Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Exynos 5433 (SM-N910C)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτο benchmark εχει να κανει με την gpu και την φωτεινοτητα που αναφερει ο φιλος...

τρεξε το benchmark με τερμα την φωτεινοτητα...

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.epicgames.EpicCitadel&hl=el

 

εγω με F δεν ειχα θεμα πχ...πτωση φωτεινοτητας υπερθερμανση κτλ...

 

Το κατέβασα και έτρεξα με τερμα φωτεινοτητα το συγκεκριμένο 3 φορές απανωτά . .. δεν είδα πτώση φωτεινότητας και μου έβγαλε 46.7 fps...δεν γνωρίζω αν ειναι καλό το αποτέλεσμα γιατί πρώτη φορά το τρέχω. .ας μας πει κάποιος που ξέρει

Edited by dadelis1
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση με μελλοντικο update η σαμη να βελτιωση τα drivers σε οτι αφορα τις επιδοσεις των γραφικων; και να ερθουν καπως στα ισα το F με το C στα 3D & 2D results ;;
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση με μελλοντικο update η σαμη να βελτιωση τα drivers σε οτι αφορα τις επιδοσεις των γραφικων; και να ερθουν καπως στα ισα το F με το C στα 3D & 2D results ;;

 

Όχι βέβαια.

Είναι λόγω hardware η διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έτρεξα το παιχνίδι μου έβγαλε μόνο 43-42,5-42,5.Ειναι για "πεταμα"; Πάντως δεν είχα κάποιο πρόβλημα υπερθέρμανσης ούτε χαμηλωμα φωτεινότητας.
Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα και έτρεξα με τερμα φωτεινοτητα το συγκεκριμένο 3 φορές απανωτά . .. δεν είδα πτώση φωτεινότητας και μου έβγαλε 46.7 fps...δεν γνωρίζω αν ειναι καλό το αποτέλεσμα γιατί πρώτη φορά το τρέχω. .ας μας πει κάποιος που ξέρει

 

Εμενα με το F μου βγαλε απο 57 εως 59...

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ επειδή είχα και NOTE 3 ,το οποιο το εστειλα δυο φορες πίσω τοτε για το ιδιο πρόβλημα της υπερθερμανσης και της μείωσης φωτεινότητας, εψαχνα να βρω στο ιντερνετ πως συμπεριφερονται οι δυο εκδόσεις στο θεμα της θερμοκρασίας, ωσπου είδα αυτό εδω το βιντεάκι
(στο 8:18 αμα το δείτε λέει πως αυτο με τον snapdragon εχει προβλημα υπερθερμανσης και ριχνει τις επιδόσεις ενω ο exynos δεν εχει). Έτσι πήγα και πήρα το C, αλλα τελικά απο οτι φαίνεται είναι τι συσκευη θα σου κάτσει, εαν είναι καλό κομμάτι η όχι δηλαδη. Θέμα με την θερμοκρασία μπορει να εχει είτε το F είτε το C. Εγώ δευτέρα πρωι παίρνω τηλεφωνο το μαγαζί για να το στείλω πίσω, δεν το δέχομαι να δίνω 660 ευρώ και να μην μπορώ να παίξω ενα game με φουλ φωτεινότητα και χωρίς να ρίχνει τις επιδόσεις. Όσοι θέλετε πάντως κάντε μια δοκιμή το Epic Citadel και μερικες απανωτές μετρήσεις με antutu (παρατηρήστε τη φωτεινότητα και το σκορ) να δούμε εγώ είμαι τόσο ατυχος και με τη δευτερη συσκευη η τελικά είναι οι περισσότερες ετσι?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έτρεξα το παιχνίδι μου έβγαλε μόνο 43-42,5-42,5.Ειναι για "πεταμα"; Πάντως δεν είχα κάποιο πρόβλημα υπερθέρμανσης ούτε χαμηλωμα φωτεινότητας.

 

Μην κάνεις σύγκριση με το F του παλικαριού.

Αναμενόμενο αποτέλεσμα έχεις.

