Jump to content

[Note 4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Rooted με kit Kat, καθάρισμα και xposed έπιανα άνετα 6-7 ώρες με ρεκόρ τις 9 (κι όμως! Υπάρχουν και εικόνες σε αυτό το θέμα) αλλά με μια άλφα χρήση.

Πλέον rooted lollipop χωρίς xposed και συχνή χρήση data μετά βίας φτάνω 4, 4+ κάτι που πλέον έχει αρχίσει και με αγχώνει κατά τη διάρκεια της ημέρας.. βέβαια έκλεισε κι ένα χρόνο+ η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 993
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γεια σας. πριν λιγο καιρο το κινητο μου αρχησε να σταματαει την φορτηση στο 87%. δοκιμασα να το φτασω 0% και μετα να το ξαναφωρτησω αλλα παλι τα ιδια.. τι μπορω να κανω για αυτο. υπαρχει περιπτωση να ειναι θεμα λογισμικου. εχω βαλει το τελευταια επισιμη εκδοση και ειμαι χωρις ροοτ χωρις τιποτα..
The quieter you become, the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

γεια σας. πριν λιγο καιρο το κινητο μου αρχησε να σταματαει την φορτηση στο 87%. δοκιμασα να το φτασω 0% και μετα να το ξαναφωρτησω αλλα παλι τα ιδια.. τι μπορω να κανω για αυτο. υπαρχει περιπτωση να ειναι θεμα λογισμικου. εχω βαλει το τελευταια επισιμη εκδοση και ειμαι χωρις ροοτ χωρις τιποτα..

Δοκίμασε να βγάλεις την μπαταρία για 10 λεπτα και φορτισε την μετα να δεις... Εχει αναφερθει οτι γίνεται δουλειά ετσι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Να ρωτησω και εδω το f στοκ τι αυτονομια εχει με λιγο σερφαρισμα τηλεφωνα μνμτα με 4τζι μονιμα ανοιχτα;
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από ένα χρόνο ευτυχούς συμβίωσης με το ΝΟΤΕ 4 και επειδή έχουμε μπερδευτεί αρκετά με το θέμα της μπαταρίας, έχω να καταθέσω την δικιά μου πιο εμπεριστατωμένη πλέον εμπειρία. Να σημειώσω ότι έχω 2 ''γνήσιες'' μπαταρίες, οι οποίες έχουν ίδια ακριβώς συμπεριφορά, οπότε θέμα μπαταρίας δεν υπάρχει. Την μια (την 2η) την δουλεύω από τότε που πήρα το τηλέφωνο και την 1η (εργοστασιακή) αφού της έκανα (όπως και την 2η) 4 κύκλους φόρτισης-εκφόρτισης την έβαλα στην άκρη. Την χρησιμοποίησα πριν κανένα μήνα για 4-5 φορτίσεις για να δω τυχόν διαφορές και την έβαλα πάλι στην άκρη.

 

Αφορμή στάθηκε ο 2ήμερος εγκλεισμός μου στο σπίτι λόγο γρίπης και οι ατέλειωτες ώρες βίντεο. Λοιπόν έχουμε και λέμε. Μετά την τελευταία αναβάθμιση (COJ5) η διάρκεια ζωής της μπαταρίας έπεσε αρκετά, αλλά πάλι βγάζει άνετα μια μέρα. Συγκεκριμένα πριν σε πλήρη αναμονή, σε λειτουργία πτήσης έβγαζε με 1% 5,5+ ώρες ενώ πλέον βγάζει 3,5 με 4 ώρες. Για ένα παράξενο λόγο τις τελευταίες μέρες ανέβηκε στις 5+ ώρες!!:confused:

 

Οι ώρες οθόνης που βλέπουμε ποικίλουν πολύ σε όλους μας κρίνοντας από τα γραφόμενα! 'Αλλοι βγάζουν 3,5 ώρες οθόνη και άλλοι (σπάνια) μέχρι και 7!!!! Μέσος όρος θα έλεγα οι 5,5 με 6 ώρες! Εγώ πχ έβλεπα πριν την τελευταία αναβάθμιση με το ζόρι 5 ώρες και πλέον με το ζόρι 4,5 ή 4 με λειτουργία τηλεφώνου, bluetooth, wifi και μισή-1 ώρα REAL RACING 3!

