Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικά, ποτέ δεν μου έχει κλείσει εφαρμογή ή δεν το έχω παρατηρήσει εγώ να κλείνει. Δεν το έχω φτάσει όμως και στο όριο για να δω πότε θα κλείσει. Συνήθως οι εφαρμογές που τρέχω καθημερινά, είναι μόνιμα κλειδωμένες οπότε και να κλείσουν, δεν το καταλαβαίνω εγώ.

Πάντως, τώρα με την 5.10.29 επανήλθε η σπιρτάδα που είχα πριν την 5.10.22. Μου είχε λείψει μπορώ να πω!

Edited by alkis_7
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους.

Δίνω το λινκ για φλασαρισμα stock rom σε mediatek συσκευές μεσω Sp Flash Tools. Προσπάθησα να χρησιμοποιήσω mi flash αλλά δεν δούλεψε σωστά, μάλλον επειδή έχω windows 10. Τεσπα, το sp flash tools δουλεύει μια χαρά:

 

http://androidmtk.com/flash-stock-rom-using-smart-phone-flash-tool

 

Επιπλέον πρέπει να δώσετε προσοχή στα παρακάτω:

1) Στο βήμα 9 του οδηγού πριν πατήσετε το download πρέπει να πάτε στο options->options->download και να κάνετε check και στις δυο επιλογές

2) Επίσης στο βήμα 9 πριν πατήσετε download προσέξτε οπωσδήποτε να είστε στην επιλογή download only (οπως είναι στην εικόνα)

3) Όταν βγάλετε την μπαταρία του κινητού, αφήστε το τουλάχιστον 10 δευτερόλεπτα πριν το συνδέσετε στον υπολογιστή. Οταν το συνδέσετε, σε αντίθεση με άλλα μοντέλα, το δικό μας κινητό δεν απαιτεί να τοποθετήσετε την μπαταρία. Την τοποθετούμε όταν τελειώσουμε το φλασάρισμα αφού αποσυνδέσουμε το κινητό από τον υπολογιστή.

4) Η stock rom ονομάζεται και fastboot rom. Κατεβάζετε την επίσημη από το σαιτ της xiaomi.

 

Τα λινκ για drivers και rom δεν τα δίνω γιατί είναι πολύ εύκολο να τα βρει κάποιος.

 

Το παραπάνω χρησιμεύει για όσους θέλουν καθαρή εγκατάσταση stock rom. Σε εμένα πχ προέκυψε πρόβλημα κατά την εγκατάσταση της τελευταίας ελληνικής stable και κράσαραν όλες οι εφαρμογές και στο τέλος είχα μαύρη οθόνη... Αναγκάστηκα πέρασα stock miui και μετά ελληνική stable μέσω recovery όπως περνάμε όλες τις αναβαθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εμείς δεν έχουμε τα προβλήματα που αναφέρεις με την 5.10.22 ή και ακόμα με την νεότερη 5.20.29 ???

Κάνε καθαρή εγκατάσταση όπως σου σύστησε ο φίλος @gdp77 .

 

Κάνε καθαρή εγκατάσταση

 

Link ----> http://www.myphone.gr/foru....php?p=6372245

 

Λοιπον, αφου δοκιμασα την deer project , μετα εκανα καθαρη εγκατασταση , η κατασταση του κινητου δεν αλλαζει. Η μπαταρια του πεφτει ακομα και οταν ειναι κλειστη η οθονη σε λειτουργια πτησης . Επισης παρατηρησα μια σχετικα ψηλη θερμοκρασια . Ακομα και η οθονη ζεσταινοταν στο πανω μερος . Θεωρω οτι ειναι θεμα hardware . Μπορω να δοκιμασω κατι αλλο πριν το στειλω πισω ;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, αφου δοκιμασα την deer project , μετα εκανα καθαρη εγκατασταση , η κατασταση του κινητου δεν αλλαζει. Η μπαταρια του πεφτει ακομα και οταν ειναι κλειστη η οθονη σε λειτουργια πτησης . Επισης παρατηρησα μια σχετικα ψηλη θερμοκρασια . Ακομα και η οθονη ζεσταινοταν στο πανω μερος . Θεωρω οτι ειναι θεμα hardware . Μπορω να δοκιμασω κατι αλλο πριν το στειλω πισω ;

