Jump to content

Windows Mobile 2005: Οι πρώτες εικόνες!


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 101
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μάλιστα... Δεν εντυπωσιάστηκα... το αντίθετο μάλιστα. Μόνο η λειτουργία με το ένα χέρι, οι ενσωματωμένοι drivers και το AS 4.0 λένε κάτι...

 

Τα υπόλοιπα είναι θετικά βέβαια και κάνουν τη ζωή μας πιο εύκολη, όχι όμως αρκετά για να μας ρίξουν τα σαγόνια... ;)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι πλάκα κάνεις?

 

μόνο και μόνο η σουίτα office αξίζει χίλια μπράβο καθώς και η πιο γραφική απεικόνηση (επιτέλους) των μπαλονιών.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι καποιος που χρησιμοποιει προγραμματα οπως textmaker-planmaker να ενθουσιαστηκε ιδιαιτερως με την βελτιωση του word-excel. Βεβαια οποιαδηποτε βελτιωση καλοδεχουμενη ειναι, απλα περιμενα κατι παραπανω...
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι καποιος που χρησιμοποιει προγραμματα οπως textmaker-planmaker να ενθουσιαστηκε ιδιαιτερως με την βελτιωση του word-excel. Βεβαια οποιαδηποτε βελτιωση καλοδεχουμενη ειναι, απλα περιμενα κατι παραπανω...

 

 

To Office θα έπρεπε να ήταν έτσι εδώ και 3-4 χρόνια τουλάχιστον. Υποτίθεται ότι όταν αγοράζεις ppc το πρώτο που ζητάς είναι PIM+Office. Εστω κι αργά (μας πρόλαβαν Τext/Plan Maker :D ) μας θυμήθηκε η MS.

 

btw, Ο τύπος που έκανε την παρουσίαση στο mobile-review, τυχαία επέλεξε τον αριθμό στο calculator ? :devil:

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

O Muck Smith εχει δικιο, το office θα ειναι οπως θα επρεπε να ειναι στην τρεχουσα (για να μην πω και στην προηγ.) εκδοση...

 

Πολλα components του Windows Mobile επιδεχονται καλυτερευση.

Ενταξει, εγινε σε καποια σημεια πολυ σοβαρη δουλεια (π.χ. .net compact framework, vs integration κτλ) αλλα σε καποια αλλα εχει δουλεια ακομα και δε νομιζω οτι οι αλλαγες τελικα στο Magneto ειναι και τοσο σημαντικες,

εκτος ισως απο αυτη του memory management.

Link to comment
Share on other sites

βέβαια μιλάτε για office επί πληρωμή. εγώ μιλάω για δωρεάν από την Μ$.

 

επίσης καταπληκτικό είναι η ενσωματωμένοι drivers @ gps, camera.

 

τί άλλο μπορούσαν να είχαν κάνει? δεν βλέπω να λείπει κάτι βασικό (σε σχέση με τον ανταγωνισμό πάντα).

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

βέβαια μιλάτε για office επί πληρωμή. εγώ μιλάω για δωρεάν από την Μ$.

 

επίσης καταπληκτικό είναι η ενσωματωμένοι drivers @ gps, camera.

 

τί άλλο μπορούσαν να είχαν κάνει? δεν βλέπω να λείπει κάτι βασικό (σε σχέση με τον ανταγωνισμό πάντα).

 

Αλεξη, οταν προωθεις ενα προιον στην αγορα (με τη γνωστη marketing force που διαθετει η Microsoft) οπως το pocket pc που "φοραει" το OS σου και μιλας για αυτονοητα tasks οπως "work on the go", pc sync με τα αρχεια της δουλειας σου κτλ κτλ, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι θα βαλεις ενα office μεσα στο OS μιας και δεν θα ηταν και τοσο "κομψο" να απαιτεις απο εναν που αγορασε ηδη ενα, ισως υπερτιμημενο, προιον (ppc) , να δωσει και αλλα χρηματα για να κανει τα αυτονοητα που εσυ του ειπες οτι θα μπορει να κανει.

Οποτε, αν ειναι να κανεις κατι, καντο καλα και βαλε πιο πολλα feautures σε αυτο που δινεις.

