Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χαιρετώ την παρέα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.

είμαι ανάμεσα στο xiaomi redmi note 2 32giga και στο letv x600.

αποτι έχω διάβαση για το xiaomi εδώ , έχει συνεχεία αναβάθμισης οπότε είναι και υπέρ

άπλα σκέφτομαι και το letv λόγο καλύτερων κάπως χαρακτιριστικον.αλλα από rom δεν ξέρω αν έχει υποστήριξη

τι προτείνετε αν είμαι έκτος θέματος sorry, άλλα νομίζω ιστέ οι κατάλληλοι αποτι βλέπω

ευχαριστώ

 

Πανε για redmi note 2 γιατι εχει τρελη υποστηριξη και απο το myphone.gr και απο το xiaomi-miui.gr

οτι και να παθεις λυση θα βρεθει [Προβλημα software]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αντι να αυξανεται η Ραμ, μειωνεται.

Τα μπέρδεψα και εγώ. Μειώνεται η μνήμη σε χρήση και αυξάνεται η ελεύθερη.Μήπως αυτό που βλέπεις είναι η μνήμη σε χρήση και μπερδεύεσαι; Λίγο δύσκολο, αλλά λέω μήπως. Αλλιώς δεν εξηγείται αυτό. Εάν συνεχίζει να στο κάνει, κάνε μια επανεκκίνηση και εάν πάλι δεν, τότε προτείνω ξανά στήσιμο την Ρομ.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε, αφαιρώ την τελευταία εφαρμογή

http://s22.postimg.org/as4hni4dd/Screenshot_2015_10_26_14_20_01_com_miui_home.png

http://s24.postimg.org/64acu27lx/Screenshot_2015_10_26_14_20_08_com_miui_home.png

Και μειωνεται η ελεύθερη.

Αν όμως πατησω το Χ τότε πραγματικά αυξανεται

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , να κάνω και εγώ 1,2 ερωτήσεις πριν προβώ σε αγορά του Prime...

1) Καταρχήν από όπου και να το πάρω φαντάζομαι είναι το ίδιο μοντέλο , είτε Κίνα ή εδώ ... Από θέμα Hardware

2) Αν του βάλω την Ελληνική Rom , θα κάνει OTA ή κάθε καινούργια την περνάω από πάνω Manual ...

3) Πώς πάει από μπαταρία , στο GsmArena λέει 49 ώρες , τραγικό Score , χειρότερο και από iPhone 5 ... Ισχύει ?

4) MicroSD παίρνει κανονικά ? Κάτι λέγανε για 2 εκδόσεις μια Κινέζικη που παίρνει και μια "ευρωπαϊκή" που δεν παίρνει... Τι ισχύει ?

5) Τέλος από οθόνη και κάμερα δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα... τι ισχύει

Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , να κάνω και εγώ 1,2 ερωτήσεις πριν προβώ σε αγορά του Prime...

1) Καταρχήν από όπου και να το πάρω φαντάζομαι είναι το ίδιο μοντέλο , είτε Κίνα ή εδώ ... Από θέμα Hardware

2) Αν του βάλω την Ελληνική Rom , θα κάνει OTA ή κάθε καινούργια την περνάω από πάνω Manual ...

3) Πώς πάει από μπαταρία , στο GsmArena λέει 49 ώρες , τραγικό Score , χειρότερο και από iPhone 5 ... Ισχύει ?

4) MicroSD παίρνει κανονικά ? Κάτι λέγανε για 2 εκδόσεις μια Κινέζικη που παίρνει και μια "ευρωπαϊκή" που δεν παίρνει... Τι ισχύει ?

5) Τέλος από οθόνη και κάμερα δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα... τι ισχύει

 

1) Ναι, αρκεί να μιλάμε για την ίδια έκδοση

2) Η ελληνική rom είναι απλά η multilingual developer (από xiaomi), απλά τα παιδιά της ελληνικής κοινότητας κάνουν πλήρη μετάφραση στα ελληνικά και πετάνε τις κινεζιές. H αναβάθμιση γίνεται πολύ απλά πετώντας την καινούρια rom στην εσωτερική sd και τρέχοντας την εφαρμογή updater του miui (του λειτουργικού). Αν θα περάσει OTA η stable που θα κυκλοφορήσει αύριο, δεν το γνωρίζω, αλλά σε κάθε περίπτωση η διαδικασία είναι απλούστατη... Αν περάσεις την stable, λογικά ό,τι βγαίνει από κει και πέρα θα είναι ΟΤΑ

3) Το gsmarena τέσταρε με την stable 6. Τώρα είμαστε σε developer 7 και 27 Οκτωβρίου κυκλοφορεί η stable 7. Η αυτονομία έχει ανέβει κατακόρυφα. Γενικά μην εμπιστεύεσαι site όπως το gsmarena και άλλα παρόμοια για reviews κινέζικων κινητών. Τα θάβουν όχι μόνο εκ πεποιθήσεως αλλά και για άλλους ευνόητους λόγους.