 

Προχθές όμως που ήμουνα άρρωστος και έλιωσα στα βίντεο από το διαδίκτυο, πρόσεξα επανειλημμένος ότι μου βγάζει αποκλειστικά με βίντεο και μισή ώρα REAL RACING 3, 6 ώρες και 10 λεπτά με μπαταρία στο 5%! Όλα αυτά με τηλέφωνο ενεργοποιημένο, εξοικονόμηση ενέργειας, ενεργοποιημένα πολλαπλά παράθυρα, αυτόματος συγχρονισμός και περιστροφή οθόνης, όπως πάντα.

 

Έχω προσέξει ότι όταν είμαι στο μουτροβιβλίο (facebook) δεν βγάζει τόσες ώρες αλλά 4-4,5 ώρες.

 

Με λίγα λόγια όλα σχετικά είναι με το τι είδους χρήση κάνουμε.

Edited by topet
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι βασιμο ρολο παίζει τη χρηση κανεις.. Ιδιο θα βγαλει παίζοντας 3d games ή διαβάζοντας ebook σε μαύρο φοντο?

Στη 2η περίπτωση μπορει να βγαλει και το 5πλασιο..

Αλλά παιζει μεγαλο ρολο και η ρομ. Σωστα στημενη custom βελτιώνει πολυ την αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι μιλάμε για βασική χρήση πάνω-κάτω, χωρίς 3g που είναι ενεργοβόρα και για εργοστασιακή ρομ. Βασική χρήση όμως για άλλους μπορεί να είναι μόνο βίντεο στο διαδίκτυο και για άλλους μόνο facebook. Καμιά σχέση η διάρκεια ζωής της μπαταρίας με τις 2 αυτές χρήσεις. Edited by topet
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα (ξανα) το Note 4F προχθές.

Και με αυτό , και με το προηγούμενο (πάλι F) με μικτή χρήση wif+4g+3gmail sync,fb,chrome , δεν βγαζω 4ωρο.

Δεν το θεωρώ και λίγο ομως.Απλά απορώ με αλλα sot που βλέπω εδω,πιθανοτατα θα ειναι rooted ισως.

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα (ξανα) το Note 4F προχθές.

Και με αυτό , και με το προηγούμενο (πάλι F) με μικτή χρήση wif+4g+3gmail sync,fb,chrome , δεν βγαζω 4ωρο.

Δεν το θεωρώ και λίγο ομως.Απλά απορώ με αλλα sot που βλέπω εδω,πιθανοτατα θα ειναι rooted ισως.

Με 4g 3g είναι αδύνατον να βγάλεις 4ωρο. Είναι κανείς που βγάζει τόσο με 4g 3g;

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Με 4g 3g είναι αδύνατον να βγάλεις 4ωρο. Είναι κανείς που βγάζει τόσο με 4g 3g;

 

Καλημέρα,

Έιχα postarei κάποιες σελίδες ποιο πίσω μια photo με τις maximum ώρες που είχα καταγράψει χρησιμοποιώντας 4G και wi-fi -όπου είχα διαθέσιμο- φτάνοντας τις 6+ ώρες οθόνης… Με φωτεινότητα(auto) στο πολύ χαμηλό σε εσωτερικούς χώρους και στο υψηλό όταν ήμουν σε εξωτερικούς χώρους…Χωρίς games…Χωρίς κλήσεις…Πλοήγηση με opera..και λειτουργόντας εφαρμογές όπως tapatalk… fb.. messenger..viber… yahoo mail…και λίγο GPS… Είναι το ρεκόρ μου μέχρι τώρα.. ;) Όλα αυτά εξαρτόνται βέβαια και από την χρήση που κάνει ο κάθε ένας μας, κατά πόσο "ζορίζεται" η συσκευή με το σήμα του δικτύου και διάφορες άλλες παραμέτρους..Anyway… Προσωπικά εδώ και 1 χρόνο με την συσκευή και με την χρήση που κάνω κατά μέσο όρο καθηνερινά ξεπερνάω τις 4:30 ώρες.. Στην καλύτερη αγγίζω και τις 5 και σε ακραία περίπτωση τις 6 και είμαι σε stock κατάσταση ακόμα.. :)

