Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βγήκε η Ελληνική 5.10.29. Την πέρασε κανείς να μας πει εντυπώσεις;

Εγώ μόλις τώρα....σε λίγο εντυπώσεις...

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

όχι δεν είναι το ίδιο

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, έχω συνδέσει usb stick με ανταπτορα και μου δείχνει ότι είναι άδειο ενώ δεν είναι, του περνάω κάποια βίντεο, συνεχίζει να μην δείχνει ενώ έκανε διαδικασία ότι τα πέρασε και σε υπολογιστή το στικάκι όντως δείχνει ότι περαστηκαν, ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να διαβάζει το στικακι και να το διαχειριζεται???

 

Τελικά φτάιει το στικάκι έβαλα άλλο και το διάβασε κανονικά

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Τόσο είχα διαβάσει ότι έχει χωρίς να το δοκιμάσω. Τώρα που το δοκίμασα είδα ότι γράφει στα 90fps και όχι στα 120. Το τελικό αρχείο που παίρνεις παίζει στα 30fps αλλά έχει μεγαλύτερη διάρκεια, αν πχ γράψεις 5 δευτερόλεπτα βίντεο θα πάρεις ένα βίντεο στα 30fps, 15 δευτερολέπτων.

Έχεις δίκιο!!! Έτσι δουλεύει.

Είναι απίστευτοι οι Κινέζοι με την παράξενη υλοποίηση. Χάνεις έτσι τον πραγματικό χρόνο.

Πάντως στο 1/3 της ταχύτητας δεν είναι και super slow motion (480fps) που γράψαν κάποια site.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά έχω και γω μια ερώτηση. Εχω σβήσει τα πάντα απο το κινητό επειδή έπρεπε να χρησιμοποιήσω flash tools μετα απο μια αποτυχημένη εγκατάσταση της τελευταίας ελληνικής ROM.

Αν και βλέπω οτι ο λογαριασμός Mi account έχει κρατήσει backup τα πάντα, δεν μπορώ να κάνω restore τις εφαρμογές και τις εικόνες κτλ.

Ξέρει να μου πεί κάποιος τον τρόπο?

Ευχαριστώ

 

δεν νομίζω ότι μπορεις να επαναφερεις τις φωτο απλα να τις βλεπεις στο cloud

Link to comment
Share on other sites

Καλησπεριζω το φορουμ κ εγω αφου εδωσα το redmi note μου εδω κ καμια 10μερες ειμαι κατοχος του prime,

Τρελο touch οθονης και γενικα πολυ γρηγορο και καλυτερη καμερα,μικροαπογοητευση απο την μπαταρια ομως σε συγκριση με το 1ο,ελπιζουμε να στρωσει!

Σκαλιζω ακομα και θα μπω για ερωτησεις καποια στιγμη!

 

 

TB2WSceeFXXXXX4XXXXXXXXXXXX_%21%211873538677.gif

 

Το χει παρει κανεις?

 

Την ειχα στο προηγουμενο redmi note,πολυ ωραια και εμφανισημη σαν να μην εχεις θηκη ειναι

2 κακα εχει ομως...1)το κανει ποιο βαρυ 2)αν πεσει κατω σου τρωει τις γωνιες απο το κινητο ;)

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί αλλά η θήκη μου θυμίζει υπερβολικά πολύ iPhone. Ένας λόγος να μην τη προτιμήσω.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

η καθαρή εγκατάσταση δεν γίνεται μέσω recovery?Όπως στον οδηγό του πρώτου post?Ρωτάω γιατί το link που έβαλες δεν με βγάζει σε κάποιον οδηγό

 

Εϊναι ό,τι να ναι το site. Για κάνε copy paste το παρακάτω στον browser σου. Άλλαξε το h++ps σε https

 

h++ps://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/9969-Note-2-Flash-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-rom-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-MiFlash-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%AE-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7/?pageNo=1&6191a447

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπόν παιδιά έχω και γω μια ερώτηση. Εχω σβήσει τα πάντα απο το κινητό επειδή έπρεπε να χρησιμοποιήσω flash tools μετα απο μια αποτυχημένη εγκατάσταση της τελευταίας ελληνικής ROM.

