Jump to content

Cubot X9


arisg90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα

Ειναι η τριτη φορα που ρωταω αλλα δεν μου εχει απαντησει καποιος...:(

Απο μπαταρια / ωρες οθονης πως παει ? Σημα κινητης ?

Στο hands on αναφερει περιπου 3 1/2 ωρες . Ισχυει ?

Φυσικα με δεδομενα η wifi ανοικτα και σερφαρισμα πχ

Μπορει καποιος να κανει ενα αναλυτικοτερο review αφου πλεον εχει χρησιμοποιηθει αρκετα ?

Εχω το coolpad f1 και το Χ9 και σκεφτομαι ποιο απο τα 2 να κρατησω

Επισης ειχα φερει ενα για ενα φιλο και πριν μερες μου ειπε οτι βαζοντας το να φορτισει με εναν αλλο φορτιστη , το κινητο εκαιγε και παρολο που το εβγαλε στο 100 % , μολις το αποσυνδεσε το ποσοστο κατεβαινε σφαιρα και μετα απο λιγο εκλεισε

Μετα το εβαλε να φορτισει με τον δικο του και ολα καλα. Μαλιστα η κοπελια του που το χρησιμοποιει λεει οτι μονο κλησεις της βγαζει 3 μερες

Εχει παρατηρησει κανεις κατι τετοιο ?

Edited by kritikos4
Alcatel OT Easy ,Siemens S25 ,Nokia 8210 ,Ericsson T39 ,Nokia 5210 ,Motorola RAZR V3 ,Motorola KRZR K1 ,Samsung U700 ,LG GC900 Viewty Smart ,LG KF750 ,LG Optimus GT540 ,LG Optimus True HD LTE P936 ,Inew V3 ,Xiaomi Hongmi ,Doogee DG350 ,Coolpad F1 ,ZTE V5 Red Bull ,Cubot X9 ,Xiaomi Redmi Note 2 ,Xiaomi Redmi Note 3 ,LeTV Le 1 (X600) ,Xiaomi Redmi Note 3 Global ,Xiaomi Redmi Note 4 Global ,LeEco LeMax 2 6/64, Xiaomi Pocofone F1 6/64
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα

Ειναι η τριτη φορα που ρωταω αλλα δεν μου εχει απαντησει καποιος...:(

Απο μπαταρια / ωρες οθονης πως παει ? Σημα κινητης ?

Στο hands on αναφερει περιπου 3 1/2 ωρες . Ισχυει ?

Φυσικα με δεδομενα η wifi ανοικτα και σερφαρισμα πχ

Μπορει καποιος να κανει ενα αναλυτικοτερο review αφου πλεον εχει χρησιμοποιηθει αρκετα ?

Εχω το coolpad f1 και το Χ9 και σκεφτομαι ποιο απο τα 2 να κρατησω

Επισης ειχα φερει ενα για ενα φιλο και πριν μερες μου ειπε οτι βαζοντας το να φορτισει με εναν αλλο φορτιστη , το κινητο εκαιγε και παρολο που το εβγαλε στο 100 % , μολις το αποσυνδεσε το ποσοστο κατεβαινε σφαιρα και μετα απο λιγο εκλεισε

Μετα το εβαλε να φορτισει με τον δικο του και ολα καλα. Μαλιστα η κοπελια του που το χρησιμοποιει λεει οτι μονο κλησεις της βγαζει 3 μερες

Εχει παρατηρησει κανεις κατι τετοιο ?

 

σχεση μπαταριας και ωρες οθονης δεν μπορω να σου απαντησω γιατι δεν μου το βγαζει στα στατιστικα της μπαταριας

δεν ξερω τι μπορεις να καταλαβεις απο την φωτο που επισυναπτω

απο το σημα του ειμαι πολυ ικανοποιημενος (καλυτερο απο το lenovo S650 που ειχα)

δεν εχω χρησιμοποιησει το coolpad f1 για να τα συγκρινω

η φορτιση γινεται παντα με τον δικο του φορτιστη και δεν αντιμετωπισα ποτε προβλημα αλλα οπως εγραψα παραπανω βλεπω οτι ειναι καλο να μενει αρκετες ωρες στη φορτιση ας δειχνει οτι ειναι πληρως φορτισμενο

χρηση μονο για κλησεις και ανοιχτο wifi και δεδομενα -->3 ημερες

ανοιχτο wifi και δεδομενα και λιγο "σερφαρισμα" για τα βασικα σιγουρα 2 ημερες

ολα αυτα με μονιμα ανοιχτα στο παρασκηνιο fb, messenger, instangram, viber, outlook και 1-2 εφαρμογες ακομα, οπως επισης και 3 widgets στην επιφανεια εργασιας

