Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Exynos 5433 (SM-N910C)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, προχθές πέρασα μια ενημέρωση 500 περίπου Mb στο Note της συζύγου, και σήμερα ξαφνικά δε βρίσκει το wi-fi του σπιτιού, ενώ το laptop μου συνδέεται κανονικά.

 

Λέτε να την έπαιξε η κεραία ? Έκανα restart, έβγαλα τη μπαταρία, επανεκκίνηση τίποτα.....

 

Καμμιά ιδέα..? έχει κανένα self test?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, προχθές πέρασα μια ενημέρωση 500 περίπου Mb στο Note της συζύγου, και σήμερα ξαφνικά δε βρίσκει το wi-fi του σπιτιού, ενώ το laptop μου συνδέεται κανονικά.

 

Λέτε να την έπαιξε η κεραία ? Έκανα restart, έβγαλα τη μπαταρία, επανεκκίνηση τίποτα.....

 

Καμμιά ιδέα..? έχει κανένα self test?

 

 

 

Πέρασε αυτό:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer&hl=el

και δες τι και ποια WiFi σου βλέπει, πόσα dBm (ισχύ σήματος), σε ποια κανάλια και πολλά άλλα!

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ.. μετά από λίγη ώρα του "πέρασε η μύγα".

 

Όσο είχε πρόβλημα, έκανε "σάρωση" αλλά δεν έβγαζε τίποτα...

 

Κατέβασα ένα άλλο, το "Phone Test" και καθώς έτρεχε κάποια τεστ.. κάποια στιγμή πέταξε το μήνυμα.. "συνδέθηκε στο....".

 

Θα βάλω και το άλλο που μου είπες να τσεκάρω. Σε ευχαριστώ πάντως.

Edited by fouskmech
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τότε. Κάποια φρίκη θα είχε φάει. Συμβαίνουν αυτά.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, εμφανής διαφορά δεν υπάρχει με την τελευταία των 366mb. Το κείμενο που περιγράφει βελτιώσεις, καλύτερες επιδόσεις και καλύτερη διαχείριση για μνήμη, μπαταρία κλπ, είναι απλά για γέλια :lol: . Copy-paste το κάνουν κάθε φορά και νομίζω πως το έχουμε καταλάβει όλοι πια πως είναι για ψυχολογικούς κυρίως λόγους. Κενά ασφαλείας του Android κλείνει (τις περισσότερες φορές) και καμία σχέση με τα υπόλοιπα που λέει. Θα θελα όμως να μοιραστώ μαζί σας κάποια θέματα που έχει η συσκευή, όποτε επιτρέψτε μου να το "ανοίξω" κάμποσο αυτό το post.

 

Μετά το update λοιπόν:

 

2) Επίσης παραμένει ακόμη ένα bug, και αναρωτιέμαι αν το έχει κανείς απο εσάς η μόνο σε μένα συμβαίνει.

 

Αφορά το widget του S-Note. Έχει 4 συνολικά και αναφέρομαι σε αυτό που λέει "Λίστα S Note" (4x2) και δείχνει σε μικρογραφία ενεργά σημειώματα και γενικά τις τελευταίες σημειώσεις χωρίς να χρειάζεται να μπεις μέσα στην εφαρμογή. Πολλές φορές (τις περισσότερες μετά απο επανεκκίνηση), δεν μου δείχνει καμία σημείωση σε μικρογραφία. Είναι κενό δηλαδή και η επιφάνειά του είναι άδεια, παρότι οι σημειώσεις (ευτυχώς) είναι μέσα. Αν το πλακώσω στις επανεκκινήσεις, κάποια στιγμή μου τις εμφανίζει και στο widget. Το χρησιμοποιεί κανένας σας αυτό το widget? Σας έχει συμβεί ποτέ;

 

Φίλε για το widget του s-note το χρησιμοποιώ και εγώ, είναι όντως πολύ πρακτικό που μπορούμε και βλέπουμε σε προεπισκόπηση τις τελευταίες σημειώσεις χωρίς να τις ανοίξουμε… Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα…;)

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φίλε για το widget του s-note το χρησιμοποιώ και εγώ, είναι όντως πολύ πρακτικό που μπορούμε και βλέπουμε σε προεπισκόπηση τις τελευταίες σημειώσεις χωρίς να τις ανοίξουμε… Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα…;)

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν θα τη γλιτώσω την επαναφορά, το βλέπω. Καιρό την αποφεύγω σαν τρελός.

