Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Exynos 5433 (SM-N910C)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καποιο παιδι ανεφερε οτι κατα την τελευταια αναβαθμηση ενοιωσε την συσκευη ζεστη.. το επαθα και εγω αλλα αυτο συνεβη και στην ποιο προηγουμενη αναβαθμηση.. (πολωνικο) και αν δεν κανω λαθος εχω παρατηρησει πως καποιες φορες οταν βλεπω πχ καποιο βιντεακι στο youtube ζεσταινεται η συσκευη.. πρεπει να κανω αυτο που λετε περι εργοστασιακες ρυθμισεις η θα εχω καποιο προβλημα στο μελλον με την συσκευη? Υπαρχει καποιος οδηγος πως κανουμε αυτες τις ρυθμισεις? Ευχαριστω!!!

 

Εγώ ήμουν που είπα οτι πρώτη φορά (κατά τη διάρκεια της τελευταίας αναβάθμισης) ένοιωσα τη συσκευή τόσο ζεστή. Κάτι τι οποίο δεν ξανασυνέβη στη συνέχεια. Πολωνικό είναι κι εμένα και γενικά δεν το ζορίζω ιδιαίτερα. Ούτε πολλά βίντεο βλέπω, ούτε βαριά παιχνίδια παίζω.

Δεν νομίζω οτι χρειάζεται να ανησυχείς. Γενικά είναι φυσιολογικό, όταν ζορίζεται η συσκευή, να σηκώνει σχετικά μεγάλες θερμοκρασίες. Και δεν χρειάζεται για κάτι τέτοιο να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Είναι σαν έσχατη λύση κάτι τέτοιο και αφορά σοβαρότερα προβλήματα.

Εκτός και αν συμβαίνει συχνά και χωρίς εμφανή η ιδιαίτερο λόγο. Αν όμως το σκίζεις με βαριά παιχνίδια και εφαρμογές συνέχεια και για αρκετή ώρα, τότε μάλλον είναι φυσιολογικό να καίει. Επίσης, να χεις υπόψιν πως αν κάνεις επαναφορά, θα χαθούν όλα απ την εσωτερική μνήμη της συσκευής. Οπότε θα πρέπει πριν, να έχεις κάνει backup. Και μετά θα πρέπει να το σετάρεις πάλι απο την αρχή, σαν να το άνοιξες απ το κουτί του τώρα. Πολύ δουλειά δηλαδή.

 

Αν παρόλα αυτά είσαι αποφασισμένος και σίγουρος οτι θέλεις να το κάνεις, πρέπει να πας: Ρυθμίσεις--> Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας--> Επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας.

 

Εγω παντως μετανιωσα για το update σε Hungary mondel.

 

Μονιμα πιο ζεστο, μπαταρια που εξαφανιζεται πολυ πιο γρηγορα και τιποτα θετικο.

 

Βεβαια δεν εκανα εργοστασιακες ρυθμισεις αλλα ουτε και σε προηγουμενα updates εκανα χωρις να υπαρχουν παρενεργειες.

 

Κριμα που δε μπορω να γυρισω στη προηγουμενη εκδοση.

 

Πατατα μου μυριζει και παλι.

Αν δεν δοκιμάσεις να κάνεις επαναφορά μην κρίνεις το update . Σε άλλους έκατσε από την αρχή σε άλλους μετά την επαναφορά.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε το στο σέρβις να στο βάλουν σε Πολωνικό μπας και στρώσει.Εμένα εκεί το έχουν βάλει.

 

Ευχαριστω για τη προταση αλλα δε παιζει. Δεν ειμαι Αθηνα.