Link to comment
Share on other sites

Φίλε τεράστιε ευχαριστώ για την απάντηση

Είναι περίεργο που δεν σου βγάζει στα στατιστικά το πόση ώρα οθόνη έχεις

Αποφάσισα να κάτσω να το σετάρω - τεστάρω

Εδώ και 3 ώρες το έχω σε Wi-Fi κατέβασα περίπου 60 εφαρμογές , έκανα update από το OTA στην έκδοση 11 του τηλεφώνου , και παράλληλα όσο σερφαρα . Με ανοικτή οθόνη 2 ώρες και 37 λεπτά, είμαι στο 46%

Να σημειώσω ότι είναι η πρώτη φόρτιση της μπαταρίας όποτε λογικά όταν στρώσει μετά από κάμποσες φορτίσεις, η αυτονομία θα αυξηθεί κι άλλο

Αν το κάνω root και βάλω το greenify με φουλ root permissions και γίνει και calibration στην μπαταρία πιστεύω ότι θα απογειωθεί

Βέβαια τόση ώρα το λειτουργώ χωρίς SIM διότι δεν έχω Nano SIM οπότε θα μειωθεί λίγο η αυτονομία

Πρώτα δείγματα άκρως θετικά όσο αφορά την μπαταρία, και την ταχύτητα πλοήγησης

Alcatel OT Easy ,Siemens S25 ,Nokia 8210 ,Ericsson T39 ,Nokia 5210 ,Motorola RAZR V3 ,Motorola KRZR K1 ,Samsung U700 ,LG GC900 Viewty Smart ,LG KF750 ,LG Optimus GT540 ,LG Optimus True HD LTE P936 ,Inew V3 ,Xiaomi Hongmi ,Doogee DG350 ,Coolpad F1 ,ZTE V5 Red Bull ,Cubot X9 ,Xiaomi Redmi Note 2 ,Xiaomi Redmi Note 3 ,LeTV Le 1 (X600) ,Xiaomi Redmi Note 3 Global ,Xiaomi Redmi Note 4 Global ,LeEco LeMax 2 6/64, Xiaomi Pocofone F1 6/64
Link to comment
Share on other sites

Για του λόγου το αληθές....
Alcatel OT Easy ,Siemens S25 ,Nokia 8210 ,Ericsson T39 ,Nokia 5210 ,Motorola RAZR V3 ,Motorola KRZR K1 ,Samsung U700 ,LG GC900 Viewty Smart ,LG KF750 ,LG Optimus GT540 ,LG Optimus True HD LTE P936 ,Inew V3 ,Xiaomi Hongmi ,Doogee DG350 ,Coolpad F1 ,ZTE V5 Red Bull ,Cubot X9 ,Xiaomi Redmi Note 2 ,Xiaomi Redmi Note 3 ,LeTV Le 1 (X600) ,Xiaomi Redmi Note 3 Global ,Xiaomi Redmi Note 4 Global ,LeEco LeMax 2 6/64, Xiaomi Pocofone F1 6/64
Link to comment
Share on other sites

Φίλε τεράστιε ευχαριστώ για την απάντηση

Είναι περίεργο που δεν σου βγάζει στα στατιστικά το πόση ώρα οθόνη έχεις

Αποφάσισα να κάτσω να το σετάρω - τεστάρω

Εδώ και 3 ώρες το έχω σε Wi-Fi κατέβασα περίπου 60 εφαρμογές , έκανα update από το OTA στην έκδοση 11 του τηλεφώνου , και παράλληλα όσο σερφαρα . Με ανοικτή οθόνη 2 ώρες και 37 λεπτά, είμαι στο 46%

Να σημειώσω ότι είναι η πρώτη φόρτιση της μπαταρίας όποτε λογικά όταν στρώσει μετά από κάμποσες φορτίσεις, η αυτονομία θα αυξηθεί κι άλλο

Αν το κάνω root και βάλω το greenify με φουλ root permissions και γίνει και calibration στην μπαταρία πιστεύω ότι θα απογειωθεί

Βέβαια τόση ώρα το λειτουργώ χωρίς SIM διότι δεν έχω Nano SIM οπότε θα μειωθεί λίγο η αυτονομία

Πρώτα δείγματα άκρως θετικά όσο αφορά την μπαταρία, και την ταχύτητα πλοήγησης

 

