Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικα δε φορτιζει και τοσο αργα.. Άλλα την πρωτη φορα που το εβαλα στο power bank (που γενικα ειναι το πιο γρηγορο ολων) φορτιζε αργα. Και η μπαταρια δεν ειναι τοσο τραγικη..

Αλλα αυτο το Titanium δεν επαναφερει τις εφαρμογες, τι μελει γενεσθαι;

 

Εγω τις επανέφερα! Μάλιστα το έκανα σήμερα! Δεν ξέρω αν το έκανα σωστά γιατί είμαι καινούριος σε αυτα αλλά έκανα τα εξής. Του έδωσα δικαιώματα root και στη συνέχεια μέσω Airdroid στο φάκελο του titanium έβαλα ότι είχε ο αντίστοιχος φάκελος απο την προηγούμενη συσκευή μου. Έκανα επαναφορά και μετά απο κάποιες δυσκολίες δούλεψαν όλα εκτος απο ένα παιχνίδι... Οι δυσκολίες που είχα είναι οτι μετά την επαναφορά ρυθμίσεων που είχα απο το παλιό μου έβγαζε οτι κράσαρε το android.process.acore, διαβάζοντας βρήκα οτι έπρεπε να κάνω clean τις επαφές και τώρα μου έφτιαξε.

 

Τέλος να ρωτήσω γιατι όπως είπα είμαι καινούριος που φαίνονται τα αποθηκευμένα wifi για να δω αν περάστηκαν αυτα οεο???

 

Thanks για την απάντηση! :)

Αυτό που μου φαίνεται περίεργο (ως ψιλοάσχετος που είμαι :p), είναι ότι με την 5.9.27 Developer που έβαλα το Root Check μου εμφανίζει ότι & πάλι δεν είναι rooted.

[ATTACH]64215[/ATTACH] - [ATTACH]64216[/ATTACH]

Είχα την αίσθηση πως όποια Developer βάζουμε => rooted. :confused:

 

Αυτό που με προβληματίζει (& την κόρη μου) είναι το MIUI interface που έχει, καθότι... είμαι πολύ νέος στα κινητά της Xiaomi.:baby: Για τον ίδιο λόγο πάντως, στο Asus μου δεν χρησιμοποίησα ποτέ το ZenUI interface. Το Ζ5 όμως έχει τη δυνατότητα ξετσεκαρίσματος της "Εύκολης λειτουργίας" (δηλ. το ZenUI interface), οπότε χρησιμοποιείται όπως ξέρει κάθε χρήστης Android. Επειδή δεν βρήκα κάτι παρόμοιο στο RN2, σκέφτομαι να του βάλω κάποια άλλο Launher για δοκιμή, π.χ. τον Nova που τον έχω βάλει & σ' ένα φτηνό tablet. Τι λέτε; Να δοκιμάσω ή να τ' αφήσω όπως είναι, ελπίζοντας ότι η κόρη μου θα το μάθει/συνηθίσει & δεν θα μ' απασχολεί;

 

Θέλω επίσης να ρωτήσω & για τα screenshot. Δεν υπάρχει δυνατότητα να τα παίρνει κανείς πατώντας κάποιο κουμπί; Έψαξα να το βρω από το Ρυθμίσεις/Πρόσθετες Ρυθμίσεις/Πλήκτρα, αλλά δεν το βρήκα. Αν υπάρχει η δυνατότητα, πώς γίνεται;

 

Όντως οι developers είναι rooted απλά πρέπει να δώσεις δικαιώματα root μέσω του κέντρου ασφαλείας και μετά θα σου βγάζει οτι είσαι rooted. Εμένα μου το βγάζει κανονικά. Έπειτα θα σου πρότεινα να κάνεις λίγο υπομονή να συνηθίσεις το interface οι περισσότεροι μόλις το συνηθήσουν το "αγαπούν"! Για screenshot POWER BUTTON + VOLUME-. Αυτά! :)

 

Θεωρητικά, αφού το Root Checker βγάζει Unrooted τη συσκευή, και να κατεβάσω το Super SU δεν κερδίζω τίποτα. Βέβαια δεν το έχω δοκιμάσει κιόλας.

 

Παρόλο που έδωσες δικαιώματα στο Root Checker σου τη βγάζει unrooted? Γιατί εμένα μου τη βγάζει κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

σημερα παρελαβα και εγω το δικο μου.prime μαυρο,πολυ καλες εντυπωσεις τουλαχιστον καλυτερο απο το thl t100s οσο αφορα την ποιοτητα κατασκευης.