4) Micro SD παίρνει κανονικά (επισήμως μέχρι 32GB), όμως πολλοί χρήστες έχουν βάλει 64άρες κάρτες που παίζουν κανονικά.

5) Η οθόνη είναι κομπλέ. Η κάμερα είναι μια μέτρια κάμερα (αναλογικά με το κόστος της συσκευής) που θα ικανοποιήσει για καθημερινή χρήση, αλλά δεν φτάνει στα επίπεδα των ναυαρχίδων πολλαπλάσιου κόστους.

 

ΥΓ δεν έχω παραλάβει το κινητό ακόμα, σου απαντάω βάσει όσων γνωρίζω από το εκτενέστατο διάβασμα που έχω ρίξει πριν παραγγείλω από reviews και forums.

Edited by gdp77

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια ρύθμιση που δεν βρίσκω να είναι το ώστε να είμαι "διαθέσιμος" στο Skype συνεχώς , άσχετα αν το τηλέφωνο "κοιμάται" ?

Φυσικά με το Wi-Fi ενεργοποιημένο .

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια ρύθμιση που δεν βρίσκω να είναι το ώστε να είμαι "διαθέσιμος" στο Skype συνεχώς , άσχετα αν το τηλέφωνο "κοιμάται" ?

Φυσικά με το Wi-Fi ενεργοποιημένο .

 

Το να επιτρεψεις στην εφαρμογη να τρεχει στο παρασκηνιο δεν σου λυνει το θεμα αυτο???

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Για να μου λυθει η απορια μια και καλη και οταν παραλαβω τη συσκευη να ειμαι ετοιμος για δραση:

 

-Να κανω το flash της ελληνικης ROM με αυτο το tutorial?

https://goo.gl/NU6zFR

 

-Με αυτο?

https://goo.gl/DjENxe

 

 

- ή απλα να την περασω απο updater - selecti zip to install?

 

- Εσεις τι κανατε απο τα 3?

Link to comment
Share on other sites

Για να μου λυθει η απορια μια και καλη και οταν παραλαβω τη συσκευη να ειμαι ετοιμος για δραση:

 

-Να κανω το flash της ελληνικης ROM με αυτο το tutorial?

https://goo.gl/NU6zFR

 

-Με αυτο?

https://goo.gl/DjENxe

 

 

- ή απλα να την περασω απο updater - selecti zip to install?

 

 

 

- Εσεις τι κανατε απο τα 3?

 

 

1)Αν όταν έρθει φοράει stable rom και θέλεις να του βάλεις την τελευταία "ελληνική" developer, τότε κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και την περνάς με το 1ο tutorial που δίνεις.

 

2) Αν φοράει stable και μέχρι να παραλάβεις κυκλοφορεί η stable 7 (δηλαδή πας από stable σε stable), λογικά και με τον updater του κινητού θα είσαι κομπλέ.

 

3) Το μεσαίο tutorial που δίνεις (η λεγόμενη "καθαρή" εγκατάσταση) είναι για όταν κάτι δεν κάτσει καλά στο flash-άριsma, όταν έχεις δυσλειτουργίες κτλ που μπορεί να οφείλονται στην ρομ, τότε κάνεις "καθαρή" εγκατάσταση και είσαι σίγουρος ότι δεν έχει μείνει κανένα κατάλοιπο από flash-αρίσματα που έκαναν οι κινέζοι πριν σου στείλουν το κινητό ή από λάθη που έκανες εσύ με τα δικά σου flash-αρίσματα.