 

Αυτο που λες για τους drivers, οκ, ειναι ενα βημα προς τη σωστη κατευθυνση.

 

Σε αυτο ομως που λες, "δεν βλέπω να λείπει κάτι βασικό (σε σχέση με τον ανταγωνισμό πάντα)" εχω να πω το εξης:

 

Επειδη ειμαι "παιδι" της Microsoft και παρακολουθω πολυ στενα το οτι κανει εδω και 20 περιπου χρονια, ειδικα σε ορισμενους τομεις οπως programming tools/technologies, να εισαι σιγουρος οτι ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν θα σου δωσει κατι ΠΟΛΥ παραπανω απο τον ανταγωνισμο. Θα σου δωσει απλα ΚΑΤΙ περισσοτερο ετσι ωστε να σε κανει hooked και να φαινεται οτι ειναι ενα βημα μπροστα. (παραδειγματα εχω να σου φερω απειρα, windows vs OS2, VB vs Delphi, Java vs .net, παρα πολλα αλλα σε επιμερους OS technologies και τωρα win mobile vs symbian...)

 

Και οσο το Symbian συνεχιζει να ειναι σαφως κατωτερο των windows mobile, μην περιμενουμε να δουμε και θαυματα...

Link to comment
Share on other sites

ta magneto prokeite na kanoun tin emfanisi tous episima kapou ton maio... ektos aprooptis kathisterisis...

enoiea platforma windows mobile 2005 (mallon to akrives onoma tous) kai gia smartphones kai gia pda...

ektelesi olon ton programaton apo oles tis mobile siskeves pou tha trexoun ta magneto, smartphones, pdaphones, pdas klp klp

 

einai to proto vima pros to leitourgiko pou tha enosei pliros tis mobile siskeves to 2006 to legomeno (codename) afti ti stigmi Photon 'i MS Windows Mobile 2006 pou exo anaferei edo kai ena xrono...

 

http://www.msmobiles.com/users/1/archives/2004.10.6_112946/windows-mobile-2006.jpg

Link to comment
Share on other sites

και άσε τους άλλους να έχουν 3 και τέσσερις διαφορετικές πλατφόρμες ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

και άσε τους άλλους να έχουν 3 και τέσσερις διαφορετικές πλατφόρμες ;)

Windows Mobile, of code-name "Magneto" will have, among others, the following features:

internally powered by Windows CE 5.x not by Windows CE 4.x as the second edition

.NET Compact Framework 2.0 pre-installed (previously: 1.x was the current version)

no distinction between smartphone and Pocket PC - Windows Mobile will run both Pocket PC 2003 and Smartphone 2003 programs

ActiveSync 3.8 to be replaced by ActiveSync 4.x that handles Windows Mobile magneto

to get support for new features (like camera APIs and notification APIs) software development possible only with Visual Studio .NET - in other words: no more free development tools like it was with eVC++ 3.0 and 4.0 (eVC++ = eMbedded Visual C++).

direct support for Qwerty keyboards, so that new products from HTC, Motorola, HP and Samsung will be better usable just through the Qwerty keyboard

support for new push functionalities of Exchange, but not only for e-mails but also for contacts and calendar events

Wi-Fi support for smartphones (devices without touch screen)

"Storage" - a place in memory that doesn't dissapear even without battery - now will be available also for Pocket PC

improved Pocket office applications like Excel and Word; Pocket PowerPoint added

improved Windows Media Player 10 included but still no possibility to see graphics embedded in MP3 files (very popular among users of MP3 files, not only for music but also for podcasts)

 

τι εννοεί ο "ποιητής" ως προς το storage?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ok.

 

το βρήκα: Windows Mobile 2005 seems to have a new way of managing memory. Now all of the flash ROM is used as storage for applications and files, and the RAM is used as memory for running programs. This beta version is crippled with the amount of program RAM it can use.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

paidia to benq to P50 to vlepw na exei kai ta 2 koumbia dipla apo to kokkino kai to prassino. Lete na einai k gia 2005 win?

 

 

Όχι φίλε Woca το BenQ P50 έχει Windows mobile for PPC phone edition 2003 SE.

