Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Duos


ASTERIOS11416
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασίλη, μήπως μπορείς να μου απαντήσεις σχετικά με το πόσο αξίζει να βάλω 128 ή 64gb καρτούλα? Προσπαθώ να βρω κατά πόσο μπορείς να μεταφέρεις applications στην κάρτα (microsd) για να κερδίσεις χώρο στην εσωτερική μνήμη. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 377
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βασίλη, μήπως μπορείς να μου απαντήσεις σχετικά με το πόσο αξίζει να βάλω 128 ή 64gb καρτούλα? Προσπαθώ να βρω κατά πόσο μπορείς να μεταφέρεις applications στην κάρτα (microsd) για να κερδίσεις χώρο στην εσωτερική μνήμη. Ευχαριστώ.

Κάποιες εφαρμογές μεταφέρονται στην κάρτα και κάποιες άλλες όχι. Είναι καθαρά θέμα εφαρμογής. Εγώ 64ρα Samsung έχω.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες εφαρμογές μεταφέρονται στην κάρτα και κάποιες άλλες όχι. Είναι καθαρά θέμα εφαρμογής. Εγώ 64ρα Samsung έχω.

 

Ακριβως. Ειναι θεμα καθε εφαρμογης. Δεν υπαρχει κανονας.

 

Μεγαλα αρχεια, χαρτεςoffline και τετοια συνηθως μπαινουν.

 

Παντως μιας και η εσωτερικη μνημη ειναι 16 μονον θα προτεινα να βαλεις μεγαλη καρτα μια και καλη να εισαι ησυχος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έλαβα το κινητό και δυστυχώς (ω θεέ μου) έκανα λάθος στη γλώσσα και μετά έχασα τη μπάλλα. Έχω κλειδώσει την κάρτα με λάθος pin μη με ρωτάτε γιατί:O, και δεν μπορώ να ξεκλειδώσω το κινητό. Το κάνω restart μα στην αρχική οθόνη δεν προλαβαίνω να επιλέξω πάλι γλώσσα γιατί αμέσως περνά στον κωδικό. Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι για να του αλλάξω τη γλώσσα. HELP!

 

update: Τελικά μπόρεσα να αλλάξω τη γλώσσα αφού έχω καταφέρει να κλειδώσω και τις 2 κάρτες. Θα τα καταφέρω όμως και μετά θα αρχίσω τις ερωτήσεις...!

Edited by TEACHUS
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπαίνω σε 4G κανονικά .οπου έχει ηVodafone.

 

Εψαξα καπως το θεμα.

 

Φαινεται οτι προβλημα με τις παρουσες συχνοτητες θα εχουν κυριως κατοχοι wind μιας και η εταιρεια αυτη αρχισε να χρησιμοποιει την μπαντα 800 σε 4G . Αυτο πιθανως σημαινει οτι δεν θα μπορεις να λαβεις σημα σε περιοχες που η wind παρεχει σημα 4G με μπαντα 800.

 

Στα υπολοιπα δικτυα ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω πολυ αλλα εψαξα το θεμα και διαβαζοντας αυτο το πολυ κατατοπιστικο ποστ που βρηκα συν μια συζητηση εξισου καλη εδω μεσα κατεληξα στο συμπερασμα που ανεφερα.

 

Το σκεφτομαι και εγω το τηλεφωνο ισως αλλα δεν θαθελα να παρω γουρουνι στο σακι. Μενει να μαθω αν η samsung hellas διαθετει ανταλλακτικα προς επισκευη αν τυχον γινει τιποτα μετα την εγγυηση ενος χρονου που δινει ο πωλητης για το συγκεκριμενο μοντελο.

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω πολυ αλλα εψαξα το θεμα και διαβαζοντας αυτο το πολυ κατατοπιστικο ποστ που βρηκα συν μια συζητηση εξισου καλη εδω μεσα κατεληξα στο συμπερασμα που ανεφερα.

 

Το σκεφτομαι και εγω το τηλεφωνο ισως αλλα δεν θαθελα να παρω γουρουνι στο σακι. Μενει να μαθω αν η samsung hellas διαθετει ανταλλακτικα προς επισκευη αν τυχον γινει τιποτα μετα την εγγυηση ενος χρονου που δινει ο πωλητης για το συγκεκριμενο μοντελο.

