Jump to content

{Απαντα} e-books, η ηλεκτρονική λογοτεχνία στο PDA μας!


TrobocopR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ φίλε Γιάννη. Όμως λόγω του μεγέθους δεν θα το κατεβάσω το αρχείο προς το παρών, γιατί αυτή τη στιγμή έχω απλή τηλεφωνική σύνδεση. Μόλις το κατεβάσω θα σου πω σχόλια.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 205
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To iSilo μου έβγαλε ότι τελείωσε η περίοδος δοκιμής και αν θέλω το Full mode θα πρέπει να το αγοράσω...

Αν έχει κανείς κανένα registeration number ας μου στείλει μήνυμα...ευχαριστώ...!

 

κι επίσης τα αποθηκεύει κατα τον συγχρονισμό στην μνήμη του τηλεφώνου...μπορώ να το αλλάξω αυτό και να το βάλω να τα αποθηκεύει κατευθείαν στην κάρτα μνήμης που είναι και μεγαλύτερη...????

Ο επιμένων νικά...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι θέλετε Wiki με εικόνες σε .tr3 αρχείο, δείτε εδώ:

 

http://infodisiac.com/Wikipedia

 

Κοστίζει 25 ευρώ και είναι από το 2006 (2 η 4gb, ανάλογα με την έκδοση που θα προτιμήσετε).

 

Εγώ έχω κρατήσει την τελευταία free έκδοση με εικόνες (γύρω στα 850 mb) που είναι ένα εξάμηνο παλιότερη από αυτή με μονο κείμενο.

 

Συγκρίνοντας και τις δυο έχω βρει ελάχιστες διαφορες περιεχομενου σε αυτά που με ενδιαφέρουν. Αν ενδιαφέρεστε, πείτε μου ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος να σας τη στείλω :) .

 

Ενδιαφερομαι πολυ αλλα αντε να ανεβαζεις 1γιγα...:(

Υπαρχει τροπος να βρουμε την 25Ε φρι; :shifty:

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Όποιος θέλει να κατεβάσει e-books στην ελληνική γλώσσα ας πάει εδώ:

 

http://vivlia.wordpress.com

πολύ καλό το λινκ :food:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παίδες, τα φώτα σας παρακαλώ!

 

Κατέβασα το TomeRaider 3 κι ένα e-Book απο την ίδια σελίδα. Άνοιξα το e-Book, όλα λειτουργούσαν μια χαρά κι έτσι αποφάσισα και κατέβασα αρκετά ακόμη.

 

Το θέμα είναι πώς όποιο e-Book και να ανοίξω (είτε απο τα καινούρια, είτε και το παλιό που δούλευε μια χαρά) μου βγάζει ένα Error στο οποίο αναφέρει ότι το αρχείο που προσπαθώ να ανοίξω μπορεί να είναι παλαιάς μορφής ή να έχει προστασία. Με προτρέπει να δοκιμάσω την έκδοση για Desktop για να κάνω convert το εκάστοτε αρχείο σε νέα μορφή ή τέλος, να δώ αν το αρχείο είναι ακόμη διαθέσιμο.

 

Καλά, για τα υπόλοιπα e-Books που κατέβασα, να υποθέσω ότι έχουν πρόβλημα. Αλλά το πρώτο που είχα κατεβάσει δοκιμαστικά λειτούργισε άψογα.

 

Μήπως να φταίει οτι μετακίνησα όλα τα e-Books σε νέο φάκελο, στη κάρτα μνήμης; Απίθανο, αλλά;

 

Να σημειώσω πως η έκδοση του TomeRaider Που χρησιμοποιώ είναι η τελευταία και έχει κατεβαστεί απο τα ''περίεργα στέκια'' ώστε να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα.

 

Δε μπορώ να καταλάβω τι έπαθε και μουλάρωσε ξαφνικά.

 

Σας ευχαριστώ για τη βοηθειά σας:)

 

 

EDIT:

 

Τελικά, μεταφέροντας όλα τα e-books στη κάρτα μνήμης και όχι μέσα σε κάποιον φάκελο, έλυσα και το πρόβλημα. Όλα καλά, αν και θα προτιμούσα να μη τα είχα χύμα μέσα στη κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

καλησπερα..κοιταξα αλλα δε βρηκα κατι που θα ηθελα στις αλλες σελλιδες..

