Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με την τελευταια ελληνικη rom παρατηρησα οτι το εικονιδιο του σηματος της πρωτης sim απο ασπρο που ηταν εγινε διαφανο σαν να μην εχει καθολου σημα.Επισης ειδα πως αυτο το κανει οταν ειναι ρυθμισμενο στο 3g η στο 4g.Aν το γυρισω στο στο 2g μονο τοτοε ξαναφτιαχνει και γινεται ασπρο.Παρατηρησε κανεις κατι αναλογο?

 

Ναι και σε εμένα έτσι, είναι γνωστό bug της τελευταίας ρομ. Το αναφέρουν πολλοί και στο miui.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

με την τελευταια ελληνικη rom παρατηρησα οτι το εικονιδιο του σηματος της πρωτης sim απο ασπρο που ηταν εγινε διαφανο σαν να μην εχει καθολου σημα.Επισης ειδα πως αυτο το κανει οταν ειναι ρυθμισμενο στο 3g η στο 4g.Aν το γυρισω στο στο 2g μονο τοτοε ξαναφτιαχνει και γινεται ασπρο.Παρατηρησε κανεις κατι αναλογο?

 

Είναι bug της τελευταίας ρομ..έχεις κανονικά σήμα ωστόσο! Υπομονή ως την Παρασκευή που μάλλον θα το διορθώσουν!

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι να αγοράσω το κινητό. Το θέλω για μέτρια χρήση(καλά τις πρώτες μέρες δεν θα φεύγει από τα χέρια μου :lol: ). Η μπαταρία κρατάει αρκετά με μέτρια χρήση ? 3-4 ώρες 4G, λίγα τηλεφωνήματα, και 1-2 ωρίτσες browsing ? To gps λοκάρει γρήγορα ? ποιά rom θεωρείται καλύτερη για την κατανάλωση της μπαταρίας και με τα λιγότερα bug ? ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι να αγοράσω το κινητό. Το θέλω για μέτρια χρήση(καλά τις πρώτες μέρες δεν θα φεύγει από τα χέρια μου :lol: ). Η μπαταρία κρατάει αρκετά με μέτρια χρήση ? 3-4 ώρες 4G, λίγα τηλεφωνήματα, και 1-2 ωρίτσες browsing ? To gps λοκάρει γρήγορα ? ποιά rom θεωρείται καλύτερη για την κατανάλωση της μπαταρίας και με τα λιγότερα bug ? ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Γεια σου φίλε. Μέτρια χρήση του κάνω κι εγώ , browsing , facebook , λίγο games , τηλέφωνα . Μπορώ να πω πως η μπαταρία βγάζει μία μέρα άνετα.( Δεν είμαι και όλη την ώρα με το κινητό στο χέρι. Μη καούμε κιόλας :p ) . To GPS με Here Maps κλείδωσε αμέσως χωρίς να χρειάζεται να τρέξεις στη πρώτη χρήση του κάποια εφαρμογή του τύπου GPS Fix . Τώρα για τη ROM προσωπικά έχω την Ελληνική MIUI 5.10.22 Developer από τo https://xiaomi-miui.gr και δεν έχω συναντήσει κάτι που να με εκνευρίσει ώστε να την αλλάξω σε stable ή σε κάποια νεώτερη έκδοση της Developer . Υπάρχουν σε αυτό το thread posts που εξηγούν τυχόν προβλήματα που έχουν προκύψει με συγκεκριμένες ROM .

Xiaomi Redmi Note 2 Prime, SAR: Head: 0.342 W/kg, Body: 0.452 W/kg - Xiaomi Mi Band 2 - Cube Talk 9x U65GT - Hubsan H501S - HP DV6-6B20SV - Mac Mini MGEN2DA
Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω διότι ενδιαφέρομαι να πάρω την TD έκδοση για τους γονείς μου και η διαφορά τιμής με το vickmall, τουλαχίστον προχθές που στο everbuying το είχε στα ~103Ε, είναι αρκετή άμα αγοράσεις 2 συσκευές. Επειδη δεν έχει τύχει να ξαναπαραγγείλω από το εν λόγω μαγαζί ρωτάω άμα πήρε κάποιος γιατί στο thread τους είδα αρκετά παράπονα για απόστολες που αργούν. Άμα έχει πάρει στείλε μου πμ να μην συνεχίσω να σπαμάρω εδώ.

