Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οταν σου βγάζει το μήνυμα την πρώτη φορά στο twrp κάτι σχετικά με allow modification δεν θυμάμαι ακριβως, απλά κάνεις swipe δεξιά την μπάρα, δεν πατάς κάτι άλλο, εγώ αυτό κάνω πάντα και ποτέ δεν είχα κόλλημα στο twrp recovery.

οντως αυτο ηταν τελικα...εχει κανεις θεμα με την εγκατασταση xposed?μιλαμε παντα σε cyanogen rom

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να κάνω αναβάθμιση μέσω της mi recovery και μου βγάζει corrupted file. Στην sd το βάζουμε το αρχείο ή στην εσωτερική μνήμη???

Την 5.12.31 προσπαθώ να περάσω από το miui.gr

Edited by Britzolas
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασία πού θα είναι. Μάλλον πρέπει να την ξανακατεβασεις. Υποθέτω την εχεις μετονομάσει σε update.zip

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το prime με φορεμένη από Κίνα την 7.0.99.99 stable.

 

Διόρθωστε με αν κάνω λάθος , αυτή ή έκδοση δεν υπάρχει πουθενά , τα μαγαζιά "πειράζουν" τις Roms, τις ονομάζουν όπως θέλουν και βάζουν μέσα ότι τους κατέβει

Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

Μερικές γρήγορες ερωτήσεις .

 

Αυριο θα παράγγειλω από vickmall europe να ζητησω κάποια συγκεκριμένη αποστολή;

 

Επειδή δεν θέλω κάθε εβδομάδα να περναω νέα Ρομ ,πάω για stable. Βλεπω ότι όλοι έχετε θέμα με την μπαταρία.

Αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι που λέτε 5 ώρες χρησιμοποίησης συνολικά του κινητού ή απλά το αφήνετε και μέσα σε 5 ώρες σε κατάσταση αναμονής σβγνει από μπαταρία; Εγώ έχω ένα lenovo s60 και σύνολο διάρκεια μπαταρίας ενεργοποίηση δηλαδή που το χρησιμοποιώ έχει 2.5 ώρες και είχα αλλά 50% ...θα είναι καλύτερο από αυτό;

 

Ρομ να βάλω ελληνική stable ;

 

Κάτι άλλο να προσεξω;

“In the name of god. Impure souls of the living dead shall be banished into eternal damnation. Amen.”

 

 

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου - έχοντας διαβάσει και τα προηγούμενα μηνύματά σου - καταλαβαίνω ότι είσαι ακόμη σε σύγχυση και είναι κρίμα να μην ευχαριστιέσαι το καινούργιο σου τηλ.

κατ 'αρχήν όταν αγοράζουμε από Κίνα πρέπει να ξέρουμε και δυό πράγματα:

τα μαγαζιά που αγοράζεις έχουν κατά 99% αντικαταστήσει το original firmware με δικό τους-συνήθως προβληματικό-μόνο και μόνο για να προσθέσουν τις extra γλώσσες που ζητάνε οι πελάτες τους.Η xiaomi τα κυκλοφορεί ΜΟΝΟ με αγγλικά/κινέζικα,και επίσημες roms είναι ΜΟΝΟ αυτές από en.miui.com.Όπως φαντάζεστε τα μαγαζιά δεν προσφέρουν και υποστήριξη software:lol: και φυσικά αυτές οι roms δεν αναβαθμίζονται.

Άρα έχεις ήδη μια «πειραγμένη»(custom) rom και αυτό δεν αλλάζει σε τίποτα την πολιτική αυτών των μαγαζιών.Στο κάτω-κάτω,αν το τηλ λειτουργεί είναι πάντα πανεύκολο να του περάσεις original rom,και αν δεν λειτουργεί (η μόνη και πολύ σπάνια περίπτωση που θα σκεφτείς να το στείλεις πίσω)καμμία σημασία δεν έχει τι είχες μέσα γιατί θα χρειαστεί να το επαναφέρουν.

Πάμε παρακάτω: θέλεις να την αλλάξεις για να έχεις σωστά ελληνικά και αναβαθμίσεις.

Κατέβασε από το link την Custom Recovery και την rom [5.12.31]

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Category/527-Xiaomi-RedMi-Note-2-Hermes/

θα βάλεις την recovery στην εσωτ.μνήμη χύμα αφού την μετονομάσεις σε update.zip

και την rom όπου θέλεις (στο τηλ)χωρίς να την πειράξεις.

1.μπαίνεις σε recovery και κάνεις install το update.zip και μετά μπουτάρεις απ' ευθείας στην νέα TWRP recovery.

2.πας wipe/advanced wipe και τσεκάρεις cache, dalvik cache και data (πάρε backup ό,τι χρειάζεσαι)

3.μετά install βρίσκεις το αρχείο της rom το επιλέγεις και προχωράς,μόλις ολοκληρωθεί πατάς το wipe dalvik/cache και είσαι έτοιμος για reboot στην νέα rom.