Edited by gdp77

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι ελληνικές είναι rooted

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι, αρκεί να μιλάμε για την ίδια έκδοση

2) Η ελληνική rom είναι απλά η multilingual developer (από xiaomi), απλά τα παιδιά της ελληνικής κοινότητας κάνουν πλήρη μετάφραση στα ελληνικά και πετάνε τις κινεζιές. H αναβάθμιση γίνεται πολύ απλά πετώντας την καινούρια rom στην εσωτερική sd και τρέχοντας την εφαρμογή updater του miui (του λειτουργικού). Αν θα περάσει OTA η stable που θα κυκλοφορήσει αύριο, δεν το γνωρίζω, αλλά σε κάθε περίπτωση η διαδικασία είναι απλούστατη... Αν περάσεις την stable, λογικά ό,τι βγαίνει από κει και πέρα θα είναι ΟΤΑ

3) Το gsmarena τέσταρε με την stable 6. Τώρα είμαστε σε developer 7 και 27 Οκτωβρίου κυκλοφορεί η stable 7. Η αυτονομία έχει ανέβει κατακόρυφα. Γενικά μην εμπιστεύεσαι site όπως το gsmarena και άλλα παρόμοια για reviews κινέζικων κινητών. Τα θάβουν όχι μόνο εκ πεποιθήσεως αλλά και για άλλους ευνόητους λόγους.

4) Micro SD παίρνει κανονικά (επισήμως μέχρι 32GB), όμως πολλοί χρήστες έχουν βάλει 64άρες κάρτες που παίζουν κανονικά.

5) Η οθόνη είναι κομπλέ. Η κάμερα είναι μια μέτρια κάμερα (αναλογικά με το κόστος της συσκευής) που θα ικανοποιήσει για καθημερινή χρήση, αλλά δεν φτάνει στα επίπεδα των ναυαρχίδων πολλαπλάσιου κόστους.

 

ΥΓ δεν έχω παραλάβει το κινητό ακόμα, σου απαντάω βάσει όσων γνωρίζω από το εκτενέστατο διάβασμα που έχω ρίξει πριν παραγγείλω από reviews και forums.

 

Μέτρια η κάμερα με 13mp και samsung αισθητήρα? Την έχει βαθμολογία 9.8 το kimovil και μου κανε αίσθηση γιατί στο jiayu s3 με βαθμολογία γύρω στο 9 που έχω που είναι επίσης 13mp με sony αισθητήρα τη μέρα οι φότος είναι απίστευτες...το βράδι όλα τα κινέζικα δυστυχώς στις φότος δεν....αυτού του μπάτζετ μιλάω βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Μέτρια η κάμερα με 13mp και samsung αισθητήρα? Την έχει βαθμολογία 9.8 το kimovil και μου κανε αίσθηση γιατί στο jiayu s3 με βαθμολογία γύρω στο 9 που έχω που είναι επίσης 13mp με sony αισθητήρα τη μέρα οι φότος είναι απίστευτες...το βράδι όλα τα κινέζικα δυστυχώς στις φότος δεν....αυτού του μπάτζετ μιλάω βέβαια.

Καθολου μετριες οι φωτο!!! δες εδω τις φωτο και τα σχολια απο το κινητο του φιλου johnnyman25 και θα καταλαβεις:):)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=241562&highlight=%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CE%B6%CE%B9%CE%BA%CE%BF+%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF+%CE%BC%CE%B5+%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%B7+%CE%BA%CE%B1%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B1&page=570

Edited by gboy
myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Το να επιτρεψεις στην εφαρμογη να τρεχει στο παρασκηνιο δεν σου λυνει το θεμα αυτο???

Και τελικά , τι είναι εκείνο που λύνει το θέμα ?

Η τελευταία 5.10.22 είναι rooted και πως γίνετε αν όχι?

Ολες οι Developer Ρομ είναι rooted

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι πηγα σημερα να αλλαξω καρτα για να πιανω 4γ. και τους ρωτησα αν τωρα θα ειναι οκ και ειπανε ναι. πριν παω να αλλαξω καρτα ειχα μιλησει με την εξυπηρετηση πελατων. και εκεινοι βλεπανε οτι η υπηρεσια ειναι ενεργοποιημενη.

δε υπαρχει καποιος που να πιανει 4γ σε μια περιοχη να παω για δοκιμη? ??

αλλιως να βαλω δεδομενα κοσμοτε η βονταφον. αλλα 1 γιγα δε δινουν αυτοι.....

