Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Exynos 5433 (SM-N910C)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ηρθε ηρθε ηρθεεεεε!

Επιτελους ειμαι κι εγω ευτυχης κατοχος της κινηταρας! Ειναι οπως το περιμενα και ακομα καλυτερο, ακομα δεν το εχω λιωσει βεβαια, το παω σιγα σιγα...

Ανεβαζω καποιες φωτο οπως εχω υποσχεθει για να δειτε το χρωμα, αλλα δεν το αποδιδει ακριβως η καμερα, ειναι πολυ ανοικτο ροζ και εχει καποιες μεταλιζε λεπτομερειες, προσωπικα μου αρεσει πααααρα πολυ, ετσι το ηθελα να ειναι.

Καλορίζικο. ..Η οθοναρα παντως ακόμα και στην φώτο φαίνεται! !!!

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε ηρθε ηρθεεεεε!

Επιτελους ειμαι κι εγω ευτυχης κατοχος της κινηταρας! Ειναι οπως το περιμενα και ακομα καλυτερο, ακομα δεν το εχω λιωσει βεβαια, το παω σιγα σιγα...

Ανεβαζω καποιες φωτο οπως εχω υποσχεθει για να δειτε το χρωμα, αλλα δεν το αποδιδει ακριβως η καμερα, ειναι πολυ ανοικτο ροζ και εχει καποιες μεταλιζε λεπτομερειες, προσωπικα μου αρεσει πααααρα πολυ, ετσι το ηθελα να ειναι.

 

 

Καλωσόρισες και επίσημα στο club!Μια χαρά φαίνονται και οι photos...Καλοδούλευτο λοιπόν! ;)

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα μέλη...έχω στην κατοχή μου ένα note4 sm-n910c και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την συσκευή...παλιότερα είχα note3 sm-n9005 και ήμουν επίσης ευχαριστημενος...η ερώτηση μου απλώνεται σε 2 σκελη: ...η επιλογή greenify που έχει το κιν πώς λειτουργεί ακριβώς και ποια η διαφορά του u και του c στις exynos συσκευες???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά μια και ανοίχτηκε κουβέντα για το πληκτρολόγιο να ζητήσω και εγώ την βοήθειά σας σε ένα θέμα που έχω καιρό τώρα και δεν βρίσκω λύση. Στο default πληκτρολόγιο όταν γράφω θέλω να έχω της λέξης που μου προτείνει το πληκτρολόγιο από πάνω αλλά να μην μου διοργανώνει της λέξης όταν γράφω κάτι που δεν αναγνωρίζει. Πώς γίνεται αυτό?

 

Καλημέρα.

Για να εμφανίζει σωστά τη λέξη πάνω από το πληκτρολόγιο αλλά να ΜΗΝ την αντικαθιστά (εσύ την επιλέγεις εάν θέλεις):

Στις ρυθμίσεις πληκτρολογίου:

έξυπνη δημιουργία κειμένου = ΝΑΙ (έκει μέσα και άλλες ρυθμίσεις)

Αυτόματη αντικατάσταση = ΟΧΙ.

Εαν σε εξυπηρετεί τικάρεις επίσης τα 'αυτόματη κεφαλαιοποίηση', 'αυτόματη εισαγωγή κενών', 'αυτόματη στίξη'

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Για να εμφανίζει σωστά τη λέξη πάνω από το πληκτρολόγιο αλλά να ΜΗΝ την αντικαθιστά (εσύ την επιλέγεις εάν θέλεις):

Στις ρυθμίσεις πληκτρολογίου:

έξυπνη δημιουργία κειμένου = ΝΑΙ (έκει μέσα και άλλες ρυθμίσεις)

Αυτόματη αντικατάσταση = ΟΧΙ.