Αλλα θα τοχω υποψιν μου

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να προχωρήσω στην 6.0.1 από 5.1.1 ;;; αν κάνω μετά επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων όλα καλά; το σκέφτομαι γιατί στην αρχή η mm είχε θέματα. .. τα έχουν λύσει τώρα η θα φάμε πατάτα. ..;;;
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ καιρό είπα να δοκιμάσω και πάλι το πληκτρολόγιο της sαmsung, μια που χρησιμοποιώ το swype & dragon και διαπίστωσα ότι όταν πάω να χρησιμοποιήσω την χειρόγραφη λειτουργία με την γραφίδα γίνεται διακοπή του προγράμματος πληκτρολόγησης βγάζοντας αντίστοιχο μήνυμα ότι δηλαδή ''το πληκτρολόγιο samsung διακόπηκε". Καμιά ιδέα;;
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ καιρό είπα να δοκιμάσω και πάλι το πληκτρολόγιο της sαmsung, μια που χρησιμοποιώ το swype & dragon και διαπίστωσα ότι όταν πάω να χρησιμοποιήσω την χειρόγραφη λειτουργία με την γραφίδα γίνεται διακοπή του προγράμματος πληκτρολόγησης βγάζοντας αντίστοιχο μήνυμα ότι δηλαδή ''το πληκτρολόγιο samsung διακόπηκε". Καμιά ιδέα;;

Bρες το samsung keyboard στα προγράμματα και κάνε επαναφορά cache και δεδομένων.

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Tα σεβη μου.

Πηρα το 4 μεταχειρισμενο και διαπιστωσα οτι εχει το ακολουθο bug:

οταν ανοιγω την καμερα αργει να εστιασει.Δηλαδη θελει καμια 10αρια δευτερολεπτα.

Μετα ειναι οκ.

Διαβασα σε καποιες σελιδες του εξωτερικου οτι ειναι διαπιστωμενο προβλημα σε ορισμενα τηλεφωνα.

Ειχε καποιος καποιο αντιστοιχο θεμα?

Γνωριζουμε πιθανη αντιμετωπιση?

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Tα σεβη μου.

Πηρα το 4 μεταχειρισμενο και διαπιστωσα οτι εχει το ακολουθο bug:

οταν ανοιγω την καμερα αργει να εστιασει.Δηλαδη θελει καμια 10αρια δευτερολεπτα.

Μετα ειναι οκ.

Διαβασα σε καποιες σελιδες του εξωτερικου οτι ειναι διαπιστωμενο προβλημα σε ορισμενα τηλεφωνα.

Ειχε καποιος καποιο αντιστοιχο θεμα?

Γνωριζουμε πιθανη αντιμετωπιση?

Ευχαριστω πολυ!

Σε εμένα πάλι, κρασαρει στο dual mode

 

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Bρες το samsung keyboard στα προγράμματα και κάνε επαναφορά cache και δεδομένων.

 

Άμα σου πω ότι δεν υπάρχει πουθενά! Ούτε σαν SAMSUNG KEYBOARD ούτε σαν ''πληκτρολόγιο samsung'' που βγάζει μήνυμα. Η πλάκα είναι ότι το πληκτρολόγιο υπάρχει και το πρόβλημα δημιουργείται μόνο όταν πάω να γράψω με το spen αντί για πληκτρολόγηση.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τέτοια εφαρμογή...:confused: Πχ σήμερα πάω να χρησιμοποιήσω μια εφαρμογή για σκανάρισμα το ''Fastscanner'' και μου βγάζει πάλι τα γνωστά: ''Να επιτραπεί στην εφαρμογή Fastscanner να έχει πρόσβαση στις φωτογραφίες/πολυμέσα/αρχεία στη συσκευή σας; Επιλέγω ''Να επιτραπεί'' και βγάζει άλλο μήνυμα που λέει ''Εντοπίστηκε επικάλυψη οθόνης. Για να αλλάξετε αυτή τη ρύθμιση άδειας, θα πρέπει πρώτα να απενεργοποιήσετε την επικάλυψη οθόνης από τις 'Ρυθμίσεις>Εφαρμογές. Επιλέγω άνοιγμα ρυθμίσεων και επάνω έχω 3 επιλογές. Ενεργοποιήθηκε-Απενεργοποιήθηκε-Εφαρμογές με άδεια. Από εκεί και πέρα μπερδεύει το πράμα και δεν βγάζω άκρη ότι και να επιλέξω.