Απλά ήθελα πριν την κάνω, να δω αν το είχε και κάποιος άλλος που με επαναφορά έπαψε να υπάρχει, κατάλαβες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν θα τη γλιτώσω την επαναφορά, το βλέπω. Καιρό την αποφεύγω σαν τρελός.

Απλά ήθελα πριν την κάνω, να δω αν το είχε και κάποιος άλλος που με επαναφορά έπαψε να υπάρχει, κατάλαβες.

 

Εκτός απο αυτή την έσχατη λύση δοκίμασες εκκαθάριση μνήμης cache και εκκαθάριση δεδομένων της εφαρμογής του s-note? Πάντως τα widget τρώνε "σκαλώματα" κατά καιρούς γενικά όπως για παράδειγμα το widget για τις "Ενεργές εφαρμογές" το οποίο ενώ έχεις επιλέξει να τις κλείσεις και θα έπρεπε να σου δείχνει ότι είναι "0" κάποιες φορές δείχνει ότι παραμένουν ενεργές και αντί για "0" γράφει κάποιον αριθμό που είχε μείνει από πριν… Σε αυτή την περίπτωση το πρόβλημα το λύνω με το να αφαιρώ το widget και να το ξανά προσθέτω… ;)

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο αυτή την έσχατη λύση δοκίμασες εκκαθάριση μνήμης cache και εκκαθάριση δεδομένων της εφαρμογής του s-note? Πάντως τα widget τρώνε "σκαλώματα" κατά καιρούς γενικά όπως για παράδειγμα το widget για τις "Ενεργές εφαρμογές" το οποίο ενώ έχεις επιλέξει να τις κλείσεις και θα έπρεπε να σου δείχνει ότι είναι "0" κάποιες φορές δείχνει ότι παραμένουν ενεργές και αντί για "0" γράφει κάποιον αριθμό που είχε μείνει από πριν… Σε αυτή την περίπτωση το πρόβλημα το λύνω με το να αφαιρώ το widget και να το ξανά προσθέτω… ;)

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι, τα χω κάνει όλα αυτά αλλά δεν είναι αποτελεσματικά. Μετά απο επανεκκίνηση, πάλι θα το δείχνει άδειο.

Αυτό που λες έκανα κι εγώ :lol: Διαγραφή και επανατοποθέτηση. Ευχαριστώ..!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση με την official s view μπορούμε να έχουμε και άλλα notifications όπως στην S view το Note 7 πχ; αν ναι πως γίνεται ; βάζοντας καμιά custom rom μονο;
Link to comment
Share on other sites

Κοντεύουν 2 χρόνια με το κινητό και ακόμα δεν νιώθω την ανάγκη να αλλάξω. Προφανώς κάτι έχουν να προσφέρουν τα καινούργια αλλά όχι τόσα για να με πείσουν να δώσω πάλι λεφτά. Σκεφτόμουν τι θα μπορούσα να πάρω και εφόσον δεν υπάρχει λύση NOTE 7 με αυτά που έγιναν δεν βρίσκω άλλη επιλογή. Ίσως mate 9 αλλά απλησίαστο σε λεφτά. Δεν θα θελα να πάω σε μικρότερη οθόνη η Full HD κτλ. Το τηλέφωνο μου δόξα το θεό δεν έχει παρουσιάσει ποτέ πρόβλημα. Αλλά εδώ και μια εβδομάδα και οι 2 γνήσιες μπαταρίες που έχω (ή μια από battery pack) αδειάζουν απελπιστικά. 2 μπαταρίες τη μέρα και δεν με φτάνουν.