Εαν σε εξυπηρετεί τικάρεις επίσης τα 'αυτόματη κεφαλαιοποίηση', 'αυτόματη εισαγωγή κενών', 'αυτόματη στίξη'

Καλημέρα και σε σένα και σε όλους τους φίλους του φόρουμ. Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου . Τώρα που το έφτιαξα το κοίταζα και έλεγα πως και δεν το είχα δει μπροστά μου ήταν ,αλλά εγώ προφανώς είχα κολλήσει ότι ήταν μέσα στην 《 Έξυπνη δημιουργία κειμένου 》. Αυτό θα το είχα κοιτάξει γρήγορα και νόμιζα ότι ήταν αντικατασταση πληκτρολογιου απο Gr σε Eng . Σε ευχαριστώ και πάλι ☺☺

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εσεις αν μετα απο 3 λεπτα gaming σας εριχνε την φωτεινοτητα και ειχε προβληματα υπερθερμανσης και φυσικα ειχατε σκασει

850 ευρω απο μαγαζι η 700 απο skroutz θα το κρατουσατε σαν να μην τρεχει τιποτα.

Ελα μωρε δεν θα παιζω παιχνιδια και τι εγινε.

Συγνωμη παιδια αλλα οταν δινεις τοσα λεφτα εχεις και απαιτησεις.

Αλλωστε για αυτο υπαρχουν και οι νομοθεσιες.http://www.moneyonline.gr/site/article/5865/dikeomatou-katanaloti-i-ipanachorisi-apo-mia-agora-me-epistrofi-chrimaton-entos-14-imeron#

 

Ναι... δεν θελω να επεκταθω.....αλλά δεν μπορω να διαβαζω φούμαρα

 

Για να έχεις πρόβλημα με το S4, Note 3 και τώρα με το Note 4 ή είσαι πολύ άτυχος ή κάτι κάνεις που λένε τα παιδιά.:confused:

 

Αν μιλαμε για τουλαχιστον 7 κινητα ,διαφορετικα μοντελα , απο διαφορετικα εργοςταςια καταςκευης , σε διαφορετικες χρονολογιες , με εντελως διαφορετικα SoC , και με το το ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.....πηγαινε φιλε να παιξεις επειγοντως Joker:D

 

Λοιπόν επαναφέρω το συγκεκριμένο θεμα της υπερθέρμανσης , ύστερα απο ένα μήνα ταλαιπωρίας με το σκρουτζομάγαζο επειδή αρνιόταν να μου επιστρέψει τα χρήματα ,είτε να μου στείλει άλλη συσκευή (επειδή την προηγούμενη την έστειλαν στο service και η samsung την επέστρεψε πίσω ως φυσιολογική), τελικά κατάφερα και τους έπεισα να μου στείλουν άλλη συσκευή σφραγισμένη. Μόλις ανοίγω την συσκευή ξεκινάω τις μετρήσεις, μεγαλύτερο σκορ antutu σε σχέση με το προηγούμενο, γύρω στα 52500 και τουλάχιστον στην πρώτη μέτρηση χωρίς να ρίχνει η συσκευή την φωτεινότητα όσο διαρκεί το benchmark, ..... Συνεχίζω λοιπόν με δοκιμές στο gaming, περνάω το reckless racing 3, παίζω 4-5 λεπτά και ενώ το framerate ήταν απόλυτα smooth από εκεί και μετά ξαφνικά αρχίζει να λαγκάρει και φτάνει σε σημείο να πηγαίνει σαν slideshow, καρε καρε, ηταν σίγουρα γύρω στα 10fps!!. Το frame rate επανερχόταν στο φυσιολογικό μόνο εάν έκλεινα το game , άφηνα το κινητό να κρυώσει και το έτρεχα πάλι. Επειδή λοιπόν οι περισσότεροι εδώ μέσα μου λέγατε πως λέω φούμαρα, είπα να το ψάξω λίγο παραπάνω, δεν μπορεί να είμαι τόσο άτυχος εγώ , ακόμα και στην τρίτη συσκευή κι εσείς όλοι να έχετε συσκευές χωρίς υπερθέρμανση και να γαμ....ε. Ξεκινάω διάβασμα λοιπόν στο XDA και ορίστε τι βρίσκω http://forum.xda-developers.com/note-4/general/info-check-share-cpu-binning-t2950180 "The quality of the cpu used in the devices is identified by cpu binning. The better the quality the lesser the voltage it needs to run for the defined set of frequencies." , "Devices with higher binning runs with less mv and thus gives better efficiency . In future it may also give you more head room for overclocking/undervolting". Οπότε να η εξήγηση γιατί κάποιες συσκευές συμπεριφέρονται καλύτερα απο κάποιες άλλες και δεν επεμβαίνει το thermal throttling με τον ίδιο τρόπο. Πάμε και παρακάτω: (note 4 με sd 805) : http://forum.xda-developers.com/note-4/help/note-4-sd-805-gaming-issues-t2999200 , http://forum.xda-developers.com/note-4/help/thermothrotteling-performance-killer-t2933518. Επίσης δυο γραφήματα, ένα για το πως συμπεριφέρεται η GPU τα πρώτα 5-6 λεπτα gaming (σε note 4 exynos), για να δείτε πόσο χαμηλά πέφτουν τα clocks απο το 6 λεπτο και μετα, χωμα τελειως, στα 266mhz από τα αρχικά 600mhz που ξεκινάει να δουλεύει με αποτέλεσμα να ειναι τελειως unplayble τα βαριά games http://users.otenet.gr/~agelisg/2.jpg

