Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε ξερω τι λέει σαν κατάστημα, η τιμή ειναι πάρα πολύ καλή!!!

 

Το κατάστημα 2 φορές που έχω πάρει ήταν μια χαρά.

Τώρα ποτέ δεν ξέρεις βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το κατάστημα 2 φορές που έχω πάρει ήταν μια χαρά.

Τώρα ποτέ δεν ξέρεις βέβαια...

 

Το κινητό φίλε μου είναι εξαιρετικό... κάποιοι παραπονιούνται για την μπαταρία, αλλά για τη χωρητικότητά της εγώ τη βρίσκω μια χαρά... Στο κάτω-κάτω είναι αποσπώμενη, παίρνεις και μια δεύτερη (όπως έκανα εγώ) και δεν ξεμένεις ποτέ ;)

Από επιδόσεις απλά σπέρνει... Οθόνη πολύ καλή και φωτεινή... τεράστια υποστήριξη από το Xiaomi-miui.gr και ελληνικότατες rom, εντάξει πλαστικό το πίσω καπάκι αλλά καλής κατασκευής, βάζεις και μια ωραία θηκούλα και είσαι κομπλέ :) WIFI δυνατότατο, GPS γρήγορο, δεν καταλαβαίνει τίποτα...

Θα προτιμούσα το Prime που είναι κατιτίς πιο γρήγορο και με 32GB αλλά άμα σε καλύπτει το 16άρι η τιμή είναι super (και από ευρωπαϊκή αποθήκη μάλιστα)...

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και ενάμιση μήνα τη θήκη σιλικόνης της nillkin τη διάφανη και παρατηρώ πως κιτρίνισε αρκετά....Κρίμα δεν το περίμενα
:luck:
Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και ενάμιση μήνα τη θήκη σιλικόνης της nillkin τη διάφανη και παρατηρώ πως κιτρίνισε αρκετά....Κρίμα δεν το περίμενα

 

Σε διάφανο; Έχω κι εγώ την ίδια σε γκρι όμως (λόγω μαύρου/γκρι στη συσκευή)... λες να κιτρινίσει κι εμενα;

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και ενάμιση μήνα τη θήκη σιλικόνης της nillkin τη διάφανη και παρατηρώ πως κιτρίνισε αρκετά....Κρίμα δεν το περίμενα

 

Και εμένα άρχισε να κιτρινίζει λίγο στον ένα μήνα που την έχω. Δεν το περίμενα.

Link to comment
Share on other sites

Σε διάφανο; Έχω κι εγώ την ίδια σε γκρι όμως (λόγω μαύρου/γκρι στη συσκευή)... λες να κιτρινίσει κι εμενα;

 

Διάφανη ναι. και στο άσπρο καπάκι κάνει μπαμ το κιτρίνισμα. Τωρα στη γκρι δε νομίζω να φαίνεται τόσο έντονα

:luck:
Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι στου gkalen κάνε το εξής. Πήγαινε στον φάκελο system/etc/init.d και διέγραψε όλα τα αρχεία που έχει μέσα (αν υπάρχουν κάποια που δεν υπάρχουν στο zip της rom του gkalen μην τα διαγράψεις γιατί δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να έχεις στο τηλέφωνο που να έχει βάλει scripts στον φάκελο) . Κάνε επανεκκίνηση. Δούλεψε το τηλέφωνο όπως το δούλευες μέχρι τώρα και δεν αν υπάρχει βελτίωση. Ξέρεις πριν τα κάνεις όλα αυτά backup κλπ.

 

Αυτή τη διαδικασία, μπορώ να την κάνω και από το twrp;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορείς. Στα advanced options> file manager, αλλά για ποιο λόγο; Άνοιξε πρώτα το zip της ρομ και τσέκαρε αν στο φάκελο αυτό έχει κανένα επιπλέον αρχειο που δεν το έχει η ρομ

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μου κολλάει μερικές φορές οταν είμαι στον ήλιο αυτό το κλείδωμα για τσέπη μην καληπτεις, δηλαδή οταν απαντω στο τηλ μαυριζει αμέσως η οθόνη, εχω την τελευταία ρομ το έχει κάνει και σε άλλες απο την αρχή, έβγαλα και το tempered glass και πάλι το κανει. τι μπορούμε να κάνουμε εκτός απο το να απενεργοπηεισουμε;;;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου έχει κολλήσει ποτέ. Σε πολλές devs και πάλι που είμαι σε stable.

