Jump to content

Kolina 100+ V6 (100C)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμενα το πολυ 1 '5 μερα Το εχω βεβαια μονο 3 μερες ακομα Θα δειξει στο μελλον 'ευχαριστω για το ενδιαφερον σου τουλαχιστων να ξερω οτι δεν ειναι μονο το δικο μου
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 462
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχει άλλος πρόβλημα με φόρτωμα spam σελίδας σε browser;

Ενώ έχω root και περασμένο adaway και ad push detector και δεν παίζουν γενικά διαφημήσεις, όποτε πάω να ανοίξω ένα Link σε κάποιον browser, μπαίνει σφήνα ένα συγκεκριμένο κινεζοlink. Συμβαίνει με όλους τους browser και δεν μπορώ να βρω τρόπο να το φτιάξω. Δεν είναι pop up, απλά φορτώνει ένα άλλο link από αυτό που θέλω εγώ. Αν πατήσω back, τότε βγάζει το δικό μου.

Ένα update για το πρόβλημα αυτό.

Ενώ το spam link βγαίνει στον στοκ browser και στον Dolphin, κανένα θέμα με τον Chrome.

Πολύ κουλό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το δικο μου λογικα θα το εχω σημερα απο εδω

http://en.efox-shop.com/kolina-k100-v6-mtk6592t-20ghz-octa-core-55-zoll-fhd-bildschirm-android-44-3g-smartphone-g-297176

 

και η θηκη που εχει ερθει εδω και καποιες μερες απο εδω

 

http://www.pandawill.com/leather-flip-cover-stand-case-for-kolina-k100-smartphone-color-randomly-p95853.html

 

δηλαδη εχεις ενα spam επιλεκτικο...?αναφερει και καποιος αλλος κατοχος το ιδιο?

Edited by efmakis
Link to comment
Share on other sites

Βιάστηκα να μιλήσω.

Τελικά δεν είναι επιλεκτικό το spam homepage, όπως είναι και το λογικό.

Μετά από 3-4 ανοίγματα, άρχισε να βγαίνει το ίδιο Link και στον Chrome και στον Opera.

Άρα πλέον το κάνει σε όλους τους browser.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Βιάστηκα να μιλήσω.

Τελικά δεν είναι επιλεκτικό το spam homepage, όπως είναι και το λογικό.

Μετά από 3-4 ανοίγματα, άρχισε να βγαίνει το ίδιο Link και στον Chrome και στον Opera.

Άρα πλέον το κάνει σε όλους τους browser.

Θύμισέ μου... Το κάνει σε *όλα* τα url που πας να ανοίξεις, ή μόνο σε κάποια συγκεκριμένα...;

 

Είχα το ίδιο πρόβλημα μερικούς μήνες πίσω με ένα κινεζο-tablet, το έκανε όμως με κάποια (αρκετά όμως, και διαφορετικά, ως προς το είδος της σελίδας) links, και όχι όλα.

Επίσης μου το έκανε με τον 'μαμά' browser και τον CM Browser, ενώ ανεπηρέαστος φαινόταν ο... Opera Classic(!) - τουλάχιστον αυτούς τους 3 είχα.

 

Το είχα ψάξει αρκετά και δεν είχα μπορέσει να βρω λύση. Σε κάποια φόρουμ που βρήκα googlάροντας φαινόταν να πιστεύουν ότι είναι spam-ware που έχει προσβάλλει τις συγκεκριμένες σελίδες και όχι τον browser - πράγμα που συμφωνούσε με το ότι εμφανιζόταν σε κάποιες μόνο σελίδες. Έλεγαν επίσης ότι εμφανιζόταν μόνο ανοίγοντας τη σελίδα από Android/mobile browsers - και πράγματι, ανοίγοντας τις ίδιες από το PC δεν έβλεπα να συνμβαινει τίποτα περίεργο...

 

Τελικά δε βρήκα κάτι να κάνω και εγκατέλειψα, φαίνεται όμως ότι το πρόβλημα -ό,τι κι αν ήταν αυτό- έπαυσε να υφίσταται, γιατί δε μου το 'χει ξανακάνει. Αν όντως αφορούσε συγκεκριμένες σελίδες (μία απ' αυτές που το έκανε, αν θυμάμαι καλά, ήταν μάλιστα και το slatedroid.com!), το πιο πιθανό είναι να το "τσάκωσαν" οι admins τους.

Αν ήταν τοπικό, στο tablet, ίσως το έπιασε μετά από κάποια ενημέρωση / αναβάθμιση το antivirus (το οποίο κατά καιρούς διαμαρτύρεται ότι βρήκε το ένα ή το άλλο - κάποιο από αυτά μπορεί να ήταν και αυτό εδώ...)

 

Πάντως, αν και εκ πρώτης όψεως μοιάζει με το δικό σου πρόβλημα, μάλλον τελικά δεν πρέπει να είναι το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Βιάστηκα να μιλήσω.