Edited by UNEXPECTEDGR

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ελενξτε παντως οτι δεν εχετε μεγαλο battery drain αμα βλεπετε μικρη διαρκεια. Πχ οπως γραφω στο αλλο threat, στις βελτιωσεις, (ειμαι ροοτ αλλά αυτο που περιγράφω δεν εχει σχεση), εγω εχανα 2.7% την ωρα (με τα παντα ανοιχτα) χωρις να χρησιμοποιώ το κινητο δηλαδη. Αυτο σημαινει οτι σε μια 12ωρη διαρκεια θα εχανα 12x2.7=32% και απο τη μπαταρία, απλα και μονο που δουλεύει με κλειστη οθονη, χωρις να κανω τιποτα. Αρα η "οφελιμη" μπαταρία που μου μενει για να χρησιμοποιήσω πραγματικα ειναι περιπου 70% σε αυτη τη διαρκεια.

Το εψαξα και καταφερα να μειωσω το drain (εδω παιζει ρολο να είσαι ροοτ, και πολυ μαλιστα, γιατι μονο ετσι εχεις οπλα να μειωσεις το drain εφοσον υπάρχει) σε μολις 0.2% την ωρα.

Επειδη ομως ειχα κλεισει και κατι που ήθελα, το messenger του Facebook το οποιο θελω να παίρνω αμεσα τα μηνύματα και οχι με καθυστέρηση, το ενεργοποιησα, οποτε η κατανάλωση διπλασιαστηκε σε 0.4% την ωρα.. Παλι πολυ μικρότερη απο οσο ειχα.

Στο 12ωρο δηλαδή τωρα καταναλώνει 12x0.4=5% idle..

Με λιγα λογια ειναι σαν να κερδισα 25% μπαταρια στο 12ωρο. Η διαφορά που οντως ειδα στην πραξη ειναι περιπου 1 ωρα παραπάνω οθονης την ημέρα.

Απο 5-5:30 πηγα στο 6-6:30 με την ιδια χρηση.

Μπορειτε να χρησιμοποιησετε τη δωρεαν εκδοση του xda για το bBetter battery stats, οσοι δεν ξερετε. Αφηστε πχ το βραδυ που θα πατε για υπνο το κινητο φορτισμενο 100% (με ολα ανοιχτα) και κοιταξτε το πρωί ποση μπαταρία εμεινε. Το bbs καταγραφει που οφείλεται η κατανάλωση.

Σε εμενα (και παω στοιχημα και στους περισσότερους με κακη μπαταρια) εφταιγε το Google play services.

 

http://i92.photobucket.com/albums/l15/sosimpleGR/Mobile%20Uploads/ForForum/Screenshot_2016-01-13-21-42-10_zpsppzp9rup.png

 

http://i92.photobucket.com/albums/l15/sosimpleGR/Mobile%20Uploads/ForForum/Screenshot_2016-01-13-21-42-05_zpsmicxtzux.png

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω δεν βγαζω ουτε 2.30 ωρες...

Παντοτε ειναι ανοικτο το 3g, χρησιμοποιω messenger και chrome αρκετα και κανενα μισαωρο κλησεις την ημερα.

Αλλα πιστευω δεν δικαιολογειται μονο 2.30 ωρες... Να αλλαξω μηπως μπαταρια; Το κινητο το πηρα απο αλλον που το ειχε ηδη 1 χρονο απο οσο γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

Καποια απλα πραγματα που στην πραξη εχω δει οτι βοηθουν αρκετα τη μπαταρια ειναι τα εξης (no root):

1. Disable απο την διαχειρηση εφαρμογων ολου του αχρηστου bloatware που μπορουμε να αφαιρεσουμε. (π.χ. google play books/games/movies/newstand, flipboard e.t.c.)