Με έχει γλιτώσει άπειρες φορές, να κάνω κλήσεις κλπ όταν το βγάζω από τσέπη.

Ο λόγος προφανώς θα ναι πιο πολύπλοκος. Εάν ποτέ έχεις όρεξη, κάνε μια καθαρή εγκατάσταση να δεις εάν επιμένει αυτό που λες.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορείς. Στα advanced options> file manager, αλλά για ποιο λόγο; Άνοιξε πρώτα το zip της ρομ και τσέκαρε αν στο φάκελο αυτό έχει κανένα επιπλέον αρχειο που δεν το έχει η ρομ

 

Γιατί από στο supersu δεν μπορώ να δώσω δικαιώματα ρούτ, κρασάρει (μην σχολιάσεις). Τραβάει κάτι κολλήματα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 118 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε παιδιά μου κολλάει μερικές φορές οταν είμαι στον ήλιο αυτό το κλείδωμα για τσέπη μην καληπτεις, δηλαδή οταν απαντω στο τηλ μαυριζει αμέσως η οθόνη, εχω την τελευταία ρομ το έχει κάνει και σε άλλες απο την αρχή, έβγαλα και το tempered glass και πάλι το κανει. τι μπορούμε να κάνουμε εκτός απο το να απενεργοπηεισουμε;;;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ούτε και εμένα κολλάει στον ήλιο, κανένα τέτοιο θέμα. Και το κλείδωμα της τσέπης είναι βολικό.

Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταία dev η μπαταρία πέφτει κατακόρυφα. Κατεβάζω την stable, τη περνάω με τον ίδιο τρόπο μέσα απο την αναβάθμιση και επιλογή πακέτου? πατάω τίποτα άλλο?
Apple :rocket:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μου κολλάει μερικές φορές οταν είμαι στον ήλιο αυτό το κλείδωμα για τσέπη μην καληπτεις, δηλαδή οταν απαντω στο τηλ μαυριζει αμέσως η οθόνη, εχω την τελευταία ρομ το έχει κάνει και σε άλλες απο την αρχή, έβγαλα και το tempered glass και πάλι το κανει. τι μπορούμε να κάνουμε εκτός απο το να απενεργοπηεισουμε;;;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο φίλος ζητάει λύση στο πρόβλημα του και σαν απάντηση παίρνει ότι "...εμένα δεν μου κολλάει...". Τον υποχρεώσατε τον άνθρωπο!!!:rolleyes:

 

Λοιπόν πιθανότατα υπάρχει κάποιο θέμα με τον proximity sensor. Τώρα κάποιοι που έχουν πρόβλημα με το proximity το έλυσαν με φύσημα (ελαφρύ) από την θύρα των ακουστικών. Αν μετά το φύσημα συνεχίζει τότε μάλλον θέλει καλιμπράρισμα. Θα πας στις ρυθμίσεις - Σχετικά με το τηλέφωνο και θα πατήσεις 5 φορές στο "Εκδοση Kernel" για να μπεις στο CIT μενού. Εκεί θα βρεις και θα επιλέξεις το "13.Proximity Sensor".

όταν ανοίξει το μενού αυτό, θα πλησιάσεις το δάκτυλο στο ακουστικό του τηλεφώνου δίπλα όπου βρίσκετε ο σενσορας και θα δεις αν αλλάζουν οι τιμές. Κάνοντας το αυτό θα ενεργοποιηθεί και το κουμπί "calibration". Τώρα απο εκεί και πέρα αν πατήσεις το calibration δεν ξέρω ακριβώς τι γίνεται γιατί επειδή και γω δεν έχω πρόβλημα προτίμησα να μην ρισκάρω να πειράξω κάτι.

 

Αν και πάλι δεν αλλάξει κάτι δοκίμασε και το http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=51675245

Link to comment
Share on other sites

Γιατί από στο supersu δεν μπορώ να δώσω δικαιώματα ρούτ, κρασάρει (μην σχολιάσεις). Τραβάει κάτι κολλήματα...

Ναι, δεν το συνδύασα με τα προηγούμενα :lol:

 

 

Λοιπόν πιθανότατα υπάρχει κάποιο θέμα με τον proximity sensor. Τώρα κάποιοι που έχουν πρόβλημα με το proximity το έλυσαν με φύσημα (ελαφρύ) από την θύρα των ακουστικών. Αν μετά το φύσημα συνεχίζει τότε μάλλον θέλει καλιμπράρισμα. Θα πας στις ρυθμίσεις - Σχετικά με το τηλέφωνο και θα πατήσεις 5 φορές στο "Εκδοση Kernel" για να μπεις στο CIT μενού. Εκεί θα βρεις και θα επιλέξεις το "13.Proximity Sensor".

