Jump to content

[LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα δεν χάνει τίποτα σε standby... Έχεις δει τι σου τρώει την μπαταρία? Μπορεί να μην έχει καμία σχέση με τον κέρνελ!!!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα δεν χάνει τίποτα σε standby... Έχεις δει τι σου τρώει την μπαταρία? Μπορεί να μην έχει καμία σχέση με τον κέρνελ!!!

 

Σύμφωνα με το GSam το Android System καταναλώνει 10.6% και ο Kernel (Android OS) 8%. Είναι λογικό αυτό; Φαίνεται να είναι παραπάνω από όλες τι υπόλοιπες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το GSam το Android System καταναλώνει 10.6% και ο Kernel (Android OS) 8%. Είναι λογικό αυτό; Φαίνεται να είναι παραπάνω από όλες τι υπόλοιπες εφαρμογές.

BBS και WD για να δεις συγκεκριμένα. Είναι πολύ γενικά αυτά που λες.

 

Αλλά αν έχεις επίσης drain που ίσως να σχετίζεται με τον κέρνελ δοκίμασε να βάλεις στις ρυθμίσεις του Synapse στην καρτέλα Misc

 

Power Suspend αλλαγή της επιλογής σε User Mode Και τίκαρε το κουτάκι που θα εμφανιστεί από κάτω. Και δες αν βελτιωθεί η κατάσταση.

 

Αν και προβλέπω ότι τα G Services ή κακή ποιότητα σήματος είναι αυτά που στο δημιουργούν.

 

Για παράδειγμα εγώ τώρα είμαι 10 ώρες σε μπαταρία, όλες χωρίς wifi, με 2g/3g auto επιλογή δικτύου στο σπίτι μου που καλά καλά καλό 2g δεν έχω(την ξέχασα επειδή ήμουν έξω), data on φυσικά και sync on επίσης. 100% και τώρα είμαι στο 97% με 12 λεπτά οθόνης και 10 λεπτά κλήσεις. Δηλαδή να έχασα 1-2% από την χρήση και 1-2% σε deep sleep. Σε λειτουργία δικτύου όλα αυτά και σε περιοχή με κακό σήμα. Ε δεν το λες και άσχημα ανεξάρτητα εαν βοήθησε σε αυτό ότι γενικώς από το 100% πέφτει δύσκολα.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Απο περιεργεια επειδη το G3 μου το πηρα μεταχειρισμενο και θελω να δω ποια ειναι η κατασταση της μπαταριας μου για να μην αγοραζω καινουρια τσαμπα,το health της μπαταριας μου στο synapse γραφει οτι ειναι good.

Το ιδιο γραφει και σε σας;

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Το θέμα του Good όμως είναι τι σημαίνει. Δεν έχω ψαχτεί να δω αν υπάρχει πρόγραμμα να μου πει την ακριβή χωρητικότητα της όπως ας πούμε είχα στο Macbook μου που έβλεπα πόσο μπορεί να φτάσει σε σχέση με την αρχική της. Σίγουρα θα έχει πέσει αλλά το θέμα είναι πόσο....

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

μία ερώτηση... πήρα το lg g3 μεταχειρισμένο. Φοβερό κινητό αλλά:

το έκανα restore σε stock rom. Κατέβασα το kdz αρχείο από http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2785089

 

είδα πως έχει 2 εκδόσεις για Ελλάδα. Μία από cosmote D85520h_00.kdz και μία D85510L_00.kdz. Υπάρχει τρόπος να καταλάβω από το IMEI της συσκευής αν ήρθε από cosmote ή όχι; Αν ήρθε από cosmote, πειράζει αν βάλω την άλλη έκδοση; Έχει τίποτα bloatware ή κάτι τέτοιο η έκδοση της cosmote (κάτι ακούγεται για ένα άχρηστο antivirus);

 

Σημειώνω πως το κινητό δεν έχει πάνω λογότυπα cosmote, αλλά όταν έβαλα το IMEI στο http://imeidata.net/warranty/lg εμφανίζει ως firmware το D85520H_00.kdz (το οποίο το κατεβάζει από την επίσημη lg μάλιστα).

