Jump to content

Ρ910: Ερωτήσεις και προβλήματα μόνο


bill_viper
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω το P910i που λειτουργεί άψογα , έχω αγοράσει και κάποια προγράμματα από το Handago και έχει όλες τις ρυθμίσεις για πρόσβαση στο internet (easy cosmote) και άψογα ελληνικά στον opera. Tου είχα κάνει μιά αναβάθμιση όταν το πήρα (ίσως 1,5-2 χρόνια πριν). Αξίζει να προσπαθήσω να κάνω νέα αναβάθμιση ή θα μπώ σε περιπέτειες να ξαναεγκαταστήσω τα προγράμματα (είχαν registr. numbers που έχασα). Με το backup επανέρχονται όλα ή υπάρχουν απώλειες;

Μια νέα αναβάθμιση (αν κάποιος έκανε ) τι επί πλέον προσφέρει;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω το P910i που λειτουργεί άψογα , έχω αγοράσει και κάποια προγράμματα από το Handago και έχει όλες τις ρυθμίσεις για πρόσβαση στο internet (easy cosmote) και άψογα ελληνικά στον opera. Tου είχα κάνει μιά αναβάθμιση όταν το πήρα (ίσως 1,5-2 χρόνια πριν). Αξίζει να προσπαθήσω να κάνω νέα αναβάθμιση ή θα μπώ σε περιπέτειες να ξαναεγκαταστήσω τα προγράμματα (είχαν registr. numbers που έχασα). Με το backup επανέρχονται όλα ή υπάρχουν απώλειες;

Μια νέα αναβάθμιση (αν κάποιος έκανε ) τι επί πλέον προσφέρει;

 

Ευχαριστώ

 

Εάν κρατήσεις backup και το επαναφέρεις μετά, δεν θα έχεις πρόβλημα. Τώρα ως αναφορά για το αν αξίζει να κάνεις την αναβάθμιση, εξαρτάται ποια έκδοση έχεις. Απ'ότι θυμάμαι η τελευταία απο την προηγούμενη, δεν είχε μεγάλες διαφορές.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Γεία σας περήφανοι χρήστες Symbian, μεχρι σήμερα χρησιμοποιούσα τα Windows Mobile 2003 στο MPX200 μου (τα οποία παρεπιπτόντως τα έχω μάθει απ' έξω) και σήμερα μόλις αγόρασα ενα μεταχειρισμένο P910i μα δέν ξέρω τίποτα απο Symbian OS! Διάβασα οτι η πιό καινούρια έκδοση είναι η v9.3 και οτι το P910i χρησιμοποιεί την 7.0 αν δεν κάνω λάθος... Μήπως ξέρετε εάν είναι δυνατόν να αντικαταστήσω την 7.0 με την 9.3 στο P910i? Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Γεία σας περήφανοι χρήστες Symbian, μεχρι σήμερα χρησιμοποιούσα τα Windows Mobile 2003 στο MPX200 μου (τα οποία παρεπιπτόντως τα έχω μάθει απ' έξω) και σήμερα μόλις αγόρασα ενα μεταχειρισμένο P910i μα δέν ξέρω τίποτα απο Symbian OS! Διάβασα οτι η πιό καινούρια έκδοση είναι η v9.3 και οτι το P910i χρησιμοποιεί την 7.0 αν δεν κάνω λάθος... Μήπως ξέρετε εάν είναι δυνατόν να αντικαταστήσω την 7.0 με την 9.3 στο P910i? Ευχαριστώ!

oxi,δεν γινεται

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

mipos kserete pos grafoume ellinika me to qwerty pliktrologio tou P910? me to kanoniko pliktrologio grafi ellinika SMS alla otan pao na grapso onomata klp stis epafes me to qwerty den mporo na vro pos grafo ellinika exi mono english...:worry:
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στον Πινακα ελεγχου και πατα την καρτελα "Γενικες".

Απο εκει πατα "Ρυθμισεις για πορτακι" και μετα διαλεξε απο τα επιλεγμενα πληκτρολογια το ελληνικο.

 

Με αυτο τον τροπο θα ειναι μονιμα στα ελληνικα. Αν θες ξανα αγγλικα κανε το ιδιο και διαλεξε το αγγλικο πληκτρολογιο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS!!