μερικες ερωτησεις .

1. μου εβγαλε σαν αναβαθμιση την 5.9.18 miui, ειναι καλη να προχωρησω ή να μεινω σε

αυτη που εχει ηδη που ειναι η 5.9.2 developer. και εβγαλε antutu 44.850.?

2. κανοντας χρηση του root checker μου δειχνει οτι δεν ειναι root. την διαδικασια root που την βρισκουμε?

3. η εφαρμογη χρησης του κινητου σαν τηλεκοντρολ που ειναι και δεν την βρισκω?

ευχαριστω εκ των πρωτερων

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που έδωσες δικαιώματα στο Root Checker σου τη βγάζει unrooted? Γιατί εμένα μου τη βγάζει κανονικά!

 

Δεν το δοκίμασα εγώ. Ένας άλλος φίλος από εδώ έκανε τη δοκιμή. ;)

 

σημερα παρελαβα και εγω το δικο μου.prime μαυρο,πολυ καλες εντυπωσεις τουλαχιστον καλυτερο απο το thl t100s οσο αφορα την ποιοτητα κατασκευης.

μερικες ερωτησεις .

1. μου εβγαλε σαν αναβαθμιση την 5.9.18 miui, ειναι καλη να προχωρησω ή να μεινω σε

αυτη που εχει ηδη που ειναι η 5.9.2 developer. και εβγαλε antutu 44.850.?

2. κανοντας χρηση του root checker μου δειχνει οτι δεν ειναι root. την διαδικασια root που την βρισκουμε?

3. η εφαρμογη χρησης του κινητου σαν τηλεκοντρολ που ειναι και δεν την βρισκω?

ευχαριστω εκ των πρωτερων

 

1. Χωρίς δεύτερη σκέψη, προχώρα.

2. Πας Κέντρο Ασφαλείας -> Δικαιώματα -> Προνόμια Root και δίνεις σε όποια εφαρμογή θέλει δικαιώματα.

3. Εμφανίζεται στην 5.9.18.

Link to comment
Share on other sites

Η ελληνικές developer είναι όλες rooted αλλά όχι με SU

Για να σου δείξει το Root Check ότι είσαι root θα πρέπει να πας μέσα στο μενού ασφάλεια και από εκεί να δώσεις δικ.root στην εφαρμογή

ΜΗ βάζετε SU σε ελληνικές developer έχουν αναφερθεί κολλήματα

Η ελληνικές developer δεν έχουν πλέον οτα λόγο προβλημάτων που αντιμετώπισαν

(για τον φίλο που αναφέρθηκε στην multi )

Δεν έβαλα SU, αλλά όχι γιατί ήξερα πως έχει κολλήματα. :p

Στο menu Ρυθμίσεις/Ασφάλεια & Απόρρητο δεν βρήκα τα δικαιώματα root, αλλά μόνο αυτά που είχα γράψει εδώ: "στο Greenify έχω δώσει δικαιώματα "Apps with usage access" -από Ρυθμίσεις/Πρόσθετες Ρυθμίσεις/Ασφάλεια & Απόρρητο-, στο Phone Boost δεν έδωσα". Έβγαλα όμως άκρη, αφού διάβασα το επόμενο post που παραθέτω.

 

Όντως οι developers είναι rooted απλά πρέπει να δώσεις δικαιώματα root μέσω του κέντρου ασφαλείας και μετά θα σου βγάζει οτι είσαι rooted. Εμένα μου το βγάζει κανονικά. Έπειτα θα σου πρότεινα να κάνεις λίγο υπομονή να συνηθίσεις το interface οι περισσότεροι μόλις το συνηθήσουν το "αγαπούν"! Για screenshot POWER BUTTON + VOLUME-. Αυτά! :)

Thanks για την ενημέρωση! Τα δικαιώματα root δεν μπορούσα να τα βρω μέσω του menu (Ρυθμίσεις), μέχρι που διάβασα το post σου & θυμήθηκα ότι υπάρχει μια εφαρμογή που ονομάζεται "Κέντρο Ασφαλείας". Τη βρήκα, έδωσα δικαιώματα root στο Root Check & στο Greenify, έτρεξα ξανά το Root Check κι είδα πως όντως είναι root. :cool:

Τώρα που διαπίστωσα πως είναι root, τι μπορώ-συμφέρει να κάνω; (μη βαράτε, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ σοβαρά με το θέμα. :chair: )

...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

Δεν το δοκίμασα εγώ. Ένας άλλος φίλος από εδώ έκανε τη δοκιμή. ;)

 

 

 

1. Χωρίς δεύτερη σκέψη, προχώρα.