Αν και βλέπω οτι ο λογαριασμός Mi account έχει κρατήσει backup τα πάντα, δεν μπορώ να κάνω restore τις εφαρμογές και τις εικόνες κτλ.

Ξέρει να μου πεί κάποιος τον τρόπο?

Ευχαριστώ

 

Θες να μας γράψεις έναν σύντομο οδηγό για εγκατάσταση με to το sp flash tools, εφόσον το έκανες; Νομίζω δεν υπάρχει κάτι στο myphone ούτε και στο miui.gr

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και εγω την εμπειρια μου με το redmi note 2 16gb . Το παιρνω στα χειρια μου και ψαχουλευοντας το, παρατηρησα οτι η μπαταρια τελειωνει γρηγορα ( με 5.9.χ rom, δε θυμαμαι ακριβως ποια ειχε) . Οταν το εβαζα να φορτισει η θερμοκρασια του κινητου ανεβαινε δραματικα ,ακομα και η οθονη ζεσταινοταν. Οποτε και σκεφτομαι οτι ειναι θεμα της rom. Ετσι βαζω το TWRP και μετα απο τα γνωστα wipes την τελευταια developer ελληνικη rom 5.10.22. Τωρα δεν κορωνει η συσκευη οταν φορτιζει , αλλα το αφησα χθες το βραδυ με κλειστα ολα (data ,wifi, κλειστες εφαρμογες) με 80% και σημερα το πρωι ειχε 25% ! Θα δοκιμασω να βαλω και την deer project μηπως και γινει κατι .
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και εγω την εμπειρια μου με το redmi note 2 16gb . Το παιρνω στα χειρια μου και ψαχουλευοντας το, παρατηρησα οτι η μπαταρια τελειωνει γρηγορα ( με 5.9.χ rom, δε θυμαμαι ακριβως ποια ειχε) . Οταν το εβαζα να φορτισει η θερμοκρασια του κινητου ανεβαινε δραματικα ,ακομα και η οθονη ζεσταινοταν. Οποτε και σκεφτομαι οτι ειναι θεμα της rom. Ετσι βαζω το TWRP και μετα απο τα γνωστα wipes την τελευταια developer ελληνικη rom 5.10.22. Τωρα δεν κορωνει η συσκευη οταν φορτιζει , αλλα το αφησα χθες το βραδυ με κλειστα ολα (data ,wifi, κλειστες εφαρμογες) με 80% και σημερα το πρωι ειχε 25% ! Θα δοκιμασω να βαλω και την deer project μηπως και γινει κατι .

Κάνε καθαρή εγκατάσταση

 

Link ----> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6372245

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και εγω την εμπειρια μου με το redmi note 2 16gb . Το παιρνω στα χειρια μου και ψαχουλευοντας το, παρατηρησα οτι η μπαταρια τελειωνει γρηγορα ( με 5.9.χ rom, δε θυμαμαι ακριβως ποια ειχε) . Οταν το εβαζα να φορτισει η θερμοκρασια του κινητου ανεβαινε δραματικα ,ακομα και η οθονη ζεσταινοταν. Οποτε και σκεφτομαι οτι ειναι θεμα της rom. Ετσι βαζω το TWRP και μετα απο τα γνωστα wipes την τελευταια developer ελληνικη rom 5.10.22. Τωρα δεν κορωνει η συσκευη οταν φορτιζει , αλλα το αφησα χθες το βραδυ με κλειστα ολα (data ,wifi, κλειστες εφαρμογες) με 80% και σημερα το πρωι ειχε 25% ! Θα δοκιμασω να βαλω και την deer project μηπως και γινει κατι .

Γιατί εμείς δεν έχουμε τα προβλήματα που αναφέρεις με την 5.10.22 ή και ακόμα με την νεότερη 5.20.29 ???

