Jump to content

Ρ910: Ερωτήσεις και προβλήματα μόνο


bill_viper
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά help εκανα format το π910 και τώρα δεν έχει ελληνικά ξέρει κανείς κάποιο τρόπο να τα βάλω να γίνει το κινητάκι μου όπως ήταν? :cry: :cry:
Link to comment
Share on other sites

Ένα πληκτρολόγιο για το p800 που στη θέση των "άχρηστων διεθνών χαρακτήρων" τοποθετεί

ένα πλήρες Αγγλικό πληκτολόγιο έτσι ώστε να έχουμε την δυνατότητα να γράφουμε στο P800 και

Αγγλικά και Ελληνικά+τόνους ταυτόχρονα

 

Οδηγίες εγκατάστασης

--------------------

Με ένα file manager αντιγράψτε το αρχείο QIKKEYBOARD.r54 στον φάκελλο c:\system\data

 

Παρατήρηση

----------

Πρίν την αντιγραφή το original πληκτρολόγιο μπορείτε να το μετονομάσετε σε

QIKKEYBOARD.r54.orig

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς πάνω στα νεύρα μου,

το έσβησα αμέσως ήταν κάπως έτσι newschinese, και αφορούσε να δείς τηλεόραση στο P910i.

 

Το έφτιαξα τελικά πηγαίνοτας το στο Service, ευτυχώς έγινε αναβάθμιση και ολα ΟΚ.

 

Και μια έκπληξη τώρα, μιας και έχουμε πάλι χαρούλες (Πήγα στην ΤΙΜ και τους είπα ότι έχω καρτοκινητό και θέλω να βάλω mobil TV και μου απάντηξσαν ότι δεν γίνετε, εγώ τους είπα ότι γίνετε σύμφωνα με τα λεγόμενα της εταιρείας τους στο επίσημο τους Site, απάντηση τους= θα είσαι ο μοναδικός αν το καταφέρεις...ΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΕΙΜΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ....χα..χα...χι...χι... πλάκα που έχουν τα εξιδικιευμένα Shops).....

 

Και κάτι άλλο καλοί μου φίλοι μην τυχών μπορείς να μου πεί κανείς πως μπορώ να κατεβάσω το ΤΙΜ Imagine στο κινητό μου ως εφαρμογή για το P910i.....???? γιατί όταν μου το στέλνουν ακούγετε ένας ήχος ότι παρέλαβα κάτι μα δεν βλέπω τίποτα...

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν δεν πολυκατάλαβα ποιο πρόγραμμα σου έκανε την δουλειά

το newschinese που λες δεν είναι αυτό που περιγράφεις πιο πάνω

τεσπα,αφού είσαι καλά τότε οκ!

τώρα για το timimagine.αν και δεν ξέρω τίποτα για αυτό θα κάνω μερικές υποθέσεις:

βασικά τί το θες;;;;;όσους ξέρω μόνο να το βγάλουν θέλουν και όχι να το βάλουν!!

τώρα λογικά αυτό είναι πρόγραμμα (.sis) αρα αρκεί μια εγκατάσταση;)

αν σου το στέλνουν όπως λες πάνε εφαρμογές->εγκατάσταση και όλο και κάπου εκεί θα το βρεις!

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

βασικά τί το θες;

 

Για να μην ανατρέχω στο Internet αλλά να είναι σαν εφαρμογή στο κινητό μου.

Δεν είναι τίποτα σπουδαίο...απλά το αναφέρω πας και γνώριζε κάποιος κάτι...

 

Σ' ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον σου καλέ μου φίλε papathvas

Link to comment
Share on other sites

βασικά τί το θες;

 

Για να μην ανατρέχω στο Internet αλλά να είναι σαν εφαρμογή στο κινητό μου.

Δεν είναι τίποτα σπουδαίο...απλά το αναφέρω πας και γνώριζε κάποιος κάτι...

 

Σ' ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον σου καλέ μου φίλε papathvas

βασικά οι περισσότεροι λείπουν διακοπες και όσοι έχουμε μείνει εδώ προσπαθούμε να κρατάμε λίγο το forum;)

 

αυτό που έχω με έντονα κάντο λίγο πιο.....

που σε χρησιμεύει δηλαδή εκτός από mobile tv το tim image??

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Kαλυσπερα παιδια θα χρειαστω για αλλη μια φορα την πολυτιμη βοηθεια σας.

