Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι ναι!

Πρωτα fastboot και μετα μεσω twrp την stable του γκαλεν! (Αφου εκανα πρωτα wipes, κλπ)

 

ΆΨΟΓΗ Η ΡΟΜ! το λεω και θα τό ξαναλεω!

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Εντός του επόμενου δεκαπενθημέρου, προβλέπεται να μεταβώ από το πιστό μου RN2 Prime σε RN4. Το RN2 θα το δωρίσω στον αδερφό μου και είναι ευκαιρία για φρέσκια ROM. Έχει μείνει σε αρχαία MIUI 7 dev (5.10.29 από xiaomi.eu), από την οποία ήμουν πολύ ικανοποιημένος σε θέματα αυτονομίας, στησίματος και γι' αυτόν το λόγο δε μπήκα ποτέ στη διαδικασία να την αλλάξω. Από τότε όμως υπήρξαν πολλές εξελίξεις σε MIUI, πειραγμένες MIUI και εντελώς custom ROMs (βλ. leaked kernel source code, CM12.1, CM13.0 κλπ).

 

Είμαι σε δίλημμα για το ποια ROM να στήσω πριν να παραδώσω το κινητό στον αδερφό. Θέλω όσο το δυνατόν καλύτερη αυτονομία χωρίς σημαντικά bugs και θα εκτιμούσα τις απόψεις και προτάσεις σας.

 

Με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα οι απόψεις κατόχων που παρακολουθούν τις εξελίξεις σε custom ROMS και δοκιμάζουν ενίοτε κάποιες από αυτές.

 

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Η θα βάλεις cm12.1 ή θα πας στην τελευταια stable του gkalen.

Στην πρωτη δε λειτουργουν ολα τα στοιχεία του τηλεφώνου (πχ αριστερό ηχειο, χαλια καμερα). Στου γκαλεν ολα είναι οκ.

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η θα βάλεις cm12.1 ή θα πας στην τελευταια stable του gkalen.

Στην πρωτη δε λειτουργουν ολα τα στοιχεία του τηλεφώνου (πχ αριστερό ηχειο, χαλια καμερα). Στου γκαλεν ολα είναι οκ.

 

Για κάμερα το έχω υπ' όψιν μου. Αλλά το πρόβλημα με το αριστερό κανάλι του ήχου (αυτό φαντάζομαι εννοείς αφού το κινητό δεν έχει στερεοφωνία/2πλα ηχεία) συμβαίνει σε όλες τις CM12.1 (nofearnohappy, bule, vova.vafin, danielpinto8zz6, Aurora) ή μόνο σε ορισμένες από αυτές;

Link to comment
Share on other sites

'Εχει παρει κανείς αυτό το καπάκι ; http://www.ebay.com/itm/PC-Battery-cover-Case-for-Xiaomi-Redmi-Note-2-5-5-Hongmi-Bamboo-Pattern-/201509529247?var=&hash=item2eeae7669f:m:mQ8RwAF9Ky5fwJCu2U53mXQ

PC Battery cover Case for Xiaomi Redmi Note 2 5.5" Hongmi Bamboo Pattern

Edited by helen7
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το τζαμάκι της Nillkin, το πέρασα άλλα ακριβώς στη μέση έπεσε μια τριχούλα. Στην προσπάθειά μου να το βγάλω και να την αφαιρέσω το έσπασα. Εντελώς κουλός λέμε...

Ερώτηση: πόσο επίφοβο ειναι να μείνει χωρίς προστασία η οθόνη για μερικές μέρες μέχρι να έρθει καινούριο;

Εγώ το έχω 9 μήνες χωρίς τίποτα, ουτε θήκη ουτε τζαμακι. Μου έχει πέσει κανα 2-3 φορές αλλά όχι βαρβαρα πράγματα. Αν το προσέχεις δεν παθαίνει τίποτα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

'Εχει παρει κανείς αυτό το καπάκι ; http://www.ebay.com/itm/PC-Battery-cover-Case-for-Xiaomi-Redmi-Note-2-5-5-Hongmi-Bamboo-Pattern-/201509529247?var=&hash=item2eeae7669f:m:mQ8RwAF9Ky5fwJCu2U53mXQ

PC Battery cover Case for Xiaomi Redmi Note 2 5.5" Hongmi Bamboo Pattern

 

Καλημέρα και πάλι στην παρέα μετά από καιρό. Το έχω εγώ. Ικανοποιημένος 99%. Μόνο του αρνητικό για μένα ότι θέλει λίγο μεγαλύτερο άνοιγμα στη θύρα των ακουστικών για να μπαίνουν πιο άνετα. Ζοριζονται αρκετά να μπούν.

Link to comment
Share on other sites

απο την παρασκευη εβαλα την thunder 8.0.2 του γκαλεν απο miui greece

ολα καλα

αλλα η μπαταρια τρελλο χαλι

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω 9 μήνες χωρίς τίποτα, ουτε θήκη ουτε τζαμακι. Μου έχει πέσει κανα 2-3 φορές αλλά όχι βαρβαρα πράγματα. Αν το προσέχεις δεν παθαίνει τίποτα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το προσέχω γενικά και του φοράω και θήκη σιλικόνης της Nillkin.