νομιζω οτι θα μεινεις πληρως ικανοποιημενος απο το κινητακι ;)

Link to comment
Share on other sites

εμενα σαν να μην βλεπω να κραταει η μπαταρια,μια μερα με το ζωρι βγαζει,ηθελα να κανω root με ευκολο τροπο(vroot,framaroot)αλλα δεν κανει και δεν βγαζω ακρη με το recovery root,κατι το κανει να χανει μπαταρια ευκολα καταβαζοντας δεδομενα;)

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα το εχω στα χέρια μου επιτέλους :D

Πρώτη φόρτιση πόσες ωρες θέλει;

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ελυσες το πρόβλημα σου μήπως μπορείς να βοηθήσεις και εμένα;Στο Ηotspot τι έκανες και δουλεψε; Απλά ανοιξες και έστειλες ιντερνετ; Απο την εφαρμογη "Ενεργό σημείο wi-fi";Κανείς αλλος έχει παρόμοιο πρόβλημα;

 

 

Ναι,επιλογή Ενεργό σημείο wifi,αναδύεται μενού όπου επιλέγεις το Ενεργό σημείο wifi ==> Ρύθμιση φορητού σημείου πρόσβασης wifi==>βάζεις όνομα και pass κ είσαι έτοιμος! Επίσης πρέπει να έχεις ανοιχτά κ τα Data σου!

Link to comment
Share on other sites

εμενα σαν να μην βλεπω να κραταει η μπαταρια,μια μερα με το ζωρι βγαζει,ηθελα να κανω root με ευκολο τροπο(vroot,framaroot)αλλα δεν κανει και δεν βγαζω ακρη με το recovery root,κατι το κανει να χανει μπαταρια ευκολα καταβαζοντας δεδομενα;)

 

διαβασες τον οδηγο μου και δεν καταλαβες κατι?

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ ένα μαύρο από vickmall,

πολύ θετικές οι πρώτες εντυπώσεις, μου έβγαλε update γύρω στα 21 Mb και το πέρασα, μέχρι στιγμής εχω κάνει 3-4 αποτυχημένες προσπάθειες ρουταρίσματος μέσω rootgenius, μάλλον θα χρησιμοποιήσω το οδηγό για πέρασμα custom recovery.

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα το εχω στα χέρια μου επιτέλους :D

Πρώτη φόρτιση πόσες ωρες θέλει;

 

δεν υπάρχει αυτό πλέον...το ανοίγεις,το σκίζεις,10-15% το βάζεις να φορτίσει,όταν αναψει το πράσινι λεντάκι 100% είσαι έτοιμος πάλι για σκίσημο!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

σχεση μπαταριας και ωρες οθονης δεν μπορω να σου απαντησω γιατι δεν μου το βγαζει στα στατιστικα της μπαταριας

δεν ξερω τι μπορεις να καταλαβεις απο την φωτο που επισυναπτω

απο το σημα του ειμαι πολυ ικανοποιημενος (καλυτερο απο το lenovo S650 που ειχα)

δεν εχω χρησιμοποιησει το coolpad f1 για να τα συγκρινω

η φορτιση γινεται παντα με τον δικο του φορτιστη και δεν αντιμετωπισα ποτε προβλημα αλλα οπως εγραψα παραπανω βλεπω οτι ειναι καλο να μενει αρκετες ωρες στη φορτιση ας δειχνει οτι ειναι πληρως φορτισμενο

χρηση μονο για κλησεις και ανοιχτο wifi και δεδομενα -->3 ημερες

ανοιχτο wifi και δεδομενα και λιγο "σερφαρισμα" για τα βασικα σιγουρα 2 ημερες

ολα αυτα με μονιμα ανοιχτα στο παρασκηνιο fb, messenger, instangram, viber, outlook και 1-2 εφαρμογες ακομα, οπως επισης και 3 widgets στην επιφανεια εργασιας

 

συμβαίνει και σε μένα.....όταν χρησιμοποιείς ελάχιστα την οθόνη,δεν βγάζει καθόλου στατιστικά...με χρήση σχεδόν μηδαμινη τι να σου δείξει?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα σε όλους. Μπορεί κάποιος να με ενημερώσε τι sar έχει η συσκευή. Ευχαριστώ

 

0,79,κάπου το διάβασα....εδώ,αλλου,δεν θυμάμαι την πηγή

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν....για καθε ενδιαφερόμενο ....η τελευταία έκδοση λογισμικού 4271c-Z61W5-V11 γίνεται ρουτ με την έκδοση 1.8.2 του iroot