 

εχεις μπει με το cpuz να δεις σε τι θερμοκρασιες τρεχει η cpu?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.minideal.net/xiaomi-redmi-note-2-4g-td-lte-2-0ghz-2gb-ram-16gb-rom-3060mah-2317.html

Ενδιαφερομαι για την αγορα αυτου του κινητου...αν μπορει καποιος να μου πει αν θα δουλευει στην ελλαδα...το χει το minideal stock in greece λεει..

 

Μια βοηθεια καποιος!

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα μνήμης ποσα γίγα ειναι?Ισως η προηγουμενη ρουτ έκδοση κλειδωσε την κάρτα.Μεταφορά όλων στον υπολογιστή διαμόρφωση απο το κινητο και πάλι πίσω ολα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αν κάνω dalvik cashe θα είναι σαν να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ή όχι. Δηλαδή θα χάσω όλα τα δεδομένα μου; Ακόμα δεν νομίζω ότι έχει διευκρινιστεί. Ευχαριστώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επιβεβαιώνω και εγώ ότι δεν μπορώ να διαγράψω από την κάρτα μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αν κάνω dalvik cashe θα είναι σαν να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ή όχι. Δηλαδή θα χάσω όλα τα δεδομένα μου; Ακόμα δεν νομίζω ότι έχει διευκρινιστεί. Ευχαριστώ

 

Εάν θέλεις να δουλέψει σωστά το κινητο βγαλε μνημη και σιμ και κανε εργοστασιακή επαναφορά.Να διαγραφουν ολα και να περαστούν όπως πρέπει.Μετά απο κάθε νέα εγκατάσταση ρομ πάλι εργοστασιακή επαναφορά.

Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις να δουλέψει σωστά το κινητο βγαλε μνημη και σιμ και κανε εργοστασιακή επαναφορά.Να διαγραφουν ολα και να περαστούν όπως πρέπει.Μετά απο κάθε νέα εγκατάσταση ρομ πάλι εργοστασιακή επαναφορά.

 

Κοίτα, δεν είναι ότι δεν δουλεύει σωστά μην λέμε και ότι θέλουμε, απλά ρωτάω τι είναι το πιο σωστό, χωρίς να χάνω τα δεδομένα μου κάθε εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις να κανεις αναβαθμιση κάθε εβδομαδα κανε Μπάκ απ όλων και καθαρή εγκατάσταση.Η κάθε ρομ βάζει βγάζει κάτι απο κάπου που μπορει η προηγουμενη ρομ να είχε κάτι άλλο.Έτσι ενώ δείχνουν να δουλεύουν ολα στην αρχή κάποια στιγμή αρχίζουν τα παράξενα.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, αφου δοκιμασα την deer project , μετα εκανα καθαρη εγκατασταση , η κατασταση του κινητου δεν αλλαζει. Η μπαταρια του πεφτει ακομα και οταν ειναι κλειστη η οθονη σε λειτουργια πτησης . Επισης παρατηρησα μια σχετικα ψηλη θερμοκρασια . Ακομα και η οθονη ζεσταινοταν στο πανω μερος . Θεωρω οτι ειναι θεμα hardware . Μπορω να δοκιμασω κατι αλλο πριν το στειλω πισω ;

Δοκίμασε με κάποια άλλη μπαταρία, αν βρεις κάποιον κάτοχο που μένει κοντά σου. Αν είναι θέμα μπαταρίας, επειδή είναι πάμφθηνη, μήπως αποφύγεις αποστολή στην κίνα.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό αλλά δεν απαντήθηκε αν με dalvik cashe χάνω τα δεδομένα μου. Και αν είναι έτσι όπως τα λες αυτό μπορεί να γίνεται και με τις ota update στην stable. Οπότε και στην stable όταν κάνω update πρέπει να κάνω καθαρή εγκατάσταση.
Link to comment
Share on other sites

Οχι δε χανεις δεδομενα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες!