και ενα γράφημα αφού περαστεί custom kernel και απενεργοποιηθεί το DVFS

http://users.otenet.gr/~agelisg/1.jpg

 

για να δείτε πόσο διαφορετική συμπεριφορά έχει πλέον η GPU καταφέρνει να κρατήσει τα clocks στα 500mhz σταθερά επιτυγχάνοντας έτσι ομαλό framerate στο gameplay . Για να μην πολυλογώ άλλο εν τέλη έκανα root πέρασα τον ultimate kernel , έκανα undervolting τον cpu, έκανα disable το DVFS και πλέον μπορώ να πω ότι η συσκευή παίζει games! To μόνο πρόβλημα που συνεχίζει να υπάρχει είναι οτι παρόλο που κρατιέται η gpu ψηλά, όσο παίζει κάποιο game η φωτεινότητα δυστυχώς θα πέσει μετά από κάποια λεπτά και δεν έχω βρει ακόμα τρόπο να το παρακάμπτω και αυτό. Ένα ωραίο επίσης review στο tomshardware επισημαίνει τα τραγελαφικα που συμβαίνουν στο note 4: "On the other hand, the frame rates on the Note 4 plummet from 26 to 12 FPS, indicating excessive thermal throttling. That extra half hour of battery life suddenly doesn’t seem so great." http://www.tomshardware.com/reviews/apple-iphone-6-plus-review,3976-18.html , το οποίο το συγκρίνει με το "ταπεινό" iphone 6 σε specs :X . Τέλος θα πω ότι για μένα αυτό όλο είναι πραγματικά απαράδεκτο, η samsung με ανάγκασε να κάνω root χάνοντας την εγγύηση για να καταφέρω να κάνω την συσκευή να δουλέψει όπως θα έπρεπε να δουλεύει από το εργοστάσιο. Η συσκευή όπως πωλείται από την samsung στην εργοστασιακή της κατάσταση στο θέμα των γραφικών είναι καθαρά υποβάθμιση σε σχέση με το Note 3 αποδεδειγμένα πλέον! Μόνο scpecs ξέρουν να διαφημίζουν τελικά....

Edited by AudiTT
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Για να εμφανίζει σωστά τη λέξη πάνω από το πληκτρολόγιο αλλά να ΜΗΝ την αντικαθιστά (εσύ την επιλέγεις εάν θέλεις):

Στις ρυθμίσεις πληκτρολογίου:

έξυπνη δημιουργία κειμένου = ΝΑΙ (έκει μέσα και άλλες ρυθμίσεις)

Αυτόματη αντικατάσταση = ΟΧΙ.