Επίσης, δεν έχω σκοπό να βάλω κάρτα cosmote, αλλά vodafone

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

μία ερώτηση... πήρα το lg g3 μεταχειρισμένο. Φοβερό κινητό αλλά:

το έκανα restore σε stock rom. Κατέβασα το kdz αρχείο από http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2785089

 

είδα πως έχει 2 εκδόσεις για Ελλάδα. Μία από cosmote D85520h_00.kdz και μία D85510L_00.kdz. Υπάρχει τρόπος να καταλάβω από το IMEI της συσκευής αν ήρθε από cosmote ή όχι; Αν ήρθε από cosmote, πειράζει αν βάλω την άλλη έκδοση; Έχει τίποτα bloatware ή κάτι τέτοιο η έκδοση της cosmote (κάτι ακούγεται για ένα άχρηστο antivirus);

 

Σημειώνω πως το κινητό δεν έχει πάνω λογότυπα cosmote, αλλά όταν έβαλα το IMEI στο http://imeidata.net/warranty/lg εμφανίζει ως firmware το D85520H_00.kdz (το οποίο το κατεβάζει από την επίσημη lg μάλιστα).

Επίσης, δεν έχω σκοπό να βάλω κάρτα cosmote, αλλά vodafone

Μπορείς να κατεβάσεις κ' αυτό, να δεις τι βγάζει:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.peamoon.phoneproductioninfo

Μπορείς επίσης να βάλεις οποιοδήποτε firmware θέλεις, αρκεί να είναι για D855, ακόμη και άλλης χώρας!!

Απλά για να είσαι εντάξει αν χρειαστείς εγγύηση, θα βάλεις (αν χρειαστεί) αυτή που σου υποδεικνύει το IMEI.

Οι v10 ειναι Kit Kat

και οι v20 lollipop.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκάθαρο πρόβλημα Fast Dormancy. Αυτό σημαίνει το CHECK_NETSTAT. Δοκίμασε να πας στο κρυφό μενού και να το κάνεις OFF και να δες πάλι αν στο βγάζει. Συνήθως by default στις συσκευές είναι στο ΟΝ. Εσένα λογικά θα λέει unknown. Μικρή σημασία έχει. Το πρόβλημα με Fast Dormancy είναι ότι αν υποστηρίζεται ή όχι από τον πάροχο κινητής αναλόγως και την ρύθμιση την δική σου δημιουργεί πρόβλημα όταν είσαι με data.

 

Πάροχος | Κινητό

ON ON = Κανένα πρόβλημα

OFF OFF = Κανένα πρόβλημα

 

ON OFF = ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!

OFF ON = ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!

 

Αυτή η τελευταία είναι και η πιο συνηθισμένη περίπτωση. Το πιο πιθανό είναι δλδ να μην το υποστηρίζει ο πάροχος σου και εσένα το κινητό by default να το έχει ενεργοποημένο σαν επιλογή(αν σου λέει STATUS-unknown, το πιθανότερο είναι να είναι ΟΝ)

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ξεκάθαρο πρόβλημα Fast Dormancy. Αυτό σημαίνει το CHECK_NETSTAT. Δοκίμασε να πας στο κρυφό μενού και να το κάνεις OFF και να δες πάλι αν στο βγάζει. Συνήθως by default στις συσκευές είναι στο ΟΝ. Εσένα λογικά θα λέει unknown. Μικρή σημασία έχει. Το πρόβλημα με Fast Dormancy είναι ότι αν υποστηρίζεται ή όχι από τον πάροχο κινητής αναλόγως και την ρύθμιση την δική σου δημιουργεί πρόβλημα όταν είσαι με data.

 

Πάροχος | Κινητό

ON ON = Κανένα πρόβλημα

OFF OFF = Κανένα πρόβλημα

 

ON OFF = ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!

OFF ON = ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!

 

Αυτή η τελευταία είναι και η πιο συνηθισμένη περίπτωση. Το πιο πιθανό είναι δλδ να μην το υποστηρίζει ο πάροχος σου και εσένα το κινητό by default να το έχει ενεργοποημένο σαν επιλογή(αν σου λέει STATUS-unknown, το πιθανότερο είναι να είναι ΟΝ)

 

Το εκανα disable και φαινεται να ειναι οκ προς το παρον. Σε ευχαριστω πολυ :D

Btw χθες βράδυ μου έκανε ένα άλλο περίεργο. Το έβαλα να φορτίσει και η φόρτιση ήταν ιδιαίτερα αργή και το πρωί που ξύπνησα το είδα στο 66% χωρίς να φορτίζει άλλο. Αν παρόλα αυτά το βάλω σε λειτουργία πτήσης, φορτίζει κανονικά.

Edited by DaRkWeAvEr
Link to comment
Share on other sites

Ξεκάθαρο πρόβλημα Fast Dormancy. Αυτό σημαίνει το CHECK_NETSTAT. Δοκίμασε να πας στο κρυφό μενού και να το κάνεις OFF και να δες πάλι αν στο βγάζει. Συνήθως by default στις συσκευές είναι στο ΟΝ. Εσένα λογικά θα λέει unknown. Μικρή σημασία έχει. Το πρόβλημα με Fast Dormancy είναι ότι αν υποστηρίζεται ή όχι από τον πάροχο κινητής αναλόγως και την ρύθμιση την δική σου δημιουργεί πρόβλημα όταν είσαι με data.

