Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπαρχει calibration, ειναι απατη η δουλεια. Calibration γινεται μονο του με τον καιρο..

 

ναι συμφωνω οι μπαταριες ιδανικα πρεπει να ειναι μεταξυ 30 και 80 %, η αποφορτηση εως το 0% τις καταστρεφει ενω η φορτιση για ωρα στο 100% εχει μικρες παρενεργειες αυτα τα διαβασα http://techblog.gr/mobile/4-myths-about-batteries-425222/ εδω παιδες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κανένα πρόγραμμα που να κάνει σωστό ζουμ εφόσον έχεις τραβήξει φώτο παίζει κάπου? Μαμά gallery έχει άθλιο ζουμ... Ευχαριστω
Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόγραμμα που να κάνει σωστό ζουμ εφόσον έχεις τραβήξει φώτο παίζει κάπου? Μαμά gallery έχει άθλιο ζουμ... Ευχαριστω

 

εδω εισαι φιλε μου!!

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alensw.PicFolder

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το σκεπτικό μου ήταν ίσως για ακουστικα και μικροπράγματα. Μόνο του δεν αξίζει όντως αλλιώς θα κοιτούσα eBay σίγουρα.

Στο μυαλο μου εισαι...μαζι με τα φθηνα Xiaomi ακουστικα του 5ευρου (δεν πηγα σε piston κλπ μιας και δεν ακουω μουσικη απο το τηλεφωνο πλεον) ενα μικρο solar panel και κατι ακομα μπιχλιμπιδια...Δυστυχως οσο και να φωναζουμε για το GearBest ειναι απο τα λιγα που εχει τεραστια ποικιλια προιοντων. Προσοχη ομως οταν βαζουμε και μπαταριες στην παραγγελια αργουν χαρακτηριστικα λογω μεταφορικης (Sweden Post). Επιπλεον παντα μεγαλυτερες παραγγελιες και οχι 5-10€ για να αποφευγεις την China Post Unregistered των 40+ ημερων...

 

Τη ακριβως εχετε ακουσει δηλαδη ?

Εμεις τα newbia :O να μην ξερουμε ?

 

Πολλες καθυστερησεις στις αποστολες με αποτελεσμα να παραλαμβανεις συχνα μετα απο μηνα. Βεβαια για να ειμαστε δικαιοι εχει και την μεγαλυτερη γκαμα προιοντων (οχι φυσικα μονο τηλεπικοινωνιακα) οποτε υπαρχει και η αναλογη καθυστερηση στην συγκεντρωση της παραγγελιας.... Παντως η τελευταια μου παραγγελια (6 /11/15) εφυγε 11/11 και απο τις 17/11 ειναι Ελλαδα και δεν εχει ακομα καταχωρηθεια απο ΕΛΤΑ.... Πιο πολλα στο νημα που σου ανεφερε ο φιλος πιο πανω

Edited by ADISSON

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνουμε backup μέσω twrp, τα αρχεία που αποθηκεύονται? Αν αποθηκεύονται στο Τηλέφ. σε ποια διαδρομή? Μπορούν να μεταφερθούν στην εξωτερική sd card και απο κει να κανουμε restore?

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνουμε backup μέσω twrp, τα αρχεία που αποθηκεύονται? Αν αποθηκεύονται στο Τηλέφ. σε ποια διαδρομή? Μπορούν να μεταφερθούν στην εξωτερική sd card και απο κει να κανουμε restore?

 

Αποθηκεύονται όπου υποδείξεις εσύ. Αν αποθηκευτούν στο τηλ (νομίζω στον φάκελο twrp ή backup) μπορείς άνετα να τα μετακινήσεις -για να μην πιάνουν χώρο) στην εξωτερική sd ή και στον υπολογιστή σου. Και φυσικά μπορείς να κάνεις restore από την εξωτερική sd

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

 

Κάθε φορά που έβαζες νέα devs έκανες πάντα μετά wipe cache, dalvik ;

 

 

