Jump to content

[LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ θα βρεις τη διαδικασία φλασαρίσματος. Δε θα σε δυσκολέψει καθόλου.

Προσοχή όμως στο βήμα 5. Δε θα πας στη σελίδα που παραθέτει ο vagetore για να κατεβάσεις το τελευταίο firmware γιατί θα είναι lollipop. Kitkat firmware θα βρεις εδώ. εδω ειναι ενα αναλυτικό post απο τον empathis για το πως θα κανεις root

 

πως ξέρω ποια να κατεβάσω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πως ξέρω ποια να κατεβάσω?

Αναλόγως ποιας χώρας είναι το κινητό σου, κατεβάζεις και την αντίστοιχη. Αν δεν τη βρεις, μπορείς να τσεκάρεις και εδώ.

Αν και πάλι δε βρεις τη σωστή, φλάσαρε την europe common.

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Έχω πέσει πάνω σε πολλά άρθρα για τους περιορισμούς που φέρνει η Lollipop, αλλά επειδή κανένα από τα κινητά μου δεν είχε sdcard δεν τα είχα δώσει σημασία.

Πείτε μου όμως εσείς που λογικά γνωρίζετε ως κάτοχοι του G3, στην sdcard δεν μπορούμε να αντιγράψουμε αρχεία;

Πρέπει να γίνει root η συσκευή;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Περασα την rom του crash οντως φαινεται λιγο πιο γρηγορη στα ορια του placebo, ram ελευθερη ελαχιστα περισσοτερη γενικα λιγα αλλαζουν σαν στοκ μοιαζει, ουτε καν τον launcher αλλαξε, ουτε την notification bar.

 

Παρατηρω καποια περιεργα ομως, μου εχει εμφανισει την τ ενεργεια που δεν επρεπε να υπαρχει στην lollipop, το σημα χανετε και επανερχεται συνεχεια, δεν ξερω γιατι. Μαλλον θα δοκιμασω να την ξαναπερασω κατι δεν παει καλα.

 

Τον default bootloader πως τον επαναφερουμε?

Link to comment
Share on other sites

τώρα πήρα πρέφα την 1.6.1 αλλά θα περάσω μια και καλή την 2.

 

υγ για ένα περίεργο λόγο δεν μου έρχονται οτα updates στην ρομ του crash

 

Τι εννοείς??? Τι updates?

 

Περασα την rom του crash οντως φαινεται λιγο πιο γρηγορη στα ορια του placebo, ram ελευθερη ελαχιστα περισσοτερη γενικα λιγα αλλαζουν σαν στοκ μοιαζει, ουτε καν τον launcher αλλαξε, ουτε την notification bar.

 

Παρατηρω καποια περιεργα ομως, μου εχει εμφανισει την τ ενεργεια που δεν επρεπε να υπαρχει στην lollipop, το σημα χανετε και επανερχεται συνεχεια, δεν ξερω γιατι. Μαλλον θα δοκιμασω να την ξαναπερασω κατι δεν παει καλα.

 

Τον default bootloader πως τον επαναφερουμε?

 

Είναι πιο γρήγορη και όχι Placebo καθώς δεν χάνει ταχύτητα ακόμα και μετά από μέρες. Άρα δεν είναι λόγω καθαρής εγκατάστασης κλπ.

Γιατί να αλλάξει τον launcher? Ποια ρομ τον έχει αλλάξει? Όσες είναι LG stock based δεν τον αλλάζουν. Και την notification επίσης. Γιατί να την αλλάξει?

Τώρα για τα άλλα. Αν διαβάσεις τα changelog θα δεις ότι δεν είναι περίεργο που έχει T Action. Έχει προστεθεί χάρη στον cloudyfa νομίζω.

Για το σήμα. Φλάσαρες lollipop baseband το τελευταίο? Αν όχι τότε για αυτό σου κάνει αυτά τα drops.

 

Default bootloader θα γυρίσεις όταν αποφασίσεις να κάνεις επαναφορά το κινητό σε εντελώς στοκ κατάσταση.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς??? Τι updates?

 

από την 1.6.1 και μετά έβαλε ota updater ο crash, αλλά στην 1.6 που είχα εγώ δεν το είχε.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς??? Τι updates?