Αφού το σκέφτηκα για αγορά άλλου και δεν βρήκα λύση λέω να προχωρήσω σε αγορά μπαταρίας. Να βγάλω κανα χρόνο ακόμα με το τούμπανο. Καμία γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Τι γνωμη αφου μονος σου το λες.

 

Ο ανταγωνισμος δεν εχει προσφερει κατι δραματικα καλυτερο.

 

Αλλαξε μπαταρια και ....καλοριζικο ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα το battery kit και βρήκα την υγειά μου...!!! Άλλον ένα χρόνο θα τον βγάλω σίγουρα δεν του λείπει κάτι!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα το battery kit και βρήκα την υγειά μου...!!! Άλλον ένα χρόνο θα τον βγάλω σίγουρα δεν του λείπει κάτι!

Έχω ήδη το battery kit. Δηλαδή την δικιά του μπαταρία κοντά 2 χρόνια. Και το battery kit 14 μήνες. Και οι δύο είναι στα ίδια χάλια - περίεργο ότι η πιο καινούργια δεν είναι καλύτερη. Θα πάρω σήμερα άλλη περιμένοντας κάποιον αντάξιο αντικαταστάτη

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει με μικρο κοστος και χωρις να παει στο σερβις εχεις καινουργιο κινητο με αλλαγη μπαταριας.

 

Τι να πουν και οι εχοντες σφραγισμενα τηλεφωνα...

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται υποχρεωτικά και εμείς εκεί θα πάμε στο μέλλον. Δυστυχώς προβλέπω πως όλοι οι κατασκευαστές θα το αφαιρέσουν αυτό το χαρακτηριστικό. Και άντε να το δεχτώ αντί για battery kit να κάνεις δουλειά με powerbank (καμία σύγκριση φυσικά σε ευκολία και αμεσότητα, χωρίς, να έχεις δεσμευμένο το τηλέφωνο πάνω στο powerbank), άντε να το δεχτώ. Αλλά όπως τώρα και θές απλά να πάρεις μια καινούργια με 10 ευρώ κόστος. Ωστόσο αν ερχόταν το V20 ίσως και να το σκεφτόμουν για αντικατάσταση (ίσως λέω)
Link to comment
Share on other sites

Από που μπορώ να προμηθευτώ τη γνήσια μπαταρία για το Note;

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Από που μπορώ να προμηθευτώ τη γνήσια μπαταρία για το Note;

Στο skroutz θα βρεις γνήσια και φθηνή.

 

Παιδιά έχει κανείς πρόβλημα με το samsung keyboard και την χειρόγραφη λειτουργία με το spen; Μόλις βγάζω το πενάκι για χειρόγραφη λειτουργία βγάζει μήνυμα ότι το samsung keyboard κατέρρευσε!

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Στο skroutz θα βρεις γνήσια και φθηνή

 

Στο skroutz θα βρει σίγουρα πολλές, σίγουρα φτηνές, αλλά καθόλου σίγουρα γνήσιες. Είναι ναι μεν γεμάτο απο μαγαζιά με μπαταρίες για το Note 4 (η άλλες συσκευές) τα οποία τις παρουσιάζουν ως γνήσιες, αλλά οι προμηθευτές τους είναι στις περισσότερες των περιπτώσεων, κινέζικες εταιρίες οι οποίες ειδικεύονται στην αντιγραφή των γνησίων. Ακόμη και το ιριδίζον αυτοκόλλητο γνησιότητας αντιγράφουν με απόλυτη ακρίβεια, εκτός των άλλων :lol:

 