Κι εγω ζαχαρώνω το prime και ελπίζω να αποκτήσω σύντομα!

 

Σε σχέση με τα άλλα note του ανταγωνισμού πως στεκεται; Σε σχέση με τα Samsung Galaxy note 4 και Samsung Galaxy note 5 είναι κλάσεις χειρότερο;

 

Γιατί σε σύγκριση με τα χαρακτηριστικά ισχύος τους δεν βλέπω να είναι πολύ μακριά;

Εσείς τι λέτε;

Redesigning the web! www.slumdog.gr
Link to comment
Share on other sites

Ένα update για την 29αρα developer. Με μια σιμ μέσα, ανοιχτά data+ wifi συνεχώς, έβγαλε 4 ώρες οθόνη και συνολικά κράτησε 1 μέρα η μπαταρία σύμφωνα με τα στατιστικά. Φωτεινότητα αυτόματη, κάπου στη μέση ρυθμισμένη. Για τα προβλήματα του topmar δεν μπορώ να εκφέρω άποψη καθώς δεν έχω βάλει sd κάρτα.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, αφου δοκιμασα την deer project , μετα εκανα καθαρη εγκατασταση , η κατασταση του κινητου δεν αλλαζει. Η μπαταρια του πεφτει ακομα και οταν ειναι κλειστη η οθονη σε λειτουργια πτησης . Επισης παρατηρησα μια σχετικα ψηλη θερμοκρασια . Ακομα και η οθονη ζεσταινοταν στο πανω μερος . Θεωρω οτι ειναι θεμα hardware . Μπορω να δοκιμασω κατι αλλο πριν το στειλω πισω ;

 

Φιλε μου να σε ρωτήσω, καθαρή εγκατάσταση πώς έκανες? χρησιμοποίησες mi flash ή το έκανες απο recovery?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την εγγραφή ή διαγραφή αρχείων στην SD κάρτα, με τον MX player, ΔΕΝ διορθώνεται με απεγκατασταση και εγκατάσταση ξανά της εφαρμογής.....προς ενημέρωση.... :(

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την 29αρα το φορτισα χθες το βράδυ τέτοια ώρα περίπου, τωρα είμαι στο 71% και έχω 2 ώρες και 10 λεπτά οθόνης. Πολύ σερφαρισμα, κλήσεις, και viber. Το κινητό απλά πετάει. Την φωτεινότητα την μέρα την έχω στο αυτόματο και το βράδυ στο 18%.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την εγγραφή ή διαγραφή αρχείων στην SD κάρτα, με τον MX player, ΔΕΝ διορθώνεται με απεγκατασταση και εγκατάσταση ξανά της εφαρμογής.....προς ενημέρωση.... :(

 

Δοκίμασε ένα Format στην SD μπας και..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Θέλω να ρωτήσω για τελευταία φορά .Όταν παραλαμβάνουμε το τηλ για πρώτη φορά είναι καλύτερα να βάλουμε την ελληνική ROM μέσω recovery με ον τρόπο από το πρώτο post?Η με καθαρή εγκατάσταση?Μου απάντησε ένας φίλος χθες να το κάνω μέσω recovery απλά ρωτάω τι είναι καλύτερο να κάνουμε? Και αν είναι εύκολο μπορεί κάποιος να βάλει τον οδηγό για καθαρή εγκατάσταση στο πρώτο post να υπάρχει και εδώ?
Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω ότι το συγκεκριμένο θέμα δεν αφορά σύγκριση συσκευών. Υπάρχουν υπο-forum στο myphone.gr που είναι πιο κατάλληλα γι' αυτή τη δουλειά. Stick to the topic!
Link to comment
Share on other sites

εχεις μπει με το cpuz να δεις σε τι θερμοκρασιες τρεχει η cpu?