 

Επίσης κάτι για την rom.Eγώ έχω stable 7.0.6 αλλα όταν είχα προσπαθήσει να κάνω root με kingroot μου έβγαλε οτι δεν γινόταν.Οπότε σκέφτομαι να περάσω κάποια dev rom για να έχω automate και adaway.Αυτο που θέλω να μάθω είναι αν μπορώ να κρατήσω το τηλεφωνο όπως είναι με τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις που έχω κάνει ή πρέπει να κανώ clean install.

 

φλασαρε το supesu μεσω του recovery και θα εχεις root στην stable

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε. Μέτρια χρήση του κάνω κι εγώ , browsing , facebook , λίγο games , τηλέφωνα . Μπορώ να πω πως η μπαταρία βγάζει μία μέρα άνετα.( Δεν είμαι και όλη την ώρα με το κινητό στο χέρι. Μη καούμε κιόλας :p ) . To GPS με Here Maps κλείδωσε αμέσως χωρίς να χρειάζεται να τρέξεις στη πρώτη χρήση του κάποια εφαρμογή του τύπου GPS Fix . Τώρα για τη ROM προσωπικά έχω την Ελληνική MIUI 5.10.22 Developer από τo https://xiaomi-miui.gr και δεν έχω συναντήσει κάτι που να με εκνευρίσει ώστε να την αλλάξω σε stable ή σε κάποια νεώτερη έκδοση της Developer . Υπάρχουν σε αυτό το thread posts που εξηγούν τυχόν προβλήματα που έχουν προκύψει με συγκεκριμένες ROM .

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Μία ακόμη ερώτηση. Επείδη θέλω να το πάρω από ευρωπαϊκή αποθήκη απο κινεζομάγαζο και μου δίνει μόνο το Redni Note 2 TD LTE και όχι FDD LTE. Θα έχω θέμα με το 4G ? διάβασα πως με ελληνική rom αυτό fixάρεται και είναι όλα ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Μία ακόμη ερώτηση. Επείδη θέλω να το πάρω από ευρωπαϊκή αποθήκη απο κινεζομάγαζο και μου δίνει μόνο το Redni Note 2 TD LTE και όχι FDD LTE. Θα έχω θέμα με το 4G ? διάβασα πως με ελληνική rom αυτό fixάρεται και είναι όλα ΟΚ.

Ακριβώς όπως το διάβασες..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δείτε κι αυτή τη θήκη. Καλή τιμή και πρωτοτυπη οσον αφορά τις ειδοποιήσεις, με ξεχωριστο app βεβαίως.

Για ποιό κινητό τη θες;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το διάβασες..

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες παιδιά. Το παρήγγειλα. Ελπίζω να έιναι όλα οκ. Θα έχετε νεώτερα μου με πολλές ερωτήσεις :rolleyes: σε λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μετά κοποις και βασανοις φλασαρα την 5.12.17 :O (γιατι απο gearbest το χαν στειλει με μια που επρεπε να περασω πρωτα απο την official για να φλασαρω την Ελληνική μετά) για συσκευή ενός φίλου κ δε μπορώ να ξανα-μελετησω τι πρέπει να κάνω για να το ξε-ρουταρω (:lol:) μιας κ δε ν του παίζει το ote tv go, μπορεί κάποιος που το χει "εύκολακι" να μου γράψει τα 3 βηματακια, θα του ήμουν ευγνώμων!

Φαντάζομαι πρέπει να φλασαρω άλλη Ρομ που δεν είναι Ρουτ...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μετά κοποις και βασανοις φλασαρα την 5.12.17 :O (γιατι απο gearbest το χαν στειλει με μια που επρεπε να περασω πρωτα απο την official για να φλασαρω την Ελληνική μετά) για συσκευή ενός φίλου κ δε μπορώ να ξανα-μελετησω τι πρέπει να κάνω για να το ξε-ρουταρω (:lol:) μιας κ δε ν του παίζει το ote tv go, μπορεί κάποιος που το χει "εύκολακι" να μου γράψει τα 3 βηματακια, θα του ήμουν ευγνώμων!