Με τέτοιες δυνατότητες λοιπόν, ποτέ δεν μπορεί κανείς να είναι απόλυτα σίγουρος οτι η μπαταρία που αγόρασε, ακόμη και από τα επίσημα service της Samsung (που είναι και οι πιστοποιημένοι προμηθευτές) οτι θα είναι γνήσια. Απλά απο εκεί αυξάνεις τις πιθανότητες :p

 

Νομίζω πως δυστυχώς η Samsung δεν έχει σύστημα ελέγχου γνησιότητας των αξεσουάρ της με κωδικούς (bar codes, serial numbers κλπ) όπως άλλες εταιρίες. Και είμαι της αρχής οτι φορτιστές και μπαταρίες, που είναι και το πιο νευραλγικό ζεύγος, πρέπει να κάνουμε ότι μπορούμε για να προμηθευτούμε γνήσια. Για λόγους ασφαλείας, αξιοπιστίας και εγγύησης και εννοείται με το ανάλογο κόστος.

 

Και τώρα θέλω να μου πείτε: Όση ώρα διαβάζατε αυτό το κείμενο, πόσες φορές πήγε ο νους σας στο Note 7 ?

Link to comment
Share on other sites

Στο skroutz θα βρει σίγουρα πολλές, σίγουρα φτηνές, αλλά καθόλου σίγουρα γνήσιες. Είναι ναι μεν γεμάτο απο μαγαζιά με μπαταρίες για το Note 4 (η άλλες συσκευές) τα οποία τις παρουσιάζουν ως γνήσιες, αλλά οι προμηθευτές τους είναι στις περισσότερες των περιπτώσεων, κινέζικες εταιρίες οι οποίες ειδικεύονται στην αντιγραφή των γνησίων. Ακόμη και το ιριδίζον αυτοκόλλητο γνησιότητας αντιγράφουν με απόλυτη ακρίβεια, εκτός των άλλων :lol:

 

Με τέτοιες δυνατότητες λοιπόν, ποτέ δεν μπορεί κανείς να είναι απόλυτα σίγουρος οτι η μπαταρία που αγόρασε, ακόμη και από τα επίσημα service της Samsung (που είναι και οι πιστοποιημένοι προμηθευτές) οτι θα είναι γνήσια. Απλά απο εκεί αυξάνεις τις πιθανότητες :p

 

Νομίζω πως δυστυχώς η Samsung δεν έχει σύστημα ελέγχου γνησιότητας των αξεσουάρ της με κωδικούς (bar codes, serial numbers κλπ) όπως άλλες εταιρίες. Και είμαι της αρχής οτι φορτιστές και μπαταρίες, που είναι και το πιο νευραλγικό ζεύγος, πρέπει να κάνουμε ότι μπορούμε για να προμηθευτούμε γνήσια. Για λόγους ασφαλείας, αξιοπιστίας και εγγύησης και εννοείται με το ανάλογο κόστος.

 

Και τώρα θέλω να μου πείτε: Όση ώρα διαβάζατε αυτό το κείμενο, πόσες φορές πήγε ο νους σας στο Note 7 ?

Φορτιστές και μπαταρίες μόνον γνήσια.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Στο skroutz θα βρει σίγουρα πολλές, σίγουρα φτηνές, αλλά καθόλου σίγουρα γνήσιες. Είναι ναι μεν γεμάτο απο μαγαζιά με μπαταρίες για το Note 4 (η άλλες συσκευές) τα οποία τις παρουσιάζουν ως γνήσιες, αλλά οι προμηθευτές τους είναι στις περισσότερες των περιπτώσεων, κινέζικες εταιρίες οι οποίες ειδικεύονται στην αντιγραφή των γνησίων. Ακόμη και το ιριδίζον αυτοκόλλητο γνησιότητας αντιγράφουν με απόλυτη ακρίβεια, εκτός των άλλων :lol:

 

Με τέτοιες δυνατότητες λοιπόν, ποτέ δεν μπορεί κανείς να είναι απόλυτα σίγουρος οτι η μπαταρία που αγόρασε, ακόμη και από τα επίσημα service της Samsung (που είναι και οι πιστοποιημένοι προμηθευτές) οτι θα είναι γνήσια. Απλά απο εκεί αυξάνεις τις πιθανότητες :p

