Jump to content

Kolina 100+ V6 (100C)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και ενώ μέχρι σήμερα ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος.... Ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει το ηχείο του...

Ούτε στην ανοιχτή ακρόαση ούτε στην αναπαραγωγή βίντεο,τραγουδιων...

Που μπορούμε να βρούμε ηχείο?

Έχει ψαχτει κανείς?

Αν έχεις ψάξει τα πάντα χωρίς λύση, τελευταία δοκιμή κάνε ένα hard reset.

Τα ηχεία δεν κόβονται έτσι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 462
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πως να κάνω Hard reset?

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πως να κάνω Hard reset?

Τι άλλο να κοιτάξω?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πως να κάνω Hard reset?

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πως να κάνω Hard reset?

Τι άλλο να κοιτάξω?

 

Πατα το κουμπι power on/off συνεχεια μεχρι να κλεισει η οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και Hard reset.... Τζίφος η δουλειά

Χθες σε κάποια στιγμή δούλεψε για λίγο το ηχείο και μετά πάλι νεκρωσε...

Μάλλον ήτανε ψευτοηχειο, ζοριστηκε λίγο και παρέδωσε πνευμα!

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ήτανε ψευτοηχειο, ζοριστηκε λίγο και παρέδωσε πνευμα!

Δεν ξέρω τι έχει το δικό σου,

Άλλα σε αυτό που έχουμε στο σπίτι, ακούει η κοπελιά κάθε μέρα 2-3 ώρες μουσική από το speaker και δεν έχει κάνει κιχ εδώ και μήνες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

λιγο προχειρη αντιμετωπιση βαλε να παιζει μουσικη και πιεσε απαλα τα πλαστικα κοντα στο ηχειο μηπως καμια επαφη εχει προβλημα
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Από χθες μου χει σπάσει τα νεύρα. Μου εμφανίζει συνέχεια αυτά και δεν μπορώ να τα σταματήσω.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

 

Το κολινα μου είχε μια πτώση χτες και χτύπησε στην πάνω δεξιά γωνία.

Από το πέσιμο έσπασε το κρύσταλλο αφής σε εκείνο το σημείο αλλά δούλευε κανονικά.

Μετά από 3-4 ώρες και χωρίς να ξαναπέσει κάτω το ράγισμα προχώρησε και διαπέρασε κάθετα όλη την οθόνη.

 

Έπειτα δεν ξαναδούλεψε το touch. Η οθόνη δείχνει και είναι ανέπαφη.

 

 

Μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι για την επισκευή του?

Είδα στο internet ότι αυτό το part κάνει γύρο στα 34usd.

 

Υπάρχει περίπτωση να επισκευαστεί στην Ελλάδα?

Μπορώ να βάλω κάποιο part από άλλο κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

 

Το κολινα μου είχε μια πτώση χτες και χτύπησε στην πάνω δεξιά γωνία.

Από το πέσιμο έσπασε το κρύσταλλο αφής σε εκείνο το σημείο αλλά δούλευε κανονικά.

Μετά από 3-4 ώρες και χωρίς να ξαναπέσει κάτω το ράγισμα προχώρησε και διαπέρασε κάθετα όλη την οθόνη.

 

Έπειτα δεν ξαναδούλεψε το touch. Η οθόνη δείχνει και είναι ανέπαφη.

 

 

Μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι για την επισκευή του?

Είδα στο internet ότι αυτό το part κάνει γύρο στα 34usd.

 

Υπάρχει περίπτωση να επισκευαστεί στην Ελλάδα?

Μπορώ να βάλω κάποιο part από άλλο κινητο?

 

Eχω την εντυπωση οτι το digitizer παει πακετο με την οθονη,υπαρχουν τεχνικη στην ελλαδα που κανουν αντικατασταση οθονης,μου ειχε τυχη ανλογο περιστατικο στο αλλο μου τηλ thl w11 με κοστος 65+20 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Eχω την εντυπωση οτι το digitizer παει πακετο με την οθονη,υπαρχουν τεχνικη στην ελλαδα που κανουν αντικατασταση οθονης,μου ειχε τυχη ανλογο περιστατικο στο αλλο μου τηλ thl w11 με κοστος 65+20 ευρω

 

digitized λες το touch screen που έσπασε?

Αν γνωρίζεις κάποιον τεχνικό μπορείς να μου δώσεις τα στοιχεία?