Κάνε καθαρή εγκατάσταση όπως σου σύστησε ο φίλος @gdp77 .

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναμένω και εγώ από μέρα σε μέρα το κινητό μου, θέλω να βάλω την stable αλλά είδα ότι δεν έχει root που προσωπικά εγώ το θέλω άρα η λύση είναι να βάλω μια developer για να είμαι ήσυχη. Αλλά ποια θα μου προτείνατε χωρίς πολλά κολλήματα; ( η τελευταία βλέπω ότι είναι καλή [GTV-5.10.29/30]

Γενικώς δεν έχω πρόβλημα με το να φλασάρω ρομ, έχω ασχοληθεί με πολλές συσκευές. Αλλά θέλω τώρα για αρχή να βάλω μια που να είναι οκ γενικώς γιατί θα το έχω σαν πρώτη συσκευή.

υ.γ. Εκτός εάν βγει μέσα στην εβδομάδα καινούργια, τότε που θα έχω λογικά και το κινητό στα χέρια μου!

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναμένω και εγώ από μέρα σε μέρα το κινητό μου, θέλω να βάλω την stable αλλά είδα ότι δεν έχει root που προσωπικά εγώ το θέλω άρα η λύση είναι να βάλω μια developer για να είμαι ήσυχη. Αλλά ποια θα μου προτείνατε χωρίς πολλά κολλήματα; ( η τελευταία βλέπω ότι είναι καλή [GTV-5.10.29/30]

Γενικώς δεν έχω πρόβλημα με το να φλασάρω ρομ, έχω ασχοληθεί με πολλές συσκευές. Αλλά θέλω τώρα για αρχή να βάλω μια που να είναι οκ γενικώς γιατί θα το έχω σαν πρώτη συσκευή.

υ.γ. Εκτός εάν βγει μέσα στην εβδομάδα καινούργια, τότε που θα έχω λογικά και το κινητό στα χέρια μου!

 

Ειδικός δεν είμαι, σε κάθε περίπτωση όμως θα σου πρότεινα να βάλεις την τελευταία ελληνική που θα υπάρχει, αφού με το καλό το πάρεις στα χέρια σου. Δεν θα βάλεις την τελευταία μόνο αν διαβάσεις μπόλικες αναφορές για κολλήματα/προβλήματα. Προσωπικά δεν παρατήρησα τίποτα ιδιαίτερα σοβαρό, κι έχω περάσει όλες τις ελληνικές ROM από την 5.9.18 & μετά (εκτός της 5.10.15). Τώρα ετοιμάζομαι να περάσω την 5.10.29, μια & δεν είδα να υπάρχουν μαζεμένες αναφορές για προβλήματα.

...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η Ελληνική 5.10.29. Την πέρασε κανείς να μας πει εντυπώσεις;

Την πέρασα χθες. Είχα την stable για μια μέρα. Γενικότερα δεν παρατήρησα κάποια διαφορά με την stable, όλα είναι όπως τα "άφησα" στην stable. Επειδή χθες δεν με άφηνε η stable να απενεργοποίησω την αυτόματη εκκαθάριση εφαρμογών (ήταν ρυθμισμένο στη μιση ώρα και δε με άφηνε να βάλω το "ποτέ") έβαλα την 29αρα dev και ρυθμίστηκε κανονικά. Μπαταρία ακόμα είμαι στην πρώτη φόρτιση με την dev οπότε δεν έχω ακόμα σαφή συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εμείς δεν έχουμε τα προβλήματα που αναφέρεις με την 5.10.22 ή και ακόμα με την νεότερη 5.20.29 ???

Κάνε καθαρή εγκατάσταση όπως σου σύστησε ο φίλος @gdp77 .

 

Μου κανει νουμερα . Μου βγαζει error το miflash . Κοιταξα και εδω : http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=96555 .

Και ναι , ακολουθησα ακριβως τις οδηγιες με την μονη διαφορα οτι στους server της xiaomi εχουν πλεον την fastboot v7 . Εδω και ενα screenshot .

