Jump to content

[Επίσημο] Nokia 3230


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγόρασα την παρασκευή το βράδυ το νοκια 3230 απο το κεντρικό καταστημα της Vodafone στη Λεωφ.Βουλιαγμένης (στο υψος της "Ολυμπιακής").

Κλασσικά,το έβαλα να φορτίσει το βράδυ και το επόμενο πρωί που πήγα στην εκθεση αυτοκινήτου παρατήρησα σε μια στιγμή ότι είχε καεί ενα πιξελ.

Μετά από λίγη ώρα φάνηκε και δεύτερο που τρεμόπαιζε..

Αποφάσισα σήμερα δευτέρα να το πάω πίσω στο κατάστημα.Το πήγα και γυρνάει και μου λέει ο πωλητής "περίμενε να δούμε μέχρι πόσα πιξελ επιτρέπει η νοκια...".Τους τηλεφώνει και μετά μου λέει "πρέπει να είναι καμμένα 5 πιξελ για να σου το αντικαταστήσουμε.Ακόμα και αν μας το αφήσεις για επισκευή θα στο δώσουμε πίσω όπως το άφησες.Δες αν σου πουν τίποτα στην νοκια".

"Μα΄όταν αγόραζα το κινητό δεν μου είπε κανείς για το ενδεχόμενο να έχει καμμένα πιξελ!" " Σε ότι δείχνει εικόνα μπορεί να έχει καμμένα πιξελ,πχ στην οθόνη του υπολογιστή" " Ναι..αλλα στην οθόνη του υπολογιστή σου λένε 'μέχρι τοσα' ή 'nopixel guarrantee'...εσείς δεν με ενήμερώσατε για τίποτα." "καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σας..δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα..."

Το παίρνω και πάω στη νοκια στη Βούλα,επι της λεωφ.Βουλιαγμένης.Εκει μου λέει ο υπαλληλάκος "περίμενε να δούμε μέχρι πόσα πιξελ επιτρέπει η νόκια να έχουν καεί".Κλείνει το τηλέφωνο και μου λέει "3....πρέπει να έχουν καεί 3,μόλις καεί και 3ο ελα να στο αλλάξουμε ή να αλλάξουμε οθόνη" :wacko: :wacko: (απο 5 γίναν 3)

του λέω "δλδ μου λες "κάψε ενα πιξελ και ξαναέλα"??".Ατάραχος μου απαντάει "Ναι".

 

Συμφορουμίτες, τι μου προτείνετε να κάνω?Τα 2 καμμένα πίξελ είναι στο κέντρο της οθόνης και είναι πράσσινου χρώματος και είναι τελίως εκνευριστικό.Εκτός του ότι πλήρωσα για ποιότητα που δεν πήρα. Στην τελική , πως μπορώ να κάψω ένα ακόμα πίξελ?

 

(ζητώ συγγνώμη αν έχω ποστάρει σε λάθος subforum ή αν αυτά έχουν ξαναειπωθεί....)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όπως έχω αναφέρει κ παραπάνω στο τηλέφωνο μου δεν δουλεύει η κάμερα κ ούτε φωτο μπορώ να τραβήξω ούτε βίντεο. Τελευταία μου κάνει κ άλλα 'νερά' του στιλ 'restarts' την ώρα που διαβάζω μήνυμα ή όταν τρέχω κάποια Java εφαρμογή.

 

Έχω απογοητευτεί πάρα πολύ με τη συσκευή κ ακόμα περισσότερο με τη Νοκια που εκτός το ότι έβγαλε την πιο αναξιόπιστη συσκευή που έχω δει μέχρι στιγμής, οι 'εκπροσώποι' της εδώ στην Ελλάδα (πωλητές, τεχνικοί, κτλ) κάνουν τα πράγματα ακόμα χειρότερα μη μπορώντας να προσφέρουν ούτε καν τις βασικές υπηρεσίες (παροχή αναβαθμισμένου λειτουργικού, γνώση έστω κ των 'βασικών' για τις Νοκια συσκευές, κτλ κτλ). Τι να πω.. Πρώτη φορά τα 'χω πάρει τόσο με Νόκια τηλέφωνο κ ήδη είμαι στα πρόθυρα να το στείλω απο το παράθυρο, πριν ακόμα κλείσει 2 μήνες...:(

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα για αναβάθμιση σε ένα Nokia Shop στα Χανιά.Είχα την έκδοση 3.0505.2 και μέσα σε 3 ώρες αναβαθμίστηκα στην 3.0517.1 27-05-05. Αλλά σύμφωνα με τα λεγόμενα στο thread σα παλιά μου φαίνεται.Αύριο θα πάω στο δεύτερο Nokia Shop που έχουμε εδώ να δω τι έκδοση θα μου πούνε.