 

Επίσης στην ίδια οθόνη επάνω δεξιά έχει 3 κάθετες τελίτσες που βγάζουν 2 επιλογές : ''Εμφάνιση εφαρμογών συστήματος'' & ''Επαναφορά προτιμήσεων εφαρμογών''.

Πηγαίνοντας στην 1η επιλογή στις εφαρομές του συστήματος βρίσκω μεν την εφαρμογή που θέλω, αλλά δεν μου δίνει δυνατότοτα να της επιτρέψω να κάνει επικάλυψη οθόνης ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο θέλει.

Η 2η επιλογή ''Επαναφορά προτιμήσεων εφαρμογών'' όταν την επιλέξω βγάζει μήνυμα:

''Με αυτή την επιλογή θα γίνει επαναφορά όλων των προτιμήσεών σας για:

-Απενεργοποιημένες εφαρμογές

-Αποκλεισμένες ειδοποιήσεις εφαρμογών

-Προεπιλεγμένες εφαρμογές για ενέργειες

-Περιορισμούς δεδομένων παρασκηνίου για εφαρμογές

-Όλους τους περιορισμούς δικαιωμάτων

Τα υπάρχοντα δεδομένα σας δεν θα χαθούν.''

 

Έχει 2 επιλογές ''Άκυρο & Επαναφορά εφαρμογών''! Τι σημαίνει όλο και τι θα συμβεί αυτό δεν καταλαβαίνω ακριβώς...

 

Επανέρχομαι στο ίδιο πρόβλημα, μια που έχει αρχίσει να με κουράζει αυτή η αηδία γιατί μου περιορίζει ή αχρηστεύει κάποιες εφαρμογές ή λειτουργίες εφαρμογών που τις θέλω!! Μόνο εγώ το έχω παρατηρήσει παιδιά;; Δεν είδα να το αναφέρει κανείς τόσο καιρό εκτός από ένα άτομο. Αν είναι θέμα ασφαλείας της google τότε να μη πω τι να πάει να κάνει η google!!!:mad:

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχω καταλάβει καλά Και αν μπορώ να βοηθήσω.

Πήγες ρυθμίσεις ~ διαχειριστής εφαρμογών ~ fastscaner ~ άδειες και δεν μπορείς να κάνεις αυτό πού θες ;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχω καταλάβει καλά Και αν μπορώ να βοηθήσω.

Πήγες ρυθμίσεις ~ διαχειριστής εφαρμογών ~ fastscaner ~ άδειες και δεν μπορείς να κάνεις αυτό πού θες ;;;

 

Ναι, αλλά και σε άλλες εφαρμογές. Πχ προχθές πήρα να φάω κάτι μπισκότα Παπαδοπούλου Caprice (τα τσακίζω....) και είχε ένα καρτελάκι διαφημιστικό όπου με την κάμερα του προγράμματος αναγνώρισης μουσικής Shazam αναγνωρίζει αν κέρδισες κάτι. Ε λοιπόν μου έβγαλε πάλι τα πιο πάνω μηνύματα και φυσικά δεν μπορούσα να εξουσιοδοτήσω το πρόγραμμα να βγάλει φωτογραφία!!! Αυτό γίνεται φυσικά και με άλλες εφαρμογές!!! Μόνο σε εμένα συμβαίνει;; Να κάνω καμιά επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (κάτι που μισώ), αλλά μην την κάνω τζάμπα!!

 

Επίσης έχω και θέμα με το πληκτρολόγιο της samsung που αναφέρω πιο πάνω; Αυτό μπορώ να το βρω κάπου να το κάνω εγκατάσταση πάλι;

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Εκκαθάριση cashe και δεδομένων στις προβληματικές εφαρμογές παίζει να βοηθήσει ;;;

 

Ναι τα ίδια κάνει.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε ποιον αναφέρεσαι και δεν έχει τόση σημασία. Μάλλον και στους δυο. Και επίσης δεν ξέρω αν παρακολουθείς αυτό το νήμα γενικά, αλλά το συγκεκριμένο πρόβλημα έχει αναφερθεί αρκετές φορές από κάποιους εδώ μέσα και φαίνεται να εμφανίστηκε απο την 6.01 και μετά.