Θα δοκιμασω με την v6 .

 

https://www.dropbox.com/s/kjipbd2a7weyfuv/miflash.png?dl=0

 

Ειδα αυτο : << dont make any folders. just put the extracted file in the least distance possible. all files shud be in the file u select. i mean the boot.img and all that. make the location close. your problem will be solved.>> και χρησιμοποιησα την fastboot v6 και λυθηκε το προβλημα .

Edited by helen7
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση, εβλεπα τις συχνοτητες το 4g στη ελλαδα...ειναι συμβατες με το κινητο; Εχω vodafone.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μάγκες παω να κάνω εγκατάσταση μέσω sp flash tools την stock rom. Ελπίζω να τα καταφέρω. Το mi flash μου βγάζει συνέχεια πρόβλημα και μου την έχει δώσει...

Στο miflash όταν κανεις την επιλογή σου, πατα enter και θα αποθηκευτει. Από κει και πέρα συνεχίσεις κανονικά.

Edited by zenix

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση, εβλεπα τις συχνοτητες το 4g στη ελλαδα...ειναι συμβατες με το κινητο; Εχω vodafone.

Ναι είναι. Με Vodafone είμαι και έχω 4g κανονικά.

:D
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι. Με Vodafone είμαι και έχω 4g κανονικά.

 

Χθες βραδυ το παρηγγειλα και ειχε αυτα τα χαρακτηριστικά

 

Network:

2G: GSM 900/1800/1900MHz

3G: WCDMA 850/900/1900/2100MHz

4G: FDD-LTE 1800/2100/2600MHz

 

ελπιζω να ειμαι οκ... :P

Link to comment
Share on other sites

Χθες βραδυ το παρηγγειλα και ειχε αυτα τα χαρακτηριστικά

 

Network:

2G: GSM 900/1800/1900MHz

3G: WCDMA 850/900/1900/2100MHz

4G: FDD-LTE 1800/2100/2600MHz

 

ελπιζω να ειμαι οκ... :P

Οκ θα είσαι.

:D
Link to comment
Share on other sites

εν αναμονη της αποφασης για παραγγελια, θελω flip case με "παραθυρακι" αν ειναι εφικτο.

τι επιλογες εχω?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις τώρα....σε λίγο εντυπώσεις...

Λοιπόν, όλα καλά με την τελευταία έκδοση αυτή, κανένα πρόβλημα σημαντικό, εκτός από τα δύο παρακάτω:

 

1) Όταν πατάω το μεσαίο κουμπί Home, πριν επιστρέψει στην αρχική σελίδα το κινητό, θαμπωνει η οθόνη και βγαίνει το εικονίδιο εργασίας (κύκλος που γυρίζει), σαν να καθαρίζει τις τρέχουσες εφαρμογές... Αλλά δεν.... Σπαστικό όμως...

 

2) Πρόβλημα με τα νέα δικαιώματα Android 5 (όπως το γράφει το μήνυμα), μη μπορώντας να διαγράψω ή μετονομάσω βίντεο (πολύ πιθανό και μουσική) από την κάρτα SD που το έχω! Κατεβάζω λοιπόν ένα βίντεο, εκτός του ότι δεν μπορώ να επιλέξω εγώ την κάρτα SD για αποθήκευση (αλλά βγάζει μόνο του που θα το κατεβάσει και δεν μπορώ να το αλλάξω), το βλέπω, δεν μου αρέσει και θέλω να το διαγράψω.... Αμ δε! Ούτε καν ένα παλαιότερο που έχω ήδη αποθηκεύσει δεν μπορώ να το σβήσω!!

 

Το μήνυμα που βγάζει είναι αυτό:

 

http://i34.photobucket.com/albums/d108/topmar/Forum%20Pics/Screenshot_2015-10-31-17-51-40_com.mxtech.videoplayer.ad.png

 

Καμιά λύση, ειδικά στο 2ο πρόβλημα;

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν τα'χω αυτα τα προβλήματα.. :confused:

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...