Έκανα, εκτός από μία φορά που δεν θυμάμαι ακριβώς τη διαδικασία. Πάντα όταν εγκαθιστώ τις developer πηγαίνω μέσω της επανεκίνησης μπαίνοντας στη recovery χειροκίνητα... εκτός από μία φορά που εγκατέστησα μέσα από τον updater διαλέγοντας το "Choose update package" κι όλα έγιναν αυτόματα μετά... δεν θυμάμαι εκεί εάν έκανα τα cache, ή το κάνει αυτόματα...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα, εκτός από μία φορά που δεν θυμάμαι ακριβώς τη διαδικασία. Πάντα όταν εγκαθιστώ τις developer πηγαίνω μέσω της επανεκίνησης μπαίνοντας στη recovery χειροκίνητα... εκτός από μία φορά που εγκατέστησα μέσα από τον updater διαλέγοντας το "Choose update package" κι όλα έγιναν αυτόματα μετά... δεν θυμάμαι εκεί εάν έκανα τα cache, ή το κάνει αυτόματα...

Από dev σε dev , δεν είναι απαραίτητο να κάνεις wipe cache, dalvik . Κάποιοι , και εμού συμπεριλαμβανομένου , που και που κάνουμε

μετά από πολλή χρήση . Ετσι κι' αλλιώς δεν σου χαλάει τίποτα . Πληροφοριακά σε εμένα με Custom εικονίδια μου επαναφέρει κάποια

από τα default εικονίδια , αλλά ξαναβάζω τα δικά μου .

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας όλα τα σχετικά πριν ασφαλή συμπερασμα δενε χω βγαλει ακόμη ,μπορει και παιζει 3G-4G ΤΟ TDD-LTE ή οχι ? Δινεται το root για φλασαρισμα san jexvristo arxeio ή οχι απο τους κινεζους ? αν του περασω την dev gtv θα χαθει ή οχι ? αν χαθει πως θα την ξαναπερασω ... Αν καποιος φιλος τα εχει ξεκαθαρισει ας ποσταρει σχετικά :)
Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέχρι τώρα δεν έχω πρόβλημα με την 5.11.19. Θα δοκιμάσω και τα WiFi που είχα πρόβλημα με την προηγούμενη και θα ενημερώσω. Το μόνο θέμα που έχω από την αρχή είναι με τον τηλεχείρισμο του ψηφιακού δέκτη. Δεν μπορώ να τον συντονίσω με τίποτα. Δεν μπορώ να βρω σε τι συχνότητα εκπέμπει. Edited by galiatsogio
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας όλα τα σχετικά πριν ασφαλή συμπερασμα δενε χω βγαλει ακόμη ,μπορει και παιζει 3G-4G ΤΟ TDD-LTE ή οχι ? Δινεται το root για φλασαρισμα san jexvristo arxeio ή οχι απο τους κινεζους ? αν του περασω την dev gtv θα χαθει ή οχι ? αν χαθει πως θα την ξαναπερασω ... Αν καποιος φιλος τα εχει ξεκαθαρισει ας ποσταρει σχετικά :)

Πάρε το lte να μην μπαίνεις σε τέτοιες διαδικασίες, εκτός βέβαια εάν έχεις καιρό για χάσιμο, η διαφορά τιμής είναι μικρή και δεν αξίζει σε σχέση με το ψάξιμο που ρίχνεις

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα την αναγνωση των 235 σελιδων.

Την αγορά την έκανα από banggood , στα 131€(έκπτωση με το κουπόνι που ανέφερε ο anergos13 ) μαζί με θήκη nillkin για το prime στις 12/11, αυτοί άργησαν να το στείλουν όποτε είμαι στην αναμονή.

 

Έχω διαβάσει όλα όσα ειπωθήκαν εδώ μέσα , έχω σχηματίσει μια καλή εικόνα για το κινητό , αν και είναι δύσκολο να ξεσυνηθίσω το zenfon 5 μου άρεσε έτσι όπως το είχε στίσει η asus .

φυσικά ο κυριότερος λόγος που έκανα την αλλαγή είναι η μπαταριά που είναι μεγαλύτερη από το asus (αφού πλέον έχει παραδώσει πνεύμα το asus), ο μόνος προβληματισμός μου είναι , οτι μιας και το θέλω να αντέχει μια γεμάτη ήμερα με μόνιμα ανοιχτό το cyta4u , ίσως έπρεπε να πάρω το απλό που έχει μικρότερη κατανάλωση.

