Jump to content

Lenovo K3 Lemon


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

...λοιπόν νεώτερα σχετικά με το θέμα του ήχου για να μην δημιουργήσουμε παρανοήσεις. Ο ήχος δεν παίζει δυνατά μέσω Youtube. Όσον αφορά τους ήχους συστήματος (ringtones, notifications) αρκετά καλά (θα έλεγα πολύ καλά για την κατηγορία) αρκεί να χρησιμοποιείται το MaxxAudio (η πρώτη ρύθμιση ταινίας μου φαίνεται και καλύτερη από πλευράς έντασης) και μην καλύπτονται τα ηχεία. Σε αποθηκευμένες ταινίες, mp3, αρκετά καλά τα πράγματα αν και περίμενα περισσότερα. Τουλάχιστον υπάρχει σχετικά διαυγής ήχος και το στέρεο είναι ευπρόσδεκτο.

Θα επανέλθω εφόσον δοκιμαστούν και άλλες rom.

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 160
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

...c0rle0ne, με τη multilanguage S025 σου ήρθε και σένα (από ποιο κατάστημα); Ελπίζω να μην είναι πρόβλημα hardware στο μοντέλο. Βελτιώνεται κάπως η κατάσταση μέσω του MaxxAudio στη ρύθμιση ταινίας, αλλά εξακολουθεί να είναι απογοητευτικά χαμηλή η απόδοση και η καθαρότητα του ήχου. Πολύ περίεργο για music model.

 

Ναι το ιδιο εχουμε...βασικα για τον αδερφο μου το πηρα και το κρατησε 3 μερες. εγω εχω το vibe z2 pro γιαυτο ισως εμενα μου φαινεται λιγο απελπιστικό. αλλα το ψαχνω ακομα. βρήκες τίποτα εσυ?

Link to comment
Share on other sites

...Με την αλλαγή της rom (S026) τα πράγματα βελτιώνονται αισθητά και δεν διαπιστώνω πλέον ουσιαστικό θέμα ήχου. Στο Youtube εξακολουθεί η σχετικά χαμηλή ένταση αλλά είναι θέμα γενικότερο πιστεύω με την εφαρμογή. Ήχοι συστήματος και κλήσης σε πολύ καλό επίπεδο πλέον. Ο συνομιλητής ακούγεται καμπάνα και ουσιαστικά πρέπει να χαμηλώσεις την ένταση από το μάξιμουμ.

Η αλλαγή rom κρίνεται επιβεβλημένη κατά τη γνώμη μου (από την εγκαταστημένη S025 multilanguage από το needrom που προφανώς είναι backup κάποιου, υπολειτουργεί και εκκινεί ads συνέχεια), δεδομένου ότι όλα λειτουργούν αρτιότερα και επιπλέον υπάρχει και λειτουργικό OTA. Οι όποιες κινεζιές αφαιρούνται και χωρίς root απευθείας.

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

...και μερικά screenshots με τον stock launcher και τις δυνατότητες GPS:

Screenshot_2015-03-15-00-13-08.th.png Screenshot_2015-03-15-00-13-16.th.png Screenshot_2015-03-14-15-13-59.th.png Screenshot_2015-03-14-15-14-14.th.png Screenshot_2015-03-14-15-14-41.th.png Screenshot_2015-03-14-15-15-49.th.png

 

To GPS είναι άμεσο και φαίνεται να υποστηρίζει A-GPS, GLONASS, BDS.

 

Το κινητό θα το έκρινα απροβλημάτιστο με τη stock rom S026, με μικρές σχετικά διαστάσεις που το κάνουν ελκυστικό και η μόνη ίσως "έλλειψη" είναι το notification led. Ωστόσο, δέχεται παραμετροποίηση μέσω Xposed/modules.

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

Τα "πλήκτρα" home-back-Ξ έχουν φωτισμό ? Αν έχουν δοκίμασε με το gravitybox να τα βάλεις να αναβοσβήνουν σε sms-χαμένες κλήσεις κλπ

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Τα "πλήκτρα" home-back-Ξ έχουν φωτισμό ? Αν έχουν δοκίμασε με το gravitybox να τα βάλεις να αναβοσβήνουν σε sms-χαμένες κλήσεις κλπ

 

όχι δεν είναι φωτιζόμενα

Link to comment
Share on other sites

Χτες παρέλαβα το κινητό και το σετάρω για ένα φίλο.