 

τι να σου πω φιλε....εγω με vodafone ειχα το ιδιο προβλημα και πηγα και μου το εφτιαξαν...μαλλον σε δουλευουν ή απλά η wind δεν πιανει εκει που εισαι....βλεπεις οτι πληρωνεις παιρνεις :). Και εγω θα ηθελα cosmote αλλά ειμαι ικανποιημενος και με την vodafone ειδικα για φοιτητικο αξιζει πολυ μιας και ειμαι φοιτητης....επισης εχεις πειραξει κατι στο κινητο πανε δες στις ρυθμισεις μηπως εχεις κλεισει το 4g

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα συνδέω το note2 στο pc και δεν το αναγνωρίζουν τα windows. Στη usb θύρα γράφει unknown device. Στο τηλ. φυσικά μόνο φόρτιση. Τι μπορεί να συμβαίνει ; Καμμιά ιδέα κανείς ; Να αναφέρω ότι μέχρι τώρα κανονικά το pc έβλεπε το τηλ. ως sd disk.
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα συνδέω το note2 στο pc και δεν το αναγνωρίζουν τα windows. Στη usb θύρα γράφει unknown device. Στο τηλ. φυσικά μόνο φόρτιση. Τι μπορεί να συμβαίνει ; Καμμιά ιδέα κανείς ; Να αναφέρω ότι μέχρι τώρα κανονικά το pc έβλεπε το τηλ. ως sd disk.

 

κανε επανεκινηση στον υπολογιστη μου το εκανε και μενα αυτο και μετα ολα οκ το αναγνωρισε

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα συνδέω το note2 στο pc και δεν το αναγνωρίζουν τα windows. Στη usb θύρα γράφει unknown device. Στο τηλ. φυσικά μόνο φόρτιση. Τι μπορεί να συμβαίνει ; Καμμιά ιδέα κανείς ; Να αναφέρω ότι μέχρι τώρα κανονικά το pc έβλεπε το τηλ. ως sd disk.

 

και εγω το εχω παθει αυτο...ειναι θεμα ρομ λογικα....αλλαξα ρομ με καθαρο Install και εφτιαξε....μαλλον επειδη ειναι ακομα developer ετσι και κολλησει δεν ξεκολλαει με τιποτα...εγω ειχα 5.9.18(multilanguage) και μου το εκανε τωρα με την 5.10.22 (ελληνικη) ειμαι τζετ...περιμενε τωρα σε λιγες μερες βγαινει η stable και θα εισαι τζετ :):)

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα συνδέω το note2 στο pc και δεν το αναγνωρίζουν τα windows. Στη usb θύρα γράφει unknown device. Στο τηλ. φυσικά μόνο φόρτιση. Τι μπορεί να συμβαίνει ; Καμμιά ιδέα κανείς ; Να αναφέρω ότι μέχρι τώρα κανονικά το pc έβλεπε το τηλ. ως sd disk.

 

 

Σύνδεσε το με ενα αλλο usb καλώδιο....

Link to comment
Share on other sites

Σύνδεσε το με ενα αλλο usb καλώδιο....

Όλα το ίδιο κάνουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κανε επανεκινηση στον υπολογιστη μου το εκανε και μενα αυτο και μετα ολα οκ το αναγνωρισε

 

Ευχαριστώ, και επανεκκίνηση έκανα τίποτα. Το συνέδεσα και σε άλλο pc τα ίδια. Μάλλον κάτι γίνεται στο τηλ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 117 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν κάνω αλλαγή ρομ κι έχω συνδεδεμένο το τηλ. για φόρτιση πειράζει ;

Link to comment
Share on other sites

Θα την κατεβασεις απο το τηλ

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα μεταφέρω την rom στο τηλ. αν δεν μπορώ να την αντιγράψω από το pc

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια εφαρμογή που ονομάζεται airdroid. Μπορείς να μεταφερεις αρχεία μεσω wifi απο τον υπολογιστή στο τηλέφωνο και αντίστροφα. Την χρησιμοποιούν αρκετοί στο forum με μεγάλη επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Θα την κατεβασεις απο το τηλ

Ευχαριστώ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια εφαρμογή που ονομάζεται airdroid. Μπορείς να μεταφερεις αρχεία μεσω wifi απο τον υπολογιστή στο τηλέφωνο και αντίστροφα. Την χρησιμοποιούν αρκετοί στο forum με μεγάλη επιτυχία.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...