Jump to content

Cubot S168


venividivici
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όπως έγραψα το τηλ δεν έκανε τπτ νεκρό και ως εκ θαύματος μετα από μισή ώρα που το είχα ξεχάσει στον υπολογιστή άρχισε να φορτίζει το φόρτισα 100% και πριν λιγο ενω έδειχνε 50% έσβησε. Τωρα θα το αφησω να γεμίσει πάλι και θα του κάνω factory reset να δούμε. Σημειωτέον οτι όταν δούλεψε είχε διαφορετική ημερα και ώρα ολα τα άλλα αρχεία ήταν ανέπαφα

Ευχαριστώ!

 

Τίποτα παιδιά το τηλέφωνο σβήνει και ανοίγει μετά από καμιά ώρα ξεχασμένο πάνω στον φορτιστή με άλλη ώρα και ημερομηνία ,αλλά αρχεία, φάκελοι, εφαρμογές είναι όλα μέσα.

Για να φορτίσει και να δείχνει 100% έκανε 5 ώρες.

Με ανοικτή οθόνη για να βλέπω τη γίνεται, 4 screenshot και 2 ελέγχους με το Antutu κράτησε 3,5 ώρες και μετά έσβησε, το συνδέω στον φορτιστή και δεν δείχνει ότι φορτίζει ούτε ανοίγει. Ανοίγει όπως έγραψα μόνο του μετά από κάνα μισάωρο.

Όταν ανοίγει η μπαταριά είναι 0-1% λες και κάτι στραγγίζει την μπαταριά τελείως, και έτσι αναγκαστικά κλείνει.

Eχω αλλάξει φορτιστή, βάλε - βγάλε μπαταρία , πρόλαβα και έκανα αρκετά factory reset (άρα δεν τρέχει κάποια εφαρμογή εκτός από τις μαμίσιες) άλλα τίποτα δεν άλλαξε, γίνεται τούβλο και πάλι από την αρχή.

Να φταίει η μπαταρία?

Καμιά πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 762
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η normal χρήση είναι κάτι πολύ σχετικό. Εγώ όπως ανέφερα και παραπάνω έχω περίπου 20 ώρες χρήση με 2 ώρες οθόνη.

Νορμαλ χρηση για μενα ειναι (ομιλια περιπου 2 ωρες το 24ωρο,wi-fi ανοικτο περιπου 7 με 8 ωρες, συνδεση δεδομενων στην καρτα αλλες 2 ωρες για διαβασμα εφημεριδων, και παιγνιδια καπου 1 ωρα.) παρεπιπτοντως μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει με την διαγραφη κλησεων στο viber?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγώ το έχω σχεδόν μια βδομάδα κ δεν μ έχει παρουσιασει κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής,το ποσοστο της μπαταρίας λειτουργει ικανοποιητικά πλήρως! Φτανει μέχρι 1% κ σβήνει ...δεν το έχω πειράξει καθόλου όπως μ ήρθε το έχω χαλαρά μου βγάζει την μέρα παιζωντας παιχνίδια κανένα 4ωρο

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το μονο ελλατωμα για μένα είναι πως κάτω αριστερά της οθόνης αν πατηθεί κανει κάποιο θόρυβο και οτι η μπρωστα η κάμερα είναι τελείως μάπα αλλά κλαιν Μαιν!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω την εντύπωση πως αν παίξω παιχνίδια για 4 ώρες θα λειτουργήσει συνολικά 5☺
Link to comment
Share on other sites

Το wifi οταν δεν το χρειάζομαι να το κλείνω;

Σίγουρα θα σου γλυτώσει λίγη μπαταρία - εναλλακτικά μπορείς να το έχεις στη ρύθμιση "never keep wifi on during sleep" απο τα advanced settings του wifi.

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα σου γλυτώσει λίγη μπαταρία - εναλλακτικά μπορείς να το έχεις στη ρύθμιση "never keep wifi on during sleep" απο τα advanced settings του wifi.

Φιλε Σπυρο μηπως γνωριζεις για διαγραφη κλησεων στο viber?επισης για αυτοματο τερματισμο ανοικτων εφαρμογων διοτι τωρα κανω καθε 2 ωρες περιπου απο το battery doctor για βελτιστοποιηση ζητηματων ενεργειας. κανω και απο το Home button αλλα μετα απο λιγο εμφανιζονται παλι.:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα σου γλυτώσει λίγη μπαταρία - εναλλακτικά μπορείς να το έχεις στη ρύθμιση "never keep wifi on during sleep" απο τα advanced settings του wifi.

