Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχεις και ανοικτα data; Αν ναι τοτε ειναι οκ να σου βγαζει τοσο.Τα δεδομενα τρωνε αρκετη μπαταρια.Αν οχι , εγω εχω την 5.12.31 και μου βγαζει 5.30 SOT με note 2 tool.

Ανοιχτά data όχι όλη την ωρα. Αλλά ποτέ δεν είδα sot όσο λες.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απο xda

Original development

sAOSP με active tweaks + xposed!!!

 

edit:

οριστε και το link

 

Μολις την περασα και εγω και οι πρωτες εντυπωσεις πολυ καλες πολυ ποιο γρηγορη απο την miui τωρα το φορτιζω θα δουμε σε κανα 2 μερες πως παει απο μπαταρια και σταθεροτητα.

Link to comment
Share on other sites

Με 2 μερες και 3 ωρες αναμονης!!! :)

 

http://i.imgur.com/lAytvEJl.png

 

http://i.imgur.com/ZAV3tmwl.png

 

http://i.imgur.com/sYRNoeXl.png

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Απο xda

Original development

sAOSP με active tweaks + xposed!!!

 

edit:

οριστε και το link

 

Διάβασα ότι μόνο το hdr δεν δουλεύει. Δηλαδή έχει fm radio; Μπορείς να αλλάζεις τις σιμ για τα data μέσα από το μενού όπως στις miui roms;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι μόνο το hdr δεν δουλεύει. Δηλαδή έχει fm radio; Μπορείς να αλλάζεις τις σιμ για τα data μέσα από το μενού όπως στις miui roms;

Εγω που την εχω περασει ραδιοφωνο δεν εχει. Ναι τις σιμ μπορεις να τις αλλαξεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια την Παρασκευη παρελαβα και γω απο vickmall με την 5.12.17 dev.

θελω να ρωτησω 1) Πως μπορω να απενεργοποιησω την δονηση απο το google keyboard

2) Δεν μπορω να βρω την επιλογη restrict background data που ειχα σε android 4.4

3) Οταν επιλεγω 3g ή 4g δεν πρεπει να μου βγαλει διπλα στις γραμμες του σηματος 3g ή 4g?

4) Επειδη δεν εχει προεγκατεστημενη εφαρμογη για τηλεκοντρολ μπορειτε να μου πειτε το ονομα της εφαρμογης που πρεπει να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

το τρανζιστορακι δουλευει?:rolleyes:

 

Διάβασα ότι μόνο το hdr δεν δουλεύει. Δηλαδή έχει fm radio; Μπορείς να αλλάζεις τις σιμ για τα data μέσα από το μενού όπως στις miui roms;

Τι ειναι το hdr? Μεσα στην καμερα υπαρχει σαν επιλογη και φαινεται οτι απ/ενεργοποιειται.

 

 

Αυτο που δε μπορω να βρω ειναι πως να δειχνει το δικτυο(σε τι συνδεεται: 2g/3g/4g) στην στατους μπαρ.

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το hdr? Μεσα στην καμερα υπαρχει σαν επιλογη και φαινεται οτι απ/ενεργοποιειται.

 

 

Αυτο που δε μπορω να βρω ειναι πως να δειχνει το δικτυο(σε τι συνδεεται: 2g/3g/4g) στην στατους μπαρ.

Καμια ιδεα?

 

Με ενεργοποιημένο hdr οι φωτογραφίες βγαίνουν με ποιο τονισμένα χρώματα και ποιο φωτεινές. Συστήνεται για φωτογραφίες όπου το σκηνικό έχει αρκετές σκιές ή υπάρχει φως πίσω από το αντικείμενο.

 

Δοκίμασε από xposed. Ράδιο γιοκ και σε σένα ε;

Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταία official είμαι.