Εχω βάλει στη sim 1 μια κάρτα cosmote και στη sim2 μια σύνδεση wind.

Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι:

1) Όταν με καλούν στη sim1, εμφανίζεται κανονικά η αποθηκευμένη επαφή.

2) Όταν με καλούν στη sim2 εμφανίζεται σκέτο το νούμερο (σα να μην είναι καταχωρημένο στις επαφές).

Το ίδιο συμβαίνει και στο αρχείο κλήσεων. Το έχει παρατηρήσει κανείς?

Επίσης πώς εξαφανίζω κάτι κινεζογράμματα που εμφανίζονται στο αρχείο κλήσεων της sim 2 όταν καλεί μη καταχωρημένος στον κατάλογο αριθμός?

Link to comment
Share on other sites

...Με την αλλαγή της rom (S026) τα πράγματα βελτιώνονται αισθητά και δεν διαπιστώνω πλέον ουσιαστικό θέμα ήχου. Στο Youtube εξακολουθεί η σχετικά χαμηλή ένταση αλλά είναι θέμα γενικότερο πιστεύω με την εφαρμογή. Ήχοι συστήματος και κλήσης σε πολύ καλό επίπεδο πλέον. Ο συνομιλητής ακούγεται καμπάνα και ουσιαστικά πρέπει να χαμηλώσεις την ένταση από το μάξιμουμ.

Η αλλαγή rom κρίνεται επιβεβλημένη κατά τη γνώμη μου (από την εγκαταστημένη S025 multilanguage από το needrom που προφανώς είναι backup κάποιου, υπολειτουργεί και εκκινεί ads συνέχεια), δεδομένου ότι όλα λειτουργούν αρτιότερα και επιπλέον υπάρχει και λειτουργικό OTA. Οι όποιες κινεζιές αφαιρούνται και χωρίς root απευθείας.

 

Απο που κατεβάζουμε φιλέ την s206 που λες? Και πως την περνάμε..??

Να υποθέσω έχει ελληνικά κομπλε έτσι??

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Απο που κατεβάζουμε φιλέ την s206 που λες? Και πως την περνάμε..??

Να υποθέσω έχει ελληνικά κομπλε έτσι??

 

...όχι δεν έχει ελληνικά, δεν είναι multilanguage, μόνο Αγγλικά/Κινέζικα. Άμα θες ελληνικά, παραμένεις στη multilanguage S025 με την οποία πιθανόν σου ήρθε (με τα όποια προβλήματα έχει). Οι roms φλασάρονται μέσω recovery. Σχετικό link με stock και custom rom

Σημειωτέον, το custom recovery που εγκαθίσταται μέσω του σχετικού .bat αρχείου, μπαίνει προσωρινά για φλασάρισμα rom και ΔΕΝ είναι μόνιμο, παραμένει μετά το stock recovery και για λόγους ΟΤΑ.

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

Ρε nikiforos_ το ίδιο έχω παρατηρήσει και γω. Το ίδιο πρόβλημα και στα εισερχόμενα μηνύματα. Εγώ πάντως αυτό που παρατήρησα είναι ότι δεν έχει να κάνει με τη sim1 και sim2 Άλλαξα θέση τις sim και διαπίστωσα ότι το κάνει μόνο με τη κάρτα της wind ανεξάρτητα από τη θέση της στην 1 η στη 2. Και αυτά τα κινεζογράμματα τι θέλουν και εμφανίζονται? Έχει κανείς καμιά ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανεις σας θέμα με την τοποθεσία?? Ενω την εχω ενεργοποιημενη δν μπορει να με βρει...ουτε με wifi.. Τι παίζεται ρε παιδιά??

Επίσης πως το ρουταρουμε??

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Χτες παρέλαβα το κινητό και το σετάρω για ένα φίλο.

Εχω βάλει στη sim 1 μια κάρτα cosmote και στη sim2 μια σύνδεση wind.

Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι:

1) Όταν με καλούν στη sim1, εμφανίζεται κανονικά η αποθηκευμένη επαφή.

2) Όταν με καλούν στη sim2 εμφανίζεται σκέτο το νούμερο (σα να μην είναι καταχωρημένο στις επαφές).

Το ίδιο συμβαίνει και στο αρχείο κλήσεων. Το έχει παρατηρήσει κανείς?

Επίσης πώς εξαφανίζω κάτι κινεζογράμματα που εμφανίζονται στο αρχείο κλήσεων της sim 2 όταν καλεί μη καταχωρημένος στον κατάλογο αριθμός?

 

Ρε nikiforos_ το ίδιο έχω παρατηρήσει και γω. Το ίδιο πρόβλημα και στα εισερχόμενα μηνύματα. Εγώ πάντως αυτό που παρατήρησα είναι ότι δεν έχει να κάνει με τη sim1 και sim2 Άλλαξα θέση τις sim και διαπίστωσα ότι το κάνει μόνο με τη κάρτα της wind ανεξάρτητα από τη θέση της στην 1 η στη 2. Και αυτά τα κινεζογράμματα τι θέλουν και εμφανίζονται? Έχει κανείς καμιά ιδέα?

 

...όταν λέτε κινεζογράμματα, εννοείτε την αναγνώριση τοποθεσίας καλούντος; Έχετε αλλάξει τη ρύθμιση "Matching digits of number" σε 7 ψηφία αντί 11 προεπιλογή;

Επίσης, καλό είναι όταν ζητάτε υποστήριξη να παραθέτετε τουλάχιστον την έκδοση rom που έχετε για να βγάζουμε μία άκρη. :)

 

Έχει κανεις σας θέμα με την τοποθεσία?? Ενω την εχω ενεργοποιημενη δν μπορει να με βρει...ουτε με wifi.. Τι παίζεται ρε παιδιά??

Επίσης πως το ρουταρουμε??

 

...κανένα πρόβλημα. Το έχεις βάλει το Location σε High Accuracy; Καλό επίσης θα ήταν να σετάρεις σωστά το gps.conf για πιο άμεση ανταπόκριση (π.χ. με το topNTP)

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

 

...κανένα πρόβλημα. Το έχεις βάλει το Location σε High Accuracy; Καλό επίσης θα ήταν να σετάρεις σωστά το gps.conf για πιο άμεση ανταπόκριση (π.χ. με το topNTP)

Που βρίσκετε το gps.conf και πως το σεταρω? Για πες περισσότερες οδηγίες? Σε ευχαριστωωω

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Που βρίσκετε το gps.conf και πως το σεταρω? Για πες περισσότερες οδηγίες? Σε ευχαριστωωω

 

...πρέπει να είσαι root και είναι στο φάκελο etc, αλλά καλύτερα αν δεν έχεις τις γνώσεις, να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα που το παραμετροποιεί αυτόματα όπως αυτό που προανέφερα ή ανάλογο. Πρώτα δοκίμασε με κάποιο πρόγραμμα όπως το AndroiTS GPS Free ή GPS Test, να δεις αν γενικά επικοινωνεί με δορυφόρους κλπ. Σίγουρα η υποβοήθηση από mobile data (A-GPS) βοηθάει για γρήγορο lock/fix.

Link to comment
Share on other sites

...πρέπει να είσαι root και είναι στο φάκελο etc, αλλά καλύτερα αν δεν έχεις τις γνώσεις, να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα που το παραμετροποιεί αυτόματα όπως αυτό που προανέφερα ή ανάλογο. Πρώτα δοκίμασε με κάποιο πρόγραμμα όπως το AndroiTS GPS Free ή GPS Test, να δεις αν γενικά επικοινωνεί με δορυφόρους κλπ. Σίγουρα η υποβοήθηση από mobile data (A-GPS) βοηθάει για γρήγορο lock/fix.

 

Ναι οκ. Γνωρίζω ρε.. Είμαι Ρουτ. Εχεις έτοιμο ανεβασμένο το αρχείο να μου το κάνω αντικατασταση? Έχω κ το gps τεστ ...αν μπορείς ανέβασε κάπου το αρχείο έτοιμο κ απλα να το κάνω μια αντικατάσταση..

