Jump to content

Κλοπή ή απώλεια κινητού: Εμπειρίες, συμβουλές, αντιμετώπιση


 Κοινοποίηση

Σας έχουν κλεψει ποτε το κινητο;  

552 members have voted

  1. 1. Σας έχουν κλεψει ποτε το κινητο;



Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 479
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

Το αστειο ειναι που ολοι -μα ολοι- εχουν ενεργοποιημενο το αιτημα κωδικου PIN (επειδη ετσι ειναι η εργοστασιακη ρυθμιση), ακομα και αν εχουν καρτοκινητο, λες και αν καποιος μου κλεψει την SIM με τα 3 ευρα υπολοιπο που κολλαει κιολας αμα πας να μπεις στο SIM menu κατι εγινε :O

Ενω το HTC Desire (ή το iPhone τους) που κανει ενα σωρο λεφτα το εχουν χωρις αιτημα κωδικου συσκευης (επειδη ετσι ειναι οι εργοστασιακες ρυθμισεις).

 

 

Φιλε μου δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα...

Καλα κανουν οσοι εχουν καρτοκινητα και βαζουν πιν στην καρτα τους.Μαλιστα οσοι εχουν την ατυχια και τους το κλεψουν να κανουν φραγη αμεσα στον αριθμο τους και να μην πουν"ενταξει μωρε 3 ευρω ειχα μεσα θα τα τελειωσουν και θα πεταξουν μετα την σιμ"γιατι τα πραγματα δεν ειναι καθολου ετσι....

Μετα την ταυτοποιηση των καρτοκινητων τα "ορφανα"νουμερα εχουν αποκτησει μεγαλη αξια.Καποιος θα μπορει να χρησιμοποιει το νουμερο σου και να κανει εμποριο ναρκωτικων μεσα απο αυτο η να κλεινει ροζ ραντεβου με το νουμερο που θα αντιστοιχει στο ονομα σου!Για αυτο και μετα απο κλοπη ειτε εχουμε συνδεση ειτε καρτοκινητο αμεσα φραγη κλησεων!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
μου εκλεψαν ενα nokia πριν 6-7 χρονια το οποιο το ειχα πληρωσει 500 ευρω και απο τοτε δεν πηρα ακριβω κινητο παλι,μεχρι που πηρα το galaxy!!:)
Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι έκλεψαν απο τη γυναίκα μου ένα iphone 3g το είχε ακουμπισμένο στο γραφείο της και της το πήρανε..Δε το είχε κλειδωμένο με κωδικό αλλά έχω την εντύπωση ότι μικρή σημασία είχε..Πήγε στην αστυνομία,της είπαν ότι δε μπορούν να κάνουν τίποτα και δεν αξίζει να κάνει τίποτε νομικά..Οπότε ήρθε σπίτι αλλάξαμε κωδικούς στα πάντα και το ξεχάσαμε..
Από τα δεκάδες κινητά που αλλάζω κάθε μήνα,εντύπωση μου κάνει πάντα το..επόμενό μου:PP
Link to comment
Share on other sites

Πριν απο κανα 2 εβδομαδες εκλεψαν το κινητο της αδερφης μου στο σχολειο... Ψαχτηκαν ολοι αλλα δεν βρεθηκε πουθενα το κινητακι της.... Δεν θελω να βρω αυτον που το πηρε γιατι ξερω πως ειναι αδυνατον... Θελω ομως να τον κανω να νιωσει ξεφτυλας αν μπορεσω να κανω τιποτα με το ΙΜΕΙ της συσκευης αν γινετε να το κλειδωσουν καπως.... Το κινητο ειναι ενα Sony Ericsson C905 ξερει κανεις τι πρεπει να κανω για να το κλειδωσουν???? Εχω ακουσει οτι γινετε αλλα δεν ξερω τι πρεπει να κανω, που να παω κλπ.
LG Nexus 5X 32GB - Android 7.0 Official Nougat
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς στην Ελλάδα δεν γίνεται κάτι τέτοιο όπως είπαν καποιοι χρήστες παραπάνω...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια λιστεψαν καποιους γνωστους μου και τους πηραν τα κινητα...μεσα στα κινητα υπαρχουν πολυ σηματνικα αρχεια οπως δικες μου φωτογραφιες δικες τους και πολλα προσωπικα διαφορα...τι μπορουν να πειραξουν στο κινητο και τι θα κρατησουν???σημερα εγινε η κλοπη