 

Αυτά απο μένα , ελπίζω να έρθει σύντομα και να ξαναγράψω εδώ , μέχρι τότε απλά θα παρακολουθώ

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας όλα τα σχετικά πριν ασφαλή συμπερασμα δενε χω βγαλει ακόμη ,μπορει και παιζει 3G-4G ΤΟ TDD-LTE ή οχι ? Δινεται το root για φλασαρισμα san jexvristo arxeio ή οχι απο τους κινεζους ? αν του περασω την dev gtv θα χαθει ή οχι ? αν χαθει πως θα την ξαναπερασω ... Αν καποιος φιλος τα εχει ξεκαθαρισει ας ποσταρει σχετικά :)

Διάβασε στην πρώτη σελίδα... ☺

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε στην πρώτη σελίδα... ☺

 

συντροφε το εκαμα ...αλλά θελω καποιος που εχει στα χερια του το κινητο να επιβεβιαωσει αυτα που ρωταω :)

Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες....έχοντας μόνο developer από την πρώτη μέρα που το πηρα με συνεχεις ανανεώσεις κάθε βδομαδα στην καινούρια,μέσω του updater και όχι από recovery εχω να πω πως ειδικά με την 19 την φρέσκια το ίντερνετ συνουσιαζεται.....αν ειμαι σε wi Fi μετά από ένα άλφα χρονικό διάστημα απλά με πετάει έξω και πρέπει να ξαναμπω από την αρχή.....το κάνει μετά από παρατήρηση όταν το κινητο μπαίνει σε sleep mode.... Οχι όταν το δουλευω.....το 3g από την αλλη δεν μ κάνει τέτοια κόλπα......σκεφτομαι να περάσω twrp recovery να κανω ένα buckup και να βαλω την stable γιατί με έχει κουράσει αυτό με το ίντερνετ,αλλά και με τα notifications που δεν έρχονται ποτέ και πρέπει να ανοιξεις τη συσκευή για να καταλάβεις αν σ έχει έρθει κάτι........υπάρχει κάποιος να μ πει αν ή stable έχει τέτοια θέματα?ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

συντροφε το εκαμα ...αλλά θελω καποιος που εχει στα χερια του το κινητο να επιβεβιαωσει αυτα που ρωταω :)

 

Αν μιλάς για το prime που έχω στα χέρια μου πιάνει 4g κανονικά με WIND. Τώρα όσο για το ρουτ τι εννοείς θα στο "δώσουν" ξεχωριστά;;; Ή θα το πάρεις με την stable και δεν θα είναι ρουτ ή θα το πάρεις έτοιμο ρουταρισμένο με κάποια developer. Νομίζω, ότι οι απαντήσεις που ψάχνεις έχουν απαντηθεί στο παρών φόρουμ αλλά μπορείς να δεις και στο miui.gr για περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι πολυ κοντα στο να το αγορασω, απλα θελω μερικες συμβουλες πριν το κανω.

Προφανως θα το αγορασω απο κινεζομαγαζο απλα επειδη ειναι η πρωτη φορα που το κανω θελω βοηθεια.

 

Εχω χρονια στο ebay αλλα πολυ καιρο να αγορασω λογω cc.

 

Θα κανω την αγορα με paypal checkout αλλα ποια υπηρεσια να διαλεξω ωστε να αποφυγω τελωνεια κλπ?

EMS? H to standard free shipping tous?

 

Τα μαγαζια που εχω κατανου ειναι το gearbest, banggood kai vickmall διοτι εχουν τα μοντελα με 2.2GHz και 32GB rom.

 

Διαβασα και το σχετικο νημα σε παλαιοτερα posts και για αυτο θα ηθελα μια τελικη βοηθεια.

 

Νίκος

 

ΥΓ τελικα το paypal δουλευει οπως παλια η πρεπει να παιξω μπαλα αναμεσα σε 2 λογαριασμους?

Edited by nick_greece
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή τελικά αποφάσισα να πάρω και εγώ το mikey. Από εσάς που πήρατε και είστε σίγουροι ότι είναι αυθεντικό, υπάρχει link ;

Τελικά δούλεψε σε κανεναν σωστά; γιατί στο search που έβαλα, έγραφε μια ναι μια όχι και ταλαιπωρία.