2. Εγκατασταση του greenify με επιλεγμενες σχεδον ολες τις εφαρμογες και επιλεγμενο το automated hibernation.

3. Εγκατασταση καποιας εφαρμογης για να ελεγχουμε αν εχουμε battery drain. (π.χ. betterbatterystats, gsam battery monitor)

4. Απενεργοποιηση bluetooth,gps, nfc οταν δεν χρειαζονται.

5. Τσεκαρισμενο το auto στη φωτεινοτητα. (ενταση αναλογα τις συνθηκες)

 

Πιστευω οτι οποιος εχει λιγοτερο απο 3 ωρες sot κατι κανει λαθος και σιγουρα μπορει να το διορθωσει.

Link to comment
Share on other sites

Καποια απλα πραγματα που στην πραξη εχω δει οτι βοηθουν αρκετα τη μπαταρια ειναι τα εξης (no root):

1. Disable απο την διαχειρηση εφαρμογων ολου του αχρηστου bloatware που μπορουμε να αφαιρεσουμε. (π.χ. google play books/games/movies/newstand, flipboard e.t.c.)

2. Εγκατασταση του greenify με επιλεγμενες σχεδον ολες τις εφαρμογες και επιλεγμενο το automated hibernation.

3. Εγκατασταση καποιας εφαρμογης για να ελεγχουμε αν εχουμε battery drain. (π.χ. betterbatterystats, gsam battery monitor)

4. Απενεργοποιηση bluetooth,gps, nfc οταν δεν χρειαζονται.

5. Τσεκαρισμενο το auto στη φωτεινοτητα. (ενταση αναλογα τις συνθηκες)

 

Πιστευω οτι οποιος εχει λιγοτερο απο 3 ωρες sot κατι κανει λαθος και σιγουρα μπορει να το διορθωσει.

Σωστα ολα αυτα, +1 ακόμα: Στο autostart (το έχει και η original rom απο οτι θυμάμαι) αφαιρούμε τα περισσότερα να μη εκινουν αυτοματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, αγόρασα πριν μια εβδομάδα μπαταρία για το νοτε αλλα μόλις φτάνει στα 15% η μπαταρία κλείνει η συσκευή μόνη της...Τι να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, αγόρασα πριν μια εβδομάδα μπαταρία για το νοτε αλλα μόλις φτάνει στα 15% η μπαταρία κλείνει η συσκευή μόνη της...Τι να φταίει?

Νομίζω θέλει καλιμπραρισμα.Ψάξε στο google how to calibrate my phone battery (η κατι τετοιο).Εχει διαφορες εφαρμογες που το κάνουν.

ImAgInAtiON iS mOrE ImPOrTAnt tHAN kNOWLeDgE!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, αγόρασα πριν μια εβδομάδα μπαταρία για το νοτε αλλα μόλις φτάνει στα 15% η μπαταρία κλείνει η συσκευή μόνη της...Τι να φταίει?

 

δοκιμασε αρχικα να την αφαιρεσης να την αφησεις για λιγο χωρις να την βαλεις στο κινητο (δεν εννοω κανενα 5 λεπτο ή κατι τετοιο, καμια 40 δευτερα πανω κατω) ξανα κουμπωσε την ανοιξετο και φορτισετο πληρως με κανονικη φορτιση (οχι γρηγορη καθολου) με την γρηγορη δεν γινεται σωστη και πληρης φορτιση της μπαταριας.(Δεν ειναι για συνεχεια και καθε για φορτιση, η μπαταρια επιβαρυνεται)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ειχα απο πολυ καιρο θεμα με την μπαταρια ειχα 150 εφαρμογες κ ειπα να κανω επαναφορα εργοστ προχθες. τις ειχα σβησει τις περισσοτερες με το χερι. τωρα μετα την επαναφορα εκανα κ καποιες ρυθμισεις υποτιθεται.. αλλα μεσα σε 1μιση ωρα εχασα 10 τις εκατο. ενα χρονο το εχω το κινητο καθε συμβουλη δεκτη

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το εψαξα και καταφερα να μειωσω το drain (εδω παιζει ρολο να είσαι ροοτ, και πολυ μαλιστα, γιατι μονο ετσι εχεις οπλα να μειωσεις το drain εφοσον υπάρχει) σε μολις 0.2% την ωρα.