Ευχαριστω

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

...όταν λέτε κινεζογράμματα, εννοείτε την αναγνώριση τοποθεσίας καλούντος; Έχετε αλλάξει τη ρύθμιση "Matching digits of number" σε 7 ψηφία αντί 11 προεπιλογή;

Φίλε είσαι ωραίος!

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει ρουτάρει κανείς? Με ποιό πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

...όταν λέτε κινεζογράμματα, εννοείτε την αναγνώριση τοποθεσίας καλούντος; Έχετε αλλάξει τη ρύθμιση "Matching digits of number" σε 7 ψηφία αντί 11 προεπιλογή;

Επίσης, καλό είναι όταν ζητάτε υποστήριξη να παραθέτετε τουλάχιστον την έκδοση rom που έχετε για να βγάζουμε μία άκρη. :)

 

 

 

...κανένα πρόβλημα. Το έχεις βάλει το Location σε High Accuracy; Καλό επίσης θα ήταν να σετάρεις σωστά το gps.conf για πιο άμεση ανταπόκριση (π.χ. με το topNTP)

Φίλε emxa2k είσαι κορυφή! Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

...Έχει ρουτάρει κανείς? Με ποιό πρόγραμμα?

 

...προσωπικά, αφού έβαλα το custom recovery με το σχετικό FlashRecovery.exe (Lenovo_K30-W_FlashRecovery_050125) που υπάρχει, φλάσαρα το SuperSU (UPDATE-SuperSU-v2.xx.zip). Το custom recovery με αυτό τον τρόπο δεν μπαίνει μόνιμα, παρά μόνο μέχρι τo επόμενο reboot από αυτό.

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

...όταν λέτε κινεζογράμματα, εννοείτε την αναγνώριση τοποθεσίας καλούντος; Έχετε αλλάξει τη ρύθμιση "Matching digits of number" σε 7 ψηφία αντί 11 προεπιλογή;

Επίσης, καλό είναι όταν ζητάτε υποστήριξη να παραθέτετε τουλάχιστον την έκδοση rom που έχετε για να βγάζουμε μία άκρη. :)

 

 

Φίλε emxa2k με την αλλαγή της ρύθμισης "Matching digits of number" σε 7 ψηφία αντί 11 προεπιλογή είναι ΟΚ. Αναγνωρίζει και στις 2 sim τον αριθμό που καλεί και δεν τον εμφανίζει ως μη καταχωρημένο και δε βγάζει και κινεζογράμματα, προφανώς που γράφει την τοποθεσία καλούντος. Όμως όταν καλεί κάποιος μη καταχωρημένος αριθμός τα εμφανίζει. Το ίδιο κάνει και στα μηνύματα. Ενώ όταν στέλνω εγώ δεν εμφανίζονται, στην απάντηση όμως, εμφανίζονται τα ρημάδια :mad::mad::mad::mad:. Και εκτός των κινέζικων γραμμάτων το εισερχόμενο, παρόλο που είναι ο αριθμός καταχωρημένος στις επαφές, δεν έρχεται ως απάντηση στη συζήτηση αλλά σαν άλλο ξεχωριστό. Υπάρχει καμιά αντίστοιχη ρύθμιση για λύση? Έχουμε καμιά ιδέα? Ευχαριστώ προκαταβολικά! ;);););)

Edited by kinezos_
Link to comment
Share on other sites

επειδή με ενδιαφέρει το κινητο, να ρωτήσω αν κατάλαβα.

Τα αρνητικά μόνο otg, led notification ?

Ποιότητα lenovo? (έχω το a806 και είμαι πολύ ευχαριστημένος )

τα 64bit το κάνουν πολύ γρηγορο? το a806 έχει μια μικρή καθυστέρηση στην εκκίνηση των εφαρμογών η στην αλλαγή απο εφαρμογή σε εφαρμογή

το gps με χρήση glonass ακόμη καλύτερο ?

οθωνη?