 

τι εννοεις με την τελευταια official φιλε γαιτι και εγω ενδιαφερομαι; Developer ή Stable; Ελληνική ή Multi

Link to comment
Share on other sites

To HDR είναι για βραδινές κατά βαση φωτογραφίες.Όταν το ενεργοποιειε απενεργοποιεί το φλας και ανεβάζει ISO.Δηλαδη πρέπει να είναι κάπου σταθερο το κινητο και με ενεργοποίηση χρονοδιακόπτη να το αφήσεις να τραβήξει φωτογραφία.Το αντικείμενο που θα τραβήξεις πρέπει και αυτο να είναι ακίνητο για τουλάχιστον 2 δευτερα.
Link to comment
Share on other sites

@mol

έλενξε η κάμερα μέχρι πόσα mp τραβάει

όταν την είχα βάλει εγώ θυμάμαι ότι μου έκανε κάποια θεματάκια

3 από αυτα που θυμάμαι είναι ότι:

η κάμερα τραβούσε μέχρι 8-9mp(κάπου εκεί)

το gps έβρισκε δύσκολα δορυφόρους(μετά από πολύ ώρα)και σε σημεία

όπου με cm12.1 κλειδώνει σε10-15 δορυφόρους με aosp έπιανε 6-7max

η αυτόματη φωτεινότητα δεν λειτουργούσε και απλά αυξομειωνόταν συνεχώς

δες επίσης εάν μπορείς τα δεδομένα των εφαρμογών που πάνε και άμα μπορούν να πηγαίνουν στην sd

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Είμαι καινούργιος στο site.Σκέφτομαι να αγοράσω το Xiaomi redmi note 2 prime. Το έχω βρεί στο σκρούτζ σε 2 καταστήματα. http://youhou.gr/product_info.php?products_id=930&osCsid=qcthpkglr7oo9hd2hucb7rvqj2 http://www.cityshop.gr/index.php?target=products&product_id=40305 . Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις γιατί δυστυχώς δεν ξέρω πολλά πράγματα για τα κινητά. 1. Το κινητό θα έχει ελληνική γλώσσα; 2. Εχω διαβάσει οτι πρέπει αφού το πάρω να βάλω μία ποιό stable rοm απο την ελληνική κοινότητα ώστε να μην έχω πρόβλημα με τη μπαταρία. Αυτό θα μπορώ να το κάνω; γιατι διάβασα σε αλλο θέμα του site οτι είναι πλέον κλειδωμένα και δεν μπορείς να τα πειράξεις. 3. Γενικά αξίζει να το πάρει κάποιος σαν εμένα που δεν έχει τρελές γνώσεις απο κινητά ή να κοιτάξω για κάτι ποιό σταθερό; (Συγκεκριμένα είμαι ανάμεσα σε αυτό και το Huawei honor 4x αλλά αυτό με έχει τραβήξει περισσοτερο) Πιθανώς αυτά που ρωτάω να έχουν απαντηθεί σε προηγούμενες σελίδες αυτού του θέματος απλά 450 σελιδές είναι λίγο δύσκολο να τις διαβάσω όλες. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Είμαι καινούργιος στο site.Σκέφτομαι να αγοράσω το Xiaomi redmi note 2 prime. Το έχω βρεί στο σκρούτζ σε 2 καταστήματα. http://youhou.gr/product_info.php?products_id=930&osCsid=qcthpkglr7oo9hd2hucb7rvqj2 http://www.cityshop.gr/index.php?target=products&product_id=40305 . Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις γιατί δυστυχώς δεν ξέρω πολλά πράγματα για τα κινητά. 1. Το κινητό θα έχει ελληνική γλώσσα; 2. Εχω διαβάσει οτι πρέπει αφού το πάρω να βάλω μία ποιό stable rοm απο την ελληνική κοινότητα ώστε να μην έχω πρόβλημα με τη μπαταρία. Αυτό θα μπορώ να το κάνω; γιατι διάβασα σε αλλο θέμα του site οτι είναι πλέον κλειδωμένα και δεν μπορείς να τα πειράξεις. 3. Γενικά αξίζει να το πάρει κάποιος σαν εμένα που δεν έχει τρελές γνώσεις απο κινητά ή να κοιτάξω για κάτι ποιό σταθερό; (Συγκεκριμένα είμαι ανάμεσα σε αυτό και το Huawei honor 4x αλλά αυτό με έχει τραβήξει περισσοτερο) Πιθανώς αυτά που ρωτάω να έχουν απαντηθεί σε προηγούμενες σελίδες αυτού του θέματος απλά 450 σελιδές είναι λίγο δύσκολο να τις διαβάσω όλες. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Αν αποφασίσεις να το πάρεις μην το πάρεις απο εδώ Ελλάδα είναι σχεδόν 100ευρώ ακριβότερο. Το ξέρω ότι τώρα με Capital Controls είναι δύσκολα αλλά υπάρχουν λύσεις(ψάξε για revolut στο insomnia.gr) η αν έχεις κάποιον γνωστό να σου στείλει λεφτά στο Pay Pal και πάρτο από κάποιο κινέζικο μαγαζί. Όσο αφορά για να του περάσεις Rom απο την ελληνική κοινότητα είναι σχετικά εύκολο επειδή στο φόρουμ τα παιδιά έχουν κάνει τρομερή δουλειά με οδηγούς και απαντάνε σε ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανείς αυτή την εφαρμογή; Δουλεύει;