 

Κοίτα εδώ:

http://www.gsmarena.com/benq_p50-759.php

 

http://www.engadget.com/entry/9784679680278770/

 

 

:) :O :w00t:

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

βέβαια μπορεί να του βγάλουν αναβάθμιση αν και η Μ$ θέλει να δίδει τώρα εκείνη τις αναβαθμίσεις (πολύ πιο βολικό για τους χρήστες).

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω καλά, απ' όσα διαβάζω εδώ και στο xda-developers κατ΄πάσα πιθανότητα το S100 θα παραμείνει με τα 2003se;

 

Δεν παίζει με τίποτα να βγει ROM με τα 2005;

Χοντρομαλ*κία μου κάνει... Ολοκαίνουρια συσκευή (ΟΚ, απ' τον Νοέμβριο που βγήκε δεν την λες και παλιά)....

 

:cry: :cry: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

No Info
Link to comment
Share on other sites

Γιατί σου κάνει εντύπωση? Το ίδιο δεν πάθαμε και εμείς με το Qtek που δεν βγάλανε ποτέ επίσημη rom με 2003se?

------------------------------------------------------------------------

Iphone 3GS... Άξιζε τον κόπο

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω καλά, απ' όσα διαβάζω εδώ και στο xda-developers κατ΄πάσα πιθανότητα το S100 θα παραμείνει με τα 2003se;

 

Δεν παίζει με τίποτα να βγει ROM με τα 2005;

Χοντρομαλ*κία μου κάνει... Ολοκαίνουρια συσκευή (ΟΚ, απ' τον Νοέμβριο που βγήκε δεν την λες και παλιά)....

 

:cry: :cry: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

 

 

Αν δεν υπάρχει λόγος για αναβάθμιση γιατί να κυκλοφορήσει; Το S100 δεν νομίζω να χρειάζεται ΤΟΣΟ πολύ τα 2005. Δεν είναι το ίδιο όπως η μετάβαση 2003->2003SE.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή τη λογική του "αφού δε χρειάζεται, γιατί να το αναβαθμίσω", τότε ποιος ο ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟΣ λόγος της μετάβασης από τα Windows98 στα Windows98-Service Pack 4 (Βλέπε Windows XP, γιατί δε νομίζω να έχετε τόσες αυταπάτες ώστε να τα θεωρείτε πραγματικά "καινούρια" :whistle: :whistle: ). Μήπως για αυξημένη ασφάλεια; Πού'ντη; Για ευχρηστία; ΟΚ, go go καλά μου Themes. Για λιγότερες μπλε οθόνες; Ναι, στα ΧΡ βγαίνουν σε γκρι, όντως. Μήπως τελικά για πιο πολλά φράγκα στη μαμά MS; Και τρελλή παρακολούθηση του μηχανήματός μας πάλι από τη μαμά με το που συνδεθούμε κ δεν πα να χουμε σηκώσει όλα τα firewalls της αγοράς; Χμμμ........................

 

Για να σοβαρευτούμε, ΟΚ είναι "πολυτέλεια" μιας που δεν είναι εικώς και αναγκαίο να περάσουμε στα 2005, αλλά δίνοντας τα 600-τόσα Ευρώ για το Qtek ουσιαστικά κάτι τέτοιες πολυτέλειες τραβάει ο οργανισμός μας. Δεν νομίζω ότι κανείς από όσους πήραν το S100 σκεφτόταν "εγώ θα μείνω για πάντα με τα 2003SE". Κατά 90% θα σκεφτόταν "ΟΚ, δεν πα να 'χει 2003SE, πού θα πάει θα βγουν τα 2005 κ θα τα περάσω".

 

After-Sales Services (όχι σέρβις/επισκευή, αλλά υπηρεσίες που προσθέτουν στην ήδη χρηματική και χρηστική αξία του αγαθού) είναι η λέξη κλειδί που κρύβεται στα 600 Ευρώπουλα. Και ναι η αναβάθμιση λογισμικού, firmware και τα συναφή, με όρους του Marketing ανήκουν σ' αυτή την κατηγορία. Δεν παρακαλάμε. Απαιτούμε. (Άσχετα αν οι εταιρείες αδιαφορούν. Κ πώς να μην αδιαφορήσουν αν τα 2005 στην προκειμένη περίπτωση τα ζητήσω μόνο εγώ και 100 άτομα ακόμη... Wake up, κύριοι... Ζητήστε τα κι ας τα χετε να κάθονται στο PC σας χωρίς να τα περάσετε στο S100.)