2. Πας Κέντρο Ασφαλείας -> Δικαιώματα -> Προνόμια Root και δίνεις σε όποια εφαρμογή θέλει δικαιώματα.

3. Εμφανίζεται στην 5.9.18.

 

ευχαριστω παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Ελλάδα πρέπει να είναι

λέει 1-2 για Ελλάδα, 2-7 Ευρώπη

άρα μάλλον Ελλάδα είναι.

με ενδιαφέρει και εμένα, αν μάθεις πες.

 

Τελικα Ελλαδα βρισκεται το EU Warehouse. Παραγγειλα το κινητο την Prime εκδοση που ηταν in stock τριτη βραδυ(24:00) και μου ηρθε σημερα το μεσημερακι με Ελτα νομιζω(δεν το παρελαβα εγω), βεβαια απο την τριτη μεχρι σημερα κανενα tracking number, κανενα νεο,μονο μου ειπαν οτι σταλθηκε την Τεταρτη το δεμα.

Remove before flight :!:

HTC Desire Z

ZOPO ZP950+

Xiaomi Redmi Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Σημειώνω ότι -ανάμεσα σε άλλα app- του έχω βάλει το Greenify & το Clean Master Phone Boost (στο Greenify έχω δώσει δικαιώματα "Apps with usage access" -από Ρυθμίσεις/Πρόσθετες Ρυθμίσεις/Ασφάλεια & Απόρρητο-, στο Phone Boost δεν έδωσα).

Το Clean Master δεν χρειάζεται να το ξανά περάσεις, είναι ήδη ενσωματωμένο στο MIUI. Εάν πας στο κέντρο ασφαλείας και πατήσεις καθαρισμός θα το δεις. Μπορείς επίσης να το βρεις από τον File Manager πατώντας στο εικονίδιο με την σκούπα που βρίσκεται κάτω.

 

Και το Greenify επίσης δεν ξέρω κατά πόσο χρειάζεται, το είχα στο προηγούμενο μου κινητό αλλά τώρα δεν το έχω βάλει. Εάν πατήσεις το Χ στις πρόσφατες εφαρμογές, κλείνουν όλες οι εφαρμογές και δεν ξανά ανοίγουν αυτόματα. Μπορείς επίσης να ορίσεις να κλείνει το MIUI αυτόματα τις εφαρμογές μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, πηγαίνεις στο κέντρο ασφαλείας -> Μπαταρία -> Προφίλ μπαταρίας και φτιάχνεις ένα δικό σου προφίλ και επιλέγεις να καθαρίζει την μνήμη μετά από 1/5/10 λεπτά.

 

Δεν ξέρω γιατί στο κάνει αυτό, αλλά ίσως ο τρόπος που δίνεις στο MIUI δικαιώματα ROOT σε εφαρμογές να μην είναι και ο καλύτερος. Πχ εγώ έχω κατεβάσει το AdAway, έχω κατεβάσει όλα τα hosts αλλά οι διαφημίσεις συνεχίζουν να εμφανίζονται ό,τι και να κάνω.
Στο δικό μου δουλεύει μια χαρά το AdAway.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα το κντ ηρθε με 5/9/2 και εκανα αναβαθμιση οτα 5/9/18 να μεινω σαυτη η να βαλω την ελληνικη τι προτεινετε οι διαφορες ποιες και δευτερον εχω βαλει την Q CARD ενεργοποιησα δεδομενα αλλα δεν μπαινει πουθενα μηπως να παρω q customer service?
Link to comment
Share on other sites

η ROM είναι super και δεν έχω βρει κάτι που να μην δουλεύει... επίσης προσωπικά μου φαίνεται ότι και η μπαταρία έχει καλύτερη απόδοση. Ήμουν με 2 ώρες gaming και είχε παίσει στο 55%, φυσικά ανοιχτά wifi και 3g όλη μέρα.

 

Η ROM είναι η 5.9.24 , πατήστε στα links που λεει "DOWNLOAD WEEKLY" (το μοντέλο μας είναι το "hermes").

Αν θέλετε να δοκιμάσω κάτι μιας και την φοράω ήδη, πείτε μου.