ενα προγραμα για pdf..εχω ebook σε μορφη pdf και δε μπορω να τα δω..κατεφασα το adobe reader αλλα τις σελλιδες τις ανοιγει με τροπο που δε χρειαζετε μετακινιση στην σελλιδα μονο προς τα κατω αλλα κ προς το πλαι..καθε σειρα δε χωραει στην οθωνη κ θελει συνεχη μετακινηση οποτε ειναι αδυνατο να διαβαζετει κατι ετσι,,καμια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..κοιταξα αλλα δε βρηκα κατι που θα ηθελα στις αλλες σελλιδες..

ενα προγραμα για pdf..εχω ebook σε μορφη pdf και δε μπορω να τα δω..κατεφασα το adobe reader αλλα τις σελλιδες τις ανοιγει με τροπο που δε χρειαζετε μετακινιση στην σελλιδα μονο προς τα κατω αλλα κ προς το πλαι..καθε σειρα δε χωραει στην οθωνη κ θελει συνεχη μετακινηση οποτε ειναι αδυνατο να διαβαζετει κατι ετσι,,καμια βοηθεια?

 

Δοκίμασε το Foxit Reader. Κατά τη γνώμη μου είναι σαφώς καλύτερος από τον Adobe Reader, αλλά δε νομίζω να λύνει το πρόβλημα που αναφέρεις (εκτός βέβαια και αν κάνεις πολύ zoom out, αλλά δεν ξέρω αν τότε θα είναι αρκετά μεγάλα τα γράμματα για να μπορείς να τα διαβάσεις).

Who cares?... It won't work anyway!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Όποιος θέλει να κατεβάσει e-books στην ελληνική γλώσσα ας πάει εδώ:

 

http://vivlia.wordpress.com

 

Απο την WordPress κατέβασαν τη σελίδα:

This blog has been archived or suspended for a violation of our Terms of Service.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Η καλύτερη δωρεάν πηγή για ebooks παραμένει το irc. Μπαίνεις σε ένα server του undernet και πας στο κανάλι bookz.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
ποια ειναι η καλυτερη μεθοδος για να διαβασεις βιβλια του αρκα στο ppc. εχω ενα touch 3g περασα ενα βιβλιο του αρκα σε pdf μορφη αλλα ειναι δυσκολο να διαβαστει
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη μορφή να διαβάσεις κόμικς είναι στην εκτυπωμένη μορφή τους. Δεύτερη επιλογή είναι στην οθόνη του υπολογιστή. Τρίτη (και άκρως μαζοχιστική) είναι να τα διαβάσεις σε pda. Τα κόμικς γενικά είναι μια μορφή βιβλίου που δεν προσφέρεται για ανάγνωση σε μικρές οθόνες.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν μπορω να διαβασω lit eBooks; εχω εγκαταστησει το τον MS Reader και το εκανα activate, εκανα εναν φακελο στην καρτα μνημης με το ονομα eBooks και εριξα μερικα βιβλια μεσα, οταν παω να τα ανοιξω μου βγαζει το μυνημα: The file 'ονομα βιβλιου" canot be opened. Ether it is not signed with a trusted certificate, or one of its components canot be found κ.τ.λ.

please help

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν προσπαθείς να τα ανοίξεις μέσω κάποιου file explorer ίσως δεν έχει γίνει σωστή σύνδεση του MS Reader με τα lit αρχεία. Το καλύτερο είναι να προσπαθήσεις να τα ανοίξεις μέσα από τη library του MS Reader.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Αν προσπαθείς να τα ανοίξεις μέσω κάποιου file explorer ίσως δεν έχει γίνει σωστή σύνδεση του MS Reader με τα lit αρχεία. Το καλύτερο είναι να προσπαθήσεις να τα ανοίξεις μέσα από τη library του MS Reader.

 

Ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου με εφτιαξες, τα καταφερα. Απλα εχω το htc hd και δεν μου βγαζει στα προγραμματα το εικονιδιο του reader αλλα το βρηκα στο program files. Ευχαριστω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Η καλύτερη μορφή να διαβάσεις κόμικς είναι στην εκτυπωμένη μορφή τους. Δεύτερη επιλογή είναι στην οθόνη του υπολογιστή. Τρίτη (και άκρως μαζοχιστική) είναι να τα διαβάσεις σε pda. Τα κόμικς γενικά είναι μια μορφή βιβλίου που δεν προσφέρεται για ανάγνωση σε μικρές οθόνες.

 

Δεν θα το έλεγα ότι είναι άκρως μαζοχιστική. Πριν από λίγες μέρες ανακάλυψα ένα ωραίο δωρεάν προγραμματάκι από το xda. Λέγεται ComicReader Mobile και μπορείτε να το κατεβάστετε απ' εδώ.