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Μπραβω φιλε,το καταφερα και εγω το root με τον τροπο που εβαλες (iroot)

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το τηλέφωνο έχει ενσωματωμένη μπαταρία που δεν ξέρω αν θα μπορεί να αντικατασταθεί στο μέλλον αν τυχόν τα φτύσει θα ήθελα κάποιος που ξέρει να δώσει συμβουλές για τις φορτίσεις. Άλλος λέει άστο 10% και μετά μέχρι να πάει 100%. Άλλος άστο όλο το βράδυ. Άλλος 2-3 ώρες. Τελικά πως μπορούμε να προστατέψουμε την μπαταρία και να την προετοιμάσουμε ώστε να μην καταλήξει, αυτή, ο λόγος που μετά από λίγους μήνες θα ψάχνουμε κινητό? Ακόμη ακούγεται η εφαρμογή greenify κλπ ως λύση οικονομίας. Προτείνεται και σε μη root συσκευές η δεν θα κάνει τπτ? ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το τηλέφωνο έχει ενσωματωμένη μπαταρία που δεν ξέρω αν θα μπορεί να αντικατασταθεί στο μέλλον αν τυχόν τα φτύσει θα ήθελα κάποιος που ξέρει να δώσει συμβουλές για τις φορτίσεις. Άλλος λέει άστο 10% και μετά μέχρι να πάει 100%. Άλλος άστο όλο το βράδυ. Άλλος 2-3 ώρες. Τελικά πως μπορούμε να προστατέψουμε την μπαταρία και να την προετοιμάσουμε ώστε να μην καταλήξει, αυτή, ο λόγος που μετά από λίγους μήνες θα ψάχνουμε κινητό? Ακόμη ακούγεται η εφαρμογή greenify κλπ ως λύση οικονομίας. Προτείνεται και σε μη root συσκευές η δεν θα κάνει τπτ? ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιχείρηση: Πρώτη φόρτιση

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Με τις δυο υποδοχές για σιμ τι παίζει; Γιατί στην δεύτερη δεν μπαίνει κανονική σιμ....η παλιά δλδ

και είχα κανει συγχρονισμό στο gmail τις επαφες για να τις περάσω με το που ανοιξω το κινητό, έβαλα το gmail αλλά δεν μου τις έχει περάσει...τι να κάνω?

Edited by soyzana

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

Print screen πως κανει?

Εμενα το touch μου κολλάει λιγο ειδικα οταν γραφω...

Edited by soyzana

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

Print screen πως κανει?

Εμενα το touch μου κολλάει λιγο ειδικα οταν γραφω...

Κρατάς πατημένο το power button και επιλέγεις από το menu , screen capture.

Δύο πράγματα σ' αυτή την ζωή δεν έχουν τέλος, το σύμπαν και η ηλιθιότητα των ανθρώπων αν και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα βέβαιος.

Α.Einstein

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολύ,, το hotspot που ειναι? γιατί δεν το βρισκω πουθενά

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

Print screen πως κανει?

Εμενα το touch μου κολλάει λιγο ειδικα οταν γραφω...

 

Print screen επίσης κάνεις πατώντας ταυτόχρονα το κουμπί κλειδώματος με το χαμηλωμα έντασης. Επίσης υπάρχει δυνατότητα (πρέπει να το ενεργοποίησεις) να βάζεις 3δαχτυλα και να τα σέρνεις προς τα πανω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε ευχαριστω πολύ,, το hotspot που ειναι? γιατί δεν το βρισκω πουθενά

 

Θα πας στην προεγκατεστημενη εφαρμογή "Ενεργό σημείο wi-fi". Λογικά στην πρώτη σελίδα στο έχει του μενού. Εμένα πάντως εξακολουθεί να μην δουλεύει το hotspot. Μάλλον είναι προβληματικο το κινητό..

Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 13-02-2015 15:11 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 09-03-2015 22:49 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 11-03-2015 12:27 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

εδω και 4 μερες ειναι ετσι...μηπως υπαρχει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

ΚατάστασηΗμερομηνιαΩραΠεριοχη

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ13-02-201515:11ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ09-03-201522:49ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)11-03-201512:27Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

εδω και 4 μερες ειναι ετσι...μηπως υπαρχει προβλημα?

Οχι κανενα πρόβλημα..αύριο ίσως και να το δεις στην πολη σου..

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς θέμα με το ηχειο? νομιζω ακούγεται λιγο αποκρυσμενο....

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...