το κινητο ειναι ενα Nokia 5800

Edited by giothesuper

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λιστεψαν καποιους γνωστους μου και τους πηραν τα κινητα...μεσα στα κινητα υπαρχουν πολυ σηματνικα αρχεια οπως δικες μου φωτογραφιες δικες τους και πολλα προσωπικα διαφορα...τι μπορουν να πειραξουν στο κινητο και τι θα κρατησουν???σημερα εγινε η κλοπη

το κινητο ειναι ενα Nokia 5800

 

Φίλε το πιο λογικό είναι να το θέλουν το κινητό για να το πουλήσουν και επομένως να μην το ψάξουν καθόλου.

Όμως ξέρω περίπτωση όπου "πολύ προσωπικές φωτογραφίες" διέρευσαν με αυτό τον τρόπο. Ελπίζω όταν λές προσωπικά διάφορα, να μην εννοείς κάτι τέτοιο γιατί μετά είναι καθαρά θέμα τύχης.

Γενικώς, καλό θα ήταν όποιος θέλει να έχει τέτοιου είδους υλικό στο κινητό του, να τα βάζει σε κλειδωμένο φάκελο γιατί πάντα υπάρχει "η κακιά η ώρα" :(

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το πιο λογικό είναι να το θέλουν το κινητό για να το πουλήσουν και επομένως να μην το ψάξουν καθόλου.

Όμως ξέρω περίπτωση όπου "πολύ προσωπικές φωτογραφίες" διέρευσαν με αυτό τον τρόπο. Ελπίζω όταν λές προσωπικά διάφορα, να μην εννοείς κάτι τέτοιο γιατί μετά είναι καθαρά θέμα τύχης.

Γενικώς, καλό θα ήταν όποιος θέλει να έχει τέτοιου είδους υλικό στο κινητό του, να τα βάζει σε κλειδωμένο φάκελο γιατί πάντα υπάρχει "η κακιά η ώρα" :(

 

δεν ειναι ερωτικου περιεχομενου αλλα εχει πολλες φωτογραφιες απο την παρεα..ελπιζω να μην κανουν κατι...ειχε και ολας το κοριτσι που του αρεσει...λετε να κανουν τιποτα με αυτες?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λιστεψαν καποιους γνωστους μου και τους πηραν τα κινητα...μεσα στα κινητα υπαρχουν πολυ σηματνικα αρχεια οπως δικες μου φωτογραφιες δικες τους και πολλα προσωπικα διαφορα...τι μπορουν να πειραξουν στο κινητο και τι θα κρατησουν???σημερα εγινε η κλοπη

το κινητο ειναι ενα Nokia 5800

 

Τα κινητά ή το κινητό;

 

Να το δηλώσουν οπωσδήποτε στην αστυνομία και στη Nokia.

Link to comment
Share on other sites

Τα κινητά ή το κινητό;

 

Να το δηλώσουν οπωσδήποτε στην αστυνομία και στη Nokia.

 

κινητο λαθος...εναν φιλο μου..στην νοκια πως μπορει?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

κινητο λαθος...εναν φιλο μου..στην νοκια πως μπορει?

 

Για τη Sony Ericsson τους έκανα τη δήλωση τηλεφωνικά. Υποθέτω παρόμοια διαδικασία θα είναι και στη Nokia - ίσως να χρειάζονται και ένα αντίγραφο από την αστυνομία.