 

Την εβαλα και εγω να δω τι λεει...

Δε μου κανει restore ουτε εδω το Titanium.. Λοιπον αυτο που συμβαινει ειναι το εξης, εφαρμογή+δεδομενα δεν επαναφερει, αν ομως εγκαταστησω την εφαρμογή απο το Play μετα κανει restore τα data, κατι ειναι κιαυτο αλλα οχι απολυτα βολικο..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Για screenshot Volume(-) και Menu ή από το κουμπί "Στιγμιότυπο" στη Notification Bar

 

Εμένα πάντως όπως έγρψα τραβάει κανονικά screenshot...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το κέντρο ασφαλείας κρασάρει. Είμαι με 5.9.18 είναι κάποιο συνηθισμένο bug και αυτό;

 

Πιο συγκεκριμένα όταν πάω στο γραναζάκι επάνω δεξιά.

Link to comment
Share on other sites

Για screenshot POWER BUTTON + VOLUME-. Αυτά! :)

Για screenshot Volume(-) και Menu ή από το κουμπί "Στιγμιότυπο" στη Notification Bar

 

Δοκίμασα & τις 2 προτάσεις με τα κουμπιά, δεν δουλεύει καμία.

Το κουμπί "Στιγμιότυπο" στη Notification Bar δεν το βλέπω.

Κάνω κάτι λάθος; :confused: (έχω περάσει ελληνική Developer 5.9.27)

 

Το Clean Master δεν χρειάζεται να το ξανά περάσεις, είναι ήδη ενσωματωμένο στο MIUI. Εάν πας στο κέντρο ασφαλείας και πατήσεις καθαρισμός θα το δεις. Μπορείς επίσης να το βρεις από τον File Manager πατώντας στο εικονίδιο με την σκούπα που βρίσκεται κάτω.

 

Σίγουρα είναι στην 5.9.27; Τον καθαρισμό που έχει η MIUI στην εφαρμογή "Κέντρο Ασφαλείας" τον είχα δει κι αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να κάνει πάνω/κάτω την ίδια δουλειά με το Clean Master, αλλά δεν μπορώ να επιβεβαιώσω ότι είναι η ίδια εφαρμογή ή κάποια παραπλήσια. Anyway, πιστεύετε πως είναι καλύτερα να βγάλω το Clean Master για να μην υπάρχει conflict;

 

Και το Greenify επίσης δεν ξέρω κατά πόσο χρειάζεται, το είχα στο προηγούμενο μου κινητό αλλά τώρα δεν το έχω βάλει. Εάν πατήσεις το Χ στις πρόσφατες εφαρμογές, κλείνουν όλες οι εφαρμογές και δεν ξανά ανοίγουν αυτόματα. Μπορείς επίσης να ορίσεις να κλείνει το MIUI αυτόματα τις εφαρμογές μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, πηγαίνεις στο κέντρο ασφαλείας -> Μπαταρία -> Προφίλ μπαταρίας και φτιάχνεις ένα δικό σου προφίλ και επιλέγεις να καθαρίζει την μνήμη μετά από 1/5/10 λεπτά.

 

Κι αυτό το είχα δει κι έφτιαξα χθες το βράδυ δικό μου προφίλ με επιλογή να καθαρίζει ανά 1', αλλά:

  1. Δεν ξέρω αν επιτρέπει στις εφαρμογές να ξαναζωντανέψουν (ενώ το Greenify -υποτίθεται πως- όχι).
  2. Ψιλοαπογοητεύτηκα απ' το ότι δεν μου δείχνει ποτέ πάνω από 800-850MB ελεύθερη RAM (το έγραψα κι εδώ).

Κάνω λοιπόν την ίδια ερώτηση που έκανα πριν: είναι καλύτερα να βγάλω το Greenify για να μην υπάρχει conflict;

 

Στο δικό μου δουλεύει μια χαρά το AdAway.

Ωραίο φαίνεται αυτό το AdAway, δεν το ήξερα.

Κάνει το ίδιο καλή δουλειά στον Chrome για κινητά/tablets με το AdBlock (στον Chrome για PC) που δεν μπορεί να εγκατασταθεί στον Chrome για κινητά/tablets;

 

Α... κάτι ακόμη: Το αρχείο "update.zip" που έβαλα χύμα στην εσωτερική μνήμη για να βάλω την 5.9.27, λογικά μπορώ τώρα να το διαγράψω. Σωστά;

...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

Πιο συγκεκριμένα όταν πάω στο γραναζάκι επάνω δεξιά.