 

Είναι πιο γρήγορη και όχι Placebo καθώς δεν χάνει ταχύτητα ακόμα και μετά από μέρες. Άρα δεν είναι λόγω καθαρής εγκατάστασης κλπ.

Γιατί να αλλάξει τον launcher? Ποια ρομ τον έχει αλλάξει? Όσες είναι LG stock based δεν τον αλλάζουν. Και την notification επίσης. Γιατί να την αλλάξει?

Τώρα για τα άλλα. Αν διαβάσεις τα changelog θα δεις ότι δεν είναι περίεργο που έχει T Action. Έχει προστεθεί χάρη στον cloudyfa νομίζω.

Για το σήμα. Φλάσαρες lollipop baseband το τελευταίο? Αν όχι τότε για αυτό σου κάνει αυτά τα drops.

 

Default bootloader θα γυρίσεις όταν αποφασίσεις να κάνεις επαναφορά το κινητό σε εντελώς στοκ κατάσταση.

 

Ναι οντως μου διεφυγε η baseband, την φλασαρω και ελπιζω να στρωσει και οντως το t action, ειναι προσθηκη, οποτε οκ.

 

Κοιτα δεν ειναι κακο, κοβει bloatware, παιζει λιγο με ρυθμισεις, σου δινει root access, πανω κατω ειναι σαν να εχεις την stock rooted, απλα με ετοιμα καποια tweaks και επιλογη εξαρχης τι θελεις να κρατησεις. Μια χαρα για μενα, βεβαια θα ηθελα και κατι διαφορετικο, την cm ας πουμε πληρως λειτουργικη θα την δοκιμαζα.

 

Παντως οντως εχει και ota updates, εχω την 1.6.1 και μου εβγαλε update 1.6.2 δεν ξερω τι κανει, καλη φαση παντως.

Link to comment
Share on other sites

Περασα την rom του crash οντως φαινεται λιγο πιο γρηγορη στα ορια του placebo, ram ελευθερη ελαχιστα περισσοτερη γενικα λιγα αλλαζουν σαν στοκ μοιαζει, ουτε καν τον launcher αλλαξε, ουτε την notification bar.

 

Παρατηρω καποια περιεργα ομως, μου εχει εμφανισει την τ ενεργεια που δεν επρεπε να υπαρχει στην lollipop, το σημα χανετε και επανερχεται συνεχεια, δεν ξερω γιατι. Μαλλον θα δοκιμασω να την ξαναπερασω κατι δεν παει καλα.

 

Τον default bootloader πως τον επαναφερουμε?

 

Και σε μενα κανει το ιδιο σε cosmote lg g3

Link to comment
Share on other sites

από την 1.6.1 και μετά έβαλε ota updater ο crash, αλλά στην 1.6 που είχα εγώ δεν το είχε.

 

Στην 1.6 δεν είχε. Άρα λογικό είναι να μην έρχονται. Επίσης αν είσαι στην τελευταία πάλι λογικό να μην δείχνει τίποτα.

 

Ναι οντως μου διεφυγε η baseband, την φλασαρω και ελπιζω να στρωσει και οντως το t action, ειναι προσθηκη, οποτε οκ.

 

Κοιτα δεν ειναι κακο, κοβει bloatware, παιζει λιγο με ρυθμισεις, σου δινει root access, πανω κατω ειναι σαν να εχεις την stock rooted, απλα με ετοιμα καποια tweaks και επιλογη εξαρχης τι θελεις να κρατησεις. Μια χαρα για μενα, βεβαια θα ηθελα και κατι διαφορετικο, την cm ας πουμε πληρως λειτουργικη θα την δοκιμαζα.

 

Παντως οντως εχει και ota updates, εχω την 1.6.1 και μου εβγαλε update 1.6.2 δεν ξερω τι κανει, καλη φαση παντως.

 

Είμαι fan των aosp. Αλλά δυστυχώς χάνεις πολλά για να κερδίσεις απλά σε smoothness που ήδη με την lollipop του Crash είναι σχεδόν σε τέλειο επίπεδο. Άρα γιατί να χάσω την κάμερα ας πούμε? Διότι είναι τουλάχιστον τραγική η διαφορά που έχουν. Και εφόσον έχουν καταφέρει σε στοκ ρομ να έχουν τέτοιο smoothness και πολύ καλή μπαταρία και σε γενικές γραμμές τα μενού να είναι αρκετά κοντά σε καθαρό android τότε κανένα πρόβλημα για μένα.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Στην 1.6 δεν είχε. Άρα λογικό είναι να μην έρχονται. Επίσης αν είσαι στην τελευταία πάλι λογικό να μην δείχνει τίποτα.