 

Πάντως εγώ επειδή είχα και NOTE 3 ,το οποιο το εστειλα δυο φορες πίσω τοτε για το ιδιο πρόβλημα της υπερθερμανσης και της μείωσης φωτεινότητας, εψαχνα να βρω στο ιντερνετ πως συμπεριφερονται οι δυο εκδόσεις στο θεμα της θερμοκρασίας, ωσπου είδα αυτό εδω το βιντεάκι
(στο 8:18 αμα το δείτε λέει πως αυτο με τον snapdragon εχει προβλημα υπερθερμανσης και ριχνει τις επιδόσεις ενω ο exynos δεν εχει). Έτσι πήγα και πήρα το C, αλλα τελικά απο οτι φαίνεται είναι τι συσκευη θα σου κάτσει, εαν είναι καλό κομμάτι η όχι δηλαδη. Θέμα με την θερμοκρασία μπορει να εχει είτε το F είτε το C. Εγώ δευτέρα πρωι παίρνω τηλεφωνο το μαγαζί για να το στείλω πίσω, δεν το δέχομαι να δίνω 660 ευρώ και να μην μπορώ να παίξω ενα game με φουλ φωτεινότητα και χωρίς να ρίχνει τις επιδόσεις. Όσοι θέλετε πάντως κάντε μια δοκιμή το Epic Citadel και μερικες απανωτές μετρήσεις με antutu (παρατηρήστε τη φωτεινότητα και το σκορ) να δούμε εγώ είμαι τόσο ατυχος και με τη δευτερη συσκευη η τελικά είναι οι περισσότερες ετσι?

 

Φίλε δε λέει πουθενά για "πρόβλημα υπερθέρμανσης".

Το νιώθει λίγο πιο ζεστό λέει.

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις σύγκριση με το F του παλικαριού.

Αναμενόμενο αποτέλεσμα έχεις.

 

 

 

Φίλε δε λέει πουθενά για "πρόβλημα υπερθέρμανσης".

Το νιώθει λίγο πιο ζεστό λέει.

 

Λεει στο βιντεο οτι το F του έδωσε αποτελεσματα διαφορετικα με απανωτες μετρήσεις, σημειωνοντας χαμηλο σκορ, ενω λεει οτι το C αντιθέτος ήταν σταθερο στα αποτελεσματα (consistent results) όσες φορες και αν το μετρησε.

Link to comment
Share on other sites

Λεει στο βιντεο οτι το F του έδωσε αποτελεσματα διαφορετικα με απανωτες μετρήσεις, σημειωνοντας χαμηλο σκορ, ενω λεει οτι το C αντιθέτος ήταν σταθερο στα αποτελεσματα (consistent results) όσες φορες και αν το μετρησε.

 

Φίλε δεν σχόλιασα τα αποτελέσματα των benchmarks.

Σχολίασα το γεγονός ότι έγραψες ότι στο 8:18 του βίντεο αναφέρει πρόβλημα υπερθέρμανσης, ενώ δεν αναφέρει κάτι τέτοιο (λέει το νιώθω λίγο πιο ζεστό).

Επίσης αμέσως μετά από αυτό λέει ότι κατά τη διάρκεια του βίντεο το exynos σε διάφορες στιγμές ζεστάθηκε πραγματικά πολύ (real hot).

Απλά βάζω τα πράγματα στη θέση τους ως προς το θέμα του αν υπάρχει υπερθέρμανση ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν σχόλιασα τα αποτελέσματα των benchmarks.

Σχολίασα το γεγονός ότι έγραψες ότι στο 8:18 του βίντεο αναφέρει πρόβλημα υπερθέρμανσης, ενώ δεν αναφέρει κάτι τέτοιο (λέει το νιώθω λίγο πιο ζεστό).

Επίσης αμέσως μετά από αυτό λέει ότι κατά τη διάρκεια του βίντεο το exynos σε διάφορες στιγμές ζεστάθηκε πραγματικά πολύ (real hot).

Απλά βάζω τα πράγματα στη θέση τους ως προς το θέμα του αν υπάρχει υπερθέρμανση ή όχι.

 

Μολις ειδα κι εγω το βιντεο και νομιζω πως ο τυπος μπερδευεται σε εκεινο το σημειο και αντι για snapdragon λεει exynos. Αυτο το λεω γιατι δεν βγαζει νοημα με το να λεει "σε καποια σημεια το exynos ηταν really hot και ηταν σε εκεινα τα σημεια που ειχα τα inconsistent results (δειχνει τα αποτελεσματα του snapdragon) αλλα το exynos ηταν σταθερο στα αποτελεσματα" κουκου??