 

Είναι απορίας άξιο ....... 'Εφτασε το κινητό χτες (Redmi Note 2 Prime) , οι Κινέζοι είχαν βάλει την Miui 5.9.10 developer

η οποία είναι σφαίρα και δουλεύει αψεγάδιαστα χωρίς να παρουσιάζει κανένα από το προβλήματα που έχουν αναφερθεί

από φίλους σε τούτη εδώ την ενότητα .

 

Προς το παρόν είμαι στην διαδικασία να κάνω 2-3 αρχικές φορτίσεις περιμένοντας εντυπώσεις από την νέα Rom που θα

κυκλοφορήσει αύριο ή μεθαύριο από τα παιδιά στην Ελληνική κοινότητα .

 

Εκείνο που με ξενίζει είναι πως με την ίδια Rom την .18 ή την .24 ή και την .27 έχουν προβλήματα και άλλοι όχι .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Αξίζει το κινητό; Έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα; Από που να το αγοράσω;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων......
Link to comment
Share on other sites

Επίσης πηγαίνω στο : κέντρο ασφαλείας > δικαιώματα > προνόμια ρούτ. Και δεν εμφανίζεται καμία εφαρμογή. Λέει μόνο "δεν έχουν ρούτ".
Link to comment
Share on other sites

Επίσης πηγαίνω στο : κέντρο ασφαλείας > δικαιώματα > προνόμια ρούτ. Και δεν εμφανίζεται καμία εφαρμογή. Λέει μόνο "δεν έχουν ρούτ".

 

Έχεις κάποια εφαρμογή που να θέλει ρουτ δικαιώματα;

:D
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως όπως έγρψα τραβάει κανονικά screenshot...

Θέμα ROM ??

 

Επίσης πηγαίνω στο : κέντρο ασφαλείας > δικαιώματα > προνόμια ρούτ. Και δεν εμφανίζεται καμία εφαρμογή. Λέει μόνο "δεν έχουν ρούτ".

κέντρο ασφαλείας > δικαιώματα > δικαιώματα

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι στην 5.9.27; Τον καθαρισμό που έχει η MIUI στην εφαρμογή "Κέντρο Ασφαλείας" τον είχα δει κι αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να κάνει πάνω/κάτω την ίδια δουλειά με το Clean Master, αλλά δεν μπορώ να επιβεβαιώσω ότι είναι η ίδια εφαρμογή ή κάποια παραπλήσια. Anyway, πιστεύετε πως είναι καλύτερα να βγάλω το Clean Master για να μην υπάρχει conflict
Αν προσέξεις στην κάτω πλευρά γράφει powered by Clean Master όταν κάνει σάρωση για άχρηστα αρχεία, επίσης εάν πας στις ρυθμίσεις εκεί που έχει όλες τις εφαρμογές θα δεις μια εφαρμογή που γράφει "Cheetah Mobile CleanMaster SDK". Οποτε δεν νόμιζω να χρειάζεται να κρατήσεις το Clean Master που κατέβασες.

Κι αυτό το είχα δει κι έφτιαξα χθες το βράδυ δικό μου προφίλ με επιλογή να καθαρίζει ανά 1', αλλά:

[*]Δεν ξέρω αν επιτρέπει στις εφαρμογές να ξαναζωντανέψουν (ενώ το Greenify -υποτίθεται πως- όχι).

Εγώ προς το παρών δεν έχω δει εφαρμογές να ξανά ζωντανεύουν. Μιλάω για τις εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει και όχι για τις εφαρμογές συστήματος που είναι προεγκατεστημένες.

Α... κάτι ακόμη: Το αρχείο "update.zip" που έβαλα χύμα στην εσωτερική μνήμη για να βάλω την 5.9.27, λογικά μπορώ τώρα να το διαγράψω. Σωστά;

Ναι το σβήνεις αν θες, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Επίσης πηγαίνω στο : κέντρο ασφαλείας > δικαιώματα > προνόμια ρούτ. Και δεν εμφανίζεται καμία εφαρμογή. Λέει μόνο "δεν έχουν ρούτ".

Πρέπει να έχεις εγκατεστημένες εφαρμογές που να απαιτούν root δικαιώματα αλλιώς σου γράφει αυτό που είπες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...