 

Παραλαμβανω σε 2-3 μερες οποτε θα σε ενημερωσω αναλυτικα Ζαφειρα....

 

Μόλις το πήρα από Banggood 1.89 ευρώ διαθέσιμο σε 6-9 μέρες

 

Το ήθελα βασικά για να κάνει χρέη power button, για να μην κουράζω συνέχεια της συσκευής,και όταν το έχω στην τσέπη να μου είναι πιο εύκολο με ένα πατημα να δω την ώρα πχ χωρίς να το βγάζω όλο το κινητό. Δεν έπιανε πάντα, και ουσιαστικά μετά πατούσα τα κουμπιά του κινητού για να κάνω δουλειά. Το έβγαλα τελικά. Ετρωγε και λίγο μπαταρία παραπάνω,όχι τραγικά πολύ αλλά αισθητά.

 

Από gearbest το είχα πάει με 0,90€ περίπου,αλλά έκανε πάνω από μήνα να έρθει, δεν θυμάμαι.. από gearbest μόνο τέτοια μικροπράγματα παίρνω και δεν είχα πρόβλημα, είχα πάρει και ένα tempered glass με 2,10€ που το είχε προσφορά και μου ήρθε προχθές, έκανε ενάμιση μήνα περίπου.

 

Το έχω αγοράσει εδω και καιρό. Έχω ξαναναφερθεί στο θέμα για αυτο αλλα προφανώς δεν σου εμφάνισε τα μηνύματα μου(@zaf_4). Στην αρχή δεν δούλευε καλά. Με τις τελευταίες dev δουλεύει πολύ σωστά. Στο τέλος το έβγαλα γιατί ουσιαστικά δεν το χρησιμοποιούσα και έτρωγε μπαταρία, όπως και ο @Billys_RR

Η αγορά έγινε απο dx.com(κατω απο 1$) όπου δουλεύει κανονικότατα και το paypal. Μου ήρθε με China Post σε 10-15 μέρες (δεν θυμάμαι ακριβώς πάει καιρός...) το είχα πάρει μαζί με το miband.

 

Sorry που δεν έγινα κατανοητός, θα προσπαθήσω να γίνω πιο ακριβής. Για μένα λοιπόν σημαντικό δεν είναι μόνο το πόσες ώρες οθόνης βγάζει το κινητό αλλά και σε πόσες ώρες λειτουργίας. Πχ, οσες φορες πηρα 4ωρες οθόνη το κινητό κατά τις 3-4 το μεσημέρι ήθελε φόρτωση. Το καλό θα ήταν με μια μια φόρτωση να έχει γύρω στις 4 ώρες οθόνη και ταυτόχρονα να βγάζει και μέρα. Για να βγάλω μέρα με μια φόρτιση πρέπει να περιοριζω τη χρήση του κινητου αρκετά (γύρω στις 2-2.30 ώρες οθόνη).

Ελπίζω αυτή τη φορά να έγινα περισσότερο κατανοητός!

 

Εχθές έβγαλα 3:30 ώρες οθόνη με 30 ώρες περίπου χρήσης...οι 2μιση ώρες ήταν στο τέλος της ημέρας. Συνήθως μου βγάζει 40 ώρες χρήσης με 2-2:30 ώρες χρήσης...

 

5.11.19 ελληνικη η χειροτερη dev απο την αποψη οτι δεν σου ερχονται μηνυματα στο κινητο με σβηστη οθονη ουτε καν με ανοιχτη δεν σου ερχεται ειδοποιηση(ουτε ηχος ουτε led) απο messenger(απο τα αλλα δεν ξερω γιατι δεν τα χρησιμοποιω) αλλα η καλυτερη απο αποψη μπαταριας....οτι και να εχω κανει μηνυμα δεν ελαβα ποτε...και δικαιωματα εδωσα στην εφαρμογη και στο αναδυομενο και παντα ανοικτο το wifi....με την 5.10.18 multilanguage δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα

 

Εμένα μου δουλεύουν όλα άψογα... Δεν έχω πειράξει τίποτα, όπως ήμουν και πριν...

 

Δεν υπαρχει calibration, ειναι απατη η δουλεια. Calibration γινεται μονο του με τον καιρο..