Καταλαβαίνω φυσικά το σκεπτικό σου και είναι απόλυτα λογικό. Αφού δεν το χουν όλοι όσοι είναι στην 6.01 το πιο πιθανό είναι να είναι θέμα hardware (αν σκέφτεσαι μήπως είναι παρόχου δεν είναι, το έψαξα σε πρώτο χρόνο την ώρα που συνέβαινε στη Wind). Το θέμα που προκύπτει με το αναφερθέν πρόβλημα και το κάνει πολύ ιδιαίτερο, είναι το ότι δεν είναι κάτι μόνιμο. Οπότε, τι να πεις στο service και πως να το διαπιστώσουν; Μέχρι να το πας μπορεί να μην υπάρχει.

Εμφανίζεται περιστασιακά χωρίς ενδείξεις και χωρίς καμία προειδοποίηση. Εκεί που όλα δείχνουν φυσιολογικά (απόλυτα λειτουργική συσκευή και κυρίως φουλ η επαρκές σήμα σε 2G,3G,4G) και σε καλεί κάποιος, η δεν συμβαίνει απολύτως τίποτα η το χειρότερο απ όλα και το πιο εκνευριστικό, καλεί κανονικά είτε κάνεις είτε δέχεσαι κλήση, ανοίγει η γραμμή, αλλά κανένας δεν ακούει κανέναν :(

 

Θα μπορούσε να είναι θέμα Harware ? Τότε γιατί συνήθως στρώνει με μια επανεκκίνηση. Αυτό είναι που το κάνει να μοιάζει (και μάλλον είναι) με θέμα software. Γιατί όμως δεν το χουν όλοι; Δεν ξέρω τι να πω. Είναι δυσκολάκι. Πιθανόν να φταίει κάποια εφαρμογή.

 

Άκουσα πριν λίγες μέρες κάποιον "συναγωνιστή" εδώ, να λέει πως σε αυτόν έπαψε να συμβαίνει πριν το τελευταίο update. Εμένα δυστυχώς μου το κανε και χθες, για τρίτη φορά μετά την τελευταία αναβάθμιση :mad:

 

 

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Εγώ έχω Πολωνική έκδοση και μου τα κάνει αυτά. Έκανα και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και πάλι τα ίδια. Δυστυχώς ισχύει αυτό που γράφει ο φίλος johnphone ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένη ώρα που συμβαίνει το πρόβλημα αυτό. Μπορεί στις 14:00 να μιλάς κανονικά και αφού το κλείσεις, στις 14:05 να σε πάρει κάποιος και να δείχνει ανενεργό.

Δεν ξέρω αν είναι χρήσιμη η πληροφορία αυτή, αλλά και ο κολλητός μου που έχει ένα sony xpreria αντιμετωπίζει και αυτό αραιά και που τέτοια προβλήματα (τουλάχιστο όταν τον καλούν από ένα ZTE). Τι να πω.

Παρεπιπτόντως, μου κολάει αρκετά και η εφορμογή instagram, λέτε να φταίει αυτή:

Δυστυχώς και πάλι, είμαι εκτός εγγύησης μιας και το έχω σχεδόν 2 χρόνια.

Αν πάντως εξαιρέσουμε αυτό το πρόβλημα είμαι αρκετά ικανοποιημένος από το συγκεκριμένο κινητό.

 

Όσον αφορά τώρα το θέμα με τα δικαιώματα των εφαρμογών... και εμένα με έχουν δυσκολέψει μερικές φορές. Αλλα συνήθως με λίγη υπομονή και αφού το κλείσω από τις εφαρμογές που τρέχουν, συνήθως μετά λύνεται το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τώρα το θέμα με τα δικαιώματα των εφαρμογών... και εμένα με έχουν δυσκολέψει μερικές φορές. Αλλα συνήθως με λίγη υπομονή και αφού το κλείσω από τις εφαρμογές που τρέχουν, συνήθως μετά λύνεται το πρόβλημα.