 

Φίλε μου από τη στιγμή που δεν το κάνει εισαγωγή η samsung νομίζω ότι θα σου απαντήσουν αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας κάνει μόλις την αναβάθμιση στο 6 (1150 MB :D), ήθελα να μεταφέρω μια πληροφορία την οποία δεν έχω μπορέσει ακόμη να επιβεβαιώσω. Φίλος μου ανέφερε πως από το android 6, θα έχω μετά τη δυνατότητα, τοποθετώντας την micro sd να επιλέξω (όταν με ρωτήσει η συσκευή) εάν τη θέλω ως εσωτερική ή εξωτερική μνήμη. Υποτίθεται πως επιλέγοντας ως εσωτερική την sd το κινητό θα μπορεί να μεταφέρει όλες τις εφαρμογές εκεί καθώς δεν θα την ξεχωρίζει από την εσωτερική πλέον.

 

Μήπως έχει κανείς εμπειρία από αυτή την διαδικασία? Εμένα μου δίνει την επιλογή "αποσύνδεση" και εξερεύνηση. Δεν είμαι σίγουρος πως θα την ονομάσω εσωτερική.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου που είναι TGY HONG KONG δηλαδή, κανονικά. Αν μιλάμε για το ίδιο μοντέλο όλα οκ. Μόλις ανοίξει είναι σε κινέζικο μενού αλλά αν έχεις σχετική εμπειρία το προχωράς και βάζεις ελληνικά.

 

Και μια ερώτηση :

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η αναβάθμιση που μου ήρθε είναι πάνω από ένα γιγα.

 

1044,18 MB

Έκδοση: N9100ZHU1DPK3/N9100ZZH1DPK3/N9100ZHU1DPK3

 

Είναι για 6.0 εγώ στο site της Samsung βλέπω πως μας έδωσε την 6.0.1 αρα μαλλον γι αυτήν πρόκειται. Κάποιος να με βοηθήσει αν πρέπει να προχωρήσω σε αναβάθμιση από 5.1.1 ή να παραμείνω. Έχει προβλήματα η mm ή έχουν διορθωθεί; ;

Ευχαριστώ πολύ.

 

Επίσης αν ξέρει κάποιος να μου πει. ..

Θέλω να κατεβάσω το αρχείο αναβάθμισης στο κινητό αλλά να κάνω install αργότερα. Μπορώ; ;; Νομίζω μόνο από το site της samsung και όχι με αναβάθμιση από το κινητό άμεσα. Σωστά; ;

 

 

 

Φιλε μου εκανες την αναβαθμιση σε marshmallow τελικα ?

 

Ολες οι λειτουργιες ειναι οκ ? Και το 4G ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εκανες την αναβαθμιση σε marshmallow τελικα ?

 

Ολες οι λειτουργιες ειναι οκ ? Και το 4G ?

 

Την έχω κάνει εγώ και δουλεύουν όλα τέλεια. :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι όλα καλά ευτυχώς και το 4G

Το spen αναβαθμίστηκε έχασε κάποιες λειτουργίες αλλα υπάρχει επιλογή να τις ξαναεγκαταστησεις. Πχ το να σχεδιάσεις εναν κύκλο και να γίνει αυτόματα ομοιομορφος.

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις spen. Πάνω δεξιά πατάς ΠΕΡ. Μετά επιλέγεις περισσότερες δυνατοτητες και ξανά εγκατάσταση Ότι θες.
Link to comment
Share on other sites

Ok μια αλλη ερωτηση τωρα σε οσους το πηρατε προσφατα.

 

Υποθετω εχετε παρει την εκδοση για Xονγκ Κονγκ. Με περασμενα μεσα ελληνικα και google play store.

 

Η ερωτηση αφορα τις SIM :

 

Η sim1 λειτουργει σε 2g/3g/4g και η sim2 λειτουργει σε 2g μονον ?

Link to comment
Share on other sites

Ok μια αλλη ερωτηση τωρα σε οσους το πηρατε προσφατα.

 

Υποθετω εχετε παρει την εκδοση για Xονγκ Κονγκ. Με περασμενα μεσα ελληνικα και google play store.

 

Η ερωτηση αφορα τις SIM :

 

Η sim1 λειτουργει σε 2g/3g/4g και η sim2 λειτουργει σε 2g μονον ?

 

Το μονο αρνητικο που εχει ειναι οτι αν θες να αλλαξεις δεδομενα απο την μια καρτα σιμ στην αλλη πρεπει να αλλαξεις τις θεσεις στις καρτες. Ειναι απογοητευτικο οταν αλλα κινητα και πολυ υποδιεστερα το κανουν απο το μενου την αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο αρνητικο που εχει ειναι οτι αν θες να αλλαξεις δεδομενα απο την μια καρτα σιμ στην αλλη πρεπει να αλλαξεις τις θεσεις στις καρτες. Ειναι απογοητευτικο οταν αλλα κινητα και πολυ υποδιεστερα το κανουν απο το μενου την αλλαγη.