Πολλες φορες προσπαθω να συνδεσω το P910ι με το pc και ενω τερμα κατω δεξια στην οθονη μου λεει οτι ειναι συνδεμενο και το pc βλεπει κανονικα τη συνδεση με το usb οταν πηγαινω στην συντομευση της επιφανειας εργασιας μου λεει ΜΗ ΣΥΝΔΕΜΕΝΟ ΤΗΛ. και αναρωτιεμαι τι φταιει?Επισης εχω ενα προβλημα με τις επαφες μου οταν προσπαθω να στειλω ενα sms σε αριθμο του τηλ. καταλογου τις περισσοτερες φορες δεν βρησκει την καταχωρηση ενω υπαρχει αν μπω στις επαφες.Σορρυ αν σας κουρασα...

Η λογική του αύριο οδηγεί στη χώρα του ποτέ...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά help εκανα format το π910 και τώρα δεν έχει ελληνικά ξέρει κανείς κάποιο τρόπο να τα βάλω να γίνει το κινητάκι μου όπως ήταν? :cry: :cry:

Πρεπει να κατεβασεις τα ελληνικα απο εδω http://www.sonyericsson.com/spg.jsp?cc=gr&lc=el&ver=4000&template=ps1_1_3_1&zone=ps&lm=ps1_1&pid=10183 θα επιλεξεις ενα απο τα 5 language files αναλογα με την εκδοση λογισμικου που εχεις.Θα σου προτεινα ομως καλυτερα να κανεις μια αναβαθμιση κατευθειαν και με το που ολοκληρωθει και ανοιξεις το κιν. να επιλεξεις τα ελληνικα.Για αναβαθμιση κοιτα εδω http://www.sonyericsson.com/spg.jsp?cc=gr&lc=el&ver=4000&template=ps1_1_3_2&zone=ps&lm=ps1_1&pid=10183

Η λογική του αύριο οδηγεί στη χώρα του ποτέ...
Link to comment
Share on other sites

Kαλυσπερα παιδια θα χρειαστω για αλλη μια φορα την πολυτιμη βοηθεια σας.

Πολλες φορες προσπαθω να συνδεσω το P910ι με το pc και ενω τερμα κατω δεξια στην οθονη μου λεει οτι ειναι συνδεμενο και το pc βλεπει κανονικα τη συνδεση με το usb οταν πηγαινω στην συντομευση της επιφανειας εργασιας μου λεει ΜΗ ΣΥΝΔΕΜΕΝΟ ΤΗΛ. και αναρωτιεμαι τι φταιει?Επισης εχω ενα προβλημα με τις επαφες μου οταν προσπαθω να στειλω ενα sms σε αριθμο του τηλ. καταλογου τις περισσοτερες φορες δεν βρησκει την καταχωρηση ενω υπαρχει αν μπω στις επαφες.Σορρυ αν σας κουρασα...

για το πρώτο είναι απλώς ένα bug του προγράμματος.δοκίμασε βάλε βγάλε το κινητό και περίμενε λίγη ώρα όσο "παίζει" η διακεκομένα γραμμούλα και μετά ίσως σου εμφανίσει το κινητό ;) αλλιώς restart και ξαναβάλτο!

για το δεύτερο μάλλον πρέπει να το έχεις καταχωρήσει το νούμερο σαν σταθερο.άλλαξέ το σε κινητο και θα στο εμφανίζει :)

-M-I-C-H-A-E-L-
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σ'ολους!!

εχω το p910 εδω και 9 μηνες περίπου και εως τωρα δεν είχα αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα....πριν απο 2 βδομάδες τράβηξε μάλλον υγρασία και άρχισαν δυστυχώς τα όργανα...το πληκτρολόγιο νεκρό,το memory stick δεν το έβλεπε κ μου έβγαζε μήνυμα ότι είναι κατεστραμμένο, το λαμπάκι του σήματος μονίμως αναμένο και επιπλέον όταν το έβαζα στην βάση συγχρονισμού δεν έδειχνε να είναι καν συνδεδεμένο!!!

το πήγα στην SE και βρήκαν λέει πρόβλημα στην πλακέτα την οποία και "επισκευασαν" (150euro!!). το πήρα πίσω και εξακολουθούσε να μην το βλέπει η βάση.αντε πάλι στην SE...τελικά χωρίς να πληρώσω extra το "εφτιαξαν"..

Στο πρόβλημα τώρα...από την Παρασκευή χωρίς κανένα απολύτως λόγο άρχισε πάλι να μην δουλεύει το πληκτρολόγιο!αυτή την φορά δεν λειτουργεί το εξωτερικό!!το έκλεισα,το ανοιξα,το στέγνωσα και τελικά έχουν αρχίσει να δουλεύουν όλα τα πλήκτρα εκτός του OK και σε κάποιες περιπτώσεις το back...

Απ'οτι καταλαβαίνω πρέπει να είναι πρόβλημα υγρασίας..έχει κανείς κάποια ιδέα για το τι μπορώ να κάνω πέρα από το να το πάω στην SE????

 

Ευχαριστώ πολύ!