Κυριακή μεσημέρι κι ενώ σέρφαρα στο ίντερνετ από το κινητό, ξαφνικά σβήνει. Πάω να το ανοίξω και έμενε στο σήμα της έρικσον.

Δοκίμασα αυτό με το ροδάκι και το αστεράκι, αλλά δεν ανταποκρινόταν!(μπορεί και να το έκανα και λάθος.. τι να πω...)

Το πήγα την επόμενη μέρα, Δευτέρα στην Όμνιτεκ στην πλατεία Κάνιγγος..Είπα και γω μέσα στην ατυχία μου είμαι τυχερή γιατί μένω σε επαρχία και τυχαία το έπαθα όταν ήμουν Αθήνα..

Το πάω, παίρνω σήμερα τηλ. να δω τι έχει και μου λένε πλακέτα!!!!:cry:

170 ευρώ η επισκευή!!! Στην εγγύηση δεν είναι.. Λέω ευχαριστώ πολύ θα το πάρω, δεν θέλω να το επισκευάσετε..

Θα στείλω τον πατέρα μου να το πάει και στα κεντρικά (η απόδειξη είχε και άλλες διευθύνσεις, η όμνιτεκ είναι υποκατάστημα).

Παιδιά.. τι να κάνω;; Μόλις 1 μήνα έχω το κινητό.. Έχω στεναχωρεθεί πάρα πολύ...

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum, ξέρει κανείς εάν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα μετατροπής αρχείων pdf σε word για το κινητό μας ?

Γιατί η ανάγνωση pdf στο p910 δεν είναι και η καλύτερη δυνατή.

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS!!

Κυριακή μεσημέρι κι ενώ σέρφαρα στο ίντερνετ από το κινητό, ξαφνικά σβήνει. Πάω να το ανοίξω και έμενε στο σήμα της έρικσον.

Δοκίμασα αυτό με το ροδάκι και το αστεράκι, αλλά δεν ανταποκρινόταν!(μπορεί και να το έκανα και λάθος.. τι να πω...)

Το πήγα την επόμενη μέρα, Δευτέρα στην Όμνιτεκ στην πλατεία Κάνιγγος..Είπα και γω μέσα στην ατυχία μου είμαι τυχερή γιατί μένω σε επαρχία και τυχαία το έπαθα όταν ήμουν Αθήνα..

Το πάω, παίρνω σήμερα τηλ. να δω τι έχει και μου λένε πλακέτα!!!!:cry:

170 ευρώ η επισκευή!!! Στην εγγύηση δεν είναι.. Λέω ευχαριστώ πολύ θα το πάρω, δεν θέλω να το επισκευάσετε..

Θα στείλω τον πατέρα μου να το πάει και στα κεντρικά (η απόδειξη είχε και άλλες διευθύνσεις, η όμνιτεκ είναι υποκατάστημα).

Παιδιά.. τι να κάνω;; Μόλις 1 μήνα έχω το κινητό.. Έχω στεναχωρεθεί πάρα πολύ...

 

Απ' οτι θυμαμαι το ειχες αγορασει και μεταχειρισμενο ετσι? Το σιγουρο ειναι οτι δε σε συμφερει η επισκευη με κοστος 170 ευρω! Μου φαινεται πολυ περιεργο να το επαθε ετσι απλα το προβλημα! Σε περιπτωσεις κολληματος πατας παρατεταμενα το κουμπι ενεργοποιησης/απενεργοποιησης και σβηνει! μετα ξεκιναει απο την αρχη. Ουσιαστικα ειναι οπως το reset στο pc!

Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι θυμαμαι το ειχες αγορασει και μεταχειρισμενο ετσι? Το σιγουρο ειναι οτι δε σε συμφερει η επισκευη με κοστος 170 ευρω! Μου φαινεται πολυ περιεργο να το επαθε ετσι απλα το προβλημα! Σε περιπτωσεις κολληματος πατας παρατεταμενα το κουμπι ενεργοποιησης/απενεργοποιησης και σβηνει! μετα ξεκιναει απο την αρχη. Ουσιαστικα ειναι οπως το reset στο pc!