Τελικά δεν είναι επιλεκτικό το spam homepage, όπως είναι και το λογικό.

Μετά από 3-4 ανοίγματα, άρχισε να βγαίνει το ίδιο Link και στον Chrome και στον Opera.

Άρα πλέον το κάνει σε όλους τους browser.

 

...που ακριβώς σε πάει; Μήπως βρούμε άκρη από τον τρόπο εμφάνισης.

Link to comment
Share on other sites

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βγάλω μια άκρη αφαιρώντας από το hosts όσα είναι άσχετα, αλλά έχει δεκάδες καταχωρήσεις.

Μπορεί κάποιος να επισυνάψει εδώ ένα σωστό hosts από το Kolina του;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

...υπάρχει περίπτωση να προήλθε μετά από root ή εγκατάσταση usb drivers (κινέζικα); Έχεις κάποια εγκατεστημένη πρόσφατη system εφαρμογή (downloaded);
Link to comment
Share on other sites

...υπάρχει περίπτωση να προήλθε μετά από root ή εγκατάσταση usb drivers (κινέζικα); Έχεις κάποια εγκατεστημένη πρόσφατη system εφαρμογή (downloaded);

Το ροοτ το είχε κάνει το Vickmall, άρα αν μπήκε τότε θα φταίει το κατάστημα.

Εγώ δεν πέρασα καμία ΜΗ δοκιμασμένη εφαρμογή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το ροοτ το είχε κάνει το Vickmall, άρα αν μπήκε τότε θα φταίει το κατάστημα.

Εγώ δεν πέρασα καμία ΜΗ δοκιμασμένη εφαρμογή.

 

...κοίτα, δε ξέρω μετά βεβαιότητος, αλλά οι rom που βάζουν τείνουν να έχουν malware/adware (π.χ. Mobogenie), το διαπίστωσα πρόσφατα σε ένα THL T6 PRO αλλά και σε ένα ZTE NUBIA Z7 MAX. Μπορείς να αναζητήσεις στις εγκατεστημένες εφαρμογές κάποια άσχετη, πιθανόν και system; Πιθανόν να σε βοηθήσει και κάποιο εργαλείο τύπου System app remover σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

...κοίτα, δε ξέρω μετά βεβαιότητος, αλλά οι rom που βάζουν τείνουν να έχουν malware/adware (π.χ. Mobogenie), το διαπίστωσα πρόσφατα σε ένα THL T6 PRO αλλά και σε ένα ZTE NUBIA Z7 MAX. Μπορείς να αναζητήσεις στις εγκατεστημένες εφαρμογές κάποια άσχετη, πιθανόν και system; Πιθανόν να σε βοηθήσει και κάποιο εργαλείο τύπου System app remover σε αυτό.

Τα έχω ψάξει ήδη από την αρχή αυτά.

Πίστεψέ με αυτά που είναι περίεργα τα έκανα disable ήδη και ξέρω καλά πώς να αφαιρώ κλπ system files.

Αλλά δεν μπορώ να ξέρω από πού ακριβώς γίνεται η στραβή.

Η Ρομ πάντως είναι η μαμά. Μόνο ροοτ έκανε το μαγαζί.

 

Αν δεν σου κάνει κόπο, θα ανεβάσεις το hosts σου να το τσεκάρω μήπως φταίει αυτό;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι το hosts μου αν θέλει να το δει κάποιος.

https://app.box.com/s/pcodslbpmiyw6xqjdbsu2p5vmvhwbm5u

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι το hosts μου αν θέλει να το δει κάποιος.

https://app.box.com/s/pcodslbpmiyw6xqjdbsu2p5vmvhwbm5u

 

...το hosts σου είναι όπως προκύπτει από το Adaway οπότε είναι χαοτικό αλλά δεν νομίζω να έχει θέμα. Είδα κάπου ότι το cool123.net ίσως συσχετίζεται με το μπλοκάρισμα ads του yahoo (http://android.stackexchange.com/questions/95357/browser-redirects-to-coo123-net). To έχεις σαν βασικό search engine; (αν ναι δοκίμασε να το αλλάξεις ή γενικότερα να ξαναορίσεις το βασικό search engine, π.χ. σε google)

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις αφού κρατήσεις backup, να αφαιρέσεις δοκιμαστικά τις αναφορές σε yahoo (δυστυχώς είναι πολλές). Προσωπικά, θα επέλεγα να ξαναπεράσω "καθαρή" rom εξ αρχής, όπου ελέγχω τη διαδικασία και μπορεί να εντοπιστεί το σημείο πιθανής επανεμφάνισης του προβλήματος.