Γιατί η Nokia δεν αναφέρει στο site της ποιά είναι η τελευταία έκδοση που κυκλοφορεί και το τι διορθώνει ?

Πώς θα το μαθαίνουμε δηλαδή όταν βγαίνει κάτι καινούργιο ?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα για αναβάθμιση σε ένα Nokia Shop στα Χανιά.Είχα την έκδοση 3.0505.2 και μέσα σε 3 ώρες αναβαθμίστηκα στην 3.0517.1 27-05-05. Αλλά σύμφωνα με τα λεγόμενα στο thread σα παλιά μου φαίνεται.Αύριο θα πάω στο δεύτερο Nokia Shop που έχουμε εδώ να δω τι έκδοση θα μου πούνε.

Γιατί η Nokia δεν αναφέρει στο site της ποιά είναι η τελευταία έκδοση που κυκλοφορεί και το τι διορθώνει ?

Πώς θα το μαθαίνουμε δηλαδή όταν βγαίνει κάτι καινούργιο ?

 

Απ'ότι καταλαβα,χαμηλώνει το "μπιπ" που κανει πριν χτυπησει ηχος μηνυματος,κλησης κτλ.Επίσης,προσθετει δονηση στα μηνυματα,οταν εχεις ενεργοποιημενο το αθορυβο προφιλ.

Να ρωτησω κατι:εχω χασει την αποδειξη αγορας και ολα τα χαρτια του κινητου.Μπορω να κανω αναβαθμιση?Αμα ειναι θα παω στο "αξιοπιστο" που ειναι στο φαληρο.

There are 10 kinds of people..those who understand binary code,and those who don't.. http://www.ted.unipi.gr/logo.gif
Link to comment
Share on other sites

ti egine re paidia epese epidimia sta kinita mas?xalasan olonwn mazi?to egrapsa kai pio panw,krimas pou h Nokia bgazei tosa polla modela apo thn stigmh pou den mporei na ta ypostirixsei!kai eidika to 3230 mou fenete to theorei to ftoxw paidi h kati tetoio telos pantwn?
:)
Link to comment
Share on other sites

Paidia na kanw mia erwthsoula?Exw apo persi ton Martio to kinhto m.Prin 2 vdomades to ekana anava8mish.Tis teleutaies meres parathrw pws peftei grhgora h mpataria,kati pou den ginotan paliotera.dhladh palia mporei na kratouse 5 mero to poly alla epeftan ena ena ta koutakia.twra to fortizw kai meta apo mish mera peftei sta 3 amesws.Lete na ftaiei to kainourio firmware????Na to paw se kana nokia club?
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Molis xhes diadaza se ena forum k sinkekrimena sto http://www.gsmarena.com/ oti to3230 exei tis persoteres blabes apo ola ta sybian.

O THEOS NA BALEI TO XERI TOU

 

filika

Το 3230 κατα τη γνώμη μου είναι το πιο αξιόπιστο series 60 κινητό. Ποτε δεν μου παρουσίασε ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα. Ούτε restart ούτε κολήματα ούτε τίποτα. Είναι πιο σταθερό ακόμα και απο το Ν90 το οποίο έχει κατα 96mhz ταχύτερο επεξεργαστή και τριπλάσια ελεύθερη μνήμη RAM...
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ενα ΣΑΒ/ΚΟ που δεν εμφανιστηκε κανενας σας,βλεπω με λυπη ξαφνικα μια μεγαλη αγανακτηση για το 3230.

1)Προβληματα με pixels (αποψη μου = σε δουλευουν),δεν μπορει μια οθονη pc σημερα να ειναι με μηδενικα καμμενα(παλαιοτερα μεχρι 3 οταν η οθονη κοστιζε μια μικρη περιουσια), να ερχονται και να σου λενε ο,τι τους κατεβει !