 

 

Ναι καλά θυμάσαι.. μεταχειρισμένο το πήρα και για ένα μήνα χρήσης ήμουν υπερ ευχαριστημένη.. κανένα πρόβλημα.

Το κουμπί το πάταγα και δεν έσβηνε το κινητό. Έπρεπε να του βγάζω την μπαταρία για να σβήσει.

Τη στιγμή που το έπαθα ήμουν στο wap site του myphone και ξαφνικά και ενώ χωρίς να πέσει από τα χέρια μου, είδα την οθόνη να χει γραμμούλες και να σβήνει. Από κει και πέρα μόνο ανοίγει για να δείξει το σήμα της έρικσον.

Εγώ αύριο θα στείλω τον πατέρα μου να το πάρει πίσω και να μου το στείλει εδώ που μένω ταχυδρομικώς μπας και μπορέσω να το ζωντανέψω.

Δεν ξέρω αλλά έχω την εντύπωση ότι εκεί που το πήγα ήθελαν να με κοροιδέψουν για να τσεπώσουν τα χρήματα..

Άσε με χει φάει η στενοχώρια από σήμερα που το έμαθα..

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum, ξέρει κανείς εάν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα μετατροπής αρχείων pdf σε word για το κινητό μας ?

Γιατί η ανάγνωση pdf στο p910 δεν είναι και η καλύτερη δυνατή.

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις.

 

Yπάρχει ένα πρόγραμμα, το Repligo, που μετατρέπει αρχεία pdf, word, excel, σε ένα δικό του φορμά (.rgo), και στη συνέχεια βλέπεις τα αρχεία αυτά με το viewer του προγράμματος, που πρέπει να περάσεις στο κινητό σου.

Δεν είναι free πρόγραμμα, αλλά άμα ψάξεις θα το βρεις στις κατάλληλες προδιαγραφές για χρήση! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

Τη στιγμή που το έπαθα ήμουν στο wap site του myphone και ξαφνικά και ενώ χωρίς να πέσει από τα χέρια μου, είδα την οθόνη να χει γραμμούλες και να σβήνει. Από κει και πέρα μόνο ανοίγει για να δείξει το σήμα της έρικσον.

 

Δηλ. κολάει στο σημα Ericsson όσο κι αν το αφήσεις? Δες αν μπορείς να κάνεις κάτι με hard reset.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. κολάει στο σημα Ericsson όσο κι αν το αφήσεις? Δες αν μπορείς να κάνεις κάτι με hard reset.

 

Ακριβώς! Δεν σβήνει εκτός αν βγάλω την μπαταρία.. Hard reset πώς γίνεται; Είναι αυτό με το ροδάκι και το αστεράκι; Μπορείς να μου γράψεις τη διαδικασία; Αύριο θα μου στείλουν οι δικοί μου το κινητό με το ταχυδρομείο.

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

Kardoula, η διαδιακασία του hard reset αναφέρεται εδώ

Διάβασε όμως και την απάντηση του bill_viper.

 

 

Η διαδικασία γίνεται και με το keybοard βγαλμένο. Επίσης, αφαίρεσε τη SIM.

Για να εξηγήσω την διαδικασία πιο αναλυτικα,

1. γυρνάμε ελαφρά μια φορά το ροδάκι προς τα πάνω (jog-up) και πατάμε *

2. ελαφρά μια φορά το ροδάκι προς τα κάτω, (jog-down)

3. μία φορά το ροδάκι προς τα κάτω, (jog-down) και πατάμε *

4. μία φορά το ροδάκι προς τα κάτω, (jog-down) και πατάμε *

 

Απο το μενού που εμφανίζετε επιλέγουμε την τρίτη επιλογή "service functions" (λειτουργίες υπηρεσιών) και format the internal disk.

 

 

Δύσκολα τα πράγματα, αφού το πήγες στο service και σου ειπαν πλακέτα... πλακέτα σημαίνει νέο κινητό.

ίσως να το πας και σε κάποιο άλλο service, να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

Kardoula, η διαδιακασία του hard reset αναφέρεται εδώ

Διάβασε όμως και την απάντηση του bill_viper.