 

Πάντως κάνε το, γιατί ποτέ δεν ξέρεις - έχουν ακουστεί αρκετά περιστατικά που κλεμμένα κινητά έχουν βρεθεί με αυτό τον τρόπο, δηλαδή τα έχουν πάει για επισκευή στην αντιπροσωπεία και μετά διαπιστώνονται πως είναι κλεμμένα.

 

Και επίσης μη λέτε... σιγά , ποιος θα πάει στη Nokia; Όλοι στο Γερμανό πηγαίνουν. Σωστό, αλλά που νομίζετε πως τα στέλνει ο Γερμανός μετά; ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, γιατί υπάρχουν δύο παρόμοια νήματα για το ίδιο θέμα;

Ας κλειδωθεί το ένα!

 

Απόψεις: Κλοπή και απώλεια κινητών

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=280613

 

Μεταφέρω εδώ το ποστ μου από το άλλο νήμα:

 

...

και μια συμβουλη: μη κρεματε τα κινητα με λουρακι στο λαιμο. οπως εχουν γινει τα πραματα ο αλλος ειναι ικανος να σε σκοτωσει(ισως ακουγεται τραβηγμενο αλλα το πιστευω) για να το κλεψει. ...

 

yeap! έτσι έγινε με εμένα.

Πριν λίγο καιρό πρώτη φορά έχασα ή καλύτερα μου έκλεψαν κινητό μετά από 11 χρόνια κατοχής κινητού.

Το είχα κρεμασμένο με κορδόνι στο λαιμό μου και περπατούσα βιαστικά σε κακή γειτονιά κοντά στο μετρό Μεταξουργείο και ο τύπος που περπατούσε μπροστά μου, γύρισε ξαφνικά και μου το άρπαξε από το λαιμό, το τράβηξε και κόπηκε ο κρίκος που ένωνε το κορδόνι με το κλιπ του κινητού και το έβαλε στα πόδια! Ήταν τόσο ακαριαίο που δεν κατάλαβα τι έγινε, νόμιζα ότι πήγε να με μαχαιρώσει ή κάτι τέτοιο γιατί με χτύπησε στο στέρνο για να το αρπάξει. Μέχρι να καταλάβω ότι απλώς είχε πάρει το κινητό και να γυρίσω πίσω να τον δω που πάει, είχε απομακρυνθεί αρκετά μέτρα. Του φώναξα "καλή τύχη" κοροϊδευτικά αφού το κινητό ήταν ένα vodafone 527 και δεν νομίζω να το πούλησε πάνω από 20€ :rolleyes: και συνέχισα να περπατάω γιατί βιαζόμουν να πάω σε ένα μάθημα και είχα αργήσει.

Μόλις έφτασα σε πιο ασφαλές σημείο, έβγαλα από την τσέπη μου το nokia 6300 για να καλέσω την wind και να μπλοκάρω την sim μου. :p Άτυχος ο "φίλος", κάτι παραπάνω θα έπιανε το νόκια...

Ήταν πολύ μελαχροινός, άραβας θα έλεγα αλλά μπορεί και πιο ανατολικός, πακιστανοκάτι.

Δεν με πείραξε καθόλου που έχασα το κινητό, ούτε τα data που είχε ήταν αναντικατάστατα. Μόνο λίγο στεναχωρήθηκα γιατί μέσα είχα την μαμίσια microSD 512ΜΒ του νοκια 6300. Ειλικρινά, αισθάνθηκα, μπορώ να πω, δικαιωμένη που πάντα κρατάω φτηνά κινητά για να μην τυχόν τα χάσω ή μου τα κλέψουν. Με φόβισε όμως, λίγο, το περιστατικό και για αρκετές μέρες τρόμαζα αν κάποιος με προσπερνούσε ξαφνικά στο δρόμο ή πεταγόταν από τη γωνιά.

Και μετά πήρα το zte r221 με 22€. Πιο ακριβές είναι οι sim που έχει μέσα (για αντικατάσταση) παρά η συσκευή...

