέχουν από πίσω. Πως μπορώ να το αποφύγω αυτό?

2) Γιατί στις ρυθμίσιες μπαταρίας, φαινεται πως καταναλώνουν ενεργεια εφαρμογές που είναι απενεργοποιημένες π.χ WI-FI

 

Μέχρι 45 βαθμούς κ εδώ.

1) Πιστεύω ότι δεν δειχνει εφαρμογές που τρέχουν από πίσω αλλά ιστορικό του τι έχεις χρησιμοποιήσει γενικά. Πάντως αυτό που λες δεν έχει συμβεί εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...