 

 

Η διαδικασία γίνεται και με το keybοard βγαλμένο. Επίσης, αφαίρεσε τη SIM.

Για να εξηγήσω την διαδικασία πιο αναλυτικα,

1. γυρνάμε ελαφρά μια φορά το ροδάκι προς τα πάνω (jog-up) και πατάμε *

2. ελαφρά μια φορά το ροδάκι προς τα κάτω, (jog-down)

3. μία φορά το ροδάκι προς τα κάτω, (jog-down) και πατάμε *

4. μία φορά το ροδάκι προς τα κάτω, (jog-down) και πατάμε *

 

Απο το μενού που εμφανίζετε επιλέγουμε την τρίτη επιλογή "service functions" (λειτουργίες υπηρεσιών) και format the internal disk.

 

 

Δύσκολα τα πράγματα, αφού το πήγες στο service και σου ειπαν πλακέτα... πλακέτα σημαίνει νέο κινητό.

ίσως να το πας και σε κάποιο άλλο service, να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη...

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες..

Θέλω να ελπίζω πως δεν είναι πλακέτα (εξάλλου η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία..). Είναι κρίμα να έχω δώσει 250 ευρώ για να το αγοράσω και να το χαρώ μόνο για 1 μήνα..:(

Όταν το πάρω στα χέρια μου θα κάνω τις οδηγίες που έγραψες. Αν δω ότι δεν γίνεται τίποτα θα το στείλω και αλλού για δεύτερη γνώμη.

Η μόνη απορία που έχω απλά για να το κάνω σωστά, είναι η εξής:

το ροδάκι πώς το γυρίζουμε προς τα πάνω;

Δηλαδή, το "προς τα πάνω" σημαίνει πως το γυρίζω ένα "κλικ" ή ας πούμε μισή ¨στροφή" προς τα πάνω ή είναι η κίνηση δεξιά-αριστερά που κάνει επίσης το ροδάκι; Εκεί είναι που μπερδεύομαι..

 

Και πάλι ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια.

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη απορία που έχω απλά για να το κάνω σωστά, είναι η εξής:

το ροδάκι πώς το γυρίζουμε προς τα πάνω;

Δηλαδή, το "προς τα πάνω" σημαίνει πως το γυρίζω ένα "κλικ" ή ας πούμε μισή ¨στροφή" προς τα πάνω ή είναι η κίνηση δεξιά-αριστερά που κάνει επίσης το ροδάκι; Εκεί είναι που μπερδεύομαι..

 

Μακάρι να γίνει κάτι με hard reset!

Τώρα το ροδάκι, θέλει ένα "κλικ" προς τα πάνω ή προς τα κάτω, όπως όταν ρυθμίζεις την ένταση του ήχου. Αυτή την κίνηση θέλει, όχι την άλλη για να βγεις από κάποιο μενού πχ! (κι εγώ μπερδευόμουν στην αρχή μέχρι να βρω το σωστό! :O )

ελπίζω να έγινα σαφής, καλή επιτυχία!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να γίνει κάτι με hard reset!

Τώρα το ροδάκι, θέλει ένα "κλικ" προς τα πάνω ή προς τα κάτω, όπως όταν ρυθμίζεις την ένταση του ήχου. Αυτή την κίνηση θέλει, όχι την άλλη για να βγεις από κάποιο μενού πχ! (κι εγώ μπερδευόμουν στην αρχή μέχρι να βρω το σωστό! :O )

ελπίζω να έγινα σαφής, καλή επιτυχία!

 

Οκ.. κατάλαβα πως γίνεται..:)

Θα το προσπαθήσω όταν μου το στείλουν από την Αθήνα το κινητό.

Όταν το πάρω θα κάνω τα "γιατροσόφια" και ελπίζω να το επαναφέρω στη ζωή..

Και πάλι ευχαριστώ!

Θα ποστάρω όταν θα χω νεότερα..