Τελικα οσο το ψυριζουμε μπλεκομαι περισσοτερο... :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν σχόλιασα τα αποτελέσματα των benchmarks.

Σχολίασα το γεγονός ότι έγραψες ότι στο 8:18 του βίντεο αναφέρει πρόβλημα υπερθέρμανσης, ενώ δεν αναφέρει κάτι τέτοιο (λέει το νιώθω λίγο πιο ζεστό).

Επίσης αμέσως μετά από αυτό λέει ότι κατά τη διάρκεια του βίντεο το exynos σε διάφορες στιγμές ζεστάθηκε πραγματικά πολύ (real hot).

Απλά βάζω τα πράγματα στη θέση τους ως προς το θέμα του αν υπάρχει υπερθέρμανση ή όχι.

 

Ναι φίλε μου έχεις δίκιο, λαθος διατύπωση δικιά μου. Ηθελα να πω πως δείχνει μέσω των μετρήσεων ότι το πρόβλημα υπερθέρμανσης υπάρχει και στο F μοντέλο. Ασχετα εαν αυτός λέει οτι το C ηταν ζεστό.

Edited by AudiTT
Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου έχεις δίκιο, λαθος διατύπωση δικιά μου. Ηθελα να πω πως δείχνει μέσω των μετρήσεων ότι το πρόβλημα υπερθέρμανσης υπάρχει και στο F μοντέλο. Ασχετα εαν αυτός λέει οτι το C ηταν ζεστό.

 

Δεν είναι περίεργο ότι το κινητό όταν ζοριστεί υπερθερμαίνεται. Αυτό γίνεται σε όλα τα κινητά. Είναι φυσιολογικό.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι περίεργο ότι το κινητό όταν ζοριστεί υπερθερμαίνεται. Αυτό γίνεται σε όλα τα κινητά. Είναι φυσιολογικό.

 

 

Να το δεχτώ αυτό που λες, αλλά πως εξηγείς το γεγονός ότι σε κάποιους με την ίδια συσκευή συνεχίζει να αποδίδει το ίδιο χωρίς πτώση συχνότητας επεξεργαστή και χωρίς πτώση φωτεινότητας? γι'αυτό εξάλλου βγάζουν και το ίδιο σκορ στο antutu όσες φορές και να το τρέξουν απανωτά.εκτός βέβαια κι αν δεν μας λένε αλήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλως σας βρηκα και εσας...σας μεταφερω ενα σχολιο που εκανα στο φορουμ σε αντιστοιχη thread για πιο ειναι καλυτερο να σας λυσω ισως την απορια αν κανατε καλη επιλογη η να σας πεισω αν δεν κανατε ακομα την αγορα... προσωπικη εμπειρια αποψη παντα...

 