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.coverscreen.cover&hl=el

Link to comment
Share on other sites

βγήκε η ελληνική stable 7.1.3.0. την πέρασα και διορθώνει το πρόβλημα με το YouTube που είχε η προηγούμενη stable.
Link to comment
Share on other sites

To HDR είναι για βραδινές κατά βαση φωτογραφίες.Όταν το ενεργοποιειε απενεργοποιεί το φλας και ανεβάζει ISO.Δηλαδη πρέπει να είναι κάπου σταθερο το κινητο και με ενεργοποίηση χρονοδιακόπτη να το αφήσεις να τραβήξει φωτογραφία.Το αντικείμενο που θα τραβήξεις πρέπει και αυτο να είναι ακίνητο για τουλάχιστον 2 δευτερα.

όχι ακριβώς,

το HDR τραβά δύο ή και παραπάνω στάσεις και τις συνδυάζει σε μία,αξιοποιώντας το εισερχόμενο φως από όλες.Σαν να έχεις το διάφραγμα ανοικτό για περισσότερο χρόνο.

Καμία σχέση με ISO και ναι, κάμερα και αντικείμενο πρέπει να είναι ακίνητα για λίγα δευτερόλεπτα.

Link to comment
Share on other sites

βγήκε η ελληνική stable 7.1.3.0. την πέρασα και διορθώνει το πρόβλημα με το YouTube που είχε η προηγούμενη stable.

 

Επειδή η προηγούμενη σε έμενα τουλάχιστον είχε πρόβλημα με το wireless tethering(δεν μπορούσα να μπω ίντερνετ) μπορείς να τσεκάρεις αν στην 7.1.3.0 έχει το αντίστοιχο bug.

Link to comment
Share on other sites

όχι ακριβώς,

το HDR τραβά δύο ή και παραπάνω στάσεις και τις συνδυάζει σε μία,αξιοποιώντας το εισερχόμενο φως από όλες.Σαν να έχεις το διάφραγμα ανοικτό για περισσότερο χρόνο.

Καμία σχέση με ISO και ναι, κάμερα και αντικείμενο πρέπει να είναι ακίνητα για λίγα δευτερόλεπτα.