 

Πάροχος | Κινητό

ON ON = Κανένα πρόβλημα

OFF OFF = Κανένα πρόβλημα

 

ON OFF = ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!

OFF ON = ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!

 

Αυτή η τελευταία είναι και η πιο συνηθισμένη περίπτωση. Το πιο πιθανό είναι δλδ να μην το υποστηρίζει ο πάροχος σου και εσένα το κινητό by default να το έχει ενεργοποημένο σαν επιλογή(αν σου λέει STATUS-unknown, το πιθανότερο είναι να είναι ΟΝ)

Σε ποιό σημείο στο hidden menu μπορούμε να δούμε το status και να αλλάξουμε αυτό το setting?

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιό σημείο στο hidden menu μπορούμε να δούμε το status και να αλλάξουμε αυτό το setting?

 

Hidden menu -> Dialer 3845#*855#

 

Settings -> Fast Dormancy

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Hidden menu -> Dialer 3845#*855#

 

Settings -> Fast Dormancy

 

Αρα αν εκεί στο status δούμε να λέει uknown σημαινει ότι δεν υποστηρίζει ο πάροχος fast dormancy....και καλό είναι να το κάνουμε disable.

 

Εγώ έχω wind και μου δείχνει status unkown....

Πόση κατανάλωση μπαταρίας(χονδρικά..) μπορεί να επιφέρει αυτό το setting?

Το fast dormancy λειτουργεί και επηρεάζει την κατανάλωση μόνο όταν έχουμε ανοιχτό το data και και όταν είναι κλειστό;

Link to comment
Share on other sites

Αρα αν εκεί στο status δούμε να λέει uknown σημαινει ότι δεν υποστηρίζει ο πάροχος fast dormancy....και καλό είναι να το κάνουμε disable.

 

Εγώ έχω wind και μου δείχνει status unkown....

Πόση κατανάλωση μπαταρίας(χονδρικά..) μπορεί να επιφέρει αυτό το setting?

Το fast dormancy λειτουργεί και επηρεάζει την κατανάλωση μόνο όταν έχουμε ανοιχτό το data και και όταν είναι κλειστό;

 

Το κινητό δεν ξέρει τι υποστηρίζει ο πάροχος. Αν το ήξερε δεν θα είχαμε αυτό το θέμα. Το κινητό έχει ρύθμιση. Ο πάροχος το ίδιο. Ανεξάρτητα. Στον πάροχο προφανώς και δεν μπορείς να παρέμβεις. Στο κινητό όμως μπορείς.

Unknown γράφει σε όλους όσους δεν το έχουν πειράξει. Που σημαίνει ότι δεν ξέρει. Όμως για το δικό μας κινητό(όπως και για τα περισσότερα) συνήθως το unknown σημαίνει ότι είναι στο ΟΝ. Δηλαδή είτε το αφήσεις έτσι είτε επιλέξεις ON τότε δεν θα αλλάξει κάτι στην δική σου πλευρά. Θα έχεις Fast Dormancy.

Αν το υποστηρίζει ο πάροχος όμως, εκεί είναι που ξεκινάει το θέμα. Στην Ελλάδα λέει η Cosmote μετά από ερώτηση που της έχω κάνει ότι το υποστηρίζει. Όμως στην πράξη εγώ βλέπω το αντίθετο και για αυτό το έχω στο Disabled. Η Wind είμαι 101% σίγουρος ότι δεν το υποστηρίζει.

Άρα θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις με Disabled και να δεις τι γίνεται. Σε κάθε περίπτωση όπως λέω παραπάνω, αν το κινητό είναι σε διαφορετικό mode από τον πάροχο τότε έχουμε το wakelock.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό δεν ξέρει τι υποστηρίζει ο πάροχος. Αν το ήξερε δεν θα είχαμε αυτό το θέμα. Το κινητό έχει ρύθμιση. Ο πάροχος το ίδιο. Ανεξάρτητα. Στον πάροχο προφανώς και δεν μπορείς να παρέμβεις. Στο κινητό όμως μπορείς.

Unknown γράφει σε όλους όσους δεν το έχουν πειράξει. Που σημαίνει ότι δεν ξέρει. Όμως για το δικό μας κινητό(όπως και για τα περισσότερα) συνήθως το unknown σημαίνει ότι είναι στο ΟΝ. Δηλαδή είτε το αφήσεις έτσι είτε επιλέξεις ON τότε δεν θα αλλάξει κάτι στην δική σου πλευρά. Θα έχεις Fast Dormancy.