"They say, if you play the Win2000 CD backwards, you can hear satanic words."

- "Oh, that's nothing. If you play it forward, it installs Windows 2000"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σ'ολους!!

εχω το p910 εδω και 9 μηνες περίπου και εως τωρα δεν είχα αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα....πριν απο 2 βδομάδες τράβηξε μάλλον υγρασία και άρχισαν δυστυχώς τα όργανα...

 

Αλήθεια, πώς τράβηξε υγρασία; :worry:

Link to comment
Share on other sites

την πρωτη φορα καθομουν σε μια παραλιακη καφετερια..τωρα (την παρασκευη) το ειχα στο μπαλκονι κ εβρεχε..σημειωση: ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΔΕΝ ΒΡΑΧΗΚΕ! :(

"They say, if you play the Win2000 CD backwards, you can hear satanic words."

- "Oh, that's nothing. If you play it forward, it installs Windows 2000"

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια. εχω 3 μέρες που πήρα το κινητάκι

 

ηθελα να ρωτησω κάτι

πως μπορώ να αλάζω την γλώσα στο qwetry πληκτρολογιο απο εληνικα σε αγγλικά όταν γράφω ένα μηνυμα (δεν μιλάω για το εικονικό πληκτρολόγιο)

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

και μια ακόμα ερωτηση-πρόβλημα

στον "Πινακας ελέγχου" > "Γενικες" > "Ρυθμίσεις για το πορτάκι"

όταν ενεργοποιώ το "εικονικο πορτάκι" και πατάω "τέλος" τότε ενεργοποιείται και φένεται στην μπάρα κάτω το εικονικό κουμπάκι. αλλα εάν κλείσω το πορτάκι και το ξαναανοίξω τότε χάνεται γιατι;

ειναι πολυ απαραίτητο κυρίως εαν θέλω να βγάλω τελείως το πορτάκι.

 

PLEASE HELP

Link to comment
Share on other sites

και μια ακόμα ερωτηση-πρόβλημα

στον "Πινακας ελέγχου" > "Γενικες" > "Ρυθμίσεις για το πορτάκι"

όταν ενεργοποιώ το "εικονικο πορτάκι" και πατάω "τέλος" τότε ενεργοποιείται και φένεται στην μπάρα κάτω το εικονικό κουμπάκι. αλλα εάν κλείσω το πορτάκι και το ξαναανοίξω τότε χάνεται γιατι;

ειναι πολυ απαραίτητο κυρίως εαν θέλω να βγάλω τελείως το πορτάκι.

 

PLEASE HELP

αν το σκεφτείς καλύτερα πιστεύω να κατάλαβες τι βλακεία έκανες...! :p :D :O

 

φιλικά πάντα!

 

για το άλλο σου ερώτημα δεν ξέρω καθώς είμαι χρήστης P900 ;)

-M-I-C-H-A-E-L-
Link to comment
Share on other sites

τι βλακεία εκανα; μαλλον εσύ δεν καταλαβες τι εννοω

 

πρεπει καθε φορα να πηγαίνω στον πίνακα ελέγχου και να το ενεργοποιω

ok,άκου:

το είκονίδιο αυτό το ενεργοποιείς όταν βγάζεις το πορτάκι για να έχεις το εικονικό!!!

και όχι κάθε φορά που ανοίγεις το καπάκι!!

άρα φυσιολογικό είναι την επόμενη φορά που θα βάλεις το καπάκι και θα το κλείσεις να εξαφανιστεί το εικονίδιο καθώς δεν το χρειάζεσαι πλέον!!! :)

-M-I-C-H-A-E-L-
Link to comment
Share on other sites

σωστός.

 

υπάρχει κανένα πρόγραμα που να εμφανίζει ενα μεγάλο σχετικά εικονικό πορτάκι ωστε να μπορώ να στέλνω μην χωρις το κανονικό πορτάκι;

 

(εννοώ το κλασικό )

1 2 3

4 5 6

7 8 9

* 0 #

 

με αυτόν τον τρόπο θα μπορώ να στέλνω μην χωρίς την πένα. απλά με το χέρι

το default που εχει δεν σε αφήνει να στείλεις μην.

 

ψάχνω γενικά τρόπους να το δουλεύω χωρίς την πένα.

Link to comment
Share on other sites

paidia psaxno syskebi bluetooth pou na syndethi aftomata me kathe syskebi pou liturgi me bluetooth..px..kinito tilefono,printer klp..exo enan omos eine poli mperdemeno..kathe fora pou xriazete na stilo kati apo to ypologisti sto kinito xriazete kodiko kai asta na pai diadikasia..mipos xerete kana katastima pou na agorazo kana bluetooth tis prokopis..efxaristo
Link to comment
Share on other sites

Ουπς! το εικονικό στέλνει και μηνύματα!απλά το κινητό πρέπει να είναι στο μενού -με το καπάκι κλειστό!!