 

Ναι μετά το κατάλαβα

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα κανει το ιδιο σε cosmote lg g3

 

Εμενα εφτιαξε με το που φλασαρα την baseband, τωρα ειναι νορμαλ, δεν κανει αποσυνδεσεις συνεχεια.

 

Είμαι fan των aosp. Αλλά δυστυχώς χάνεις πολλά για να κερδίσεις απλά σε smoothness που ήδη με την lollipop του Crash είναι σχεδόν σε τέλειο επίπεδο. Άρα γιατί να χάσω την κάμερα ας πούμε? Διότι είναι τουλάχιστον τραγική η διαφορά που έχουν. Και εφόσον έχουν καταφέρει σε στοκ ρομ να έχουν τέτοιο smoothness και πολύ καλή μπαταρία και σε γενικές γραμμές τα μενού να είναι αρκετά κοντά σε καθαρό android τότε κανένα πρόβλημα για μένα.

 

Σιγουρα χανεις με τις aosp και εκει θελει πολυ δουλεια για μια λειτουργικη ρομ. Παντως, οντως η rom του crash εχει σαφως λιγοτερο lag, οι εφαρμογες ανοιγουν πιο γρηγορα, δεν εχει το ιδιο κοπιασμα στην εναλλαγη απο app σε app, οταν μπαινεις στις ρυθμισεις κτλ, επισης παρατηρω ακομα και τα redraws να εχουν εξαφανιστει.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα εφτιαξε με το που φλασαρα την baseband, τωρα ειναι νορμαλ, δεν κανει αποσυνδεσεις συνεχεια.

 

Τι ειναι η baseband?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δοκιμασα λιγο την android now 9.1 και μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλη με σπανιο lag και καλυτερη στην διαχειριση μνημης ραμ.

Μια ερωτηση λιγο γιατι εχω φαει τον τοπο και δεν το βρισκω πουθενά. Ο seven στις android now χρησιμοποιεί το AND HD Custom settings και εχει μια επιλογη status bar grandient. Έτσι την status bar την εχει μαυρη και απο απο εκει αλλαζεις χρωμα στην status bar.Υπάρχει τροπος να την κανουμε να γεμιζει με το wallpaper οπως ειναι κανονικα παντου διοτι τωρα ειναι το χρωμα που θα διαλεξεις.

Εχει βρει κανενας καποια ρυθμιση?

Edited by cocous
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2944558

 

[31.1.15][Theme/Lollipop] Lollipop Theme [ChupaChups/CloudyG3/AN/Stock] Αυτό το έχει περάσει κανένας; Είμαι με Crash 1.6.2.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2944558

 

[31.1.15][Theme/Lollipop] Lollipop Theme [ChupaChups/CloudyG3/AN/Stock] Αυτό το έχει περάσει κανένας; Είμαι με Crash 1.6.2.

Εγώ με την 1.6 αλλά όχι τα mod της μπαταρίας που έχει καθώς χρησιμοποιώ του 3minit που έχει ο Crash. Είναι αρκετά όμορφο το αποτέλεσμα. Αξίζει.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την 1.6 αλλά όχι τα mod της μπαταρίας που έχει καθώς χρησιμοποιώ του 3minit που έχει ο Crash. Είναι αρκετά όμορφο το αποτέλεσμα. Αξίζει.

 

3minit πως το κάνεις εγκατάσταση; εγω το είδα μονο στην αρχή στον aroma installer. μετα δε φαίνεται κάπου

Link to comment
Share on other sites

3minit πως το κάνεις εγκατάσταση; εγω το είδα μονο στην αρχή στον aroma installer. μετα δε φαίνεται κάπου

Έχει εφαρμογή αν το επελεξες.

 

 

 

Μπορείς να καθοδηγήσεις λίγο τι πέρασες;

 

Δεν θυμάμαι. Ότι βγάζει στον aroma με battery και status bar δεν το βάζω.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

εχει αρχισει να μου λειπει το root,αλλα και σε παλιοτερη rom δεν γυρναω.το δουλευουν αραγε το θεμα εκει το xda για να το ρουταρουν στην 5?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...