2)Πτωση διαρκειας μπαταριας. Η καποια εφαρμογη τρεχει στο παρασκηνιο συνεχεια,η δεν αποκλειεται και προβλημα στην μπαταρια.

3)Επανεκκινησεις,σβυσιμο οθονης κλπ. Καποιες εφαρμογες οπως εχω παρατηρησει δημιουργουν τετοια προβληματα.Απλα θελει να εντωπισουμε ποιες και να μην τις εγκαθιστουμαι.πχ εφαρμογη main εκλεισε....γνωστο σε ολους.Ακομη ψαχνω ποιο το προκαλει(εκανα επαναφορα αρχειων που μου προκαλεσαν μεγαλο προβλημα ακριβως γι`αυτο το λογο).

Μετα απο 2 πτωσεις συσκευης,πανω απο 2500 εγκαταστασεις εφαρμογων και παιχνιδιων,ενα πακετο εγκαταστασης εφαρμογων που μου κοστισε 6 μερες προσπαθειες επαναφορας με συνεχομενα φορματ και προσπαθειες αναγεννησης της καρτας, συνεχιζω να λεω οτι ειναι ενα καλο κινητο που με την τιμη που εχει (επεσε ηδη κατω απο 300 ευρω),μας δεινει την δυνατοτητα να ασχολουμαστε συνεχως μαζι του.Μηπως ξεχασατε ποσα προβληματα αντιμετωπισατε οταν αποκτισατε το πρωτο σας pc ? ;) Οπως εχω παρατηρησει απο τις δικες μου αναγκες, ζητημα ειναι αν χρειαζομαστε 6-8 εφαρμογες.Απλα διαλεγουμε ποιες μετα απο πολλες δοκιμες.

Αναβαθμιση δεν εχω κανει ακομη.Δεν εχω χρονο .Θελω ομως να ξερω το εξης.Αν κανω και δω οτι κατι δεν παει καλα σε σχεση με πριν ,μπορουν να μου περασουν παλι την παλαιοτερη ?

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

φυσικα ;)

το κινητο για πρωτο μου symbian με εχει κανει να μπαινω 2 φορες τη μερα στο iphone για να ενημερωνομαι διαρκως....εαν αυτο λεει κατι :cool:

How long? Not long, 'cause

what you reap is what you sow

Link to comment
Share on other sites

Apo auta pou diavazo se polla forums yparxoun autoi pou einai poli eyxaristimenoi k autoi pou einai poli disaresteimenoi.

Ego pros to paron aniko stous protous.To agorasa prin 2 peripou mines stin Ellada 2 xeri k me egiisi 17 akomi mines 230 e,mexri tora den eixa kamia epanakinisi exo kani polles fores format exo egatastisi polla programata diakrino poli kali piotita kataskevis kaliteri apo to 6630,6680.n70

 

filika

Link to comment
Share on other sites

παιδιά. Λέω να αγοράσω κάρτα μνήμης καθώς τα 32mb αυτής που είχε στην συσκευασία δεν μου φτάνουν. Έχω πολλές εφαρμογές εγκατεστημένες στην κάρτα μνήμης, όταν την αλλάξω τι θα γίνει με αυτές τις εφαρμογές? Θα πρέπει να τις έχω κάνει unistall πριν την αλλαγή και μετά πάλι από την αρχή?
Link to comment
Share on other sites

παιδιά. Λέω να αγοράσω κάρτα μνήμης καθώς τα 32mb αυτής που είχε στην συσκευασία δεν μου φτάνουν. Έχω πολλές εφαρμογές εγκατεστημένες στην κάρτα μνήμης, όταν την αλλάξω τι θα γίνει με αυτές τις εφαρμογές? Θα πρέπει να τις έχω κάνει unistall πριν την αλλαγή και μετά πάλι από την αρχή?
Η διαδικασία είναι πολύ απλή. Με έναν card reader περνάς το περιεχόμενο της παλιάς κάρτας στον υπολογιστή και μετά απο τον υπολογιστή στην καινούρια κάρτα ;) . Μην ξεχάσεις να μεταφέρεις και τα κρυφά αρχεία-φακέλους :O
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι:εχω χασει την αποδειξη αγορας και ολα τα χαρτια του κινητου.Μπορω να κανω αναβαθμιση?Αμα ειναι θα παω στο "αξιοπιστο" που ειναι στο φαληρο.