 

Θα το κάνω

Edited by fiwi
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Σπυρο μηπως γνωριζεις για διαγραφη κλησεων στο viber?επισης για αυτοματο τερματισμο ανοικτων εφαρμογων διοτι τωρα κανω καθε 2 ωρες περιπου απο το battery doctor για βελτιστοποιηση ζητηματων ενεργειας. κανω και απο το Home button αλλα μετα απο λιγο εμφανιζονται παλι.:

Με παρατεταμένο πάτημα πάνω στην κλήση που θέλεις σου βγάζει επιλογή delete.

Επίσης δοκίμασε να βάλεις κάποιον Autostart manager για να μην ξεκινάνε συνέχεια οι εφαρμογές.

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Μια που βλέπω ότι χρησιμοποιείται το battery doctor από κάποιους.. στο δικό μου μετά από πλήρη φόρτιση δείχνει τη μπαταρία να είναι 1000mah και όχι 1900 όπως θεωρητικά είναι. Συμβαίνει και σε άλλους;

Ολες οι εφαρμογες αυτες,τις μπαταριες 1000mAh τις βλεπουν.

Το wifi οταν δεν το χρειάζομαι να το κλείνω;

 

Αν εισαι σ ενα σημειο με καλο σημα και εισαι μονιμα συνδεδεμενος δεν υπαρχει προβλημα.Αν κινεισαι ή δεν εχεις καλο σημα και αποσυνδεεται καθε τοσο,θα σου τραβαει μπαταρια.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Με παρατεταμένο πάτημα πάνω στην κλήση που θέλεις σου βγάζει επιλογή delete.

Επίσης δοκίμασε να βάλεις κάποιον Autostart manager για να μην ξεκινάνε συνέχεια οι εφαρμογές.

Ευχαριστω για την βοηθεια των διαγραφων.δεν μπορουσα με τιποτα να το βρω. επισης καποια στιγμη το απογευμα στις εισερχομενες κλησεις ειχα ηχο κανονικα αλλα δεν ειχα οθονη.παρεμενε ανενεργη και παρατηρησα ενα αχνο κοκκινο φως διπλα στην μπροστινη καμερα.μετα απο πολλες κλησεις που εκανα σκεφτηκα και το απενεργοποιησα και οταν το ανοιξα μετα απο λιγο ηταν ΟΚ.πρεπει να ανησυχω? συγνωμη για τις ερωτησεις μου και σε ευχαριστω για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δοκίμασε να βάλεις κάποιον Autostart manager για να μην ξεκινάνε συνέχεια οι εφαρμογές.

 

Ο Autostart manager θέλει η συσκευή να είνα root ? Προτείνετε κάποιον καλό δοκιμασμένο.

 

Όλες οι εφαρμογές αυτές,τις μπαταρίες 1000mAh τις βλέπουν.

 

Είναι καλύτερα να μην έχουμε μια τέτοια εφαρμογή (π.χ. Battery Dcoctor ) ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το Cubot S168 μου άρεσε θέλω να πάρω ένα δεύτερο και έλεγα μήπως πάρω το Leagoo Lead 5 που βρίσκετε στα ίδια χρήματα εσείς λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την βοηθεια των διαγραφων.δεν μπορουσα με τιποτα να το βρω. επισης καποια στιγμη το απογευμα στις εισερχομενες κλησεις ειχα ηχο κανονικα αλλα δεν ειχα οθονη.παρεμενε ανενεργη και παρατηρησα ενα αχνο κοκκινο φως διπλα στην μπροστινη καμερα.μετα απο πολλες κλησεις που εκανα σκεφτηκα και το απενεργοποιησα και οταν το ανοιξα μετα απο λιγο ηταν ΟΚ.πρεπει να ανησυχω? συγνωμη για τις ερωτησεις μου και σε ευχαριστω για την βοηθεια.

Το αχνό φως δίπλα στην κάμερα ειναι ο proximity sensor που μάλλον είχε κολλήσει για κάποιο λόγο κι ετσι δεν αναβε η οθόνη...ενα restart όπως έκανες, συνήθως λύνει τέτοια προβλήματα.

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

απο δεκτη gps πως παει?

 

Το gps είναι μέτριο σε ποιότητα, καλύτερα να το εχεις στο high accuracy όταν το χρειάζεσαι για ή να αλλάξεις το αρχείο gps.conf για Ευρώπη/ελλάδα. Κοίτα και στο xda, σιγουρα θα υπάρχει εκεί.

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Στη σελίδα υποστήριξης η Cubot έχει βγάλει κάποια πιστοποιητικά για τις περισσότερες συσκευές της, φυσικά και για τη δική μας :) Αν κάποιος καταλαβαίνει και μπορεί να ερμηνεύσει αυτά που αναφέρονται μέσα, καλό θα ήταν να μας τα κοινοποιήσει.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η έκδοση είναι 4.4 και όχι 4.4.2 μπορώ να κάνω αναβάθμιση ? Θέλει ρουτάρισμα ? Edited by fiwi
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η έκδοση είναι 4.4 και όχι 4.4.2 μπορώ να κάνω αναβάθμιση ? Θέλει ρουτάρισμα ?