 

Δεν μπορω δηλαδη να αλλαξω main card μεσα απο το μενου αλλα πρεπει να το κανω χειροκινητα.

 

Ειναι λιγακι πακετο....ακυρωνει καπως την ευκολια του δικαρτου αυτο. Αν ειναι ετσι εχεις μονοκαρτο και ανοιγεις και αλλαζεις καρτα.....:mad:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω δηλαδη να αλλαξω main card μεσα απο το μενου αλλα πρεπει να το κανω χειροκινητα.

 

Ειναι λιγακι πακετο....ακυρωνει καπως την ευκολια του δικαρτου αυτο. Αν ειναι ετσι εχεις μονοκαρτο και ανοιγεις και αλλαζεις καρτα.....:mad:

 

Ναι φιλε μου ακριβως:( Μπορει καποιους που χρησιμοποιουν αποκλειστικα την μια σιμ για δεδομενα να μη τους πειραζει αλλα εγω που εχω δεδομενα και στις δυο σιμ με χαλαει λιγο αυτο.

Edited by george_xp_pro
Συμπληρωση.
Link to comment
Share on other sites

Να παρει η ευχη.....πιο πολυ για χρηση δεδομενων το θελω το δευτερο νουμερο , εκει που δεν πιανει η μια εταιρεια να παιζει η δευτερη καρτα..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ενθουσιασμένος με το note 4 (ειδικά με το πενάκι και τα ελληνικα!!!), να ρωτήσω το εξής,

Υπάρχει περίπτωση να ακούω ραδιόφωνο, χωρίς internet? Διάβασα σε κάποιο forum πως πλεόν όλα κινητά έχουν receiver, αλλά το "κλειδώνουν" οι εταιρίες για να αναγκαστείς να χρησιμοποιήσεις δεδομένα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ενθουσιασμένος με το note 4 (ειδικά με το πενάκι και τα ελληνικα!!!), να ρωτήσω το εξής,

Υπάρχει περίπτωση να ακούω ραδιόφωνο, χωρίς internet? Διάβασα σε κάποιο forum πως πλεόν όλα κινητά έχουν receiver, αλλά το "κλειδώνουν" οι εταιρίες για να αναγκαστείς να χρησιμοποιήσεις δεδομένα?

 

Το Note 4 δεν έχει δέκτη ραδιοφώνου. Όποτε μόνο μέσω ίντερνετ θα ακούς.

 

 

 

"V" for V10

"Greek LG V10 community" FB forum

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας κάνει μόλις την αναβάθμιση στο 6 (1150 MB :D), ήθελα να μεταφέρω μια πληροφορία την οποία δεν έχω μπορέσει ακόμη να επιβεβαιώσω. Φίλος μου ανέφερε πως από το android 6, θα έχω μετά τη δυνατότητα, τοποθετώντας την micro sd να επιλέξω (όταν με ρωτήσει η συσκευή) εάν τη θέλω ως εσωτερική ή εξωτερική μνήμη. Υποτίθεται πως επιλέγοντας ως εσωτερική την sd το κινητό θα μπορεί να μεταφέρει όλες τις εφαρμογές εκεί καθώς δεν θα την ξεχωρίζει από την εσωτερική πλέον.

 

Μήπως έχει κανείς εμπειρία από αυτή την διαδικασία? Εμένα μου δίνει την επιλογή "αποσύνδεση" και εξερεύνηση. Δεν είμαι σίγουρος πως θα την ονομάσω εσωτερική.

 

Νομίζω πως αν βάλεις καινούρια κάρτα μονο τότε έχεις την επιλογή να την φορμαρεις ως εσωτερική μνήμη. Αλλιώς όντως δεν σου δίνει επιλογή για κάτι άλλο.

Αντέγραψε τα δεδομένα της κάρτας κάνε φορματ βαλτη στη συσκευή και δοκίμασε να δεις. Αν βρώ χρόνο θα δοκιμάσω και εγώ να σου πω σίγουρα.

Edited by vasilispatra
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μετά τη διαμόρφωση (format) δεν μου δίνει επιλογή για το αν θα τη βλέπει ως εσωτερική μνήμη. Απλά μου λέει πως είναι διαθέσιμα τόσα gb

Αν βρεις κάτι ενημέρωσε με σε παρακαλώ. Thanks

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Duos

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...