(Για όσους ενδιαφέρονται, υπάρχει δωρεάν πρόγραμμα και για να διαβάζετε κόμιξ στο PC σας. Είναι το Cdisplay.)

 

Πάρτε κι ένα παράδειγμα για να το δοκιμάσετε:

"Σκέφτομαι κι ας μην υπάρχω" του Αρκά

(Δυστυχώς μόνο 10 φορές μπορεί να κατεβεί. Αν μπορεί κάποιος ας το ανεβάσει κάπου αλλού.)

Κατεβάστε το αρχείο, αντιγράψτε το όπου θέλετε στη συσκευή ή την κάρτα σας κι επιλέξτε το μέσα από το πρόγραμμα (File -> Open).

Επίσης μπορείτε να ανοίγετε τα σχετικά αρχεία κατ' ευθείαν από τη Διαχείριση αρχείων, επιλέγοντας:

Options -> General -> Associate with CBZ and CBR files.

 

Μπορείτε πολύ εύκολα να βρείτε αμέτρητα κόμιξ στο διαδίκτυο, ελληνικά και ξένα, σε μορφή .pdf. Η μετατροπή σε αρχεία CBZ και CBR είναι πόλύ απλή.

Θα χρειαστείτε τρία αρχεία (βασικά ένα πρόγραμμα είναι, δωρεάν, όμως χρειάζονται και τα τρία αρχεία). Κατεβάστε τα και εγκαταστήστε με την εξής σειρά:

1. Pdf995 Free Converter

2. Pdf995 Printer Driver

3. Omniformat 8.4

Εδώ θα βρείτε οδηγίες εγκατάστασης και χρήσης (διαβάστε εκεί που λέει Convert PDF to JPG Format - Second Way).

 

Για καλύτερη προβολή (τουλάχιστον στο δικό μου τηλέφωνο μου έχει οθόνη QVGA 2,8"), βάλτε τις παρακάτω ρυθμίσεις στο Options -> Lense:

Lense Shows: 2X Zoom

Padding around text: το βρήκα καλύτερο από 0 μέχρι 5

Lense Width: 220

Lense Height: 180

Πριν κάνετε οποιεσδήποτε αλλαγές, δοκιμάστε το με τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις, γιατί λογικά σε διαφορετική ανάλυση οθόνης θα χρειάζονται άλλες ρυθμίσεις. Σε Touch HD πιστεύω θα είναι άψογο πρόγραμμα, για όποιον γουστάρει τα κόμιξ.

Link to comment
Share on other sites

Ο Αρκάς δεν είναι το καλύτερο παράδειγμα. Αν πας να διαβάσεις κόμικς όπως Hellboy ή Watchmen, με καρέ που μπορεί να πιάνουν όλο το ύψος της σελίδας ή και όλη τη σελίδα, τότε απλά χάνεις την αίσθηση του συνόλου σε PDA. Ευχαριστούμε πάντως για τον οδηγό μετατροπής, είναι σίγουρα χρήσιμος!

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Για το HTC Touch HD υπάρχει κανένας freeware pdf reader; Διότι ο adobe reader δεν βολεύει με τίποτα (zoom, περιστροφή κλπ).
Link to comment
Share on other sites

Για το HTC Touch HD υπάρχει κανένας freeware pdf reader; Διότι ο adobe reader δεν βολεύει με τίποτα (zoom, περιστροφή κλπ).

Κοίτα για το foxit reader.

Δωρεάν και καλός

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά κάποιος άλλος εδώ μέσα λέει ότι ούτε αυτός λύνει το πρόβλημα:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2098988#post2098988

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά κάποιος άλλος εδώ μέσα λέει ότι ούτε αυτός λύνει το πρόβλημα:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2098988#post2098988

Κοίτα, το πρόβλημα αυτό έχει να κάνει και με το έγγραφο που θέλεις να ανοίξεις.

Ακόμα και αν στο εμφάνιζε σε μια σελίδα, χωρίς να χρειάζεται να πάς αριστερά δεξιά, θα ήταν τόσο μικροί οι χαρακτήρες που δεν θα μπορούσες να διαβάσεις τίποτα.

Όσο για την περιστροφή, ειδικά στο hd ξέρεις ότι δουλεύει μόνο στον opera και σε 1-2 άλλα προγράμματα, όχι γενικά. Επομένως, δεν φταίει ούτε ο adobe ούτε ο foxit.

Δοκίμασε κάποιο πρόγραμμα περιστροφής της οθόνης.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...