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,επειδή έχω αφαιρέση το πληκτρολόγιο από το τηλέφωνο,μήπως γνωρίζει κάποιος-α πως μπορώ να κλειδώνω τα πλήκτρα ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς από το εικονικό πληκτρολόγιο, πατάς το σύμβολο πάνω δεξιά για τις συντομεύσεις (πάνω από το 3), κι επιλέγεις κλειδ. πλήκτρων

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το P910i που πήρα εδώ και λίγο καιρό είναι "Vodafone Branded" έχει δηλαδή το σήμα της vodafone εκεί που κουμπώνει το πορτάκι και στο μενού του υπάρχουν extra επιλογές Vodafone Live κλπ.κλπ. (καταλάβατε τι εννοώ φαντάζομαι) Αυτό που θέλω να μάθω είναι άν το Vodafone Branded P910i εχει λιγότερες δυνατότητες απο το "Original" Sony Ericsson OEM's P910i ή είναι περιορισμένο κατα κάποιο τρόπο γιατί μου έχει δώσει την εντύπωση οτι εχει άλλο λειτουργικό σύστημα απο αυτό που διαφημίζει η Sony-Ericsson στο site της. π.χ. μου φαίνεται χαζό ενα Symbian Smartphone κινητό να λειτουργεί με χαζούς φακέλους τύπου NOKIA: Εικόνες, Μουσική, Έγγραφα κλπκλπ!?!?!, και να μήν έχει έναν σωστό File explorer... Ή π.χ. τα αρχεία που λαμβάνω με Bluetooth και Υπέρυθρες να αποθηκεύονται στα Εισερχόμενα Μυνήματα (SMS,MMS κλπ) σε έναν φάκελο "Ασύρματη λήψη" και να μήν μπορούν να μετακινηθούν απο εκεί!!!!:blink: :blink:
Link to comment
Share on other sites

Κλειδώματα δεν έχει, ούτε λιγότερες δυνατότητες, κι εγώ voda live έχω. Είναι τροποιημένο για χρήση στη vodafone, εγώ το χρησιμοποιώ με ΤΙΜ μια χαρά.

Οτι στέλνεις ασύρματα φυσικά και μπορεί να μετακινηθεί, τι στέλνεις κι έχεις πρόβλημα?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

Hey_Now τα περισσότερα αρχεία δεν μπορείς να τα μεταφέρεις, άμεσα τουλάχιστον. Για παράδειγμα τις φωτογραφίες τις αποθηκεύεις, άλλου είδους αρχεία όμως;

 

Όπως και να έχει πάντως, αν δεν θέλετε το vodafon live μενού, σε κάποια καταστήματα μπορείτε να το αφαιρέσετε!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

ΝΑι, οκ, άμεσα ίσως όχι, αλλά μεταφέρονται! Υπάρχουν και explorer για αυτή τη δουλειά, εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα.

 

Tα σταλμένα αρχεία βρίσκονται στο C:\system\mail σε κάποιο φάκελο. Πάντως για μεγάλα αρχεία, καλύτερα με reader (αν θες μεταφορά στην κάρτα) γιατί bluetooth και καλώδιο είναι τρομερά αργά για μεταφορά δεδομένων.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ δεν θα μπορούσα μόνος μου να κάνω κάποιο firmware upgrade για να σβήσω το VF Live menu? Είναι λίγο ανυσηχητικό το οτι αυτά τα PDAs δεν δέχονται τροποποιήσεις OS όπως το παλιό MPX200 μου που στην κυριολεξία το έκανες ότι ήθελες... εάν εγκαταστήσω third party file explorer στο P910i είναι κάπως καλύτερα γιατι βλέπει τα C:/ A:/ Κλπ. για την μεταφορα αρχείων απο το pc έχω μεγάλο πρόβλημα γιατι εκτός απο το γελοίο γεγονός οτι το P910i δεν έχει θύρα USB όπως το MPX αλλα "γεννάει" μια απο την κουλή Quickshare θύρα της Sony Ericsson, το card reader του pc μου δέν διαβάζει τις καινούριες Memory Stick Duo Pro... Και ποιο είναι το κορυφαίο? κανούριο καλώδιο "Sony USB" απο τον γερμανο κοστίζει 30-φεύγα ευρώ!!! Έλεος!!! Μου φαίνεται θα κόψω τον φορτιστή και θα φτιάξω δικό μου!!! LOL :D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...