Για μένα χωρίς Root χάνεις πολλά πράγματα σε επίπεδο customisation και δε μπορείς να βάλεις κανα δυο apps για να βελτιώσεις το θέμα της μπαταρίας. Κατά τα άλλα, αν δεν έχεις όρεξη να ψάχνεις πολύ, όπως είναι το τηλέφωνο είναι μια χαρά. Ποια version της Rom έχεις τώρα περασμένη;

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Για μένα χωρίς Root χάνεις πολλά πράγματα σε επίπεδο customisation και δε μπορείς να βάλεις κανα δυο apps για να βελτιώσεις το θέμα της μπαταρίας. Κατά τα άλλα, αν δεν έχεις όρεξη να ψάχνεις πολύ, όπως είναι το τηλέφωνο είναι μια χαρά. Ποια version της Rom έχεις τώρα περασμένη;

Με ενδιαφέρει και θα ήθελα να ασχοληθώ ειδικά για να βελτιώσω λίγο την μπαταρία αλλά δεν ξέρω αν τα καταφέρω, αν και έχω διαβάσει όλο το νήμα και το παρακολουθώ, κάποια θέματα με δυσκολεύουν. Που πρέπει να δω για την Rom? Νομίζω όμως με την σωστή καθοδήγηση έχω τις δυνατότητες να τα καταφέρω :up:

Edited by fiwi
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει και θα ήθελα να ασχοληθώ ειδικά για να βελτιώσω λίγο την μπαταρία αλλά δεν ξέρω αν τα καταφέρω, αν και έχω διαβάσει όλο το νήμα και το παρακολουθώ, κάποια θέματα με δυσκολεύουν. Που πρέπει να δω για την Rom? Νομίζω όμως με την σωστή καθοδήγηση έχω τις δυνατότητες να τα καταφέρω :up:

Μην ανησυχείς, δεν είναι τίποτα. Ξεκίνα κι ότι χρειαστείς στην πορεία εδώ είμαστε να βοηθήσουμε. Για Rom θα μπεις στο needrom και θα κατεβάσεις την τελευταία του Δεκέμβρη 14.

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου πει πως θα βελτιωσω τον ηχο στα βιντεο που καταγραφω. Εχουν πολυ χαμηλο ηχο και δεν ακουγεται καθολου καλα, κατα τα αλλα το τηλεφωνο μετα απο 4 μηνες συνεχους λειτουργιας ειναι πολυ καλο!!!
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου πει πως θα βελτιωσω τον ηχο στα βιντεο που καταγραφω. Εχουν πολυ χαμηλο ηχο και δεν ακουγεται καθολου καλα, κατα τα αλλα το τηλεφωνο μετα απο 4 μηνες συνεχους λειτουργιας ειναι πολυ καλο!!!

Ίσως το MTK engineering mode έχει κάποια ρύθμιση για να πειράζεις το gain του μικροφώνου, άλλα νομίζω ότι πρέπει να είσαι ρουτ για να δουλέψει η εφαρμογή.

 

Edit: Δοκίμασε και το kernel adiutor που έχει σίγουρα ρύθμιση για mic gain, αλλα αυτό θέλει σίγουρα root.

Edited by Spyros_V_S

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μεταξύ του Cubot και του Leagoo Lead 5

 

Το μόνο κακό σε σχέση με το Leagoo είναι ότι όσο και να έψαξα στο νετ δεν βρίσκω να πάρω πουθενά μια 2η μπαταρία και αυτό με κρατάει απο το να το παραγγείλω!

 

Έχει κανείς υπόψιν του που μπορώ να βρω 2η μπαταρία σε κάποιο ελληνικό κατάστημα?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μεταξύ του Cubot και του Leagoo Lead 5

 

Το μόνο κακό σε σχέση με το Leagoo είναι ότι όσο και να έψαξα στο νετ δεν βρίσκω να πάρω πουθενά μια 2η μπαταρία και αυτό με κρατάει απο το να το παραγγείλω!

 

Έχει κανείς υπόψιν του που μπορώ να βρω 2η μπαταρία σε κάποιο ελληνικό κατάστημα?

Εκπροσωπείται και στο φορουμ!

http://vifocal.com/1900mah-replacement-battery-for-cubot-s168-smartphone.html

Και σε πολυ καλη τιμη ;)

Edited by dimi_1982
Link to comment
Share on other sites

Εκπροσωπείται και στο φορουμ!

http://vifocal.com/1900mah-replacement-battery-for-cubot-s168-smartphone.html

Και σε πολυ καλη τιμη ;)

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου αλλά ψάχνω ελληνικό κατάστημα για πληρωμή μετρητοίς η αντικαταβολή!

Έστειλα Email στην εταιρεία εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...