 

Νομίζω πως δυστυχώς η Samsung δεν έχει σύστημα ελέγχου γνησιότητας των αξεσουάρ της με κωδικούς (bar codes, serial numbers κλπ) όπως άλλες εταιρίες. Και είμαι της αρχής οτι φορτιστές και μπαταρίες, που είναι και το πιο νευραλγικό ζεύγος, πρέπει να κάνουμε ότι μπορούμε για να προμηθευτούμε γνήσια. Για λόγους ασφαλείας, αξιοπιστίας και εγγύησης και εννοείται με το ανάλογο κόστος.

 

Και τώρα θέλω να μου πείτε: Όση ώρα διαβάζατε αυτό το κείμενο, πόσες φορές πήγε ο νους σας στο Note 7 ?

 

Το επίσημο service της Samsung είναι η smartec; Μπορώ να πάρω από εκεί μπαταρία;

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Το επίσημο service της Samsung είναι η smartec; Μπορώ να πάρω από εκεί μπαταρία;

 

Ναι, η smartec ειναι και μπορεις :)

 

Εχει μπαταριες οπως και πολλα αλλα επισης. Εγω (πριν 1 χρονο) πηρα μπαταρια, πισω καπακι και γραφιδα. Και με τις γραφιδες επισης γινεται χαμος απο μαιμουδιές :lol:

Υπαρχουν και αλλου βεβαια. Το e-shop για παραδειγμα, ειχε κι αυτο περυσι το Battery Pack (εξωτερικη θηκη φορτησης με μια μπαταρια) που φαινεται να ειναι γνησια. Νομιζω πιο σιγουρος ειναι κανεις μονο απ τους επισημους αντιπροσωπους-προμηθευτες.

 

Η επιλογη και το αναλογο κοστος δικη σου. Καλη επιτυχια.!!

Edited by johnphone
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

 

Θέλω να ρωτήσω εαν κάποιος απο εσάς εχει χρησιμοποιησει το Plantronics Explorer 10 και του δουλευει άψογα σε N910C.

 

Διότι με το*Plantronics M55 που είχα δεν με άκουγαν καθόλου, έπρεπε κατά την διάρκεια της κλήσης να κλείσω και να ξαν ανοίξω το bluetooth για να δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες. Μετά το σημερινό άρθρο του myphone που αφορά την επίσημη ανακοίνωση της Samsung για το ποιες συσκευές της τελικά θα αναβαθμιστούν στην 7 Nougat, όπως περιγράφει δυστυχώς δεν περιλαμβάνεται το Note 4.

 

Αν και αναμενόμενο, πονάει λίγο, γιατί κατά βάθος νομίζω πως όλοι τρέφαμε μικρές ελπίδες μιας και ξέρουμε οτι η συσκευή την σηκώνει εύκολα την 7.

Ελάτε τώρα να κλάψουμε όλοι μαζί :(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες. Μετά το σημερινό άρθρο του myphone που αφορά την επίσημη ανακοίνωση της Samsung για το ποιες συσκευές της τελικά θα αναβαθμιστούν στην 7 Nougat, όπως περιγράφει δυστυχώς δεν περιλαμβάνεται το Note 4.

 

Αν και αναμενόμενο, πονάει λίγο, γιατί κατά βάθος νομίζω πως όλοι τρέφαμε μικρές ελπίδες μιας και ξέρουμε οτι η συσκευή την σηκώνει εύκολα την 7.

Ελάτε τώρα να κλάψουμε όλοι μαζί :(

 

Εμένα σε λίγο λήγει η εγγύηση οπότε θα το rootάρω λογικά. Όλο και κάτι custom θα βγει να κουμπώσουμε. :D

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Exynos 5433 (SM-N910C)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...