 

Μπορειτε να χρησιμοποιησετε τη δωρεαν εκδοση του xda για το bBetter battery stats, οσοι δεν ξερετε. Αφηστε πχ το βραδυ που θα πατε για υπνο το κινητο φορτισμενο 100% (με ολα ανοιχτα) και κοιταξτε το πρωί ποση μπαταρία εμεινε. Το bbs καταγραφει που οφείλεται η κατανάλωση.

 

Σε εμενα (και παω στοιχημα και στους περισσότερους με κακη μπαταρια) εφταιγε το Google play services.

 

Eκτός του betterbatterystats με το οποίο είδες τι ρούφαγε τη μπαταρία, πρακτικά τι έκανες και βελτίωσες τόσο θεαματικά τη διάρκεια της μπαταρίας?

Και με το Google play services που είναι τόσο μεγάλη ρουφήχτρα, τι ακριβώς έκανες και βελτίωσες την κατάσταση? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Eκτός του betterbatterystats με το οποίο είδες τι ρούφαγε τη μπαταρία, πρακτικά τι έκανες και βελτίωσες τόσο θεαματικά τη διάρκεια της μπαταρίας?

Και με το Google play services που είναι τόσο μεγάλη ρουφήχτρα, τι ακριβώς έκανες και βελτίωσες την κατάσταση? :blink:

Ειμαι root.. Ακολουθησα σχετικο threat του xda που κανει χρήση amplify +greenify +powernap.

Πλην αυτων χρησιμοποιώ και MyAndroidTools, appopsexposed.

Ενα παρόμοιο στα ελληνικ, ειναι εδω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=430037

 

Με ή χωρις root, δοκιμαστε και το παρακάτω που ειναι ευκολο, αν εχετε μεγαλη κατανάλωση απο Google play services, και ειδικα κατανάλωση απο τις υπηρεσίες τοποθεσίας:

Ρυθμισεις, λογαριασμοι, google, προσωπικα στοιχεια και απορρητο, στοιχεία ελενχου δραστηριότητας, και επιλέγουμε παυση σε οσα έχουμε εκει.

Οι υπηρεσιες τοποθεσιας για gps κλπ θα εξακολουθουν να δουλευουν κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα εδώ και λίγο καιρό το GREENIFY, GSam BaterryMonitor και το bBetter battery stats. Το bBetter battery stats δεν ξέρω τιέκανα λάθος, αλλά δεν μου έδειχνε τις πληροφορίες που έπρεπε οπότε το απεγκατέστησα μια που το έκανε άψογα το GSam BaterryMonitor. Το GREENIFY επίσης δεν μπορώ να πω ότι το δούλεψα, μια που δεν μου φάνηκε τόσο πρακτικό γιατί από ότι κατάλαβα πρέπει να εντοπίσω τις εφαρμογές που προκαλούν αποφόρτιση της μπαταρίας, κάτι που με το GREENIFY, δεν ξέρω πως γίνεται. Επίσης έχει υποτίθεται λειτουργία που τα κάνει αυτόματα, αλλά δεν εντόπισα πως. Με το GSam BaterryMonitor όμως είδα πράγματα.

 