Φαντάζομαι πρέπει να φλασαρω άλλη Ρομ που δεν είναι Ρουτ...:confused:

 

Ναι. Την stable

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πώς μπορώ να κάνω συγχρονισμό τις επαφές μου Google λογαριασμό μου; Θέλω να τις έχω κι εκεί εκτός από της Mi.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πάρει το κινητό για τον 15χρονο ανιψιό μου εδώ και 1 μήνα τις τελευταίες μέρες μου διαμαρτύρεται για την μπαταρία

στην αρχή δεν τον πίστευα γιατί τον έβλεπα συνέχεια με το κινητό στα χέρια και του εξήγησα

πως είναι λογικό με την χρήση που το κάνει (παιχνίδια,μουσική viber κλπ) να θέλει δυο φορτίσεις την ημέρα και έτσι αποφάσισα να

το δουλέψω εγώ μια δυό ημέρες εγώ φυσικά δεν το πείραξα σχεδόν καθόλου το φόρτισα γύρο στο 90% και το άφησα στο γραφείο

διαπίστωσα πως η μπαταρία έπεφτε απότομα με το κινητό ουσιαστικά σε stand by μέσα σε 2 ώρες περίπου πήγε απο 90% σε 65%

δεν ξέρω τι ακριβώς φταίει ίσως κάποιος εδώ στο φόρουμ μπορεί να βοηθήσει.

Edited by tsarlatanos
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Την stable

 

Δηλαδή download-->αντιγραφή στην καρτα-->μετονομασία σε update.zip-->wipe cache κ dalvik-->αναβάθμιση μέσα από τη συσκευή??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πάρει το κινητό για τον 15χρονο ανιψιό μου εδώ και 1 μήνα τις τελευταίες μέρες μου διαμαρτύρεται για την μπαταρία

στην αρχή δεν τον πίστευα γιατί τον έβλεπα συνέχεια με το κινητό στα χέρια και του εξήγησα

πως είναι λογικό με την χρήση που το κάνει (παιχνίδια,μουσική viber κλπ) να θέλει δυο φορτίσεις την ημέρα και έτσι αποφάσισα να

το δουλέψω εγώ μια δυό ημέρες εγώ φυσικά δεν το πείραξα σχεδόν καθόλου το φόρτισα γύρο στο 90% και το άφησα στο γραφείο

διαπίστωσα πως η μπαταρία έπεφτε απότομα με το κινητό ουσιαστικά σε stand by μέσα σε 2 ώρες περίπου πήγε απο 90% σε 65%

δεν ξέρω τι ακριβώς φταίει ίσως κάποιος εδώ στο φόρουμ μπορεί να βοηθήσει.

Δες ποια εφαρμογή σου κάνει τη ζημιά. Για ποιο αναλυτικά κατέβασε κανα glam battery να δεις από τρώει τόσο σε αναμονη

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πάρει το κινητό για τον 15χρονο ανιψιό μου εδώ και 1 μήνα τις τελευταίες μέρες μου διαμαρτύρεται για την μπαταρία

στην αρχή δεν τον πίστευα γιατί τον έβλεπα συνέχεια με το κινητό στα χέρια και του εξήγησα

πως είναι λογικό με την χρήση που το κάνει (παιχνίδια,μουσική viber κλπ) να θέλει δυο φορτίσεις την ημέρα και έτσι αποφάσισα να

το δουλέψω εγώ μια δυό ημέρες εγώ φυσικά δεν το πείραξα σχεδόν καθόλου το φόρτισα γύρο στο 90% και το άφησα στο γραφείο

διαπίστωσα πως η μπαταρία έπεφτε απότομα με το κινητό ουσιαστικά σε stand by μέσα σε 2 ώρες περίπου πήγε απο 90% σε 65%

δεν ξέρω τι ακριβώς φταίει ίσως κάποιος εδώ στο φόρουμ μπορεί να βοηθήσει.

 

Επίσης φόρτιζε το καμιά ώρα παραπάνω αφού φτάσει το 100% η μπαταρία και θα δεις διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή download-->αντιγραφή στην καρτα-->μετονομασία σε update.zip-->wipe cache κ dalvik-->αναβάθμιση μέσα από τη συσκευή??