 

αλλα πως γίνεται να μπαίνω σε αυτό το μενού; μια φορά μπήκα καταλάθος!

Link to comment
Share on other sites

Ουπς! το εικονικό στέλνει και μηνύματα!απλά το κινητό πρέπει να είναι στο μενού -με το καπάκι κλειστό!!

 

αλλα πως γίνεται να μπαίνω σε αυτό το μενού; μια φορά μπήκα καταλάθος!

Δεν είμαι βέβαιος ότι κατάλαβα τί ζητάς, τέλος πάντων, άν κατάλαβα καλά:

Περιστρέφεις το Jog Dial και επιλέγεις τα μηνύματα πηγαίνοντας πάνω τους και πατώντας το Jog Dial προς τα μέσα. Αν έχεις αφαιρέσει τα μηνύματα από τις βασικές επιλογές, πάς στις "εφαρμογές" και τα επιλέγεις από κει.

Hope it helps.

Link to comment
Share on other sites

THANKS

παιδια θέλω να κάνω format. ;εχω παρασκαλήσει το κινητό μου. (έχω ένα μικροπρόβλημα με το ανοιγμα σε πλήρη οθόνη των εικόνων)

 

εχω ερωτήσεις:

 

1)πως γινεται διαγραφή των πάντων που έχει το κινητο και επαναφορα του λογισμικού (κοινώς format)

 

2)πως μπορώ να κρατήσω backup μόνο των επαφών (μόνο αυτό με ενδιαφέρει)

 

 

3)το πρόγγραμα backup και restore που υπάρχει στο CD κρατάει backup και το λογισμικό και τα προγράμματα (δηλαδή εάν κάνω backup, μετα format, και μετά RESTORE θα επαναφέρει και τα προγράμματα; (κατι που δέν θέλω)

 

γενικα θελω να κρατήσω τις επαφές και να διαγράψω τα πάντα απο το κινητό (όπως θα ήταν αν το αγόραζα) μπορεί κανενας να με βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

THANKS

παιδια θέλω να κάνω format. ;εχω παρασκαλήσει το κινητό μου. (έχω ένα μικροπρόβλημα με το ανοιγμα σε πλήρη οθόνη των εικόνων)

 

εχω ερωτήσεις:

 

1)πως γινεται διαγραφή των πάντων που έχει το κινητο και επαναφορα του λογισμικού (κοινώς format)

 

2)πως μπορώ να κρατήσω backup μόνο των επαφών (μόνο αυτό με ενδιαφέρει)

 

 

3)το πρόγγραμα backup και restore που υπάρχει στο CD κρατάει backup και το λογισμικό και τα προγράμματα (δηλαδή εάν κάνω backup, μετα format, και μετά RESTORE θα επαναφέρει και τα προγράμματα; (κατι που δέν θέλω)

 

γενικα θελω να κρατήσω τις επαφές και να διαγράψω τα πάντα απο το κινητό (όπως θα ήταν αν το αγόραζα) μπορεί κανενας να με βοηθήσει;

 

Για το πρώτο, πατάς διαδοχικά:

(jog up)

*

(jog down)

(jog down)

*

(jog down)

*

Και επιλέγεις την 3η επιλογή, δηλ. Λειτουργ. υπηρ.

Έτσι κάνεις format και ό,τι έχεις προσθέσει στο κινητό διαγράφεται.

 

Για το δεύτερο, κάνεις εγκατάσταση το SE PC Suite και συγχρονισμό των επαφών του κινητού με το Outlook.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 5.0; Symbian OS; UIQ; 316) Opera 6.31 [en])

 

 

 

φιλε μου,αυτα τα προβληματα τα εχω αντιμετωπισει και στο παρελθον,και τα εχω λυσει,και συνεχιζω και τα λυνω σε ολους τους φιλους μου, αλλα εαν δεν κατσω ο ιδιος στον υπολογιστη να το ψαξω δεν ειναι τοσο ευκολο. π.χ εχω και εγω υπολογιστη με τα χαρακτηριστικα του δικου σου και εχω τα παντα ανοιχτα,firewall,norton, και το pc suite δουλευει τελεια χωρις προβληματα. γ'αυτο η αποψη μου ειναι οτι κατι τρεχει στο παρασκηνιο που σου διμιουργει ολα τα προβληματα. τσεκαρε αν στην εκκινηση τι ξεκιναει και ισως σου κανει παρεμβολες στο pc suite.

Τελικά έφταιγε η ελληνική version της χαζο-pc-suite. Έβαλα την αγγλική έκδοση και το restore έγινε ομαλά. Πάλι καλά..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...