Όπως και να έχει το κινητό μου βγάζει άνετα 1 μέρα με αρκετή έως πολύ χρήση. Να πω ότι έχω πολλές εφαρμογές, πάνω από 170. Παρόλα αυτά πρόσεξα ότι υπάρχει αστάθεια στην κατανάλωση. Πχ κάνω κάθε βράδυ αυτό που είπαν πιο πάνω και το βάζω με 100% μπαταρία και κλειστές υποτίθεται όλες οι εφαρμογές, είτε σε λειτουργία πτήσης είτε όχι και το αφήνω μέχρι το πρωί όπου μετρώ την κατανάλωση. 1-2 φορές μόνο είχα πολύ περιορισμένη κατανάλωση, σχεδόν στο μισό. Πχ ο ελάχιστος χρόνος που μετρώ σε λειτουργία πτήσεις για 1% πτώση μπαταρίας είναι σχεδόν 3,5 ώρες και το μέγιστο που μέτρησα μια μέρα ήταν 7 ολόκληρες ώρες, κάτι που μου έδωσε 48 ώρες αυτονομία με αρκετή χρήση!!!!!:confused: Στην αρχή που βλέπω τις εφαρμογές που κατανάλωσαν την περισσότερη ενέργεια είναι το weather & clock widget (το οποίο μου αρέσει και δεν το σβήνω) με ποσοστό κάπου στο 3,5 με 4,5 %, αλλά στην διάρκεια της ημέρα το ποσοστό του δεν ξέρω πως αλλά πέφτει πολύ. Επίσης και το υπηρεσίες googleplay. Αυτά τα 2 θα έλεγα.

 

Τέλος πρόσεξα κάτι που δεν το ήξερα, ότι αν κάνουμε επανεκκίνηση οι εφαρμογές που ήταν ανοιγμένες δεν κλείνουν και παραμένουν στις ενεργές εφαρμογές!

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Άραγε η φόρτιση με φορτιστή που φορτίζει πιο αργά βοηθά περισσότερο την διάρκεια ζωής της μπαταρίας ή όχι; Ρωτώ επειδή σχεδόν πάντα το φορτίζω κάθε βράδυ όπου δεν με ενδιαφέρει ο χρόνος φόρτισης, μια που μέχρι το πρωί θα έχει φορτίσει αναγκαστικά.
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Άραγε η φόρτιση με φορτιστή που φορτίζει πιο αργά βοηθά περισσότερο την διάρκεια ζωής της μπαταρίας ή όχι; Ρωτώ επειδή σχεδόν πάντα το φορτίζω κάθε βράδυ όπου δεν με ενδιαφέρει ο χρόνος φόρτισης, μια που μέχρι το πρωί θα έχει φορτίσει αναγκαστικά.

Εχει αναφερθεί πολλές φορές. Ειναι σχεδον βεβαιο ότι με αργη φορτιση η μπαταρία αντεχει μεγαλύτερο χρονικο διαστημα μεχρι να χασει.

Εγω εχω σε ενα πολυμπριζο 2 φορτιστες, και σχεδον παντα φορτιζω με τον αλλο που φορτιζει αργα. Μονο οταν βιάζομαι φορτιζω απ τον γρηγορο. Είναι η καλύτερη λύση πιστευω..

Link to comment
Share on other sites

Άραγε η φόρτιση με φορτιστή που φορτίζει πιο αργά βοηθά περισσότερο την διάρκεια ζωής της μπαταρίας ή όχι; Ρωτώ επειδή σχεδόν πάντα το φορτίζω κάθε βράδυ όπου δεν με ενδιαφέρει ο χρόνος φόρτισης, μια που μέχρι το πρωί θα έχει φορτίσει αναγκαστικά.

 

Έτσι είναι και ή φόρτιση είναι καλύτερη. Ο χρόνος ζωής της μπαταρίας έχει να κάνει με την θερμοκρασία που ανεβάζει κατά την φόρτιση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Εχει αναφερθεί πολλές φορές. Ειναι σχεδον βεβαιο ότι με αργη φορτιση η μπαταρία αντεχει μεγαλύτερο χρονικο διαστημα μεχρι να χασει.

Εγω εχω σε ενα πολυμπριζο 2 φορτιστες, και σχεδον παντα φορτιζω με τον αλλο που φορτιζει αργα. Μονο οταν βιάζομαι φορτιζω απ τον γρηγορο. Είναι η καλύτερη λύση πιστευω..

 

Mε τις υπάρχουσες τεχνολογίες έτσι είναι τα πράγματα.

Την ίδια ακριβώς λύση έχω υιοθετήσει και γω.

 

Να προσθέσω ότι με την αργή φόρτιση κρατάει η μπαταρία και λίγο καλύτερα μες στη μέρα, δίνει ελαφρώς καλύτερους χρόνους.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...