Jump to content

[LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

OK, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. :happy:

Μια τελευταία. Δουλεύει ο CM installer τώρα που είμαι με 5.0 ή θα πρέπει να γυρίσω σε KK και τα λοιπά.

CM installer?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Guest YiorgosA

Ευχαριστώ για την απάντησή σου φίλε μου.

Για το fastboot εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω που ακριβώς χρησιμεύει και σε ποια σενάρια χρειάζεται.

Πριν ρουτάρω το G3, πρέπει να κρατήσω αντίγραφο από κάτι συγκεκριμένο; (δεν αναφέρομαι δεδομένα δικά μου)

Επίσης εφόσον ρουταριστεί η συσκευή, αν βγει update την κάνουμε ΟΤΑ ή πρέπει να γίνει unroot πρώτα;

Και κάτι ακόμα, στο οδηγό στο Download LG Drivers έχω κατεβάσει τους LG G3 (all variants), αυτούς τους οδηγούς πρέπει να τους εγκαταστήσω πριν ξεκινήσω την διαδικασία, έτσι;

Edited by YiorgosA
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου φίλε μου.

Για το fastboot εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω που ακριβώς χρησιμεύει και σε ποια σενάρια χρειάζεται.

Πριν ρουτάρω το G3, πρέπει να κρατήσω αντίγραφο από κάτι συγκεκριμένο; (δεν αναφέρομαι δεδομένα δικά μου)

Επίσης εφόσον ρουταριστεί η συσκευή, αν βγει update την κάνουμε ΟΤΑ ή πρέπει να γίνει unroot πρώτα;

Και κάτι ακόμα, στο οδηγό στο Download LG Drivers έχω κατεβάσει τους LG G3 (all variants), αυτούς τους οδηγούς πρέπει να τους εγκαταστήσω πριν ξεκινήσω την διαδικασία, έτσι;

 

Για backup καλό είναι να κρατήσεις αλλά εγώ προσωπικά δεν έχασα τίποτα. για να κάνεις update πρέπει να γίνεις unroot. Toυς drivers τους εγκαταστείς στην αρχή πριν συνδέσεις το κινητό στο computer.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι;

Είμαι με στοκ 5.0.2

Θέλω να κάνω root, το κάνω ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό http://forum.xda-developers.com/android/development/guide-root-method-lg-devices-t3049772

Το fast boot που αναφέρει στον οδηγό χρειάζεται να γίνει; Και που χρησιμεύει;

Αν θέλω να γίνει η συσκευή unroot πως το κάνω; Με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;

 

Εχασα επεισοδια? Στοκ 5.0.2? Ποτε εγινε αυτο?

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

* Έκτακτο Παράρτημα *

 

Τώρα και TWRP στην 5.0, χωρίς πισωγυρίσματα και με την βοήθεια του πρόσφατου οδηγού root:

XDA Thread

 

Βέβαια, φαίνεται αρκετά ταλαίπωρη διαδικασία, αλλά είναι μια καλή αρχή... :cool:

 

Το δοκίμασες γιατί εγώ έχω μπερδευτεί λίγο με τα boot.img?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Guest YiorgosA

Έκανα ρουτ με την διαδικασία που περιγράφετε στο λινκ.

Απεγκατέστησα κάποιες εφαρμογές (mcafee, lg mail, lg sms) με τον ES File Manager, και απο κεινη την ώρα και μετά, ανά διαστήματα μου πετάει κάτι com.lg.tade stopped working

Επίσης κατέβασα και το Xposed, προσπάθησα να το περάσω αλλά όταν πάω να περάσω το framework μου λεει πως η εγκατασταση ειναι δυνατη μεσω recovery, και απο κατω εχει τις επιλογες reboot & soft reboot. πως το κάνω αυτο;

Edited by YiorgosA
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ρουτ με την διαδικασία που περιγράφετε στο λινκ.

Απεγκατέστησα κάποιες εφαρμογές (mcafee, lg mail, lg sms) με τον ES File Manager, και απο κεινη την ώρα και μετά, ανά διαστήματα μου πετάει κάτι com.lg.tade stopped working

Επίσης κατέβασα και το Xposed, προσπάθησα να το περάσω αλλά όταν πάω να περάσω το framework μου λεει πως η εγκατασταση ειναι δυνατη μεσω recovery, και απο κατω εχει τις επιλογες reboot & soft reboot. πως το κάνω αυτο;

 

Με ενα restart θα σταματήσει να σου βγάζει αυτά τα error :)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ρουτ με την διαδικασία που περιγράφετε στο λινκ.

Απεγκατέστησα κάποιες εφαρμογές (mcafee, lg mail, lg sms) με τον ES File Manager, και απο κεινη την ώρα και μετά, ανά διαστήματα μου πετάει κάτι com.lg.tade stopped working

Επίσης κατέβασα και το Xposed, προσπάθησα να το περάσω αλλά όταν πάω να περάσω το framework μου λεει πως η εγκατασταση ειναι δυνατη μεσω recovery, και απο κατω εχει τις επιλογες reboot & soft reboot. πως το κάνω αυτο;

 

Διάβασες καθόλου το thread ή Απλά τι πρέπει να κατεβάσεις??? Το zip αυτό που θα έκανες με το app κάνει. Αφού στο app λέει τα νούμερα στο active. Τι θές να κάνεις install εσύ. Ενεργό είναι. Το app το χρησιμοποιείς αμέσως για να έχεις τα διάφορα modules.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασες γιατί εγώ έχω μπερδευτεί λίγο με τα boot.img?