Μια φορά όπως έπαιζα με σκούντηξε ο μικρός και μου έπεσε από τα χέρια στο πάτωμα και άλλη μιά έφυγε από την τσέπη μου την ώρα που έμπαινα στο αμάξι.

Φορούσα το τζαμάκι το οποίο ράγισε σε 2-3 σημεία. Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν δεν το φορούσα...

Πάντως προτιμώ να το έχω με τζαμάκι γιατί ειδικά τα Η και Η+ της Nillkin είναι άψογα σε εφαρμογή αλλά και δεν επηρρεάζουν καθόλου το touch. Και τώρα που το έχω σκέτο βλέπω ότι με το τζαμάκι είχε λιγότερες δαχτυλιές...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

απο την παρασκευη εβαλα την thunder 8.0.2 του γκαλεν απο miui greece

ολα καλα

αλλα η μπαταρια τρελλο χαλι

 

Όταν λες "τρελό χάλι" το λες γενικά ή σε σύγκριση με κάποια άλλη rom με την οποία είχες καλύτερη απόδοση...

Το είχα πει και παλιότερα και το ξαναλέω: με 3000mAh μην περιμένετε παπάδες. Το κινητό έχει μια οθονάρα 5.5' full HD που καταπίνει, χώρια ότι ο επεξεργαστής είναι "κτήνος" όταν δουλεύει στο φουλ. Πριν από αυτό είχα το Jiayu G4S πάλι με 3000mAh μπαταρία αλλά οθόνη 4,7' HD (1280X720) και κατά πολύ υποδεέστερο επεξεργαστή και έβγαζα πάνω κάτω τους ίδιους χρόνους. Οπότε, κατ'εμέ τουλάχιστον, μια χαρά είναι η μπαταρία του. Και φυσικά πάντα έχω και μια δεύτερη μαζί μου για παν ενδεχόμενο... Η αλλαγή κρατάει μόλις μισό λεπτό...

Link to comment
Share on other sites

το λεω σε σχεση με τις dev rom απο την miui greece

Είσαι ο μόνος που το λέει.. Μήπως κάτι άλλο πάει στραβά?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ο μόνος που το λέει.. Μήπως κάτι άλλο πάει στραβά?

 

δεν εχω αλλαξει κατι στη συμπεριφορα του τηλεφωνου

μαλιστα αφου εκανα εγκατασταση με wipe data την thunder

μετα εφερα με backup ολες τις εφαρμογες και το σεταρισμα του τηλεφωνου

 

δεν ξερω ισως ειναι νωρις , την παρασκευη εκανα την αλλαγη

θα το δω και ολη την εβδομαδα και θα πω

 

δυο πραματα

με χρηση δεδομενων και επειδη παιζω στοιχημα το ΣΚ τελειωνε για πλακα η μπαταρια (σε σχεση με τις dev)

στην επιλογη χρηση μπαταριας / εφαρμογες μου εχει ενα ποσοστο standard γυρω στο 8-10% που λεει Πλαισιο υπηρεσιων Xiaomi

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Guest Kwstas_skiathos
Καλησπέρα παιδιά μπορεί να μου πείτε πια είναι η καλύτερη Ρομ για το κινητό μας για κάμερα και επιδοσεις;η stable 8.0.2.0 είναι αναγκαία τα patch να τα περάσουμε απο τον userxp?ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά μπορεί να μου πείτε πια είναι η καλύτερη Ρομ για το κινητό μας για κάμερα και επιδοσεις;η stable 8.0.2.0 είναι αναγκαία τα patch να τα περάσουμε απο τον userxp?ευχαριστω

 

Κατά τη γνώμη μου η Stable του gkalen είναι ο,τι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή σε MIUI.

Τα patch δεν είναι αναγκαία, απλά τα βάζεις αν σε ενδιαφέρουν αυτά που προσφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

επισης και με την τελευταια dev

αλλα και με του γκαλεν

 

στον στοιχημαν δεν μπορω να δω streaming διαφορα ματς που με ενδιαφερουν

μεσω crome browser

 

θελει καποια αλλη ρυθμιση?

Edited by PETTROS
κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Flash player παιζει σωστα?

Με αλλον browser δοκίμασες?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

στης μανας του παιζει μια χαρα

φλας ειδα εχει η ρομ

δεν ξερω τι να κανω με αυτο

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

το λεω σε σχεση με τις dev rom απο την miui greece

 

Τι διαφορά έχεις δηλαδή; Δεν έχω δοκιμάσει κάποια από τις τελευταίες dev και είμαι περίεργος...

Link to comment
Share on other sites

στης μανας του παιζει μια χαρα

φλας ειδα εχει η ρομ

δεν ξερω τι να κανω με αυτο

 

Για να παίξει το flash χρειάζεται και browser που να το υποστηρίζει, από μόνο του στη ROM δεν κάνει κάτι. Browser που υποστηρίζει flash είναι σίγουρα ο dolphin.

Ο chrome και ο μαμά της MIUI δεν υποστηρίζουν, άρα δεν είναι θέμα flash, κάτι άλλο παίζει με το streaming.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για το ημερολογιο, οταν εχω το μαμα gadget στην οθονη η μερα αλλαζει κανονικα την επομενη, οταν βαζω αλλα gadgets ημερολογιου εκτος το μαμισιο δεν αλλαζει η μερα αυτοματα! θελει κατι να ρυθμισω?
myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...