όταν ανοίξει το μενού αυτό, θα πλησιάσεις το δάκτυλο στο ακουστικό του τηλεφώνου δίπλα όπου βρίσκετε ο σενσορας και θα δεις αν αλλάζουν οι τιμές. Κάνοντας το αυτό θα ενεργοποιηθεί και το κουμπί "calibration". Τώρα απο εκεί και πέρα αν πατήσεις το calibration δεν ξέρω ακριβώς τι γίνεται γιατί επειδή και γω δεν έχω πρόβλημα προτίμησα να μην ρισκάρω να πειράξω κάτι.

 

Αν και πάλι δεν αλλάξει κάτι δοκίμασε και το http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=51675245

Εμένα από την αρχή ο σενσορας πότε δουλεύει και πότε δε δουλεύει, δηλαδή στις κλήσεις δε σβήνει πάντα η οθόνη στο αυτί. Είχα κάνει αυτό με το CIT, αλλά δεν κατάλαβα κάτι.. Συνήθως μετά από φλασαρισμα καποιας ρομ στην αρχη δουλεύει. Σκόνη δεν μου έχει ιδιαίτερα..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που έβαλα την eu dev 6.5.5 η μπαταρία έχει βελτιωθεί δραματικά.από 3:20 -4:10 λεπτά που έβγαζε στα καλύτερα της κοντεύει πλέον τις 5 ώρες.καποιος-καποια που να έχει βάλει την συγκεκριμένη rom για να μας πει εντυπώσεις;;;
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μπαταρία βελτιώθηκε μόλις πέρασα σε cm 12.. Σχεδόν μία ώρα sot επιπλέον σε σχέση με 7.2.3 stable..
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πει και θα το ξαναπω... Τα μισά μηνύματα που διαβάζω εδώ μέσα είναι περί μπαταρίας! Το κινητό παιδιά έχει μέτρια προς κακή μπαταρία σε όλα τα άλλα φυσάει, χαλάρωστε και απόλαυστε το... Ε, πάρτε και κανένα power bank.
Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος ζητάει λύση στο πρόβλημα του και σαν απάντηση παίρνει ότι "...εμένα δεν μου κολλάει...". Τον υποχρεώσατε τον άνθρωπο!!!:rolleyes:

 

Λοιπόν πιθανότατα υπάρχει κάποιο θέμα με τον proximity sensor. Τώρα κάποιοι που έχουν πρόβλημα με το proximity το έλυσαν με φύσημα (ελαφρύ) από την θύρα των ακουστικών. Αν μετά το φύσημα συνεχίζει τότε μάλλον θέλει καλιμπράρισμα. Θα πας στις ρυθμίσεις - Σχετικά με το τηλέφωνο και θα πατήσεις 5 φορές στο "Εκδοση Kernel" για να μπεις στο CIT μενού. Εκεί θα βρεις και θα επιλέξεις το "13.Proximity Sensor".

όταν ανοίξει το μενού αυτό, θα πλησιάσεις το δάκτυλο στο ακουστικό του τηλεφώνου δίπλα όπου βρίσκετε ο σενσορας και θα δεις αν αλλάζουν οι τιμές. Κάνοντας το αυτό θα ενεργοποιηθεί και το κουμπί "calibration". Τώρα απο εκεί και πέρα αν πατήσεις το calibration δεν ξέρω ακριβώς τι γίνεται γιατί επειδή και γω δεν έχω πρόβλημα προτίμησα να μην ρισκάρω να πειράξω κάτι.

 

Αν και πάλι δεν αλλάξει κάτι δοκίμασε και το http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=51675245

Ευχαριστώ κάτι είναι και αυτό ίσως φταίνε και κάποιες ρομ, μπορεί να είναι ιδέα μου

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πει και θα το ξαναπω... Τα μισά μηνύματα που διαβάζω εδώ μέσα είναι περί μπαταρίας! Το κινητό παιδιά έχει μέτρια προς κακή μπαταρία σε όλα τα άλλα φυσάει, χαλάρωστε και απόλαυστε το... Ε, πάρτε και κανένα power bank.