Link to comment
Share on other sites

digitized λες το touch screen που έσπασε?

Αν γνωρίζεις κάποιον τεχνικό μπορείς να μου δώσεις τα στοιχεία?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=388536

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενός φίλου, του έσβησε σε κατάσταση κλήσης και έκτοτε δεν κάνει τίποτα. Ούτε το led ανάβει όταν το συνδέει με το φορτιστή.

Το μόνο που ακούγεται είναι, (στον υπολογιστή), ο ήχος όταν το κουμπώνεις σε usb ή το ξεκουμπώνεις. Υπάρχει σωτηρία ή τέλος;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ενός φίλου, του έσβησε σε κατάσταση κλήσης και έκτοτε δεν κάνει τίποτα. Ούτε το led ανάβει όταν το συνδέει με το φορτιστή.

Το μόνο που ακούγεται είναι, (στον υπολογιστή), ο ήχος όταν το κουμπώνεις σε usb ή το ξεκουμπώνεις. Υπάρχει σωτηρία ή τέλος;

 

Πόσο καιρό το έχει;

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέρει κάποιος κανα site που να πουλάει θήκες για το κολινα v6? γιατί στο google βρίσκω μόνο εξωτερικό, και δεν είναι και καλες...εκτός κι αν υπάρχει κινητό που είναι παρόμοιο και μπορώ να βάλω θήκη απο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό το έχει;

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέρει κάποιος κανα site που να πουλάει θήκες για το κολινα v6? γιατί στο google βρίσκω μόνο εξωτερικό, και δεν είναι και καλες...εκτός κι αν υπάρχει κινητό που είναι παρόμοιο και μπορώ να βάλω θήκη απο άλλο.

Εγώ από το Aliexpress πήρα την τελευταία θήκη για το Κολινα.

Έχει μεγάλη ποικιλία εκεί.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Βγάζει αυτό και κλείνει η εφαρμογή. Τι παίζει; http://s24.postimg.org/7k247d9yp/IMG_20150930_150053.jpg
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας, εδω και μια εβδομάδα έχω παραλάβει απο vickmall το 100+ V6

μου πετάει συνέχεια διαφημίσεις και εφαρμογές για εγκατάσταση οι οποίες αποκλύονται απο το σύστημα γιατι δεν έχω τσεκάρει την εγκατάσταση απο άγνωστες πηγές. Το πρόβλημα μου είναι οτι όταν το κλειδώνω ή κάνω κλήση πετάγονται οι διαφημίσεις και πρέπει να τις βγάλω για να κάνω οτιδήποτε και ακόμη χειρότερα οταν προσπαθεί να εγκατασταθεί εφαρμογή και μου βγάζει το μνμ οτι αποκλείστηκε με πετάει στις ρυθμίσεις και πρεπει να βγω απο εκεί για να τερματίσω πχ. μια κληση σε εξέλιξη. Είναι όπως καταλαβαίνετε πολύ ενοχλητικό, έχω ήδη κάνει επαναφορά εργοστασιακών και hard reset αλλα μολις ρυθμίσω απο την αρχή το τηλέφωνο και βάλω ιντερνετ ξανα εχω τα ίδια... Καμια ιδέα βοηθεια απο κάποιον?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας, εδω και μια εβδομάδα έχω παραλάβει απο vickmall το 100+ V6

μου πετάει συνέχεια διαφημίσεις και εφαρμογές για εγκατάσταση οι οποίες αποκλύονται απο το σύστημα γιατι δεν έχω τσεκάρει την εγκατάσταση απο άγνωστες πηγές. Το πρόβλημα μου είναι οτι όταν το κλειδώνω ή κάνω κλήση πετάγονται οι διαφημίσεις και πρέπει να τις βγάλω για να κάνω οτιδήποτε και ακόμη χειρότερα οταν προσπαθεί να εγκατασταθεί εφαρμογή και μου βγάζει το μνμ οτι αποκλείστηκε με πετάει στις ρυθμίσεις και πρεπει να βγω απο εκεί για να τερματίσω πχ. μια κληση σε εξέλιξη. Είναι όπως καταλαβαίνετε πολύ ενοχλητικό, έχω ήδη κάνει επαναφορά εργοστασιακών και hard reset αλλα μολις ρυθμίσω απο την αρχή το τηλέφωνο και βάλω ιντερνετ ξανα εχω τα ίδια... Καμια ιδέα βοηθεια απο κάποιον?