 

Ρε παιδια,δεν υπαρχει κανεις να μου απαντησει?? :!:

There are 10 kinds of people..those who understand binary code,and those who don't.. http://www.ted.unipi.gr/logo.gif
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια,δεν υπαρχει κανεις να μου απαντησει?? :!:

 

Δεν θα εχεις προβλημα φιλε μου ,τσεκαρουν το ΙΜΕΙ του κινητου σου στο pc τους. :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία είναι πολύ απλή. Με έναν card reader περνάς το περιεχόμενο της παλιάς κάρτας στον υπολογιστή και μετά απο τον υπολογιστή στην καινούρια κάρτα ;) . Μην ξεχάσεις να μεταφέρεις και τα κρυφά αρχεία-φακέλους :O

δεν έχω card reader... Μπορώ και από το file browser του nokia pc suite?

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω card reader... Μπορώ και από το file browser του nokia pc suite?

Οχι...

 

Ζητα απο κανενα καταστημα Γερμανος ή απο κανενα φωτογραφιο να σε εξυπηρετησουν, αν δεν θες να αγορασεις card reader. To κοστος του ειναι χοντρα χοντρα 15€

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω card reader... Μπορώ και από το file browser του nokia pc suite?
Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το vdisk (file manager για το PC με τον οποίο μπορείς να δείς και τον system folder ;)) . Το πρόβλημα με αυτό το πρόγραμμα είναι οτι η ολη διαδικασία θα γίνει με bluetooth και θα ψιλοαργήσει (32mb είναι αυτά :O )
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα σήμερα ένα καρντ-ριντερ, 28-ιν-1 , 14€ από την Στουρνάρη.Πάντου όμως τόσο έχουν...

 

Εγώ έχω άλλο πρόβλημα,..Είμαι νούμπι στις διαδικασίες των σύμπιαν και των νόκια...

Θέλω να περάσω στο κινητό κάποια αρχεία-εφαρμογές που έχω αλλά δεν ξέρω σε ποιο φάκελο να τα αποθηκεύσω με τον καρντ-ριντερ και πώς μετά να τα τρέξω με το κίνητό ...αν φιλοτιμηθεί καποιος να μου πει τα χοντρά θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα,γιατί απο το μανουάλι δεν καταλαβαίνω τίποτα.

 

Επίσης , σήμερα που άνοιξα το κηνιτό είχαν εξαφανηστεί τα καμμένα πίξελ...σε μία ώρα είχε εμφανιστεί πάλι το πρώτο ...το δευτερο εμφανίστηκε μόλις πριν λίγες ώρες ...ουγκ

------------------------

Έντιτ , μάλλον αυτονόητο,ότι αρχείο έχω είναι κατάληξης '.ςις'

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα σήμερα ένα καρντ-ριντερ, 28-ιν-1 , 14€ από την Στουρνάρη.Πάντου όμως τόσο έχουν...

 

Εγώ έχω άλλο πρόβλημα,..Είμαι νούμπι στις διαδικασίες των σύμπιαν και των νόκια...

Θέλω να περάσω στο κινητό κάποια αρχεία-εφαρμογές που έχω αλλά δεν ξέρω σε ποιο φάκελο να τα αποθηκεύσω με τον καρντ-ριντερ και πώς μετά να τα τρέξω με το κίνητό ...αν φιλοτιμηθεί καποιος να μου πει τα χοντρά θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα,γιατί απο το μανουάλι δεν καταλαβαίνω τίποτα.

 

Επίσης , σήμερα που άνοιξα το κηνιτό είχαν εξαφανηστεί τα καμμένα πίξελ...σε μία ώρα είχε εμφανιστεί πάλι το πρώτο ...το δευτερο εμφανίστηκε μόλις πριν λίγες ώρες ...ουγκ

------------------------

Έντιτ , μάλλον αυτονόητο,ότι αρχείο έχω είναι κατάληξης '.ςις'

 

Βαλε τα σε εναν φακελο που θα μπορεις να τον βρεις ευκολα. :) Πχ κανε εναν για προγραμματα και ενα για παιχνιδια. Μετα επειδη ο browser του κινητου δεν εχει τη δυνατοτητα να δει τα sis αρχεια, οπως και αλλες μορφες αρχειων που του ειναι αγνωστες, χρειαζεσαι εναν file manager.