 

Εδιτ:

και τώρα θέλω να πάω να δηλώσω την κλοπή αλλά δεν βρίσκω πουθενά το κουτί του κινητού για να βρω το ΙΜΕΙ. Έχω φάει όλο το σπίτι. Κάποια στιγμή θα εμφανιστεί, το άτιμο, που θα πάει...

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Την Τρίτη βράδυ κλέψανε από φίλη μου τσάντα, με το κινητό μέσα, από το κάθισμα του συνοδηγού στο αυτοκίνητο (γι' αυτό η τσάντα πάντα κάτω από το κάθισμα να μην φαίνεται και κλειστές οι ασφάλειες).

Καρτοκινητό Cosmote ήταν με ένα μικρό υπόλοιπο κάτω από 5€.

Πήγε την Τετάρτη το πρωί και πήρε νέα sim. Μόλις ενεργοποιήθηκε, τσέκαρε το υπόλοιπο και ήταν μηδέν.

Καπάκι της ήρθε SMS από την ειδοποίηση χαμένων κλήσεων που έλεγε ότι την κάλεσε ο αριθμός +221χχχχκλπ!

Αλγερία! (αν μου τα είπε σωστά η φίλη μου) Προφανώς ο κλέφτης χρησιμοποίησε το υπόλοιπο της για να καλέσει σπίτι του!

Υπάρχει περίπτωση να βρούμε άκρη από αυτό το στοιχείο;

Εγώ της είπα να βάλουμε έναν γνωστό μου άραβα να τηλεφωνήσει στο νούμερο αυτό και να τους τρομοκρατήσει λίγο μπας και του πουν οι δικοί του να δώσει πίσω την τσάντα (που σιγά μην την έχει ακόμα, αλλά λέμε τώρα) no questions asked... 0,5% πιθανότητες δίνω... Αλλά τι άλλο να κάνουμε;

Θα πάει να ζητήσει αναλυτική κατάσταση εξερχομένων κλήσεων για να υπάρχει και γραπτό στοιχείο.

Μήπως αυτό μπορεί κάπως να βοηθήσει;

Καμιά άλλη ιδέα;

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Ας τη ξεχάσει τη τσάντα και το περιεχόμενο. Κυνικό ίσως αυτό αλλά είναι πραγματικότητα. Η μόνη πιθανότητα να βρεθεί (η οποία κάθε μέρα που περνά μειώνεται) είναι αν κάποιος τη βρει πεταμένη και τη πάει σε κάποιο Κ.Ε.Π. ή αστυνομικό τμήμα.

Στο θέμα του κινητού τώρα. Ακόμα και να ζητήσει αναλυτική κίνηση κλήσεων κι έστω και βρει κάποιον αριθμό στην Αλγερία, τι θα κάνει;

Η πιθανότητα ο κλέφτης ή αυτός που χρησιμοποίησε το κλεμμένο τηλέφωνο, να είναι λαθρομετανάστης είναι πολύ μεγάλη, αλλά ακόμα κι αν δεν είναι άκρη δε μπορεί να βρεθεί. Δε πιστεύω να δηλώνουν τηλέφωνα και διευθύνσεις που έχουν στη πατρίδα τους.

Link to comment
Share on other sites

δεν μου έχουν κλέψει ποτέ ούτε θέλω..

“In the name of god. Impure souls of the living dead shall be banished into eternal damnation. Amen.”

 

 

Link to comment
Share on other sites

Που μπορω να βρω τον αριθμο απο τα κεντρικα της sony ericsson για να δηλωσω την κλοπη???
LG Nexus 5X 32GB - Android 7.0 Official Nougat
Link to comment
Share on other sites

http://www.sonyericsson.com/cws/common/contact?cc=gr&lc=el

Σε αυτή τη σελίδα γράφει κάποια τηλέφωνα.

 

Ευχαριστω πολυ....