 

ναι νομίζω έτσι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρατήρησα ότι το android system μου τρώει 30-32% αντί 4-6% που έχω συνήθως. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι τέτοιο? Μπορείτε να το τσεκαρετε? Με ενδιαφέρει πιο πολύ αυτοί που χρησιμοποιούν την τελευταία greek dev, οπως εγω, για να δούμε αν είναι bug της rom

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ήταν το "λειτουργικό android" στο 33%, από το 100 ως το 50 είχε 1ωρα οθονης, το έβαλα να φορτιζει και γέμιζε με 0,43Α. Έτσι επανήλθα στην 5.12.17

^^αυτό^^..

 

 

Σήμερα παρατήρησα ότι το android system μου τρώει 30-32% αντί 4-6% που έχω συνήθως. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι τέτοιο? Μπορείτε να το τσεκαρετε? Με ενδιαφέρει πιο πολύ αυτοί που χρησιμοποιούν την τελευταία greek dev, οπως εγω, για να δούμε αν είναι bug της rom

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,πριν λιγες μερες πηρα το κινητο και περασα την Ελληνικη ντιβελοπερ ΡΟΜ 5.12.31 αλλα ειδα κατοπιν οτι ειχε μεσα και αλλες προεγκατεστημενες εφαρμογες, ξερει κανεις τι κανει η καθε μια; Επισης η stable 7.1.1.0 εχει και αυτη προεγκατεστημενες εφαρμογες ; Γενικα υπαρχει καπου κατι που να λεει τι εφαρμογες περιεχει καθε ρομ ; Θελω να ειμαι οσο πιο κοντα μπορω στο ''καθαρο'' αντροιντ και οχι με περιττα πραγματα-εφαρμογες που σχεδον ποτε δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω

Αυτο που θελουν οι γυναικες ΔΕΝ το ξερουν ουτε οι Ιδιες

 

οτι κι αν κανεις καντο ΣΩΣΤΑ και με ΤΡΟΠΟ

 

Εχεις PSP ;;; Θελεις CF;;; τοτε στειλε πμ ;)

Link to comment
Share on other sites

Για "καθαρό" android πρέπει να ξεχάσεις την μιυι.

Πάνε καμία βόλτα απο αοσπ ρομς.

Ή έλα απευθείας στην cm12.1 ;)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή download-->αντιγραφή στην καρτα-->μετονομασία σε update.zip-->wipe cache κ dalvik-->αναβάθμιση μέσα από τη συσκευή??

από stable σε dev και το αντίστροφο χρειάζεται καθαρή εγκατάσταση,δηλ wipe data.

το root πάντως απλά απενεργοποιείται και στην dev.

Link to comment
Share on other sites

ox....έχω πατήσει ήδη το φλασάρισμα και περιμένω να ολοκληρωθεί....:worry:

Δε μου βγαλε κανα περίεργο μήνυμα όμως...η εγκατάσταση βρίσκεται σε εξέλιξη.

Πως απενεργοποιείς το root στην dev.....μισά τα λες.....:p

Link to comment
Share on other sites

Και γω νομίζω ότι ή τελευταία dev που έχω, έχει θέμα με την μπαταρία. Χτες με ενα flight simulator, από το 60%, έπεσε με ενα κοσαλεπτο παιχνιδιού στο 29%, και μόλις το έβαλα στο φορτιστή πήγε σε ένα λεπτό στο 49%.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αυτή ή τιμή είναι ή default του κινητού. Βάλε δύο πυρήνες στα 806, κάνε τικ στο apply on autostart, save&apply, reboot και είσαι έτοιμη.

Αν για κάποιο λόγο θέλεις να βγάλεις την εφαρμογή, κάνε τα ίδια αλλά με τρεις πυρήνες στα 1183mhz και μετά το reboot βγάλε την εφαρμογή.

Ή αλλιώς βγαλε την εφαρμογη και ξαναφλασαρε την Ρομ που τα επαναφερει όλα. :)

 

 

Θα φλασάρω την ρομ ξανά γιατί με την εφαρμογή μου έφαγε την μπαταρία για πλάκα και είχα λειτουργικό android 54%.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...