εννοείται πως έχεις τουλάχιστον 70% μπαταρία πριν ξεκινήσεις.

 

και θα σύστηνα σε όλους τα update να γίνονται από την recovery,αφού γίνει πρώτα wipe cache και dalvik cache (δεν χάνεται τίποτα με αυτά)

Πράγματι πολύ περιεκτικά όσα λες αλλά δεν έχει διαφορά με όσα περιγράφονται στην πρώτη σελίδα?

 

Επίσης μια ερώτηση. Χρειάζεται να έχουμε οδηγούς για windows για να περάσουμε την recovery στην εσωτερική μνήμη? Και αν ναι είναι καλύτερα να γίνει η προσπάθεια από windows 10 ή 7?

Link to comment
Share on other sites

Μερικές γρήγορες ερωτήσεις .

 

Αυριο θα παράγγειλω από vickmall europe να ζητησω κάποια συγκεκριμένη αποστολή;

 

Επειδή δεν θέλω κάθε εβδομάδα να περναω νέα Ρομ ,πάω για stable. Βλεπω ότι όλοι έχετε θέμα με την μπαταρία.

Αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι που λέτε 5 ώρες χρησιμοποίησης συνολικά του κινητού ή απλά το αφήνετε και μέσα σε 5 ώρες σε κατάσταση αναμονής σβγνει από μπαταρία; Εγώ έχω ένα lenovo s60 και σύνολο διάρκεια μπαταρίας ενεργοποίηση δηλαδή που το χρησιμοποιώ έχει 2.5 ώρες και είχα αλλά 50% ...θα είναι καλύτερο από αυτό;

 

Ρομ να βάλω ελληνική stable ;

 

Κάτι άλλο να προσεξω;

 

σου εχει και επιλογες απο ευρωπαικη αποθηκη με τι να το στειλει?

ετσι οπως το στελνει το vickmall ειναι μια χαρα το τηλεφωνο..νομιζω το στελνει με ευρωπαικη developer..κρατα το λιγες μερες οπως ερθει και βλεπεις μετα.οσον αφορα τη διαρκεια της μπαταριας λεμε συνηθως ποσες ωρες δουλευει με ανοιχτη οθονη..αμα ηταν να εκλεινε απο μπαταρια μεσα σε 5 ωρες απο τη στιγμη που το βγαζες απο την πριζα αστα να πανε.αν παντως θες να βαλεις ρομ ελληνικη και να μην αλλαζεις καθε βδομαδα νομιζω με stable θα εισαι κομπλε!καλη αγορα!

Edited by pitspan
Link to comment
Share on other sites

Μερικές γρήγορες ερωτήσεις .

 

Αυριο θα παράγγειλω από vickmall europe να ζητησω κάποια συγκεκριμένη αποστολή;

 

Επειδή δεν θέλω κάθε εβδομάδα να περναω νέα Ρομ ,πάω για stable. Βλεπω ότι όλοι έχετε θέμα με την μπαταρία.

Αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι που λέτε 5 ώρες χρησιμοποίησης συνολικά του κινητού ή απλά το αφήνετε και μέσα σε 5 ώρες σε κατάσταση αναμονής σβγνει από μπαταρία; Εγώ έχω ένα lenovo s60 και σύνολο διάρκεια μπαταρίας ενεργοποίηση δηλαδή που το χρησιμοποιώ έχει 2.5 ώρες και είχα αλλά 50% ...θα είναι καλύτερο από αυτό;

 

Ρομ να βάλω ελληνική stable ;

 

Κάτι άλλο να προσεξω;

 

Καλησπέρα καί καλή χρονιά.

Όταν λες συγκεκριμένη αποστολή τι εννοείς; Γιατί δεν το κατάλαβα.

Τώρα όσον αφορά τις Ρομ είναι απλό

Αν θες να πειραματιστεις και να έχεις κάθε εβδομάδα update

βάζεις την ελληνικη dev αλλιώς βάζεις ελληνική stable και είσαι οτι πρεπει είναι καθαρά θέμα επιλογής

Εγώ έχω 7.08 ελληνικη stable και έχω μείνει ευχαριστημένος μέχρι τώρα για την χρήση που κάνω και με την μπαταρία του.

Τώρα για το θέμα ωρών της οθόνης σε σχεση με την μπαταρια εννοούν πλήρης λειτουργίας του τηλεφώνου όχι αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές γρήγορες ερωτήσεις .

 

Αυριο θα παράγγειλω από vickmall europe να ζητησω κάποια συγκεκριμένη αποστολή;

 

Επειδή δεν θέλω κάθε εβδομάδα να περναω νέα Ρομ ,πάω για stable. Βλεπω ότι όλοι έχετε θέμα με την μπαταρία.

Αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι που λέτε 5 ώρες χρησιμοποίησης συνολικά του κινητού ή απλά το αφήνετε και μέσα σε 5 ώρες σε κατάσταση αναμονής σβγνει από μπαταρία; Εγώ έχω ένα lenovo s60 και σύνολο διάρκεια μπαταρίας ενεργοποίηση δηλαδή που το χρησιμοποιώ έχει 2.5 ώρες και είχα αλλά 50% ...θα είναι καλύτερο από αυτό;

 

Ρομ να βάλω ελληνική stable ;

 

Κάτι άλλο να προσεξω;

 

Out of stock :happy:

Link to comment
Share on other sites

οντως αυτο ηταν τελικα...εχει κανεις θεμα με την εγκατασταση xposed?μιλαμε παντα σε cyanogen rom

Δεν πρέπει να έχει θέματα. Τουλαχιστον η Ρομ που φοραω. .πιστεύω αύριο να τσεκαρω το xposed

Link to comment
Share on other sites

παιδια ερωτηξη :

 

επειδη θελω και παραγγειλω απο βικμολ και διαβαζω για ROM refresh ωστε το τηλεφωνο να γινει απο TD σε FDD.

 

Εννοούν οτι θα φλασαρουν μια αλλη rom η κατι διαφορετικο? ειναι το ιδιο πραμα με το να του περασω μια stable ελληνικη? δηλαδη αν ερθει το τηλεφωνο TD με την stable ελληνικη γινεται FDD?

θενκσ

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να έχει θέματα. Τουλαχιστον η Ρομ που φοραω. .πιστεύω αύριο να τσεκαρω το xposed

Ποια φοράς;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασία πού θα είναι. Μάλλον πρέπει να την ξανακατεβασεις. Υποθέτω την εχεις μετονομάσει σε update.zip

Και την ξανακατέβασα και σε άλλον υπολογιστή δοκίμασα, τα ίδια:

Αν βάλω τη rom στην sd μου λέει corrupted. Αν τη βάλω στη μνήμη της συσκευής μου λέει: update.zip signature verification failed.

Δοκίμασα να εγκαταστήσω custom recovery και κει τα ίδια μου βγάζει. :angry:

Τι να φταίει???

Link to comment
Share on other sites

Ποια φοράς;

Στους xda, στην ενότητα original development, μια που γραφει στον τίτλο unofficial, stable, available.

Αν δε τη βρεις, πες να ποσταρω λινκ.

Την 20151222 φοραω

Και την ξανακατέβασα και σε άλλον υπολογιστή δοκίμασα, τα ίδια:

Αν βάλω τη rom στην sd μου λέει corrupted. Αν τη βάλω στη μνήμη της συσκευής μου λέει: update.zip signature verification failed.

Δοκίμασα να εγκαταστήσω custom recovery και κει τα ίδια μου βγάζει. :angry:

Τι να φταίει???

Κατέβασε την απ τη συσκευή σου, απευθείας

Edited by mol
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το πρωτο ποστ και θα καταλαβεις

 

θενκσ αγκαιν

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε την απ τη συσκευή σου, απευθείας

Τίποτε, μια από τα ίδια. Με πετάει στη miui recovery, ξεκινάει η αναβάθμιση και στο 4% βγάζει το μήνυμα: update.zip signature verification failed.

 

Διόρθωστε με αν κάνω λάθος , αυτή ή έκδοση δεν υπάρχει πουθενά , τα μαγαζιά "πειράζουν" τις Roms, τις ονομάζουν όπως θέλουν και βάζουν μέσα ότι τους κατέβει

Λες να φταίει αυτό? Να την έχουν κλειδωμένη οι Κινέζοι?

Link to comment
Share on other sites

Ναθινγκ!

 

6 ώρες και 45 λεπτα screen on time!!!!!!!

Αυτά είναι!!!!

 

Το παρήγγειλα και εγώ τελικά από Vickmall και αναμένω. Θα δοκιμάσω λίγο MiUi αλλά με αυτά που σε βλέπω να γράφεις στη βδομάδα πάνω θα μπει Cm. Από multitasking πως πάει?Βέβαια 2 gb ram είναι υπεραρκετά για Pure Android αλλά ας είμαστε σίγουροι.

 

Για το θέμα που έχεις που δεν αναγνωρίζει το internal storage το Pc δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το USB debugging στα developer settings.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με την τελευταια developer rom καμια φορα οταν με παιρνουν τηλεφωνο δεν μπορω να απαντησω γτ δεν δουλευει η οθονη καθολου, μπορω να κλειδωσω το τηλεφωνο κανονικα και τα κουμπια δουλευουν αλλα δεν μπορω να κανω slide το εικονιδιο για να απαντησω, το εχει παθει κανεις;
Link to comment
Share on other sites

φιλε mol ποια cm εχεις?αυτη που εχει στο needrom πρωτη με τα πολλα downloads αυτη ειναι?

Εγώ πάντως αυτή έχω και με το xposed έχει θέμα

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα και εγώ. Παραγγελία 21/12 από vickmall.

 

Έχει περασμένο recovery και 5.12.17 GTV MIUI7 by xiaomi.miui.gr!!!!

 

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...