 

Δεν το δοκίμασα ακόμη γιατί φαίνεται αρκετά μπίζιλη διαδικασία.

Θα περιμένω λίγο μπας και βγει κάτι απλοϊκότερο εφόσον η αρχή έγινε και βρέθηκε τρόπος.

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

σε μενα το g3 tweakbox δεν παίζει.βγάζει σφάλμα ότι δεν είναι συμβατό με την λολιποπ
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

σε μενα το g3 tweakbox δεν παίζει.βγάζει σφάλμα ότι δεν είναι συμβατό με την λολιποπ

 

εγω σε οσες ρομ εχω χρησιμοποιησει (stock Based) γενικως το Xposed δεν καταφερα να το κανω να δουλεψει...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Guest YiorgosA
Δλδ πρέπει να φλασαρω το ζιπ me custom recovery. Άρα εγώ που απλά είμαι ρουτ δεν μπορώ; δεν έχω αλλάξει recovery Edited by YiorgosA
Link to comment
Share on other sites

σε μενα το g3 tweakbox δεν παίζει.βγάζει σφάλμα ότι δεν είναι συμβατό με την λολιποπ

Κατέβασε το απο το xda post #3: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2792242

Αυτό που υπάρχει στο playstore το 1.3 δεν είναι συμβατό με lollipop,μόνο το 1.4 απο xda.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το απο το xda post #3: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2792242

Αυτό που υπάρχει στο playstore το 1.3 δεν είναι συμβατό με lollipop,μόνο το 1.4 απο xda.

 

ευχαριστώ, δούλεψε

 

Τι ρομ φορατε? stockbased loli η CM?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δλδ πρέπει να φλασαρω το ζιπ me custom recovery. Άρα εγώ που απλά είμαι ρουτ δεν μπορώ; δεν έχω αλλάξει recovery

 

Ναι δεν μπορείς προς το παρόν. θες recovery

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Guest YiorgosA

Αρχικά συγνώμη για τις αρχάριες ερωτήσεις και απορίες που πρόκειται να διατυπώσω παρακάτω, αλλά αν δεν ρωτήσεις δεν θα μάθεις.

Οι περισσότεροι από εσάς ασχολείστε με το θέμα αρκετό καιρό και με διάφορες συσκευές, και σίγουρα με την εμπειρία σας, μπορείτε να βοηθήσετε να μάθουμε εμείς οι αρχάριοι.

 

Λοιπόν, πρόσφατα βγήκε τρόπος να γίνει ρουτ η στοκ λολιποπ στο G3.

Έκανα λοιπόν το ρουτ με την διαδικασία η οποία περιγράφεται εδώ: http://forum.xda-developers.com/android/development/guide-root-method-lg-devices-t3049772

Δεν έχω περάσει κάποιο custom recovery, μιας και δεν με ενδιαφέρει προς το παρών να περάσω κάποια άλλη ρομ. Θέλω πρώτα να εξοικειωθώ με αυτά που μπορώ να κάνω μόνο ως SU, και αργότερα να πειραματιστώ, που θα έχω μια καλύτερη εικόνα του πως και του γιατί.

Εν συνεχεία απεγκατέστησα κάποιες εφαρμογές της LG, και πέρασα και το AdAway για να ξεφορτωθώ τις διαφημίσεις από τις σελίδες και τις εφαρμογές.

 

Και σε αυτό το σημείο, θα ήθελα να ρωτήσω, μετά το ρουτ, Τι?

Τι δυνατότητες έχω, τι άλλο μπορώ να κάνω, ποιες είναι οι must have εφαρμογές που μπορώ να περάσω ώστε να εκμεταλλευτώ την συσκευή;

Το Xposed Framework όπως μου ανέφερε ο Κώστας παραπάνω, δεν μπορώ να το περάσω προς το παρόν γιατί δεν έχω custom recovery.

 

Έστω τώρα ότι θέλω να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, χωρίς να χαθεί το ρουτ, για να τα στήσω όλα απο την αρχή. Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω;

Αν κάνω απλά επιτόπου ''Επαναφορά Εργοστασιακών Ρυθμίσεων'' με το που επανέρθει η συσκευή θα συνεχίσει να είναι ρουτ, ή πρέπει να επαναλάβω την διαδικασία;

 

Αν θέλω να γυρίσω εντελώς στοκ, χωρίς ρουτ κλπ, και να μην υπάρχει κανένα κατάλοιπο στην συσκευή μου τι κάνω;

Απλώς Unroot μέσα απο την εφαρμογή SuperSU και επαναφορά;

Και αν θέλω να ξανακάνω ρουτ, επαναλαμβάνω την διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...