 

Με το GSam battery monitor εβλεπα 37 βαθμους χωρις να τρεχει τιποτα , μετα απο κλειστη οθονη . Αφου το αφησα να φορτισει πληρως συν καμια ωρα ακομα ειχε 28 βαθμους :blink:

 

Δοκίμασε με κάποια άλλη μπαταρία, αν βρεις κάποιον κάτοχο που μένει κοντά σου. Αν είναι θέμα μπαταρίας, επειδή είναι πάμφθηνη, μήπως αποφύγεις αποστολή στην κίνα.

 

Υπαρχει και 2η συσκευη . Αν δεν υπηρχε θα ειχε μεινει κλειστο . Εμεινε ολο το βραδυ και εκλεισε απο μπαταρια. Μετα δεν φορτιζε με τιποτα. Εβαλα την αλλη μπαταρια απο το 2 κινητο και δουλευψε κανονικα . Στο 2 κινητο η μπαταρια αρχισε να φορτιζει . Οποτε μαλλον, δεν ειναι θεμα μπαταριας.

 

Φιλε μου να σε ρωτήσω, καθαρή εγκατάσταση πώς έκανες? χρησιμοποίησες mi flash ή το έκανες απο recovery?

 

Προχθες του του περασα την 5.10.22 με TWRP . Χθες την Deer project ακολουθωντας ακριβως τα βηματα του Jo-san . Μετα εκανα καθαρη εγκατασταση με MiFlash .

Link to comment
Share on other sites

Με το GSam battery monitor εβλεπα 37 βαθμους χωρις να τρεχει τιποτα , μετα απο κλειστη οθονη . Αφου το αφησα να φορτισει πληρως συν καμια ωρα ακομα ειχε 28 βαθμους :blink:

 

 

 

Υπαρχει και 2η συσκευη . Αν δεν υπηρχε θα ειχε μεινει κλειστο . Εμεινε ολο το βραδυ και εκλεισε απο μπαταρια. Μετα δεν φορτιζε με τιποτα. Εβαλα την αλλη μπαταρια απο το 2 κινητο και δουλευψε κανονικα . Στο 2 κινητο η μπαταρια αρχισε να φορτιζει . Οποτε μαλλον, δεν ειναι θεμα μπαταριας.

 

 

 

Προχθες του του περασα την 5.10.22 με TWRP . Χθες την Deer project ακολουθωντας ακριβως τα βηματα του Jo-san . Μετα εκανα καθαρη εγκατασταση με MiFlash .

 

Δοκίμασε να περάσεις πρώτα επίσημη fastboot rom μεσω mi flash ή μεσω Sp Flash Tools και μετά μεσω recovery περνάς οποια άλλη θέλεις. Είχα και εγώ προβλήματα μετά απο την τελευταία αναβάθμιση που έκανα και τα έλυσα με αυτόν τον τρόπο. Πρώτα επίσημη rom και μετα οποια θες...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να περάσεις πρώτα επίσημη fastboot rom μεσω mi flash ή μεσω Sp Flash Tools και μετά μεσω recovery περνάς οποια άλλη θέλεις. Είχα και εγώ προβλήματα μετά απο την τελευταία αναβάθμιση που έκανα και τα έλυσα με αυτόν τον τρόπο. Πρώτα επίσημη rom και μετα οποια θες...

 

Αυτο ακριβως εκανα . Ακολουθησα αυτον τον οδηγο : https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/9969-Note-2-Flash-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-rom-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-MiFlash-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%AE-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7/?pageNo=1&a7d86be7&6191a447= κατα γραμμα . Να , τωρα ειχα κλειστη την οθονη καμια ωρα και εχει φαει 5% . Μεχρι το πρωι θα εχει καταναλωσει την μιση !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...