 

φίλε διάβασες καθόλου καμιά σελίδα πριν ποστάρεις;

Το ίδιο πρόβλημα που έχεις έχει αναφερθεί από την αρχή ότι λύνεται με εγκατάσταση άλλης ρομ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας, εδω και μια εβδομάδα έχω παραλάβει απο vickmall το 100+ V6

μου πετάει συνέχεια διαφημίσεις και εφαρμογές για εγκατάσταση οι οποίες αποκλύονται απο το σύστημα γιατι δεν έχω τσεκάρει την εγκατάσταση απο άγνωστες πηγές. Το πρόβλημα μου είναι οτι όταν το κλειδώνω ή κάνω κλήση πετάγονται οι διαφημίσεις και πρέπει να τις βγάλω για να κάνω οτιδήποτε και ακόμη χειρότερα οταν προσπαθεί να εγκατασταθεί εφαρμογή και μου βγάζει το μνμ οτι αποκλείστηκε με πετάει στις ρυθμίσεις και πρεπει να βγω απο εκεί για να τερματίσω πχ. μια κληση σε εξέλιξη. Είναι όπως καταλαβαίνετε πολύ ενοχλητικό, έχω ήδη κάνει επαναφορά εργοστασιακών και hard reset αλλα μολις ρυθμίσω απο την αρχή το τηλέφωνο και βάλω ιντερνετ ξανα εχω τα ίδια... Καμια ιδέα βοηθεια απο κάποιον?

 

[ Αλλαγη ρομ και εχεις αλλο τηλεφωνο!!

Link to comment
Share on other sites

Ενός φίλου, του έσβησε σε κατάσταση κλήσης και έκτοτε δεν κάνει τίποτα. Ούτε το led ανάβει όταν το συνδέει με το φορτιστή.

Το μόνο που ακούγεται είναι, (στον υπολογιστή), ο ήχος όταν το κουμπώνεις σε usb ή το ξεκουμπώνεις. Υπάρχει σωτηρία ή τέλος;

 

To Πιο πιθανό είναι να έφαγε κάνα corruption η εσωτερική flash memory. Όταν κουμπώνεις το καλώδιο λογικά το κινητό πάει να συνδεθεί σε Vcom mode http://thebroodle.com/microsoft/windows/how-to-install-mtk65xx-preloader-usb-vcom-drivers-in-windows/#arvlbdata κατέβασε πέρασε τους drivers και μετά θα μπορέσεις να το ξαναφλασάρεις με SP flash tools. Μη με ρωτήσεις πως φλασάρουμε έχει υπ ωθεί πολλάκις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα παιδια!εχω το τηλεφωνο περιπου 8 μηνες!ολα μια χαρα!την τελευταια εβδομαδα μου βαζει συνεχως το μυνημα "unfortunately,engriks has stopped" με το engriks να ειναι αλλοτε measure αλλοτε skypoll!ειναι τοσο εκνευριστικο γιατι με πεταει απο τις εφαρμογες, αργει το τηλ κτλ. του εκανα λοιπον hard reset αλλα και μετα απο αυτο συνεχιζει τα ιδια!σκεφτομαι να του αλλαξω rom!θα φτιαξει λετε το προβλημα;καταφερα το εκανα root το τηλεφωνο και κατεβασα το flash tool! οταν στο Scatter-loading ανοιγω το MT6592_Android_scatter μου ανοιγει ενα παραθυρο που γραφει processing το οποιο δεν τελειωνει ποτε!ποση ωρα κανει σε σας processing;
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ασχολείται κανείς με νέες ρομ;

Τίποτα ενδιαφέρον έχει βγει;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ασχολείται κανείς με νέες ρομ;

Τίποτα ενδιαφέρον έχει βγει;

Κανείς δεν ασχολείται πλέον με αυτό το τηλεφωνο

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν ασχολείται πλέον με αυτό το τηλεφωνο

Στα ξένα φόρουμ βλέπω αρκετές ρομ και ακόμα το συζητάνε.

Βασικά βρήκα ευκαιρία επειδή έφαγε κάτι κολλήματα και του πέρασα 2,3 Ρομ,αλλά όλες κολλούσαν στο boot.

Τελικά έβαλα μέσω Sp flash tools την επίσημη και επανήλθε.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
H γνώμη μου είναι πως πρόκειται για κινητά της πλάκας ;)

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...