Δες εδώ: http://forum.xda-developers.com/android/general/kolina-k100-unknown-phone-everything-t2956059/page9

Έχεις κάποιες ενδιαφέρουσες rom και σχετική συζήτηση με το πρόβλημά σου προς το τέλος (άκυρο ο RASTAVIPER είσαι εσύ τελικά :p )

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

...το hosts σου είναι όπως προκύπτει από το Adaway οπότε είναι χαοτικό αλλά δεν νομίζω να έχει θέμα. Είδα κάπου ότι το cool123.net ίσως συσχετίζεται με το μπλοκάρισμα ads του yahoo (http://android.stackexchange.com/questions/95357/browser-redirects-to-coo123-net). To έχεις σαν βασικό search engine; (αν ναι δοκίμασε να το αλλάξεις ή γενικότερα να ξαναορίσεις το βασικό search engine, π.χ. σε google)

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις αφού κρατήσεις backup, να αφαιρέσεις δοκιμαστικά τις αναφορές σε yahoo (δυστυχώς είναι πολλές). Προσωπικά, θα επέλεγα να ξαναπεράσω "καθαρή" rom εξ αρχής, όπου ελέγχω τη διαδικασία και μπορεί να εντοπιστεί το σημείο πιθανής επανεμφάνισης του προβλήματος.

Δες εδώ: http://forum.xda-developers.com/android/general/kolina-k100-unknown-phone-everything-t2956059/page10

Έχεις κάποιες ενδιαφέρουσες rom και σχετική συζήτηση με το πρόβλημά σου προς το τέλος (εκτός αν ο RASTAVIPER είσαι εσύ :p )

Έχω ήδη δοκιμάσει με άλλο search engine και όσα αναφέρονται στους XDA.

Νομίζω ότι όντως το πέρασμα άλλης ρομ είναι η μόνη λύση πια

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το έχω καμιά ώρα στα χέρια μου και τώρα το έβαλα για φόρτιση.

Ρε παιδιά, επειδή έχω κολλήσει:wacko:, δεν έχει δημιουργία φακέλου; ή ποτέ δεν είχε το jellybean με το μαμά launcher?

Επίσης, στην επιλογή δικτύου, έχει 2G/3G (auto mode) και 3G (only). Καλό θα ήταν να έχει και 2G (only)

Περνώντας η ώρα διαπιστώνω επίσης ότι η μπαταρία ούτε καν δεν πρέπει να είναι αυτό που λέει,

στα μισά μπορεί (1600mah) αφού σε μια ώρα χωρίς φορτιστή με (όσο κι αν σας φανεί περίεργο λόγω πρώτης μέρας μαζί του)

ελάχιστη χρήση, πήγε 90%..

Το πίσω touch ούτε είναι εξυπηρετικό ούτε κάνει αυτά πού λέει. Μόνο πέρα δώθε..

Edited by al_exis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, στην επιλογή δικτύου, έχει 2G/3G (auto mode) και 3G (only). Καλό θα ήταν να έχει και 2G (only)

 

Εκεί που είσαι δηλαδή στην λειτουργία δικτύου απενεργοποίησε το 3G από πάνω και θα έχεις μόνο 2G

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που είσαι δηλαδή στην λειτουργία δικτύου απενεργοποίησε το 3G από πάνω και θα έχεις μόνο 2G

Μα ή και τα δυο ή μόνο 3g έχει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μα ή και τα δυο ή μόνο 3g έχει

 

Από πάνω σου λέω ρε συ, εκεί που λέει Ενεργοποίηση 3G, κάντο απενεργοποίηση και θα έχεις μόνο 2G

Link to comment
Share on other sites

Από πάνω σου λέω ρε συ, εκεί που λέει Ενεργοποίηση 3G, κάντο απενεργοποίηση και θα έχεις μόνο 2G

Έχεις απόλυτο δίκιο, :respect:

Θέλω οπωσδήποτε να απενεργοποιήσω το πίσω touch αλλά για να γίνει αυτό που λέει ο junglist

Έχω διαβάσει όμως ότι πας στο build.prop και κάνεις disable το

persist.sys.backpad .

μάλλον πρέπει να είσαι root. Άντε να το rootάρεις τώρα.:down:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο, :respect:

Θέλω οπωσδήποτε να απενεργοποιήσω το πίσω touch αλλά για να γίνει αυτό που λέει ο junglist

 

μάλλον πρέπει να είσαι root. Άντε να το rootάρεις τώρα.:down:

Το ροοταρισμα είναι παιχνιδάκι με το Kingoapp.Το θέμα είναι ότι δεν αρκεί αυτό.

Θέλει και άλλη Rom από ότι διαβάζω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το ροοταρισμα είναι παιχνιδάκι με το Kingoapp.Το θέμα είναι ότι δεν αρκεί αυτό.

Θέλει και άλλη Rom από ότι διαβάζω.

Δηλαδή, ή ρουτ και άλλη ρομ γιατί αναδεικνύονται προβληματάκια που με όχι ρουτ δεν φαίνονται; κάπως έτσι;

Μένω όπως είμαι; Εσύ που είσαι ρουτ, έχεις θέματα εκτός από αυτά με τις κινεζοσελίδες που προείπες;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...