ευχαριστώ

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Φίλε emxa2k με την αλλαγή της ρύθμισης "Matching digits of number" σε 7 ψηφία αντί 11 προεπιλογή είναι ΟΚ. Αναγνωρίζει και στις 2 sim τον αριθμό που καλεί και δεν τον εμφανίζει ως μη καταχωρημένο και δε βγάζει και κινεζογράμματα, προφανώς που γράφει την τοποθεσία καλούντος. Όμως όταν καλεί κάποιος μη καταχωρημένος αριθμός τα εμφανίζει. Το ίδιο κάνει και στα μηνύματα. Ενώ όταν στέλνω εγώ δεν εμφανίζονται, στην απάντηση όμως, εμφανίζονται τα ρημάδια :mad::mad::mad::mad:. Και εκτός των κινέζικων γραμμάτων το εισερχόμενο, παρόλο που είναι ο αριθμός καταχωρημένος στις επαφές, δεν έρχεται ως απάντηση στη συζήτηση αλλά σαν άλλο ξεχωριστό. Υπάρχει καμιά αντίστοιχη ρύθμιση για λύση? Έχουμε καμιά ιδέα? Ευχαριστώ προκαταβολικά! ;);););)

 

...δυστυχώς νομίζω είναι περιορισμός της rom που δεν είναι ROW international. Το caller location φαίνεται να υποστηρίζει μόνο κινέζικα και δεν έχω βρει κάποια λύση σχετικά. Αν σας ενοχλεί η εμφάνιση απλά, μπορείτε να απενεργοποιήσετε το location στη σχετική ρύθμιση. Προσωπικά αφαίρεσα (freeze) την προεγκατεστημένη εφαρμογή Caller ID, επειδή εκκινούσε εφαρμογές προς εγκατάσταση συχνά πυκνά. Αν θελει κάποιος μπορεί να δοκιμάσει τη λύση κάποιας τρίτης εφαρμογής που υποστηρίζει caller location (π.χ. Greek Caller ID)

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

...δυστυχώς νομίζω είναι περιορισμός της rom που δεν είναι ROW international. Το caller location φαίνεται να υποστηρίζει μόνο κινέζικα και δεν έχω βρει κάποια λύση σχετικά. Αν σας ενοχλεί η εμφάνιση απλά, μπορείτε να απενεργοποιήσετε το location στη σχετική ρύθμιση.

 

Φίλε σ' ευχαριστώ για το χρόνο και τις πληροφορίες. Ξέρουμε πως απενεργοποιείται το caller location?

Link to comment
Share on other sites

...δυστυχώς νομίζω είναι περιορισμός της rom που δεν είναι ROW international. Το caller location φαίνεται να υποστηρίζει μόνο κινέζικα και δεν έχω βρει κάποια λύση σχετικά. Αν σας ενοχλεί η εμφάνιση απλά, μπορείτε να απενεργοποιήσετε το location στη σχετική ρύθμιση. Προσωπικά αφαίρεσα (freeze) την προεγκατεστημένη εφαρμογή Caller ID, επειδή εκκινούσε εφαρμογές προς εγκατάσταση συχνά πυκνά. Αν θελει κάποιος μπορεί να δοκιμάσει τη λύση κάποιας τρίτης εφαρμογής που υποστηρίζει caller location (π.χ. Greek Caller ID)

 

Λοιπόν το σκαλίζω τώρα και το βρήκα. Είναι στις κλήσεις: More display options_Τοποθεσία_Εμφάνιση θέσης αριθμού. Ευχαριστώ emxa2k;););););)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

απο οτι καταλαβα αν δεν εχεις τιw γνωσεις για σκαλισμα , καλυτερα να μην το παρεις......

ελα που εγω εκανα την βλακεια και πρωτα το παρηγγειλα και μετα ειδα το foroum ....

ρουτ ακουω κατι με το gps εχει θεμα ακουω ... δηλαδη να ρωτησω κατι ...

εγω το παρηγγειλα μεσω ενος φιλου απο το vickmall και καλα για ποιο φθηνα ...

αν το επερνα απο ελλαδα δεν θα ειχα αυτα τα θεματα που αναφερετε???

ευχαριστω για την κατανοηση ενος ασχετου (μαλλον οχι τοσο εξειδηκευμενου στα smartphone)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...