Εαν σε εξυπηρετεί τικάρεις επίσης τα 'αυτόματη κεφαλαιοποίηση', 'αυτόματη εισαγωγή κενών', 'αυτόματη στίξη'

"Μαζί με το βασιλικό,ποτίζεται κι η γλάστρα". (Λα'ι'κή παροιμία).

Ετσι κι εγώ,με το 3,βολεύτηκα και έδιωξα την αντικατάσταση,που τόσο με ενοχλούσε.

Ευχαριστώ λοιπόν κι εγώ.:)

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις ανεβηκε το βιντεακι που ειχα υποσχεθει.

Για οσους ενδιαφερονται: Note 4 pink unboxing and overview:

Α και δειξτε επιεικια ε? Ειμαι ασχετη και στα βιντεο, θα μαθω ομως... χαχαχα

Το κινητο ειναι κολλημα!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις ανεβηκε το βιντεακι που ειχα υποσχεθει.

Για οσους ενδιαφερονται: Note 4 pink unboxing and overview:

Α και δειξτε επιεικια ε? Ειμαι ασχετη και στα βιντεο, θα μαθω ομως... χαχαχα

Το κινητο ειναι κολλημα!!!

 

Χαχα μια χαρα ειναι το βιντεο:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις ανεβηκε το βιντεακι που ειχα υποσχεθει.

Για οσους ενδιαφερονται: Note 4 pink unboxing and overview:

Α και δειξτε επιεικια ε? Ειμαι ασχετη και στα βιντεο, θα μαθω ομως... χαχαχα

Το κινητο ειναι κολλημα!!!

 

Το ροζακι είναι όμορφο, σα ζαχαρωτό, αφού ακόμα και εγώ το λιγουρεύομαι αλλά θα πάω μάλλον σε χρυσό :lol:.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Το ροζακι είναι όμορφο, σα ζαχαρωτό, αφού ακόμα και εγώ το λιγουρεύομαι αλλά θα πάω μάλλον σε χρυσό :lol:.

 

Ειναι γλυκα το ατιμο! Ωραιο και το χρυσο απλως φαινεται αρκετα πιο σκουρο απο κοντα.

Ξερει καποιος πως σταματαει ο βηματομετρητης να μετραει? Με εχει τρελανει...

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Ειναι γλυκα το ατιμο! Ωραιο και το χρυσο απλως φαινεται αρκετα πιο σκουρο απο κοντα.

Ξερει καποιος πως σταματαει ο βηματομετρητης να μετραει? Με εχει τρελανει...

Ανοίγεις το s health πας στην μέτρηση βημάτων και από εκεί επάνω δεξιά έχει τρεις τελιτσες. .πατάς και σου βγάζει αρκετές επιλογές. .εκεί διαλέγεις παύση βηματομετρητη

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις το s health πας στην μέτρηση βημάτων και από εκεί επάνω δεξιά έχει τρεις τελιτσες. .πατάς και σου βγάζει αρκετές επιλογές. .εκεί διαλέγεις παύση βηματομετρητη

 

Ουφ, επιτελους! Thanks :)

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

βγηκαν κατι φημες για καινουριο TWz ! πιο ελαφρη και προς μερια pure android! κατι το οποιο για εμενα φαινεται απιθανο να συμβει! https://gigaom.com/2015/01/13/galaxy-s6-touchwiz-software-will-reportedly-be-leaner-and-faster/

 

αν τελικα ομως ισχυσει κατι τετοιο θα το παρουμε και εμεις θα αλλαξει και σε εμας η θα μεινουμε οπως ειμαστε;

Link to comment
Share on other sites

βγηκαν κατι φημες για καινουριο TWz ! πιο ελαφρη και προς μερια pure android! κατι το οποιο για εμενα φαινεται απιθανο να συμβει! https://gigaom.com/2015/01/13/galaxy-s6-touchwiz-software-will-reportedly-be-leaner-and-faster/

 

αν τελικα ομως ισχυσει κατι τετοιο θα το παρουμε και εμεις θα αλλαξει και σε εμας η θα μεινουμε οπως ειμαστε;

 

Και άργησε κιόλας αλλά μιας και Samsung - TouchWiz με έχουν τρομάξει τόσα χρόνια κρατάω μικρό καλάθι.