 

Απο giannisag miui.gr

Manual battery calibration Πρέπει να είστε root. Φορτίζουμε το τηλ.. στο 100% και τ'αφηνουμε για 20-30 λεπτά ακόμα. Ανοίγουμε τον root explorer ή οποίο file manager με πρόσβαση στο συστημα και πάμε στο data/system/ και σβήνουμε το αρχείο "batterystats.bin" . Κάνουμε reboot το τηλ.. και περιμένουμε για λίγο μέχρι να γράψει πάλι ότι φορτιστηκε 100%. Ξεσυνδεουμε από τη πρίζα το τηλ.. και είμαστε ΟΚ. Μετά από 3-4 μήνες πάλι calibration. Αυτό ήταν , battery calibration manually χωρίς έξτρα εφαρμογη ( οι εφαρμογές κάνουν ακριβώς αυτό που περιεγραψα , σβήνουν το "batterystats.bin" ).

 

Από dev σε dev , δεν είναι απαραίτητο να κάνεις wipe cache, dalvik . Κάποιοι , και εμού συμπεριλαμβανομένου , που και που κάνουμε

μετά από πολλή χρήση . Ετσι κι' αλλιώς δεν σου χαλάει τίποτα . Πληροφοριακά σε εμένα με Custom εικονίδια μου επαναφέρει κάποια

από τα default εικονίδια , αλλά ξαναβάζω τα δικά μου .

 

Αυτο ακριβώς κάνω και εγω τόσο καιρό!!

Link to comment
Share on other sites

απο τα γραφομενα σου φιλε μου μαλλον δεν εχει πλαυ στορ ε ?

παιζει μπαλα και ελληνικη ΡΟΜ, με καλες προοπτικες ομως ?!

 

Αυτή έχει μόνο Αγγλικά και κινέζικα και τίποτα χρήσιμο για εμάς.Ούτε playstore.H multi eu έχει τα πάντα σα να είναι ή γνήσια με Ελληνικά.Το wifi δουλεύει σφαίρα.Εαν το χρησιμοποιήσεις σαν κινητό και όχι σαν ταμπλετ ή μπαταρία κρατάει παρά πολύ.Το έβγαλα από τον φορτιστή το πρωί και με 5 κλήσεις 3 λεπτών κάποια μηνύματα και email το βράδυ ήταν ακόμη στο 100%.Αυτό που καταναλώνει το πολύ την μπαταρία είναι το wifi και τα δεδομένα μέσω τηλεφωνίας.Επαιξα ένα παιχνίδι με το μίκυ 30 λεπτά και έπεσε 2% από 98% στο 96%.Μόλις μπήκα να δω καμία είδηση στο ίντερνετ σε 10 λεπτά έπεσε 2%.Δεν ξέρω γιατί αλλά εκεί έχω εντοπίσει την κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω περάσει το SwiftKey πρόγραμμα, κάθε φορά που κλείνουν τα προγράμματα ξανά γυρνάει στο μαμισιο πληκτρολόγιο, πως γίνεται να το φτιάξω αυτό? Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Αυτή έχει μόνο Αγγλικά και κινέζικα και τίποτα χρήσιμο για εμάς.Ούτε playstore.H multi eu έχει τα πάντα σα να είναι ή γνήσια με Ελληνικά.Το wifi δουλεύει σφαίρα.Εαν το χρησιμοποιήσεις σαν κινητό και όχι σαν ταμπλετ ή μπαταρία κρατάει παρά πολύ.Το έβγαλα από τον φορτιστή το πρωί και με 5 κλήσεις 3 λεπτών κάποια μηνύματα και email το βράδυ ήταν ακόμη στο 100%.Αυτό που καταναλώνει το πολύ την μπαταρία είναι το wifi και τα δεδομένα μέσω τηλεφωνίας.Επαιξα ένα παιχνίδι με το μίκυ 30 λεπτά και έπεσε 2% από 98% στο 96%.Μόλις μπήκα να δω καμία είδηση στο ίντερνετ σε 10 λεπτά έπεσε 2%.Δεν ξέρω γιατί αλλά εκεί έχω εντοπίσει την κατανάλωση.

 

Η multi eu ειναι η stable? Αυτην εχεις αφησει? Το περιμενω σε λιγες μερες και τα εχω χασει τι να βαλω τελικα stable ή ελληνικη dev?|

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...