 

Όταν λες να κλείσεις τις εφαρμογές που τρέχουν τι εννοείς; Επιλέγεις τι ενεργές εφαρμογές και τις κλείνεις όλες ή κάτι άλλο; Αυτό το κάνω. Ενώ δίνει ρυθμίσεις υποτίθεται για να δώσεις δικαιώματα, δεν ενεργοποιούνται γιατί τα ''κουμπιά'' δεν είναι ενεργά. δηλαδή τα ακουμπάς και δεν κάνουν τίποτε. Δείχνει ότι ναι μεν υπάρχουν, αλλά τα έχει ξεθωριασμένα που σημαίνει ότι δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Φορτιζει η μπαταρια μεχρι το 88% και μολις την βγαλω και την ξαναβγαλω μου δειχνει απευθειας πως ειναι 100% μηπως ξερει κανεις που οφειλετε αυτο το προβλημα και γιατι μου το κανει ενω καταναλωνεται φυσιολογικα και δεν πεφτει αποτομα η αποδοση της?
Link to comment
Share on other sites

Φορτιζει η μπαταρια μεχρι το 88% και μολις την βγαλω και την ξαναβαλω μου δειχνει απευθειας πως ειναι 100% μηπως ξερει κανεις που οφειλετε αυτο το προβλημα και γιατι μου το κανει ενω καταναλωνεται φυσιολογικα και δεν πεφτει αποτομα η αποδοση της?
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος απο που μπορω να αγορασω και να εμπιστευτω πως μια μπαταρια ειναι γνησια?Γιατι πηρα μια υποτηθεται γνησια απο το mobile hellas και μου χαλασε,ελαφρυ φουσκωμα σε εναμιση μηνα
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος απο που μπορω να αγορασω και να εμπιστευτω πως μια μπαταρια ειναι γνησια?Γιατι πηρα μια υποτηθεται γνησια απο το mobile hellas και μου χαλασε,ελαφρυ φουσκωμα σε εναμιση μηνα

 

Και δεν την πηγες πισω για αντικατασταση ? Χρηματα εδωσες και μαλιστα για γνησια οπως λες.

 

αντικατασταση αλλιως αν στα μασησει, χρηματα πισω.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν την πηγες πισω για αντικατασταση ? Χρηματα εδωσες και μαλιστα για γνησια οπως λες.

 

αντικατασταση αλλιως αν στα μασησει, χρηματα πισω.

 

Tην εδωσα πισω υπαρχουν τιμες για γνησιες απο 5 ευρω μεχρι 36 ευρω δεν ξερεις ποιον να εμπιστευεις

Link to comment
Share on other sites

Tην εδωσα πισω υπαρχουν τιμες για γνησιες απο 5 ευρω μεχρι 36 ευρω δεν ξερεις ποιον να εμπιστευεις

 

5 ευρώ γνήσια μπαταρία δε θα βρεις ούτε για κινέζικο φίλε μου. Φυσικά και δε θα είναι γνήσια.

Γύρω στα 17€ -20€ αν βρεις σε bulk (ασυσκευαστη) να είσαι πολύ ευχαριστημένος.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ναι 5 ευρώ και γνήσια δεν πάνε μαζί.... εγώ το battery kit πήρα και ηρέμησε το κεφάλι μου! Με την παλιά βγάζω μια ώρα και ένα τέταρτο ενεργή οθόνη την καταπίνει σαν διψασμένο στην έρημο...καίμε την καινούρια βγάζω 4 ώρες...
Link to comment
Share on other sites

Ναι 5 ευρώ και γνήσια δεν πάνε μαζί.... εγώ το battery kit πήρα και ηρέμησε το κεφάλι μου! Με την παλιά βγάζω μια ώρα και ένα τέταρτο ενεργή οθόνη την καταπίνει σαν διψασμένο στην έρημο...καίμε την καινούρια βγάζω 4 ώρες...

 

Zerolemon το καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Exynos 5433 (SM-N910C)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...