Για να απαντήσω και στην ερώτηση σου όμως, χωρίς να έχω κάποια τεκμηριωμένη απάντηση από μεριάς Samsung, είναι λογικό να τη πάρουν οι τελευταίες συσκευές της όπως Note 4, S5, Alpha κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Και άργησε κιόλας αλλά μιας και Samsung - TouchWiz με έχουν τρομάξει τόσα χρόνια κρατάω μικρό καλάθι.

Για να απαντήσω και στην ερώτηση σου όμως, χωρίς να έχω κάποια τεκμηριωμένη απάντηση από μεριάς Samsung, είναι λογικό να τη πάρουν οι τελευταίες συσκευές της όπως Note 4, S5, Alpha κλπ.

 

μακαρι αν και το βλεπω πολυ δυσκολο! αμα γινει παντως κατι τετοιο και το παρουμε το κινητο πιστευω θα "πεταει" μετα οχι οτι τωρα δεν το κανει καθε αλλο!:D:D

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι στη lollipop η Samsung έβαλε και δεύτερο μετρητή στον knox...(δεν μας έφτανε ο ενας...)
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρήγγειλα και εγώ ένα μαυράκι :)

Εύχομαι και ελπίζω να το έχω αύριο στα χέρια μου.

Έρχομαι από Note 3 οπότε το θέμα μεγέθους το έχω πλέον κλείσει :)

Μένει να δω αν επέλεξα σωστά έναντι του Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Απο οταν αγορασα το κινητο παρατηρησα οτι το s health παραμενει ενεργοποιημενο..εχετε παρατηρησει ανοδο της αποδοσης της μπαταριας? Επισης οι 3 πρωτες μου φορτισεις ηταν με "γρηγορη φορτιση"..παιζει ρολο στο ποσο θα διαρκεσει μετα η μπαταρια?? Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Όσοι πήρατε την συσκευή και συνδέσατε Dropbox, πήρατε 50GB δώρο;

Θυμάμαι ότι όταν είχα πάρει το 3άρι, τα πήρα αυτόματα. Τώρα που συνέδεσα το 4άρι δεν μου τα έδωσαν.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι πήρατε την συσκευή και συνδέσατε Dropbox, πήρατε 50GB δώρο;

Θυμάμαι ότι όταν είχα πάρει το 3άρι, τα πήρα αυτόματα. Τώρα που συνέδεσα το 4άρι δεν μου τα έδωσαν.

 

Πρέπει να ακολουθήσεις κάποια βήματα να τα πάρεις έχει οδηγό όταν το ανοίγεις πρώτη φορά! Επίσης κάτι ακόμα εγώ χθες που σύνδεση και το άλλο μου κινητό με ήρθε μνμ ότι έχω πλέον 98 gb χώρο για αποθήκευση! Το παλιό μου σ3 έβαλα δεν είχα ξανά ανοίξει το Dropbox γιατι απο αυτον που το ειχα παρει με ειχε πει οτι τα πηρε αυτος και δεν γινεται να τα παρω εγω δεν ξερω τι φαση δεν εχω ξανα ασχοληθει και τοσο με το DropBox γενικα!

Edited by kostashark
Link to comment
Share on other sites

Όσοι πήρατε την συσκευή και συνδέσατε Dropbox, πήρατε 50GB δώρο;

Θυμάμαι ότι όταν είχα πάρει το 3άρι, τα πήρα αυτόματα. Τώρα που συνέδεσα το 4άρι δεν μου τα έδωσαν.

 

Από ότι είδα μέσα από την σελίδα του dropbox στο earned space έχει Samsung + Dropbox ------ Samsung promotion και δίνει πλέον μόνο 3GB :angry:

Note 4 Baby.........
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Exynos 5433 (SM-N910C)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...