LG Nexus 5X 32GB - Android 7.0 Official Nougat
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει τρόπος να εντοπίσεις ένα κινητό έστω και με πολύ μικρή ακρίβεια,

π.χ. σε ποια ευρύτερη περιοχή βρίσκεται ή σε ποιο νομό.

Το έχω χάσει 2 μέρες τώρα αλλά είναι ακόμα ανοιχτό και δέχεται κλήσεις.

Θέλω να δω στο περίπου που βρίσκεται , έστω και σε ποια περιοχή. Έχει μεγάλη σημασία.

Ίσως να γίνεται (λέμε τώρα) στελνοντας κάποιο μήνυμα και κοιτάζοντας από που ήρθε η αναφορά.

Παρακαλώ όποιος μπορεί να απαντήσει γιατί τα έχω παίξει 2 μέρες τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ο πάροχος ξέρει σε ποια κυψέλη συνδεεται. Αν έχεις γνωστο...

Αλλιώς, δεν γνωρίζω πώς μπορείς να το μάθεις.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν (κατά μεγάλο ποσοστό απίθανο) να μπορεί να γίνει μέσω της εταιρείας κινητής που έχεις.

 

...

Το έχω χάσει 2 μέρες τώρα αλλά είναι ακόμα ανοιχτό και δέχεται κλήσεις.

...

 

Δεν έχεις δηλώσει απώλεια στην εταιρεία ώστε να απενεργοποιήσει τη κάρτα sim;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεν ειναι καθολου ευκολο να χαθει ενα κινητο, αμα τα προσεχεις. Εγώ παντα πριν φυγω από ενα μερος ελεγχω μην ξεχασα κατι. Και, επειδή δεν το αφηνω από δω και από κει στα γηπεδα, δεν μου το εχουν κλεψει ποτε.

 

Εγω προσωπικα δεν εχω χασει κανενα κινητο. Ούτε εχω καταστρεψει ποτέ κανενα στην ζωη μου. Μονο τεχνικες βλαβες για τις οποιες δεν φταιω εγω (πχ μπαταρια, bluetooth στο gx30). Πολύ απλά τα προσεχω. Ολα τα πραματα μου που ειναι υψηλης τεχνολογιας τα προσεχω.

 

Αυτο που μπερδευουν οι πιο πολλοί ελληνες ειναι κανω "απαιτητικη χρηση", και "κανω σκληρη χρηση". Ο πρωτος το χαιρεται, ο δευτερος το σπαει/χανει και μεχρι να ξαναπαρει αλλο το στερειται.

 

Ξέρεις ότι οι περισσότεροι που σκέφτονται έτσι την πατάνε?:D

Θέμα χρόνου είναι για όλους (μας) να τύχει κάτι του στιλ, εμένα ποιος θα μου το κλέψει , εγώ είμαι οδηγάρα και δεν τρακάρω με τίποτα , κ.τ.λ.…

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παιδιά υπάρχει τρόπος να εντοπίσεις ένα κινητό έστω και με πολύ μικρή ακρίβεια,

π.χ. σε ποια ευρύτερη περιοχή βρίσκεται ή σε ποιο νομό.

Το έχω χάσει 2 μέρες τώρα αλλά είναι ακόμα ανοιχτό και δέχεται κλήσεις.

Θέλω να δω στο περίπου που βρίσκεται , έστω και σε ποια περιοχή. Έχει μεγάλη σημασία.

Ίσως να γίνεται (λέμε τώρα) στελνοντας κάποιο μήνυμα και κοιτάζοντας από που ήρθε η αναφορά.

Παρακαλώ όποιος μπορεί να απαντήσει γιατί τα έχω παίξει 2 μέρες τώρα.

 

αν και λίγο καθυστερημένα η απάντηση, στο έκλεψαν ή το έχεις χάσει; ...γιατί έχει διαφορά.

Εμένα που το είχαν κλέψει, πήγα αμέσως και το δήλωσα στην εταιρία και έκαναν απενεργοποίηση της κάρτας και μου έδωσαν άλλη με τον ίδιο αριθμό...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...