Αν το υποστηρίζει ο πάροχος όμως, εκεί είναι που ξεκινάει το θέμα. Στην Ελλάδα λέει η Cosmote μετά από ερώτηση που της έχω κάνει ότι το υποστηρίζει. Όμως στην πράξη εγώ βλέπω το αντίθετο και για αυτό το έχω στο Disabled. Η Wind είμαι 101% σίγουρος ότι δεν το υποστηρίζει.

Άρα θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις με Disabled και να δεις τι γίνεται. Σε κάθε περίπτωση όπως λέω παραπάνω, αν το κινητό είναι σε διαφορετικό mode από τον πάροχο τότε έχουμε το wakelock.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ισχύει ότι το fast dormancy επηρεάζει την κατανάλωση μόνο όταν έχουμε ανοιχτό data?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ισχύει ότι το fast dormancy επηρεάζει την κατανάλωση μόνο όταν έχουμε ανοιχτό data?

 

Σε αυτό θα σε γελάσω. Δεν τα κλείνω και ποτέ έτσι και αλλιώς. Αλλά έχω την εντύπωση πως είναι έντονο όταν έχεις data ανοιχτά.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα wipe τα battery stats και φαίνεται να φορτίζει κανονικά το κινητό μέχρι τώρα.

Επίσης έκανα uninstall το Google+ γιατί δεν υπήρχε άλλος τρόπος να απενεργοποιήσω το Google Photos Backup από τις ρυθμίσεις (το απενεργοποιούσα και παρόλα αυτά συνέχιζε να συγχρονίζει μόνο του και χωρίς να υπάρχουν νέες φωτογραφίες στη συσκευη) και παρατηρώ ότι η μπαταρία έχει βελτιωθεί κατά πολύ.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα αυτο το μοντακι κ επαιξε μια χαρα σε 2,5 cloydy..!οποιος ενδιαφερεται ας το δοκιμασει..!!

 

http://forum.xda-developers.com/lg-g3/themes-apps/krazee-photo-size-changer-t2999988

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

είμαι με cloudy 2.5 και gabriel kernel με το config του bullet και με data ανοιχτά βγάζω 3 ώρες οθόνη με χρήση skype μόνο
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι επαθε ξαφνικα αλλα πεταει συχνα αυτο το μηνυμα.Τι επανεκκινηση εκανα,τι διεγραψα την cache απο την εφαρμογη,τι με το sd maid καθαριζα τιποτα.

Στο greenify δεν το εβαλα,ουτε κατι αλλο εκανα..

[ATTACH]62851[/ATTACH]

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με cloudy και αναβαθμίσεις από 2.2 μέχρι 2.4 όλο και κάποιο μικρό bug έβγαινε.

Για τη 2.5 έπεσε full wipe 3 φορές (ναι μεταφυσικό) wipe και internal (σαν καινούργιο) και restore από TB μονάχα τα data των εφαρμογών.

Πλέον όλα τρέχουν ξανά όπως πρέπει. Προς το παρόν δεν έχω περάσει κανένα mod.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι επαθε ξαφνικα αλλα πεταει συχνα αυτο το μηνυμα.Τι επανεκκινηση εκανα,τι διεγραψα την cache απο την εφαρμογη,τι με το sd maid καθαριζα τιποτα.

Στο greenify δεν το εβαλα,ουτε κατι αλλο εκανα..

[ATTACH]62851[/ATTACH]

Δοκιμασε wipe cache + dalvick απο recovery!

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι επαθε ξαφνικα αλλα πεταει συχνα αυτο το μηνυμα.Τι επανεκκινηση εκανα,τι διεγραψα την cache απο την εφαρμογη,τι με το sd maid καθαριζα τιποτα.

Στο greenify δεν το εβαλα,ουτε κατι αλλο εκανα..

[ATTACH]62851[/ATTACH]

 

ειχα κ εγω το ιδιο θεμα στο xperia z ultra που εχω.ποια εκδοση εχεις απο τα play services?εγω εκανα απεγκατασταση ενημερωσεων απο τα Play services κ μετα τα εκανα ενημερωση απο το Play store και λυθηκε το θεμα!!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις προσπαθησα να κανω ροοτ το g3με τη μεθοδο LG One Click Root by avicohh και το τηλ εχει μεινει κολημενη στην οθονη που λεει firmware update.

τι να κανω τωρα?

παρακαλω παιδια περιμενω απαντηση οσο πιο γρηγορα γινεται!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...