 

 

Sorry για τη μακρυγορία...

No Info
Link to comment
Share on other sites

Τα 2003SE, όπως εσείς οι έμπειροι ξέρετε καλύτερα από εμένα, για τις περισσότερες συσκευές ήταν τζάμπα κόπος και χρήμα για τα προσαρμόσουν οι εταιρίες. Το μόνο που προσέφεραν ήταν landscape support, κάτι που γινόταν είδη με άλλα προγράμματα, ή κάνω λάθος? Τα 2005 έχουν πολλά προσφέρουν και πάρα πολύ κόσμος τα θέλει! Σε ορισμένες περιπτώσεις μάλιστα πολλές δυνατότητες με το σημερινό λειτουργικό σύστημα μένουν αναξιοποίητες ενώ τα Magneto υποτίθεται θα τις χρησιμοποιούν καλυτέρα. (τουλάχιστον στο δικό μου pocket pc: vga screen, open gl). Αρκεί οι αναβαθμίσεις που περιμένουμε να γίνουν πραγματικότητα και βλέπουμε για τα άλλα.
y4
Link to comment
Share on other sites

Με αυτή τη λογική του "αφού δε χρειάζεται, γιατί να το αναβαθμίσω", τότε ποιος ο ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟΣ λόγος της μετάβασης από τα Windows98 στα Windows98-Service Pack 4 (Βλέπε Windows XP, γιατί δε νομίζω να έχετε τόσες αυταπάτες ώστε να τα θεωρείτε πραγματικά "καινούρια" :whistle: :whistle: ). Μήπως για αυξημένη ασφάλεια; Πού'ντη; Για ευχρηστία; ΟΚ, go go καλά μου Themes. Για λιγότερες μπλε οθόνες; Ναι, στα ΧΡ βγαίνουν σε γκρι, όντως. Μήπως τελικά για πιο πολλά φράγκα στη μαμά MS; Και τρελλή παρακολούθηση του μηχανήματός μας πάλι από τη μαμά με το που συνδεθούμε κ δεν πα να χουμε σηκώσει όλα τα firewalls της αγοράς; Χμμμ........................

 

Ε όχι βρε φίλε quazy τα 98 ίδια με τα XP! Να μου πεις ότι τα XP είναι user friendly Windows 2000 να το δεχτώ, αλλά από τα 98 απέχουν έτη φωτός! Υπερέχουν σε πολλά θέματα: σταθερότητα, δυνατότητες (κυρίως σε θέματα δικτύωσης), ασφάλειας κλπ κλπ...

Επίσης μπορώ να σου εγγυηθώ ότι η Microsoft ΔΕΝ παρακολουθεί τα PC μας. Το μόνο που δεν θα άντεχε η Microsoft είναι νέοι δικαστικοί αγώνες για συλλογή πληροφοριών και προσωπικών δεδομένων χωρίς τη συγκατάθεση των χρηστών. Και μην μου πεις ότι το κάνει κρυφά! Με οποιοδήποτε πρόγραμμα network trap (πχ το freeware ethereal) μπορεί και ο πιο αρχάριος hacker/administrator να δει τι "πακέτα" διακινούνται από και προς τον υπολογιστή του...

Αυτά για να είμαστε πιο δίκαιοι με τη μαμά Microsoft :) . Ναι δεν είναι τέλεια, έχει αρκετά "κουσούρια", αλλά αυτά που αναφέρει ο φίλος quazy δεν ισχύουν.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι με τα 2005 αλλάζει αρκετά η νοοτροπία του λειτουργικό. Η εισαγωγή των soft buttons απαιτεί διαφορετική διαμόρφωση της συσκευής. Επίσης το νέο σύστημα "Storage" απευθύνεται σε διαφοερτική νοοτροπία συσκευών από αυτή που υπάρχει αυτό το καιρό (δηλαδή περισσότερη rom απότι ram).

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...