<<Παιδες κοιταξτε να δειτε πως εχει το πραγμα...επελεξα το Note 4 με τον Exynos επεξεργαστη με κλειστα ματια... Μετα απο 4 χρονη αντε 3χρονη χρηση στα κινητα μου με τους qualcomm εμεινα πληρως απογοητευμενος καθε φορα που εποιανα ενα iphone η tegra επεξαργαστη στα χερια μου... τα τελευταια 2 χρονια η qualcomm εδωσε συχνοτητες 1.89 2.25 2.30 2.47 2.65 ...δουλευοντας ολες τις συχνοτητες εκτος της τελευταιας που ειναι στο Note 4 F εκδοση ειναι δωρον αδωρον... το κινητο ας πουμε LG G2 ή Xperia Z1 σε απαιτιτικη χρηση δουλευει για 1 λεπτο με 30 δευτερολεπτα στην εργοστασιακη συχνοτητα (2265mhz) και μετα λογο της θερμοκρασιας και να μην λιωσει στα χερια μας το τηλεφωνο πεφτει η συχνοτητα στα 1728mhz με αποκορυφωμα κατι φορες να το βρισκω στα 1026mhz και στους 76°C να βραζει στα χερια μου και η μπαταρια να πεφτει κατακορυφα... καλα δεν συζηταμε για overclock το thermal ανοιγει σε milisecond... οι δικαιολογιες που διαβαζα για αυτο ηταν οτι "εχετε εναν 4πυρινο επεξεργαστη στο κινητο σας τι περιμενατε δηλαδη" μαλλον η εταιρια ειναι για τα Benchmarks που διαρκουν μερικα δευτερολεπτα εως λεπτα... εγω να παρω λοιπον εναν επεξεργαστη στα 2.65Ghz για να τον εχω στα 1958mhz μετα απο λιγη ωρα χρησης δεν θελω... η θερμοκρασιες ακουω απο γνωστο μου οτι ειναι νορμαλ για ελαφρυ χρηση το F μετα απο παιχνιδια ομως ζεσταινεται αρκετα... εγω απο το C και τον exynos παντος δεν εχω κανενα παραπονο...οσο για την GPU του και την δικαιολογια που βρηκαν καποιοι εδω περα οτι ο qualcomm ειναι καλυτερος ειναι απλα αστειοι η διαφορα ειναι σε 1 FPS σε QHD (τα offscreen μας ειναι αχρηστα εχουμε QHD) και αραγε για ποση ωρα αντεχει η adreno του qualcomm λογω θερμοκρασιων...επισης η Mali του exynos εχει stock frequency στα 695mhz με maximum στα 900 mhz την εχω δει να δουλευει στα 900 και οχι μονο να περναει την adreno αλλα και να φτανει της Nvidia...αυτα λοιπον...exynos με κλειστα ματια απο μπαταρια 5ωρο με οθονη ανοιχτη θερμοκρασια δεν εχει ανεβασει ποτε μεχρι να δω βιντεο δεν ειχα καταλαβει που ειναι ο επεξεργαστης... >>

LG: Cookie, Arena, Optimus L7, Optimus 4XHD, Nexus 4, Nexus 5, G2, G3

Samsung: Duos, S3, Note 4

Sony: Xperia Z1,Xperia Z Ultra

NOW PHONES: Note 4, Nexus 4, Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει βγει επισημα η 5?

 

Όχι μόνο για το πολωνικό S5.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή και εγώ είχα θέμα με υπερθέρμανση μετά όμως από την τελευταία Ουγγρική που έβαλα δεν μου έχει κατέβει ούτε μια φορά η φωτεινότητα και στο antutu βγάζω 49500 και πάνω .με συγχρονισμούς ανοιχτούς και κάποιες εφαρμογές μόνιμα ανοιχτές όπως phono 3g watchdog και light flow .
Link to comment
Share on other sites

Αν με το android 5.0 ξεκλειδωθεί τελικά ο exynos και δουλέψει στα 64, τι πρακτικά κερδίζουμε;
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Αν με το android 5.0 ξεκλειδωθεί τελικά ο exynos και δουλέψει στα 64, τι πρακτικά κερδίζουμε;

Ταχύτητα. Τίποτα άλλο.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικα μονο στην διαχειρηση της ραμ! και γενικα στο τροπο λειτουριγιας της μνημης! αν δεν κανω λαθος αυτο ειναι το 64 βιτ
Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικα μονο στην διαχειρηση της ραμ! και γενικα στο τροπο λειτουριγιας της μνημης! αν δεν κανω λαθος αυτο ειναι το 64 βιτ

Σωστά μπορεί να δει πάνω από 3gb. Αλλά το note έχει 3.

Μόνο ταχύτητα κερδίζεις από εφαρμογές γραμμένες για 64bit. Όπως φαντάζομαι ότι θα είναι το σύστημα.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Σωστά μπορεί να δει πάνω από 3gb. Αλλά το note έχει 3.

Μόνο ταχύτητα κερδίζεις από εφαρμογές γραμμένες για 64bit. Όπως φαντάζομαι ότι θα είναι το σύστημα.

 

καπου διαβασα φιλε γιωργο οτι νοτε 4 εχει μεσα 4 γιγα ραμ! μενει να το διαπιστωσουμε :lol:

Link to comment
Share on other sites

καπου διαβασα φιλε γιωργο οτι νοτε 4 εχει μεσα 4 γιγα ραμ! μενει να το διαπιστωσουμε :lol:

3 έχει, σίγουρα.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Exynos 5433 (SM-N910C)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...