 

Ούτε ακριβώς έτσι συμβαίνει. Τραβάει τρεις φωτογραφίες με μισό ή ένα κλικ διαφορά στο φωτισμό. Μια πιο σκοτεινή, μια κανονική και μια πιο φωτεινή και τις συνδυάζει σε μια. Όχι σα να έχεις το διάφραγμα ανοιχτό για περισσότερη ώρα γιατί τότε θα ήταν πολύ φωτεινές. Με αυτό τον τρόπο μπορεί να φωτιζει και τις πιο σκοτεινές λεπτομέρειες και να ρίχνει λίγο τον τόνο στα πιο φωτεινά αντικείμενα

Link to comment
Share on other sites

Εκανα επαναφορά εργοστ. ρυθμίσεων και τώρα αναγνωρίζει την SIM. Θέλω να κατεβάσω το Google Playstore. Κατέβασα την πιο πρόσφατη (συν 2-3 άλλες version) και εκεί που πάει να μπει με πετάει έξω απ' την εφαρμογή. Πάω στο About Phone, έχω Android version 4.2.2 JDQ39 και ΜΙUI version MIUI - 4.5.24 . Πατάω system updates και λέει ότι έχω την πιο πρόσφατη έκδοση MIUI.

 

Ποια έκδοση από Google Playstore πρέπει να κατεβάσω για να παίξει με τις εκδόσεις Android/MIUI που έχω ;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε πτώση συνέβη το μοιραίο και η οθόνη στη γωνία έγινε θρύψαλλα. Το τηλ. λειτουργεί κανονικά. Η αγορά έχει γίνει απο vickmall. Τι κάνω; Επισκευάζεται Αθήνα; Το vickmall αναλαμβάνει επισκευές; Εχει κανείς αναλογη εμπειρία?
Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ κι έναμιση χρόνο το Redmi Note 2GB RAM. Ενώ μια χαρά δούλευε πριν λίγη ώρα δεν αναγνωρίζει την SIM.

 

Εκανα επαναφορά εργοστ. ρυθμίσεων και τώρα αναγνωρίζει την SIM. Θέλω να κατεβάσω το Google Playstore. Κατέβασα την πιο πρόσφατη (συν 2-3 άλλες version) και εκεί που πάει να μπει με πετάει έξω απ' την εφαρμογή. Πάω στο About Phone, έχω Android version 4.2.2 JDQ39 και ΜΙUI version MIUI - 4.5.24 . Πατάω system updates και λέει ότι έχω την πιο πρόσφατη έκδοση MIUI.

 

Σε λάθος topic γράφεις, εδώ είναι για το redmi note 2 που έχει κυκλοφορήσει από τον Αύγουστο του 2015

Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμένο κινητό ποιο προτείνετε ως καλύτερο/δοκιμασμένο κινεζοκατάστημα για παραγγελία;

 

Βλέπω τους περισσότερους να αναφέρουν το Vickmall,

http://www.vickmall.com/original-xiaomi-redmi-note-2-hongmi-note-2-smartphone-4g-fdd-lte-mtk-helio-x10-octa-core-2-0ghz-2gb-16gb-5-5-inch-fhd-13-0mp.html

, στα 140 δολλάρια, με άγνωστα μεταφορικά βέβαια, ενώ βλέπω επιλογές για "Original Back Cover" και "Xiaomi Piston Colorful Edition Headset" που ανεβάζουν την τιμή κατά 16 δολλάρια. Δηλαδή αν ΔΕΝ βάλω τίποτα εκεί θα μου έρθει χωρίς πλάτη και χωρίς ακουστικά; :lol:

 

Βέβαια το βρήκα στο everbuying με 130 δολλάρια (βέβαια γράφει TDD VERSION, αν και -από ό,τι κατάλαβα- αυτό αλλάζει εύκολα με φλασάρισμα ελληνικής ROM)..

 

Μπορεί να πει κάποιος εντυπώσεις από αυτά -ή και άλλα- καταστήματα ως προς τον χρόνο παράδοσης, πιθανά προβλήματα, περιπτώσεις που χρειάστηκε να τα στείλουν πίσω κλπ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...