 

Θα μπεις στο μενου και θα πας :Εργαλεια->Διαχ.αρχειων.

 

Θα κανεις δεξια το joystick για να κανεις search την καρτα mmc. Θα μπεις στους φακελους που εκανες. Σε συμβουλευω το πρωτο πραγμα που θα εγκαταστησεις να ειναι ο FExplorer. Ειναι ο καλυτερος file browser.

 

Μετα αφου εγκατασταθει θα τον ανοιξεις και θα κανεις την ιδια διαδικασια μετα υπολοιπα sis μεσα απο αυτον. Της Nokia δεν ειναι και ο καλυτερος... :O

 

Μετα pixel δεν εχω ιδεα. Κανονικα αν ειναι καμμενα δεν εμφανιζονται μετα , αλλα τα βλεπεις ολη την ωρα.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

το vdisk από που το βρίσκω?

η διαφορετικά ποιόν card reader προτίνετε?κάτι εσωτερικά που έχει το πλαίσιο αξίζουν τον κόπο?

Για να βγάλω την κάρτα μνήμης πρέπει πρώτα να κλείσω το τηλέφωνο?

Link to comment
Share on other sites

το vdisk από που το βρίσκω?

Κανε search στο iphone-forum.org Θα το βρεις εκει ;)

 

Αν δεν εχεις παει αλλη φορα, θελει free register για να κατεβαζεις αρχεια.

 

Card reader παρε εναν φτηνο απο το πλαισιο. Ολοι κανουν τη δουλεια τους.

 

Οχι δεν χρειαζεται να κλεισιες το τηλ. Ειναι hot swap. Μονο να πατας τα ok που θα σε ρωταει το κινητο.

 

Ουφ...Καληνυχτα σε ολους. Παλι δουλεια στις 7.45...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Ουφ...Καληνυχτα σε ολους. Παλι δουλεια στις 7.45...

Τι καλα που ηταν η φοιτητικη ζωη...... :D :D :D

Συμφωνω για τον FExplorer μια και κατι καταλοιπα του sDoubler το προγραμμα απεγκαταστασης του κινητου δεν μπορουσε να τα αφαιρεσει,ο δε ProfiExplorer ουτε καν τα εβλεπε.

Αδυνατω να εντοπισω το προβλημα "εφαρμογη main εκλεισε".Μετα απο αρκετο ξεσκαρταρισμα ,αφαιρεση ολων των εγκατεστημενων εφαρμογων,backup (2) και 2 φορματ, το ξαναειδα.Δεν κανω για κυνηγος φαντασματων......!

Προσφατα ειχε παλι το Lidl ,card reader,με 13,99 ευρω.

Βλεπω τον Bebis 3 μηνες μετα να λυνει και να δενει το κινητο του,καθως και να εχει παρει αρκετα τον αερα σε symbian.Τελικα δεν θελει φοβο.Καποια στιγμη πιανουμε το νοημα και ολα πανε ρολοϊ. Keep trying Bebis !

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

το κακο με τον fexplorer ειναι οτι σου ζηταει να αποθηκευσεις και το αρχικο αρχειο της εφαρμογης, κατι που εμενα δε μ'αρεσει. σε αντιθεση με τον profiexplorer που ανοιγει το αρχειο σαν να'ναι στα μηνυματα;)

@ntanny, τα backup συνηθως επαναφερουν και το προβλημα:O

Link to comment
Share on other sites

edo kai 4-5 meres otan anoigo tin camera mou leei sfalma efarmogis,tin kleino kai meta ok...exei simvei se kanenan allon???den mou exei pesei kato...kamia idea ti mporei na einai???

 

Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ εδώ και πολύ καιρό κ δεν λύθηκε ούτε με επαναφορά ρυθμίσεων, ούτε με αναβάθμιση, ούτε με λειτουργία χωρίς την κάρτα.. Σήμερα που ΄ρωτησα σε άλλο Νοκια Κλαμπ μου είπαν ότι θέλουν να το δουν κ το πιθανότερο ότι είναι σοβαρό κ θα πάει για αντικατάσταση... Οπότε βουρ για το κλαμπ, πριν λήξη η εγγύηση μας ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...