Δεν νομίζω ότι μπορούμε να βγάλουμε ολοκληρωμένο συμπέρασμα, η μπαταρία από ρομ σε ρομ συμπεριφέρεται διαφορετικά. Και αυτή είναι η ομορφιά, να μπορείς να έχεις επιλογές. Άλλωστε σε λίγο που θα έχουμε το miui 8 θα λέμε άλλα. Και πόσες ρομ μας περιμένουν ακόμη, ποιος ξέρει. Και οι συζητήσεις που γίνονται για την μπαταρία, είναι για να βοηθηθούμε εμείς και να βοηθήσουμε τα παιδιά που βγάζουν τις ρομ, να καλυτερέψουν το έργο τους. Είτε είναι cm, είτε miui ή κάτι άλλο. Γιαυτό άλλωστε πρέπει να υπάρχουν και κάποιοι που δοκιμάζουν τις developer roms, για να μπορούν κάποιοι να χαίρονται τις Stable.

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικό πρόβλημα

Σήμερα το πρωί μέσα από την εφαρμογή του fb πήγα να ανοίξω έναν σύνδεσμο και ξαφνικά άρχισε να κάνει το τηλέφωνο κουλά όπως πάνω κάτω η οθόνη δεν ανταποκρινοταν κανένα κουμπί και γενικότερα πολλά παράξενα! Αφού λοιπόν τρόμαξα έκανα όλη την διαδικασία αρχικής εγκατάστασης της 7.2.3 stable μιας και αυτήν είχα και μετά έκανα μέσω twrp επαναφορά το backup που είχα πάρει πριν 15 μέρες. Το απόγευμα πάλι τα ίδια. Τώρα πάλι όλα καλά! Έχει κανείς κάποια ιδέα?

Καλό θα ήταν να μην ξεχνάμε τα παιδιά εδώ μέσα που μας βοηθούν σπαταλώντας τον χρόνο τους και μοιράζοντας τις γνώσεις τους μαζί μας. Σας ευχαριστούμε !
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικό πρόβλημα

Σήμερα το πρωί μέσα από την εφαρμογή του fb πήγα να ανοίξω έναν σύνδεσμο και ξαφνικά άρχισε να κάνει το τηλέφωνο κουλά όπως πάνω κάτω η οθόνη δεν ανταποκρινοταν κανένα κουμπί και γενικότερα πολλά παράξενα! Αφού λοιπόν τρόμαξα έκανα όλη την διαδικασία αρχικής εγκατάστασης της 7.2.3 stable μιας και αυτήν είχα και μετά έκανα μέσω twrp επαναφορά το backup που είχα πάρει πριν 15 μέρες. Το απόγευμα πάλι τα ίδια. Τώρα πάλι όλα καλά! Έχει κανείς κάποια ιδέα?

 

Κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων χωρίς επαναφορά του αρχείου που αποθηκευσες.Απο το twrp έχεις επιλογή τι να επαναφέρει;Αν ναι τότε μόνο παιχνίδια κάνε επαναφορά και whatsup viber messenger.Τα αλλά άσε να τα επαναφέρει ή μι μέσω ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα καθαρή εγκατάσταση της ρομ και το backup είναι μέσω twrp και είχε γίνει την τελευταία φορά που την είχα ξαναπερασει απλά έχει και εφαρμογές δλδ είναι ένα "καλό" backup. Θα το δω και αύριο και θα ακολουθήσω την συμβουλή σου. Αυτό που με φοβίζει είναι το ενδεχόμενο ασφαλείας για "κλοπή" δεδομένων αν αυτό είναι εφικτό.
Καλό θα ήταν να μην ξεχνάμε τα παιδιά εδώ μέσα που μας βοηθούν σπαταλώντας τον χρόνο τους και μοιράζοντας τις γνώσεις τους μαζί μας. Σας ευχαριστούμε !
Link to comment
Share on other sites

Χθες βράδυ έκανα για πρώτη φορά πλοήγηση με το κινητό μέσω των Χαρτών της Google.

Μικρή διαδρομή που την ήξερα και επίτηδες άλλαζα συνέχεια πορεία μέσα από στενά μπας και το μπερδέψω αλλά σε δευτερόλεπτα έβρισκε νέα διαδρομή... Πολύ καλή ακρίβεια... εντυπωσιάστηκα... με το Jiayu G4S που είχα πριν το GPS δεν δούλεψε ποτέ... φαντάζομαι με ένα εμπορικό πρόγραμμα πλοήγησης θα είναι ακόμα καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Με τους here maps που χρησιμοποιώ δεν εχω κανενα παραπονο!

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Θα το δοκιμάσω... Είναι free;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...